نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > سیاسی و اجتماعی > اندیشه های اسلامی 


کارشناسان در نشست خبرگزاری مهر؛
نهضت های معاصر از منازل علما شروع شده است
کارشناسان در نشست خبرگزاری مهر؛ نهضت های معاصر از منازل علما شروع شده است نشست نقش علمای شیعه در مبارزه با استعمار / محمد حسن رجبی کارشناسان تاریخ معتقدند نقطه عزیمت نهضتهای معاصر، مسائل اقتصادی بوده و علما نقش بارزی در مبارزه با استعمار اقتصادی داشته اند.
 ٠٦:٢٥ - 1395/12/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
استاد دانشگاه تهران در گفتگو با مهر:
تصور غلطی از عرفان داریم/ احساسات مردم در انقلاب عرفانی بود
استاد دانشگاه تهران در گفتگو با مهر: تصور غلطی از عرفان داریم/ احساسات مردم در انقلاب عرفانی بود مهدی فدایی مهربانی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: فقه نقش پررنگی در انقلاب ایران داشت، اما انگیزۀ درونی خود مردم، بیش از آنکه فقهی باشد، عرفانی بود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: عرفای نامی اسلامی و ایرانی علاوه بر عرفان، مطالب متنوع دیگری را نیز در آثار خود مطرح کرده اند ولی درخشش مسائل عرفانی، سایر مسائل را تحت الشعاع قرار داده و در لا به لای مسائل دیگر معنوی مجهول مانده اند. علاوه بر این، بزرگان عرفان اسلامی و ایرانی حتی مسائل سیاسی را نیز با رنگ عرفان عرضه کرده اند، از این رو تشخیص بعد سیاسی و حکومتی آن در میان انبوهی از مسائل عرفان ناب مشکل شده است.
 ٠٧:٤٣ - 1395/11/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت/ مهدی فضائلی
قدرت عبدالله!
یادداشت/ مهدی فضائلی قدرت عبدالله! خبرگزاری فارس: قدرت عبدالله! شهادت شیخ نمر در عربستان سعودی،دستگیری و شکنجه شیخ زکزاکی در نیجریه و تصمیم به تبعید شیخ عیسی قاسم در بحرین نمونه‌هایی از این تلاش های مذبوحانه است، اما آنچه نویسنده را به نگارش این یادداشت ترغیب کرد، توفیق دیداری بود که در معیت عزیزی، بتازگی با حضرت آیت الله سیستانی در نجف اشرف حاصل شد.
 ٠٧:٤٧ - 1395/11/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
یزدانی مقدم تشریح کرد؛
اثرات نظریه وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق
یزدانی مقدم تشریح کرد؛ اثرات نظریه وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق منظور از عنوان «نظریه­ های وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق» مجموعه تحلیل­ها و دیدگاه­هایی است که شیخ اشراق درباره وحی و پیامبری اظهار کرده است.
 ٠٩:٥٥ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
شریف لک زایی:
امام صدر «گفتگو» را تنها راه رسیدن به اعتدال و عقلانیت می‌داند
شریف لک زایی: امام صدر «گفتگو» را تنها راه رسیدن به اعتدال و عقلانیت می‌داند استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ارائه مقاله خود با عنوان اعتدال در اندیشه و عمل امام موسی صدر گفت: گفتگو به زعم امام موسی صدر تنها راه رسیدن به اعتدال و عقلانیت است. به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین اجلاس گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانیت ، با حضور ابوذر ابراهیمی‌ ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی،
 ٠٩:٣٥ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
احمد واعظی:
اندیشه افراطی در جهان اسلام به انزوا کشیده شود
احمد واعظی: اندیشه افراطی در جهان اسلام به انزوا کشیده شود رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه گفت: آنچه مقوله عقلانیت را با دشواری روبرو می کند آن است که فاعلان عرصه افراط گرایی و رفتارهای نامتعادل در چشم و دید خود افراط گرا نیستند.
 ٠٩:٣١ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
یک پژوهشگر اندیشه معاصر:
علی حرب مدرنیته را نافی سنت نمی داند
یک پژوهشگر اندیشه معاصر: علی حرب مدرنیته را نافی سنت نمی داند بیگی ملک آباد، پژوهشگر حوزه اندیشه گفت: حرب می گوید ما طرفدار نفی دستاوردهای قبلی سنت نیستیم ولی شرایط جدید شرایط دیگری است. مدرنیته نفی سنت نبود بلکه باز تعریفی از سنت بود در یک لباس جدید. خبرگزاری مهر، گروه دین واندیشه، حامد رضایی: علی حرب یکی از اندیشمندان مشهور جهان عرب است. او به زعم خود می خواهد میان سنت بومی اسلامی و نگاه های پست مدرن ترکیب کند. آشنایی با آرای حرب و اینکه او در پروژه ای که برای خود تعریف کرده تا چه حد موفق بوده، هدف ما از مصاحبه با هادی بیگی ملک آباد پژوهشگر اندیشه معاصر مسلمین بوده است:
 ٠٥:٢٤ - 1395/10/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرین نامه محمدرضایی به مجتهد شبستری؛
شما که هیچ قرائتی را یقینی نمی‌دانید چرا با قرائت مراجع مخالفید؟
آخرین نامه محمدرضایی به مجتهد شبستری؛ شما که هیچ قرائتی را یقینی نمی‌دانید چرا با قرائت مراجع مخالفید؟ محمد محمدرضائی، نماینده آیت الله سبحانی، طی متنی که آن را آخرین نامه خود به مجتهد شبستری خوانده است، از وی جهت مناظره دعوت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، در پی بی پاسخ گذاشتن دعوت برخی از فضلا و شاگردان مراجع تقلید برای مناظره با محمد مجتهد شبستری، محمد محمدرضائی، نماینده آیت الله سبحانی، طی متنی که آن را آخرین نامه خود به مجتهد شبستری خوانده است، از وی جهت مناظره دعوت کرد.
 ٠٨:٠٥ - 1395/10/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصادمقاومتی، آغاز عملیِ عبور از غربزدگی است
اقتصادمقاومتی، آغاز عملیِ عبور از غربزدگی است رئیس همایش «اقتصاد مقاومتی با پیوند سیاست، فرهنگ، اقتصاد» گفت: یک جایی ما باید عملاًاز غرب عبور کنیم و اقتصاد مقاومتی از آن مسائلی است که با آن عملاً می‌توان از غرب عبور کرد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: همایش «اقتصاد مقاومتی با پیوند سیاست، فرهنگ، اقتصاد» با همکاری مراکز مختلف مانند مرکز پژوهش های صدرا، دفتر تاریخ و تمدن، خانه مشروطیت و دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری (موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی) در اسفند ماه برگزار می شود. این همایش در خرداد ماه امسال اعلام موجودیت نمود و اولین نشست خبری خود را برگزار کرد. علاوه بر وجه علمی و نظری همایش که مبتنی بر دریافت مقاله است، هدف اصلی آن تبیین و ترویج موضوع اقتصاد مقاومتی است.
 ٠٧:٤١ - 1395/08/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
نسل های اول اسلام جرأت بیشتری داشتند
نسل های اول اسلام جرأت بیشتری داشتند/چالش و اولویت های جهان اسلام استاد دانشگاه آکسفورد با بیان اینکه مسلمانان باید به دنبال انجام مسئولیت باشند، گفت: نسل های اول اسلام جرأت بیشتری نسبت به ما داشتند. آنها این اعتماد بنفس را داشتند تا دنیا را تغییر بدهند. به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی «آنچه در جهان اسلام هویت دارد» با سخنرانی طارق رمضان صبح امروز، ۱۱ آبان ماه در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.
 ٠٦:٥٩ - 1395/08/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایستادن کنار سوریه دقیقا دفاع از اسلام است
ایستادن کنار سوریه دقیقا دفاع از اسلام است/تغییر اوضاع جهان اسلام کچویان، با اشاره به تغییر معادلات جهان اسلام و پیچیدگی جریانات اسلامی گفت: در راهبرد ایستادن کنار سوریه، هرچند که ممکن است منافعی ملی و سیاسی هم وجود داشته باشد، اما منفعت اسلامی غلبه دارد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-حامد رضایی: انقلاب اسلامی که به حق انفتاحی در تاریخ ظلمت غرب ایجاد کرد و راه را برای بازگشت تعبد خداوند به تاریخ باز کرد، به طور طبیعی در سیر پروژه تمدنی اش به تقویت جریانات اسلامگرا در جهان اسلام پرداخت. ولی سیر حوادث منطقه بعد از بیداری اسلامی و خصوصا شکل گیری بحران سوریه به سمتی رفته است که به نظر می رسد ما روز به روز از جریانات اسلامگرا دور می شویم. از سویی مشاهده شرایط عینی جهان اسلام، ایجاب می کند واقعیت هایی را در نظر بگیریم اما این سوال به جای خود باقی است که پروژه اسلام گرایی چگونه باید طی شود؟
 ٠٦:٠٧ - 1395/08/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
میزگرد «آمریکا دوست، رقیب، دشمن»
ایزدی: برخی دولتی‌ها متوجه دشمنی آمریکا نیستند
مشروح میزگرد «آمریکا دوست، رقیب، دشمن» در خبرگزاری فارس ایزدی: برخی دولتی‌ها متوجه دشمنی آمریکا نیستند/ عبدی: به رابطه با آمریکا خوشبین نیستم/ متقی: حقوق بین‌الملل تسخیر سفارت را به رسمیت می‌شناسد خبرگزاری فارس: ایزدی: برخی دولتی‌ها متوجه دشمنی آمریکا نیستند/ عبدی: به رابطه با آمریکا خوشبین نیستم/ متقی: حقوق بین‌الملل تسخیر سفارت را به رسمیت می‌شناسد تاکید کارشناسان بر بدعهدی و دشمنی آمریکا و لزوم شکل‌گیری اجماع ملی بر روی این موضوع و به رسمیت شناختن تسخیر لانه جاسوسی در حقوق بین‌الملل با حضور عبدی، ایزدی و متقی، مشروح میزگرد «آمریکا دوست، رقیب، دشمن» است.
 ٠٥:٠٩ - 1395/08/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
عطریانفر: لاریجانی رئیس نبود، محور پایداری می‌شد
عطریانفر در گفتگوی تفصیلی با مهر-۲: لاریجانی رئیس نبود، محور پایداری می‌شد/ به فائزه هاشمی تذکر دادیم عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: اگر لاریجانی در کرسی ریاست مجلس قرار نمی‌گرفت و می‌آمد پایین، ناخواسته محور پایداری‌ها می‌شد؛ این به مصلحت پارلمان نبود. خبرگزاری مهر، گروه سیاست- محمدمهدی رحیمی و سینا سنجری: ماه‌ها پیش از انتخابات مجلس دهم، «محمد عطریانفر» فعال سیاسی اصلاح‌طلبی بود که از ریاست لاریجانی برای مجلس دهم صحبت کرد تا جایی که گفت لاریجانی نقد را به عارف نسیه ترجیح می‌دهیم.
 ٠٧:٤٠ - 1395/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
تحلیلی بر رخدادهای انقلاب مردم بحرین
تحلیلی بر رخدادهای انقلاب مردم بحرین امیر مسروری یک: سال 2011 بود که مردم برای فساد دستگاه حاکم در بحرین با بیداری اسلامی منطقه به خیابان ها آمدند و نسبت به رویه دولت و سیستم اداری آل خلیفه اعتراضات مسالمت امیزی در منامه و بعضی از شهر های اطراف آن برپا کردند. مردم از دولت می خواستند تا نسبت به مبارزه با فساد از خود عزمی جدی نشان دهد و حرف آنان را بشنود. پس از چند ساعت از آغاز تظاهرات نیروهای لباس شخصی مورد حمایت دولت بحرین به سمت تظاهر کنندگان حمله کردند و با پشتیبانی ارتش و نیروهای پلیس، تظاهرات مسالمت آمیز را سرکوب کردند.
 ٠٨:٠٢ - 1395/05/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
مروری بر آرا و اندیشه های فتح الله گولن
مروری بر آرا و اندیشه های فتح الله گولن/ منادی نسخه اسلام آناتولی گولن، منادی نسخه ترکی اسلام است. او اسلام آناتولی را یک اسلام متساهل و روامدار می داند. در اسلام آناتولی ایمان گرایی بیش از شریعت گرایی مورد توجه قرار می گیرد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_حامد رضایی: کودتای اخیر در ترکیه، بیش از هر زمان دیگری نام «فتح الله گولن» را بر سر زبان ها انداخته است. گولن نه تنها در ترکیه شخصیتی تاثیرگذار است که بیراه نیست اگر او را جزو ۱۰ عالم موثر جهان اسلام بدانیم. تاثیرگذاری او و جماعت پرطرفدارش بر اتفاقات ترکیه، آذربایجان و حتی کشورهای آسیای میانه ضرورت شناخت آرا و افکار او را دوچندان می کند.
 ٠٧:٥٥ - 1395/04/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی اندیشه ‏های سید هادی خسروشاهی
گفتگو با پژوهشگر و فعال جهان اسلام؛ بررسی اندیشه ‏های سید هادی خسروشاهی/ خسروشاهی؛ متفکری اصلاحی است یاسر عسگری گفت: ریشه ‏یابی انحطاط جهان اسلام و رفع آنها، از دغدغه‏ های خسروشاهی است. ایشان به ریشه‏ یابی معضلات و مشکلات جهان اسلام با رویکردی عمدتاً فرهنگی و اندیشه ‏ای می‏ پردازد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت ‏الاسلام والمسلمین استاد سیدهادی خسروشاهی یکی از چهره‏ های فعال و موثر در عرصه نهضت ‏های اسلامی معاصر و از داعیه ‎داران تقریب مذاهب اسلامی و اتحاد جوامع اسلامی است که جا دارد فعالان جهان اسلام به بررسی درباره اندیشه و عملکرد وی بپردازند و از تجربیات و آثار علمی او استفاده کنند. برای شناخت این استاد، گفتگویی با یاسر عسگری، پژوهشگر مسائل جهان اسلام، کارشناس کتاب دفتر نشر معارف و عضو دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی داشته ‏ایم که در زیر می ‏آید:
 ٠٦:٠٥ - 1395/04/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
بیداری عظیمی در خاورمیانه در حال شکل‌گیری است
استاد دانشگاه آکسفورد در گفتگو با مهر: بیداری عظیمی در خاورمیانه در حال شکل‌گیری است استاد دانشگاه آکسفورد معتقد است کشورهای خاورمیانه در حال دستیابی دوباره به استقلال خود هستند و تغییرات عظیمی در حال رخ دادن در میان آنهاست. خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-جواد حیران نیا-وحید پورتجریشی: ماهیت و سنخ نظام بین المللی یکی از موضوعاتی است که در نظریه های روابط بین الملل مورد توجه بوده و هست. برخی معتقد هستند که منطق حاکم بر نظام بین الملل و روابط بین الملل منطق آنارشی(نظم هابزی) است.
 ٠٨:٥٦ - 1395/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
ولی فقیه شاخص انقلاب
ولی فقیه شاخص انقلاب/دور کردن مردم از آرمان‌ها تهدید انقلاب است گفتگو با محمدمهدی عبدخدایی مبارز دوران شاه و عضو فدائیان اسلام یت فدائیان اسلام گفت: شاخص برای تعیین انقلابی بودن یا نبودن افراد، رهبری است. باید دید چه کسانی با تفکر ایشان هماهنگ هستند، آنها قطعاً از قطار انقلاب پیاده نشده اند.
 ٠٤:٥٥ - 1394/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
فرهنگ، تمرکزگرا و تمدن، کثرت‌گراست/ بررسی رابطه فرهنگ و تمدن
فرهنگ، تمرکزگرا و تمدن، کثرت‌گراست/ بررسی رابطه فرهنگ و تمدن رئیس مؤسسه فتوح اندیشه با بیان اینکه فرهنگ معمولاً تمرکزگرا و تمدن کثرت‌گراست، گفت: فرهنگ‌ها معمولاً نمی‌توانند کثرت‌ها را تحمل کنند، ولی تمدن‌ها این توانایی را دارند. خبرگزاری مهر،گروه اندیشه-خداداد خادم: در نگاه نخست به نظر می‌آید، فرقی بین فرهنگ و تمدن وجود ندارد معمولاً در عبارت‌ها هم این دو به صورت مترادف به كار می‌روند. با همه پیوستگی فرهنگ و تمدن، دو تفاوت در میان آن‌ها وجود دارد:
 ٠٥:٠٧ - 1394/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
اهداف سیاسی معلم ثانی فارابی ،اهمیت رساله «هارمونی» فارابی
اهمیت رساله «هارمونی» فارابی/ اهداف سیاسی معلم ثانی فارابی هرچند فارابی تعالیم فلسفی خود را به طور مفصل و کامل در رساله «هارمونی» ارائه نکرده است، هدف اصلی فارابی در این رساله جمع و تالیف نبوده است بلکه باید به او به عنوان فیلسوفی با آموزه ­های سیاسی نگریست. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر مقاله ای رساله دکتری فابین پیرونه «Fabienne Pironet » از دانشگاه سوربن است که در سال ۲۰۰۵ دفاع شد. این مقاله توسط دکتر پریش کوششی استاد دانشگاه آزاد اسلامی ترجمه شده است.
 ٠٧:١٨ - 1394/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2128
کل بازديدها :9550699
بازديدکنندگان آنلاين :8
بازديدازاین صفحه :46752