نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > سیاسی و اجتماعی > اندیشه های اسلامی 


عضو شورای روابط خارجی آمریکا:
لیبرال دموکراسی در حال زوال است/ دلایل تغییر موضع فوکویاما
عضو شورای روابط خارجی آمریکا: لیبرال دموکراسی در حال زوال است/ دلایل تغییر موضع فوکویاما پروفسور «مایکل بارنت» با توجه به نشانه‎هایی چون زوال رسانه‎های سنتی و افزایش سطح نابرابری در جوامع غربی، از دشواری برای حفظ نظام دموکراتیک سخن گفت. خبرگزاری مهر، گروه بین‎الملل- جواد حیران‎نیا-مریم خرمایی: تئوری پایان تاریخ «فرانسیس فوکویاما» در سال ۱۹۸۹ مطرح و در سال ۱۹۹۲ در کتاب پایان تاریخ و آخرین انسان (The End of History and the Last Man) تشریح شد. بر مبنای این نظریه، امروزه نظام لیبرال دموکراسی به ویژه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به صورت یک جریان غالب و مسلط درآمده ‌است که همهٔ کشورها و جوامع باید در برابر آن تسلیم شوند.
 ٠٥:١٢ - 1396/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام لکزایی:
تامین امنیت در دولت غیرمشروع به عهده امت است
حجت الاسلام لکزایی: تامین امنیت در دولت غیرمشروع به عهده امت است حجت الاسلام لکزایی گفت: در شرایط عادی که دولت مشروع باشد، وظیفه ایجاد امنیت به عهده دولت و امت است اما بدون دولت مشروع وظیفه تامین امنیت به عهده مردم می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، کرسی ترویجی «راهکارهای فقهی ارتقای امنیت جهان اسلام در اندیشه آیت الله آصفی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لکزایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روز گذشته ۷ آذرماه در قم برگزار شد.
 ٠٥:٢٤ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
بنیانگذار مکتب سازه انگاری در گفتگو با مهر:
سرمایه‌داری رو به نابودی است/ لیبرالیسم کارکرد خود را از دست داده
بنیانگذار مکتب سازه انگاری در گفتگو با مهر: سرمایه‌داری رو به نابودی است/ لیبرالیسم کارکرد خود را از دست داده بنیانگذار مکتب سازه انگاری معتقد است وجود معضلات جهانشمول نشان از اضمحلال نظام سرمایه داری است و بر این اساس لیبرالیسم هم کارکرد خود را از دست خواهد داد. خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – جواد حیران نیا، وحید پورتجریشی: به اعتقاد بسیاری از متفکرین لیبرال در غرب، معاهدات و توافق های بین المللی برای حفظ امنیت و ثبات جهان ضروری به حساب می آیند. این رویکردهای چندوجهی می تواند امنیت و ثبات جهان را از طریق ایجاد وابستگی درونی میان بسیاری از ملت ها در جهان تضمین کنند.
 ٠٤:٢٤ - 1396/09/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
نظریه پرداز آمریکایی در گفتگو با مهر:
تمدن غرب رو به انحطاط است/ تأثیر اندیشه ایرانی بر فلسفه یونان
نظریه پرداز آمریکایی در گفتگو با مهر: تمدن غرب رو به انحطاط است/ تأثیر اندیشه ایرانی بر فلسفه یونان «یورام وایلر» نظریه پرداز آمریکایی معتقد است همان عواملی که باعث شده تا ایالات متحده آمریکا به کشوری پیشرفته تبدیل شود در جهت عکس دارد عمل می کند و باعث اضمحلال آمریکا خواهد شد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-جلال حیران نیا: هر یک از دانش های فلسفی و علمی، مولد تمدن متناسب با خود در تاریخ بوده اند. تمدن یونانی اساسا تمدنی عقلی (عقل انتزاعی) و تمدن غرب حاضر اصالتا تمدنی تجربی (عقل حسی/ تجربی) تلقی شده اند. فلسفه می تواند تمدن ساز باشد، چنانچه در یونان باستان تمدن سازی کرده است، ولی باید متذکر بود که دانش عقلی و فلسفی تنها بخشی از مدنیت ما را می تواند تکامل بخشد نه همه عرصه های آن را؛ زیرا بخش عمده تمدن ها مربوط به حیات مادی و طبیعی ماست که باید با آمار و ارقام و آزمون و خطا و تجربه سامان یابد.
 ٠٨:٠٤ - 1396/08/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
باهنر در گفتگوی تفصیلی با مهر:
نقش لاریجانی درآراءمجلس بالاست/تلاش روحانی برای انتخاب تکنوکراتها
باهنر در گفتگوی تفصیلی با مهر: نقش لاریجانی درآراءمجلس بالاست/تلاش روحانی برای انتخاب تکنوکراتها رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، گفت: اگر رئیس مجلس تعدادی از وزرایی که رئیس‌جمهور به مجلس معرفی می‌کند را نپسندد، احتمال رأی‌آوری‌ آن وزیر کاهش پیدا می‌کند. خبرگزاری مهر، گروه سیاست - حسام رضایی: یک سال پیش از سرنگونی دولت مصدق متولد شد؛ هم شهری دبیرکل کنونی جامعه روحانیت مبارز است. برادرش، محمدجواد ۳۶ سال پیش به دست عناصر نفوذی سازمان مجاهدین خلق در دفتر نخست وزیری به شهادت رسید؛ خواهرزاده اش سیدمجتبی ثمره هاشمی است؛ مرد خاکستری دولت های نهم و دهم.
 ٠٧:٣٢ - 1396/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
عباسعلی کدخدایی تشریح کرد
ابعاد حقوقی و شرعی تنفیذ
عباسعلی کدخدایی تشریح کرد ابعاد حقوقی و شرعی تنفیذ اعتبار «عمل تنفیذ» تا چه میزان و چگونه است؟ آیا عمل تنفیذ یک اقدام تشریفاتی است که از سوی ولی فقیه انجام می‌پذیرد یا یک اقدام حقوقی است؟ تنفیذ چه آثار حقوقی به دنبال خواهد داشت؟ به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، عباسعلی کدخدایی، حقوقدان و استاد دانشگاه طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: از جمله اختیاراتی که قانون اساسی برای مقام رهبری در نظر گرفته، امضای (تنفیذ) حکم ریاست‌جمهوری است که پس از انتخاب رئیس‌جمهور از سوی مردم انجام می‌شود. حقوقدانان و فقها در خصوص ماهیت و اعتبار این عمل حقوقی تاکنون سخنان زیادی بیان کرده‌اند که هر کدام در جای خود قابل تامل است. .
 ٠٦:٣٣ - 1396/05/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت‌های ماهوی فلسفه اسلامی وفلسفه یونانی/آشنایی با اندیشه عامری
حکمت در گفتگو با مهر عنوان کرد؛ تفاوت‌های ماهوی فلسفه اسلامی وفلسفه یونانی/آشنایی با اندیشه عامری استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه فلسفه یونانی در مواجهه با سوفسطائیان پدید آمده است، گفت: اما مواجهه فارابی و کندی با سوفسطائیان نیست و ام المسائل فلاسفه ما ارتباط وحی وعقل است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: یکی از فلاسفه ای که ابهام های زیادی درباره آثار او وجود دارد، ابوالحسن عامری نیشابوری، فیلسوف قرن چهارم هجری است. عامری یکی از مهم‌ترین فیلسوفانی است که در فاصله زمانی میان دو فیلسوف بزرگ یعنی فارابی و ابن‌سینا می‌زیسته است. ابوالحسن در نیشابور زاده شد و در همانجا به تحصیل علوم دینی پرداخت و سپس در بلخ نزد ابوزید بلخی به تحصیل فلسفه پرداخت.
 ٠٥:٤٤ - 1396/04/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
انتخابات ریاست جمهوری
بسم الله الرحمن الرحیم انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر مردم عزیز کشور مان، در آستانه انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری قرار دارند. در مورد انتخابات ریاست جمهوری توجه به نکات ذیل حائز اهمیت است: نکته اول: اصل مشارکت مردم است. به یقین مردم فهیم ایران اسلامی، در تمام انتخابات، به ویژه انتخابات ریاست جمهوری، حضور داشته اند. به تعبیر مقام معظم رهبری (دامت برکاته) اصل رأی دادن، هم حق برای مردم است و هم تکلیف بر مردم. بسیاری از کشورها از جمله مردم مظلوم بحرین، از این حداقل حق سیاسی محروم هستند. حتی به آنان اجازه رأی دادن، داده نمی شود. آنان از مشارکت در سرنوشت خویش محروم اند.
 ٠٦:١٣ - 1396/02/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتاری از کریم مجتهدی؛
سرنوشت را فرهنگ می سازد نه سیاست
گفتاری از کریم مجتهدی؛ سرنوشت را فرهنگ می سازد نه سیاست/ مروری بر مواجهه اسلام و غرب هیچ نهضت سیاسی بدون نهضت فرهنگی معنا ندارد. هر جور نهضت سیاسی یا انقلاب سیاسی، اگر آن زیربنای قوی فرهنگی را نداشته باشد، عمر زیادی نمی تواند بکند. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر گفتاری از کریم مجتهدی در افتتاحیۀ دوره آموزشی عهد است که در ادامه می خوانید؛ من در ابتدا کمی راجع به غرب، پیدایش فرهنگ غربی، ریشه های فرهنگ غربی صحبت خواهم کرد و بعد در قسمت دوم اندکی راجع به پیدایش اسلام و برخورد این دو فرهنگ سخن می گویم.
 ٠٦:١٨ - 1396/02/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
کارشناسان در نشست خبرگزاری مهر؛
نهضت های معاصر از منازل علما شروع شده است
کارشناسان در نشست خبرگزاری مهر؛ نهضت های معاصر از منازل علما شروع شده است نشست نقش علمای شیعه در مبارزه با استعمار / محمد حسن رجبی کارشناسان تاریخ معتقدند نقطه عزیمت نهضتهای معاصر، مسائل اقتصادی بوده و علما نقش بارزی در مبارزه با استعمار اقتصادی داشته اند.
 ٠٦:٢٥ - 1395/12/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
استاد دانشگاه تهران در گفتگو با مهر:
تصور غلطی از عرفان داریم/ احساسات مردم در انقلاب عرفانی بود
استاد دانشگاه تهران در گفتگو با مهر: تصور غلطی از عرفان داریم/ احساسات مردم در انقلاب عرفانی بود مهدی فدایی مهربانی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: فقه نقش پررنگی در انقلاب ایران داشت، اما انگیزۀ درونی خود مردم، بیش از آنکه فقهی باشد، عرفانی بود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: عرفای نامی اسلامی و ایرانی علاوه بر عرفان، مطالب متنوع دیگری را نیز در آثار خود مطرح کرده اند ولی درخشش مسائل عرفانی، سایر مسائل را تحت الشعاع قرار داده و در لا به لای مسائل دیگر معنوی مجهول مانده اند. علاوه بر این، بزرگان عرفان اسلامی و ایرانی حتی مسائل سیاسی را نیز با رنگ عرفان عرضه کرده اند، از این رو تشخیص بعد سیاسی و حکومتی آن در میان انبوهی از مسائل عرفان ناب مشکل شده است.
 ٠٧:٤٣ - 1395/11/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت/ مهدی فضائلی
قدرت عبدالله!
یادداشت/ مهدی فضائلی قدرت عبدالله! خبرگزاری فارس: قدرت عبدالله! شهادت شیخ نمر در عربستان سعودی،دستگیری و شکنجه شیخ زکزاکی در نیجریه و تصمیم به تبعید شیخ عیسی قاسم در بحرین نمونه‌هایی از این تلاش های مذبوحانه است، اما آنچه نویسنده را به نگارش این یادداشت ترغیب کرد، توفیق دیداری بود که در معیت عزیزی، بتازگی با حضرت آیت الله سیستانی در نجف اشرف حاصل شد.
 ٠٧:٤٧ - 1395/11/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
یزدانی مقدم تشریح کرد؛
اثرات نظریه وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق
یزدانی مقدم تشریح کرد؛ اثرات نظریه وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق منظور از عنوان «نظریه­ های وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق» مجموعه تحلیل­ها و دیدگاه­هایی است که شیخ اشراق درباره وحی و پیامبری اظهار کرده است.
 ٠٩:٥٥ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
شریف لک زایی:
امام صدر «گفتگو» را تنها راه رسیدن به اعتدال و عقلانیت می‌داند
شریف لک زایی: امام صدر «گفتگو» را تنها راه رسیدن به اعتدال و عقلانیت می‌داند استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ارائه مقاله خود با عنوان اعتدال در اندیشه و عمل امام موسی صدر گفت: گفتگو به زعم امام موسی صدر تنها راه رسیدن به اعتدال و عقلانیت است. به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین اجلاس گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانیت ، با حضور ابوذر ابراهیمی‌ ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی،
 ٠٩:٣٥ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
احمد واعظی:
اندیشه افراطی در جهان اسلام به انزوا کشیده شود
احمد واعظی: اندیشه افراطی در جهان اسلام به انزوا کشیده شود رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه گفت: آنچه مقوله عقلانیت را با دشواری روبرو می کند آن است که فاعلان عرصه افراط گرایی و رفتارهای نامتعادل در چشم و دید خود افراط گرا نیستند.
 ٠٩:٣١ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
یک پژوهشگر اندیشه معاصر:
علی حرب مدرنیته را نافی سنت نمی داند
یک پژوهشگر اندیشه معاصر: علی حرب مدرنیته را نافی سنت نمی داند بیگی ملک آباد، پژوهشگر حوزه اندیشه گفت: حرب می گوید ما طرفدار نفی دستاوردهای قبلی سنت نیستیم ولی شرایط جدید شرایط دیگری است. مدرنیته نفی سنت نبود بلکه باز تعریفی از سنت بود در یک لباس جدید. خبرگزاری مهر، گروه دین واندیشه، حامد رضایی: علی حرب یکی از اندیشمندان مشهور جهان عرب است. او به زعم خود می خواهد میان سنت بومی اسلامی و نگاه های پست مدرن ترکیب کند. آشنایی با آرای حرب و اینکه او در پروژه ای که برای خود تعریف کرده تا چه حد موفق بوده، هدف ما از مصاحبه با هادی بیگی ملک آباد پژوهشگر اندیشه معاصر مسلمین بوده است:
 ٠٥:٢٤ - 1395/10/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرین نامه محمدرضایی به مجتهد شبستری؛
شما که هیچ قرائتی را یقینی نمی‌دانید چرا با قرائت مراجع مخالفید؟
آخرین نامه محمدرضایی به مجتهد شبستری؛ شما که هیچ قرائتی را یقینی نمی‌دانید چرا با قرائت مراجع مخالفید؟ محمد محمدرضائی، نماینده آیت الله سبحانی، طی متنی که آن را آخرین نامه خود به مجتهد شبستری خوانده است، از وی جهت مناظره دعوت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، در پی بی پاسخ گذاشتن دعوت برخی از فضلا و شاگردان مراجع تقلید برای مناظره با محمد مجتهد شبستری، محمد محمدرضائی، نماینده آیت الله سبحانی، طی متنی که آن را آخرین نامه خود به مجتهد شبستری خوانده است، از وی جهت مناظره دعوت کرد.
 ٠٨:٠٥ - 1395/10/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتصادمقاومتی، آغاز عملیِ عبور از غربزدگی است
اقتصادمقاومتی، آغاز عملیِ عبور از غربزدگی است رئیس همایش «اقتصاد مقاومتی با پیوند سیاست، فرهنگ، اقتصاد» گفت: یک جایی ما باید عملاًاز غرب عبور کنیم و اقتصاد مقاومتی از آن مسائلی است که با آن عملاً می‌توان از غرب عبور کرد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: همایش «اقتصاد مقاومتی با پیوند سیاست، فرهنگ، اقتصاد» با همکاری مراکز مختلف مانند مرکز پژوهش های صدرا، دفتر تاریخ و تمدن، خانه مشروطیت و دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری (موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی) در اسفند ماه برگزار می شود. این همایش در خرداد ماه امسال اعلام موجودیت نمود و اولین نشست خبری خود را برگزار کرد. علاوه بر وجه علمی و نظری همایش که مبتنی بر دریافت مقاله است، هدف اصلی آن تبیین و ترویج موضوع اقتصاد مقاومتی است.
 ٠٧:٤١ - 1395/08/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
نسل های اول اسلام جرأت بیشتری داشتند
نسل های اول اسلام جرأت بیشتری داشتند/چالش و اولویت های جهان اسلام استاد دانشگاه آکسفورد با بیان اینکه مسلمانان باید به دنبال انجام مسئولیت باشند، گفت: نسل های اول اسلام جرأت بیشتری نسبت به ما داشتند. آنها این اعتماد بنفس را داشتند تا دنیا را تغییر بدهند. به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی «آنچه در جهان اسلام هویت دارد» با سخنرانی طارق رمضان صبح امروز، ۱۱ آبان ماه در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.
 ٠٦:٥٩ - 1395/08/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایستادن کنار سوریه دقیقا دفاع از اسلام است
ایستادن کنار سوریه دقیقا دفاع از اسلام است/تغییر اوضاع جهان اسلام کچویان، با اشاره به تغییر معادلات جهان اسلام و پیچیدگی جریانات اسلامی گفت: در راهبرد ایستادن کنار سوریه، هرچند که ممکن است منافعی ملی و سیاسی هم وجود داشته باشد، اما منفعت اسلامی غلبه دارد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-حامد رضایی: انقلاب اسلامی که به حق انفتاحی در تاریخ ظلمت غرب ایجاد کرد و راه را برای بازگشت تعبد خداوند به تاریخ باز کرد، به طور طبیعی در سیر پروژه تمدنی اش به تقویت جریانات اسلامگرا در جهان اسلام پرداخت. ولی سیر حوادث منطقه بعد از بیداری اسلامی و خصوصا شکل گیری بحران سوریه به سمتی رفته است که به نظر می رسد ما روز به روز از جریانات اسلامگرا دور می شویم. از سویی مشاهده شرایط عینی جهان اسلام، ایجاب می کند واقعیت هایی را در نظر بگیریم اما این سوال به جای خود باقی است که پروژه اسلام گرایی چگونه باید طی شود؟
 ٠٦:٠٧ - 1395/08/12 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4974
کل بازديدها :11897234
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :56984