نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > آسیب شناسی اجتماعی 


  چاپ        ارسال به دوست

آلودگی های روانی

1ـ تهمت
می دانی تهمت چیست ولی دوست داری که دیگران را با تهمت زدن بی حیثیت کنی و اعتبار اجتمایشان را از بین ببری. کلی هم به این کار خود می نازی و غافلی که چه کیفر سخت و سوزناکی در انتظارت است. پيغمبرخدا(ص) می فرماید: هر كس به مرد يا زن مؤمن تهمت بزند، و يا چيزى را كه در آنها نيست به آنان نسبت دهد، خدا در روز رستاخيز او را بر تلّى از آتش بر پا نگاه می دارد تا از عهده ی آنچه گفته است، بيرون آيد.

در روایتی دیگر آمده است: كسى كه به مرد يا زن پاكدامنى تهمت بی عفتی بزند، خداوند عملش را از بين برده، هفتاد هزار فرشته از روبرو و پشت سر تازيانه اش می ‏زنند و به نیش مارها و عقربها دچار می گردد. آنگاه دستور می ‏رسد او را به جهنم ببرند.

2ـ سخن چین
گفته این را به او و گفته او را به این می رساندی و شادی می کردی که بینشان را خراب کرده ای. نمی توانستی ببینی روابط آن دو خوب است. اما بدان که آتش این فتنه دامن خودت را هم می گیرد. بر اساس روایتی هر كس به قصد سخن چينى ميان دو تن گام بردارد، خداوند در قبر او آتشی برافروزد که تا روز قیامت او را می سوزاند. و وقتی از قبر بيرون می آید، خداوند بر وى اژدهایی مسلّط می نمايد كه پيوسته گوشت بدن او را نیش می زند تا اينكه آن شخص به دوزخ برود.

3ـدروغگو
افتخار می کنی که با دروغ و حرفهای غیر واقعی کارهای خود را از پیش می بری. شاید از این طریق بهتر بتوانی به اهدافت برسی ولی نمی ترسی که مُچت پیش این و آن باز شود و از آن مهمتر، در قیامت رسوا شوی؟ رسول خدا در روایتی می فرماید: هشت نفر در روز رستاخيز از دیگران منفورتر هستند: دروغ‏ گويان، متكبران و آنها كه دشمنى برادران خود را در دل دارند...

4ـ اظهار علم و فضل
با این که ندیده ام مطالعه ای داشته باشی و اصلاً سواد زیادی هم نداری، نمی دانم به چه جرأتی اظهار نظر در مسائل دینی می کنی! اگر باعث گمراهی مردم شوی، که حتماً این طور است، چه جوابی به خداوند می دهی؟ امام باقر (ع) می فرماید: هر كس ندانسته و نفهميده فتوى دهد، فرشته‏هاى رحمت و فرشته‏هاى عذاب‏ او را لعنت می كنند و گناه هر كس که به فتواى او عمل كرده، به عهده اوست.

5ـ تخریب رابطه دو همسر
راست و دروغ را سر هم می کنی و به شوهرش از عیوب همسراو می گویی و تا آنجا پیش می روی که آنها تصمیم می گیرند از هم جدا شوند. حالا عقده ات خالی شد و خنک شدی ولی چه می دانی فرشته های عذاب چه واکنشی نسبت به تو نشان می دهند. در روایتی آمده است: هر كس براى جدائى و تفرقه بين دو همسر حلال اقدام كند، خداوند او را در دتیا و آخرت لعنت می کند و بر خداوند حقّ‏ است‏ كه‏ او را با هزار پاره سنگ آتشى سنگسار كند. 

6ـ استراق سمع
خیلی فضول بودی و همیشه می خواستی از گفتگوها و اسرار مردم سر در بیاوری. خودت را کلی به زحمت می اندازی تا به این خوسته دلت برسی اما نمی دانی به خاطر این کار چه بلایی بر سرت می آورند. امام صادق (ع) می فرماید: کسی که به گفتگوى جمعى كه رضایت ندارند، گوش فرا دهد، در گوش وی سرب گداخته ريخته می ‏شود. 

7ـ غیبت کردن
می دانستی که غیبت کردن آخر و عاقبت خوبی ندارد ولی چون از دست پسر عمویت ناراحت بودی، کنترل خودرا از دست دادی، و او را ضایع کردی. رضایتش را هم به دست نیاوردی. آیا اکنون آماده ای تا خوراک سگهای جهنم شوی؟ على( ع) گفته اند که از غيبت خوددارى كنيد؛ چرا که غیبت کننده خوراک سگان دوزخ است.

8ـ شهادت دروغ
در دادگاه حاضرت کردند نا شهادت دهی. با این که حقیقت را می دانستی، علیه آن شخص،شهادت دادی، و او را رییس دادگاه مجرم معرفی کرد. عذاب وجدان به سراغت آمد ولی دیگر کار از کار گذشته است. با عذاب آخرت چه می کنی؟ در روایتی آمده است: كسى كه عليه یک مسلمان يا ذمّى يا كس ديگرى شهادت دروغ بدهد، در روز قيامت از زبان آويزان می ‏شود و همراه با منافقين در طبقه ی پايين جهنم خواهد بود.

9ـ جنازه و خنده
دیدن مرده باید تو را به فکر می انداحت تا کارهای زشتی را که انجام می دهی، ترک کنی ولی از بس در عالم بی خیالی هستی که دیدن آن پیکر متلاشی شده هم نتوانست کاری کند.  کار بدتر تو که باعث شگفتی دیگران شد، این بود که به محض دیدن جنازه خنده ات گرفت. مطمئناً آن جنازه برای هدفی خاص در معرض دید تو قرار گرفته بود و چون از آن عبرت نگرفتی، شایسته مجازات هستی. در مضمون حدیثی از پیامبر خدا آمده است: کسی که جنازه ای را ببیند و بخندد، در حضور دیگران مورد اهانت خداوند در روز قیامت قرار می گیرد و دعای او اجابت نمی شود. 


 

کتابنامه 
آداب معاشرت از ديدگاه معصومان (عليهم السلام‏)، محمد على فارابى و دیگران، آستان قدس‏ رضوی، مشهد، پنجم، 1380.
ارشاد القلوب، حسن دیلمی، شریف رضی، قم، اول، 1412.
ارشاد القلوب، حسن بن محمد دیلمی، ترجمه هدایت الله مسترحمی ‏، ناشر: مصطفوى‏، تهران‏،
سوم، 1349 ش.
أصول الكافي، محمد بن يعقوب‏ کلینی، ترجمه محمد باقر کمره ای، اسوه‏، قم، سوم، ‏1375 ش‏
ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، محمد بن على بن بابویه ‏، ترجمه ابراهیم بندرريگى‏، انتشارات اخلاق‏، قم‏، سوم، 1379 ش‏
ثواب الاعمال، محمد صدوق، ترجمه على اكبر غفارى‏، كتاب فروشى صدوق‏، تهران، اول.‏
الخصال، محمد بن على‏ بن بابویه، ترجمه احمد فهرى زنجانى، علميه اسلاميه‏، تهران،‏ اول‏
مشكاة الانوار، فضل بن حسن طبرسی، ترجمه عزيز الله عطاردى‏، ناشر: عطارد، تهران، اول، 1374.
نهج الفصاحه، مجموعه كلمات قصار حضرت رسول (ص)، ابو القاسم‏ پاینده، دنياى دانش‏، تهران‏، چهارم، 1382.‏

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


٢٠:٤٢ - 1392/12/12    /    شماره : ٢٨٠٨٣    /    تعداد نمایش : ٧٤٥خروج

   مطالب مرتبط
 آلودگی های مالی (خبر)
 آلودگی های جنسی (خبر)
 جنس افکارعمومی درشبکه‌های اجتماعی (خبر)
 افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی (خبر)
 نشست جریان‌شناسی شعر حوزه‌های علمیه در قم (خبر)
 شناسایی جریانهای سیاسی (خبر)
 جریان‌شناسی شعر حوزه‌های علمیه در حوزه هنری قم (خبر)
 جریان‌شناسی شعر حوزه‌های علمیه در حوزه هنری قم (خبر)
 جوانان و عوامل افزایش سن ازدواج (خبر)
 معیارهای شادی در اسلام (خبر)
 انواع شادی و پیامدهای آن(1) (خبر)
بازدیدها
امروز :320
کل بازديدها :13881837
بازديدکنندگان آنلاين :8
بازديدازاین صفحه :151144