نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > سیاسی و اجتماعی > آسیب شناسی اجتماعی 


آسیب شناسی اجتماعی(قسمت سوم) عوامل فرهنگی و اقتصادی وسیاسی اعتیاد
آسیب شناسی اجتماعی(قسمت سوم) عوامل فرهنگی و اقتصادی وسیاسی اعتیاد 1. فرهنگ درمان با تریاک متأسفانه در بعضی از خانواده‌های کم‌سواد، به‌ویژه در شهرهای کوچک و روستاها، هنوز از تریاک برای تسکین درد استفاده می‌شود؛ که این خود زمینه آشنایی افراد خانواده با مواد مخدر و داشتن دیدگاه مثبت نسبت به آن و در نهایت، افتادن در دام اعتیاد را فراهم می‌کند. 2. عدم اطلاع از حرمت استعمال مواد مخدر عدم دلالت صریح آیات و روایات بر حرام بودن استعمال مواد مخدر و به دنبال آن، فقدان اجماع و حتی عدم حکم عقلی بر حرمت تریاک، به خاطر کشف نشدن زیان‌های مصرف آن، سبب شد که مراجع تقلید، تا اوایل قرن جاری (چهاردهم هـ.ش)،
 ٠٨:٣١ - 1396/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر:
۴درصد جامعه آسیب دیده یا مجرم مواد مخدر هستند
قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر: ۴درصد جامعه آسیب دیده یا مجرم مواد مخدر هستند قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه بیش از ۹۶ درصد جمعیت جامعه ما سالم است، گفت: ۳.۵ درصد افراد جامعه ما از آسیب دیدگان مواد مخدر و نیم درصد هم قاچاقچی یا مجرم مواد مخدر هستند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما سردار علی مؤیدی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه پدیده مواد مخدر یک موجود زنده، پویا و فعال است و دست اندرکاران مبارزه با آن هم باید پویا و فعال باشند، افزود: هرچند وقت یک بار باید قوانین و مقررات در این زمینه اصلاح شود و با استفاده از این قوانین و روش ها و دانش روز بتوانیم با پیچیدگی های این جرم سازمان یافته مقابله کنیم.
 ٠٤:٠٠ - 1396/05/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
آسیب شناسی اجتماعی (قسمت دوم)
عوامل خانوادگی و اجتماعی اعتیاد
آسیب شناسی اجتماعی (قسمت دوم) عوامل خانوادگی و اجتماعی اعتیاد 1. اختلافات خانوادگی اختلافات خانوادگی و تضاد و کشمکش بین والدین، موجب می‌شود که فرزندان از مراقبت و کنترل لازم برخوردار نباشند. این وضعیت و فضای نامناسب و نامساعد خانوادگی و عدم صمیمیت بین افراد خانواده، موجب می‌گردد که فرزندان چنین خانواده‌ای، برای خود دوستان نامناسبی بیابند و با اهمال و غفلتی که در پرورش آن‌ها شده، به سوی اعتیاد سوق داده شوند. 2. مشکلات اخلاقی و رفتاری والدین آمارها نشان می‌دهند، نوجوانانی که والدینشان دچار مشکلات و مسائل اخلاقی ـ رفتاری هستند،
 ٠٦:٥٣ - 1396/05/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابعاد حقوقی، جرم شناسی و جامعه شناختی پدیده رو به گسترش حاشیه‌ نشینی
فارس بررسی می‌کند ابعاد حقوقی، جرم شناسی و جامعه شناختی پدیده رو به گسترش حاشیه‌ نشینی علل و عوامل متعددی در افزایش حاشیه نشینی دخیل هستند اما نکته اصلی اینجاست که بسیاری از کارشناسان حاشیه نشینی را بستر مناسب وقوع جرائم می‌دانند. سعیده اسدیان - خبرگزاری فارس: زاغه، حلبی آباد، خرابه، تپه، آلونک و ... اینها مکان‌هایی هستند که با شنیدن نام‌شان، ناخودآگاه وضعیت اسف‌بار ساکنان آن در ذهن‌تان تداعی می‌شود. مکان‌هایی که در حاشیه کلان‌‌شهرها و عموماً به صورت غیرقانونی توسط ساکنان آنجا شکل گرفته‌اند، فاقد خدمات شهری همچون آسفالت، برق و دفع زباله هستند و معمولاً خانواده‌های پرجمعیت به ویژه اتباع بیگانه در آنجا زندگی می‌کنند. این مناطق مستعد ارتکاب جرم هستند، فقدان نظارت کافی، وجود تعداد زیاد افراد نیازمند و بیکار، سطح پایین سواد ،نبود روشنائی کافی معابر، همه و همه موجب بروز مشکلات امنیتی خاص در حاشیه کلان‌شهرها به ویژه در پایتخت شده است. شاید بتوان حاشیه نشینی را یک بیماری دانست که عدم سلامت ساختارهای اقتصادی و اجتماعی را نشان می‌دهد، به همین جهت باید برای مقابله با آن بی درنگ با رشد آن مقابله کرد و سپس به اصلاح ساختارهای داخلی پرداخت. به گفته کارشناسان و صاحب نظران طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و حاشیه نشینی چهار معضل اساسی کشور در وقوع جرائم هستند اما حاشیه نشینی می‌تواند بسترساز سایر جرائم باشد و وجود 11 میلیون حاشیه نشین حکایت از حاد بودن این معضل دارد. گروه قضایی خبرگزاری فارس در این پرونده به دنبال علل گسترش حاشیه نشینی،‌ معضلات و مشکلات این پدیده و بررسی حقوقی حاشیه نشینی است، به همین جهت با تعدادی از حقوقدانان، جامعه شناسان و جرم شناسان به گفت‌وگو نشستیم تا پدیده حاشیه نشینی را از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار دهیم. متخصصین این حوزه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به سوالات مطروحه پاسخ داده‌اند که در روزهای آتی این گفت‌وگو‌ها را می‌خوانید.
 ٠٥:٠٧ - 1396/05/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
اللهیاری در گفتگو با مهر:
فساد و تبعیض عامل اصلی رفتارهای ضد اجتماعی
اللهیاری در گفتگو با مهر: فساد و تبعیض عامل اصلی رفتارهای ضد اجتماعی/ نستوهی فراموش شده است رئیس سازمان نظام روان‌شناسی معتقد است در کنار بیکاری، فساد و تبعیض سبب بی اعتمادی و نا امیدی جوانان نسبت به آینده شده و این از عوامل اصلی رفتارهای ضد اجتماعی است. خبرگزاری مهر، گروه جامعه-ناصر جعفرزاده: مردم ایران در مدت زمانی کمتر از یک ماه در نتیجه وقوع ۲ حادثه تاسف بار برای دختران سرزمین، دچار یک تاثر و اندوه عمومی شدند. حالا جامعه به این فکر می کند راه برون رفت از شرایط فعلی و رسیدن به جامعه ای که شنیدن این اخبار دلخراش در آن عادی نشده باشد چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال با عباسعلی اللهیاری، رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و استادیار گروه روان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس به گفتگو پرداختیم:
 ٠٤:٠٢ - 1396/05/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی:
بودجه کاهش آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم مناسب است
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: بودجه کاهش آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم مناسب است ساری - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: بودجه خوبی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه و اعتبارات امسال دیده‌شده است. حجت‌الاسلام سید مهدی شکریان در حاشیه سفر یک‌روزه به مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه جریان مسائل اجتماعی رصد ویژه و قرار بر آن شد تا دستگاه‌ها رصد خاصی را انجام دهند اظهار داشت: به همین دلیل سازمان تبلیغات نیز مسئولیت خاصی دارد و برای رفع پنج آسیب اعتیاد، حاشیه‌نشینی، سکونتگاه‌های غیررسمی، فساد و فحشا وطلاق در جامعه برنامه‌ریزی‌شده است.
 ٠٥:٤٩ - 1396/04/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
آسیب شناسی اجتماعی قسمت اول (آثار اعتیاد)
آسیب شناسی اجتماعی قسمت اول آثار اعتیاد آشنا شدن با آثار و عوارض اعتیاد را از جهات فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی : الف) عوارض فردی 1. عوارض جسمانی اعتیاد با وجود شیوع باورهایی در بین مردم مانند این که استعمال تریاک از 50 سالگی به بالا نه تنها ضرری ندارد؛ بلکه مفید هم هست یا مصرف تریاک برای کاهش فشار خون لازم است و ...، مصرف موارد مخدر، عوارض وحشتناک و گاه جبران‌ناپذیری برای مصرف‌کننده دارد. از جمله عوارض جسمانی اعتیاد، عبارت است از: 1
 ٠٨:٢٢ - 1396/04/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با مهر:
طلاق از مهمترین آسیب های اجتماعی و فرهنگی کشور است
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با مهر: طلاق از مهمترین آسیب های اجتماعی و فرهنگی کشور است مشهد ـ نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس طلاق را از مهمترین آسیب های اجتماعی و فرهنگی کشور دانست و گفت: ضعف آگاهی، درک درست و واقعی از زندگی توسط زوجین از عوامل اصلی طلاق هستند. حجت الاسلام احمد سالک در گفتگو با خبرنگار مهر، طلاق را از مهمترین آسیب های اجتماعی و فرهنگی کشور دانست و اظهار کرد: بیکاری، عدم آشنایی با مبانی دینی در ازدواج، ترویج انزوا و فردگرایی توسط رسانه های بیگانه، ایجاد ارتباطات نامشروع و فروپاشی خانواده ها برخی از اهداف نظام سلطه علیه خانواده است که از طریق ابزارهایی همچون ماهواره پیگیری می شود.
 ١٠:٢١ - 1395/11/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
در گفتگو با مهر عنوان شد؛
برخورد ضربتی با آسیب‌های اجتماعی اثربخشی پایدار ندارد
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ برخورد ضربتی با آسیب‌های اجتماعی اثربخشی پایدار ندارد رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، گفت: یکی از موضوعاتی که سالیان متمادی موضوع جدی جامعه محسوب می‌شود، موضوع آسیب‌های اجتماعی است، درحالی که برخوردهای ضربتی در این حوزه اثربخشی پایداری ندارد.
 ٠٤:٣٠ - 1395/11/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس کارگروه آسیب های اجتماعی:
آسیب ها با هم تعامل دارند و هم افزایی می کنند
رئیس کارگروه آسیب های اجتماعی: آسیب ها با هم تعامل دارند و هم افزایی می کنند رئیس کارگروه آسیب های اجتماعی دفتر مقام معظم رهبری بر رصد لحظه ای آسیب های اجتماعی تاکید کرد و گفت: میان آسیب های اجتماعی پیوستگی وجود دارد؛ آسیب ها با هم تعامل دارند و هم افزایی می کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام غلامی در همایش تخصصی روسای پلیس امنیت اخلاقی سراسر کشور با اشاره به اقدامات نیروی انتظامی در مقابله با آسیب های اجتماعی، افزود: در بحث مقابله با آسیب های اجتماعی نیازمند تفکر روشن و مشخص هستیم، در این مبحث ده ها تفکر و نظر وجود دارد اما باید بهترین دیدگاه در این رابطه مشخص شود.
 ٠٤:٣٠ - 1395/10/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاموشی در گفتگو با مهر:
شبکه تبلیغی پیشقدم در رفع آسیب‌های اجتماعی است
خاموشی در گفتگو با مهر: شبکه تبلیغی پیشقدم در رفع آسیب‌های اجتماعی است ديدار حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئيس سازمان سمنان - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درباره نقش آفرینی این سازمان در رفع معضلات اجتماعی، گفت: امروز با انجام پژوهش های میدانی وتقسیم وظایف، شبکه تبلیغی در خدمت رفع آسیب های اجتماعی قرار دارد.
 ٠٥:٥٨ - 1395/10/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
طلاق به عنوان یک ناهنجاری موجب ده‌ها فساد خواهد شد
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: طلاق به عنوان یک ناهنجاری موجب ده‌ها فساد خواهد شد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طلاق به عنوان یک ناهنجاری موجب ده‌ ها فساد خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه صد و بیست و سوم شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد. در این جلسه که به ادامه بررسی رشته درسی «خانواده و سلامت جنسی» اختصاص داشت، ابعاد فرهنگی و تربیتی این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 ٠٦:٠٢ - 1395/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
برای کاهش آسیب های اجتماعی نباید منتظر سازمان ها بمانیم
برای کاهش آسیب های اجتماعی نباید منتظر سازمان ها بمانیم حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: برای کاهش آسیب های اجتماعی نباید منتظر سازمان ها بمانیم بلکه خود مردم باید اقدام کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، سید مهدی خاموشی در این مراسم ضمن تشکر از شهرداری تهران و شورای شهر به خاطر برگزاری نمایشگاه بزرگ فرهنگی عطر سیب، گفت: جا دارد از افراد مشغول در غرفه ها که کالاها را با دقت انتخاب و با ارزان سازی در خدمت هیات ها قرار می دهند نیز تشکر ویژه کنیم.
 ٠٥:٤٩ - 1395/07/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
50 درصد طلاق‌ها ناشی از اعتیاد
50 درصد طلاق‌ها ناشی از اعتیاد/ ۲.۵میلیون زن سرپرست خانوار داریم وزیر کشور در تشریح آسیب‌های اجتماعی گفت: ۵۰ درصد طلاق‌ها ناشی از اعتیاد است. به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور گزارشی از آسیب‌های اجتماعی، چالش‌ها و راهکارها به نمایندگان ارائه داد. وی گفت: رهبری در شش ماهه گذشته سه بار در این خصوص شخصاً جلسه گذاشته‌اند و هر بار سه ساعت موضوع را با همه ابعاد آن با حضور سران قوا و مسئولان حوزه‌های اجتماعی بررسی کرده و نهایتاً دستوراتی را صادر فرمودند.
 ٠٤:٤٠ - 1395/03/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
داعش نزدیک ایران است!
داعش نزدیک ایران است! "داعش بیانیه داده است! به زودی حمله می کند! می خواهد در یک سینما و فرودگاه و مترو بمب منفجر کند! داعش نزدیک ایران است!" مهدی جابری-بخش اجتماعی تبیان داعش این روزها برخی مردم در خیابان ها، محافل خصوصی و اماکن عمومی از "دولت خودساخته اسلامی" یا همان داعش صحبت می کنند و اوقاتی را که می توانند با خوشی و لذت سپری کنند را با حرف های تلخ، نگرانی و هراس پشت سر می گذارند.
 ٠٧:٣٤ - 1394/09/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
در فضای مجازی چه می گذرد (2)
در فضای مجازی چه می گذرد (2) به نظر شما بیشترین مخاطبان ما در فضای مجازی کیستند؟ انگیزه دشمن از توسعه جهانی فضای مجازی و عرصه ویژه و بدون تحریم آن به ایران(!): 1
 ١٠:٢٥ - 1394/04/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
جامعه‌شناسی فساد از منظر سیدحسین العطاس
در گفتگو با فرید العطاس بررسی شد؛ جامعه‌شناسی فساد از منظر سیدحسین العطاس گفت و گو با سید فرید العطاس، جامعه شناس مالایی فرید العطاس گفت: نگاه پدرم (حسین العطاس) به فساد تنها به منزله یک مسئله سیاسی و اقتصادی نبود. بلکه او فساد را یک نقصان در شخصیت انسانی می دید. او فساد را به عنوان یک شیطان بزرگ می دید.
 ٠٧:٥٠ - 1394/04/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
در فضای مجازی چه می گذرد (1)
در فضای مجازی چه می گذرد (1) آیا می دانید دشمن برای تبلیغ بی غیرتی برای مردان ایرانی در طول سالهای اخیر چقدر هزینه کرده است؟ حتماً لطیفه هایی که در خصوص دختران طراحی شده و با آمار بسیار بالا توزیع می گردد به گوشتان خورده است!
 ٠٧:٥٦ - 1394/03/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
راههای مقابله با جنگ نرم
بسمه تعالی راههای مقابله با جنگ نرم پذیرش وجود جنگ نرم: گمان نکنیم جنگ فقط جنگ نظامی است درک این که در شرایط جنگ نرم قرار داریم، کمک می کند تا موقعیت خود را بهتر بشناسیم و وظیفه خود را دقیق‌تر تعیین کنیم. تقویت باورها و ترویج ارزش ها اگر هدف اصلی جنگ نرم تغییر باورها و ارزشهای اسلامی است؛ بنابر این بهترین راه مبارزه با آن ترویج و تقویت فرهنگ اسلامی الهی است. این جهاد و مبارزه نرم باید تا جایی ادامه یابد که توان مخالفان دین و نظام اسلامی به حداقل برسد به گونه ای که نتوانند هیچ ضربه‌ای به نظام اسلامی وارد سازند. در جنگهای نرم، هر یک از افراد در خط مقدم جبهه هستند، بنابر این باید هر کدام از آنان، در حد توان، تجهیزات لازم برای مبارزه و مقابله با دشمن را داشته باشند.
 ٠٥:٢٣ - 1394/01/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
چهارشنبه‌ سوری
چهارشنبه‌سوری چهارشنبه‌سوری، یا چهارشنبه آخر سال، نام جشنی همگانی از آیین‌های نوروزی در گستره حوزه فرهنگ ایران زمین که در هر سال شمسی، در غروب سه‌شنبه، شب پیش از آخرین چهارشنبه (در زبان گفتاری، چارشنبه) ماه اسفند کهن و با افروختن آتش و برخی رفتارهای نمادین دیگر، به صورت جمعی در فضای باز درون و بیرون خانه برگزار می‌شود.
 ٠٥:٥٠ - 1393/12/27 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6790
کل بازديدها :10546665
بازديدکنندگان آنلاين :12
بازديدازاین صفحه :117405