نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم اسلامی 


  چاپ        ارسال به دوست

تفاوت ادوار تاریخی حدیث شیعه با عامه

ادوار تاریخی حدیثِ شیعه از سه جهت با ادوار تاریخی حدیثی اهل سنت متفاوت است كه عبارتند از:
1ـ حدیث شیعه از ابتدای صدور آن از معصوم، تدوین شد و شیعیان هرگز منع حکومتی تدوین حدیث را برنتابیدند و همواره بنابر سفارش پیامبر - صلی الله علیه و آله و سلم - و اهل بیت - علیهم السلام -، به نگارش حدیث هر چند محدود و پنهانی همت گماردند ولی اهل سنت با انگیزه های گوناگون از نگارش حدیث جلوگیری کردند.
پژوهشگران شیعه مهمترین عامل ممانعت از تدوین حدیث را اهداف سیاسی خلفا و مخالفت با اهل بیت -علیهم السلام- ارزیابی كرده اند، از این رو عصری با عنوان دوره ممانعت با تدوین حدیث در تاریخ حدیث شیعه یافت نمی شود.
به عبارت روشن تر، تاریخ حدیث شیعه تا عصر رسالت و امامت از اتصال كاملی برخوردار بوده و هیچ حلقه ای از آن نیفتاده است. به همین دلیل نخستین دوره تاریخی حدیث شیعه را نخستین نگاشته های حدیثی تشكیل می دهد.
2 ـ گرد آوردندگان جوامع حدیثی اولیه اهل سنت آنها را بر اساس سنت شفاهی فراهم آوردند. در حقیقت بخاری و مسلم از روی شنیده های روایی كه از طریق اساتید به آنان منتقل شد به تدوین صحیحین پرداختند، اما گرد آورندگان جوامع اولیه حدیثی شیعه با سنت مكتوب روبرو بوده اند كه ما آن را با عنوان اصول اربعمأه می شناسیم و از آن با عنوان شكل گیری میراث روایی شیعه در قالب اصول اربعمأه و دوره دوم از ادوار تاریخ حدیث شیعه یاد می كنیم. این دوره از اختصاصات تاریخ حدیث شیعه است.
3 ـ با توجه به اتصال حلقات تاریخی حدیث شیعه و نیز تكیه داشتن آن بر سنت مكتوب و تا حدودی نظارت اهل بیت -علیهم السلام- بر مكتوبات حدیثی، پدیده وضع و جعل در مقایسه با حدیث اهل سنت، به صورت محدودی در حدیث شیعه راه یافته است. این امر پیراستن منابع روایی شیعه از احادیث جعلی را از نگاه محدثان شیعی در مقایسه با آنچه از نگاه محدثان اهل سنت مشهود است، با ضرورت كمتری مواجه ساخته است.


علي نصيري - آشنايي با علوم حديث، ص 53 - 54


١٢:١٣ - 1392/05/31    /    شماره : ١٤٩٧٨    /    تعداد نمایش : ٥٦١خروج

   مطالب مرتبط
 سیرتدوین حدیث درنزد شیعه و امامیه (خبر)
 فهرست تاریخی مجموعه های حدیثی (خبر)
 فهرست منابع حدیث شیعه (2) (خبر)
 فهرست منابع حدیث شیعه (1) (خبر)
 جوامع حدیثی شیعه و ویژگی آنها (2) (خبر)
 جوامع حدیثی شیعه و ویژگی آنها (1) (خبر)
 آشنایی با برخی راویان حدیث شیعه (جابر بن عبدالله) (خبر)
 مأخذ حدیث شیعه و مجموعه های حدیثی (2) (خبر)
 مأخذ حدیث شیعه و مجموعه های حدیثی (1) (خبر)
 تدوین حدیث و مشاهیر محدثان شیعه (خبر)
 جوامع حدیثی شیعه از ابتدا تا كنون (خبر)
بازدیدها
امروز :1112
کل بازديدها :14164308
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :175277