نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم اسلامی 


فنایی اشکوری مطرح کرد؛
تفاوت اسلام‌شناسی سنتی و جدید
فنایی اشکوری مطرح کرد؛ تفاوت اسلام‌شناسی سنتی و جدید/ غیرمسلمان می‌تواند اسلام‌شناس شود؟ محمد فنایی اشکوری گفت: عالم امروزی لازم است با علوم و فرهنگ زمانه و نیازها و مقتضیات عصر آشنا باشد تا بتواند اسلام را به زبان قابل فهم و ناظر به چالشها و نیازهای روز عرضه کند.
 ٠٦:١٥ - 1396/10/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
در مراسم رونمایی آخرین کتاب ابراهیمی دینانی مطرح شد؛
دینانی فیلسوف پرسش است/
در مراسم رونمایی آخرین کتاب ابراهیمی دینانی مطرح شد؛ دینانی فیلسوف پرسش است/توصیه و پیشنهاداتی برای شاگردان دینانی دین و اندیشه > همایش ها و میزگردها خسروپناه، رئیس موسسه حکمت وفلسفه گفت: ابراهیمی دینانی فیلسوف حقیقت است و حقیقت بدون پرسشگری، امکانپذیر نیست و پرسش و پرسشگری جزو هویت ایشان است. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تجلیل از مقام علمی غلامحسین ابراهیمی دینانی عصر روز گذشته در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه برگزار شد. دراین برنامه که به مناسبت هفته پژوهش بود، آخرین اثر ابراهیمی دینانی با عنوان «اختیار در ضرورت هستی» رونمایی شد. همچنین ۵ اثر پرسش از هستی، فراز و فرود فکر فلسفی، اختیار در ضرورت هستی، من و جز من و از محسوس تا معقول مورد نقد و بررسی شاگردان ابراهیمی دینانی قرار گرفت. فیلسوفی که عمرش وقف اندیشیدن شد
 ٠٦:٢١ - 1396/09/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
همه اصول موضوعه علوم انسانی در تعریف فلسفه می‌گنجند
علی مصباح: همه اصول موضوعه علوم انسانی در تعریف فلسفه می‌گنجند علی مصباح گفت: می‌توان همه اصول موضوعه علوم انسانی را نیز جزئی از مسائل فلسفه علوم انسانی به حساب آورد، چرا که همه آنها مبادی تصوری یا تصدیقی مورد نیاز علوم انسانی را تشکیل می‌دهند. به گزارش خبرگزاری مهر، دومین نشست از سلسله نشستهای تخصصی مبانی اسلامی سازی علوم انسانی با موضوع چیستی فلسفه مضاف و جایگاه آن در فرآیند نظریه پردازی در علوم انسانی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) روز گذشته ۷ آذرماه در قم برگزار شد.
 ٠٥:٢٦ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
فیلسوف نداریم/ جایگاه مسائل اجتماعی در سنت فلسفۀ اسلامی
فیلسوف نداریم/ جایگاه مسائل اجتماعی در سنت فلسفۀ اسلامی حجت الاسلام قائمی نیا گفت: ما امروز فیلسوف به معنای دقیق نداریم، بلکه فلسفه خوان داریم. فیلسوف بزرگ فلسفه را در متن زندگی می‌بیند. به گزارش خبرنگار مهر، زاویه در برنامۀ این هفته و به مناسبت روز جهانی فلسفه به بحث مهم نسبت فیلسوفان ما و جامعه پرداخت. مهمانان این هفته موسی اکرمی (هیئت علمی و معاون دانشکدۀ الهیات و فلسفۀ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران) و علیرضا قائمی نیا (هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی) بودند.
 ٠٥:١٨ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
نشست «گفتگوی هگل و فیلسوفان اسلامی»؛
فتح بابی میان فلسفه اروپایی و فلسفه اسلامی
نشست «گفتگوی هگل و فیلسوفان اسلامی»؛ فتح بابی میان فلسفه اروپایی و فلسفه اسلامی نشست بررسی کتاب «هگل و فیلسوفان اسلامی» نوشته «سیدحمید طالب زاده» با حضور رضا داوری اردکانی، سیدمحمدرضا بهشتی و سید حمید طالب زاده برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، نشست «گفتگوی هگل و فیلسوفان اسلامی» با حضور رضا داوری اردکانی، سیدمحمدرضا بهشتی و سید حمید طالب زاده برگزار شد. نقد سنت فقط با ارتباط با فلسفه غرب امکانپذیر می‌شود
 ٠٤:٥٦ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابراهیمی دینانی:
حکمت، ظهور عقل است/ بین حکمت و علم سازش برقرار کنیم
ابراهیمی دینانی: حکمت، ظهور عقل است/ بین حکمت و علم سازش برقرار کنیم ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه گفت: حکمت، ظهور عقل ویک لغت عربی است که از حکم و استحکام می آید. بنابراین عقل قابل شکستن نیست. به گزارش خبرنگار مهر، همایش «مفهوم حکمت در ادیان توحیدی» ظهر امروز در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه آغاز به کار کرد. اولین سخنران این مراسم غلامحسین ابراهیمی دینانی بود. وی سخنان خود را با یک بیت شعر آغاز کرد و گفت:
 ٠٥:٠١ - 1396/08/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
ملاصدرا سیاست را روح شریعت میداند/
ملاصدرا سیاست را روح شریعت میداند/ عدم تناسب عرفان اسلامی و فردیت رضا لک‌زایی گفت: ملاصدرا در شواهد الربوبیه می ‏نویسد سیاست، روح شریعت است و سیاست منهای شریعت مثل جسد بدون روح است. امام خمینی نیز می ‏فرمایند سیاست سر اسلام است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: یکی از کهن ترین و در عین حال جدی ترین مسایل فلسفه سیاسی، بیان نسبت اخلاق با سیاست است. این گفتگو می کوشد چهار دیدگاه عمده درباب این نسبت را بررسی، و دلایل آن ها را نقد و تحلیل کند. این چهار دیدگاه عبارت اند: الف) نظریه جدایی اخلاق از سیاست؛ ب) نظریه تبعیت اخلاق از سیاست؛ ج) نظریه اخلاق دو سطحی و د) نظریه یگانگی اخلاق و سیاست. مسئله نسبت اخلاق با سیاست، به دوره خاص یا تمدن معینی منحصر نبوده و در همه تمدن ها کسانی به این مسئله پرداخته و کوشیده اند درباره امکان سازگاری یا ناسازگاری آن دو موضعی را اتخاذ کنند. این مسئله از مسایل اساسی فلسفه سیاسی است که مرز نمی شناسد و در همه تمدن ها مطرح شده است.
 ٠٦:٥١ - 1396/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیدسعید زاهدزاهدانی:
برای تولید علوم انسانی اسلامی باید متکی به فلسفه اسلامی باشیم
سیدسعید زاهدزاهدانی: برای تولید علوم انسانی اسلامی باید متکی به فلسفه اسلامی باشیم زاهد زاهدانی گفت: ما برای تولید علوم انسانی اسلامی باید متکی به فلسفه اسلامی باشیم و در بین فلاسفه ملاصدرا و سید منیرالدین حسینی هاشمی تاثیر بیشتری بر جامعه شناسان امروزی داشتند. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدسعید زاهدزاهدانی رئیس کمیسیون ارتباطات و جامعه شناسی اسلامی چهارمین کنگره علوم انسانی اسلامی درباره اهداف این کمیسیون گفت: ما امسال مانند سالهای گذشته فراخوان مقاله را در سه بخش نظریات و روش و مسائل به صورت گسترده درنظر گرفتیم. زیرا محدود کردن دریافت مقاله به یک موضوع خاص هنوز زود است و ما نیاز داریم در همه بخش های جامعه شناسی اسلامی با محققان ارتباط بگیریم و همه ایده ها را جذب کنیم. وی افزود: ما توانستیم در این همایش ۳۴ مقاله کامل داشته باشیم که مورد ارزیابی قرار گرفتند. هر یک از مقالات حداقل دو داور داشتند
 ٠٥:٤٥ - 1396/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگوی مهر با آیت الله رشاد؛
آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز
گفتگوی مهر با آیت الله رشاد؛ آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز/ سبک سامرا در آموزش حوزوی احیا شود رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران با تاکید بر لزوم احیای سبک سامرایی که مبتنی برنقش فعال و مولد خود طلاب در پژوهش بود، از آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز در حوزه علمیه امام رضا(ع) خبر داد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: آیت الله علی اکبر رشاد، مؤسس و رئیس حوزهٔ علمیه‌ امام رضا(ع) و رئیس شورای حوزه‌های علمیهٔ استان تهران است. این اندیشمند و پژوهشگر علوم دینی، برای تحول حوزه های علمیه، نظام علمی آموزشی پرورش مآل را مطرح نموده است و پیرو آن یک نظام آموزشی را برای حوزه های علمیه تحت عنوان فقه نظام ساز را پیشنهاد داده است که از امسال در حوزه علمیه امام رضا(ع) اجرایی خواهد شد.
 ٠٥:٢٢ - 1396/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت روز بزرگداشت ابن سینا؛
ابن سینا فیلسوفی مشرقی است/ گسست ابن سینا از یونان و ارسطو
به مناسبت روز بزرگداشت ابن سینا؛ ابن سینا فیلسوفی مشرقی است/ گسست ابن سینا از یونان و ارسطو تردیدی نیست که ابن سینا، ارسطو و فلسفه مشائی را پراهمیت دانسته و به شرح آن اقدام ورزیده و آثار بسیاری نیز در این راستا تدوین کرده، اما همچنان که خود بیان می کند بنیان فکری او را بر نمی سازد. به گزارش خبرنگار مهر، در میان فلاسفه مشهور است که ابن سینا رئیس مشائیون اسلامی است. مشهور است ابن سینا فیلسوفی مشائی است و حتی برخی از مستشرقان او را در حد شارح ارسطو تنزل داده اند، اما بسیاری از فیلسوفان معاصر ایران معتقدند ابن سینا فیلسوف مشائی صرف نیست حداکثر اینکه در اواخر عمر خود گسستی را از فلسفه مشائی ایجاد کرده و فلسفه ای را سامان داده است که اگرچه بخشهای عمده ای از آن مفقود شده است اما شواهد از روی دیگر نوشته های او پیداست که ابن سینا فلسفه مشرقی را تدوین کرده بود که با طریق مشائیان تفاوت بسیاری داشته است.
 ٠٨:١٢ - 1396/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی؛
عقل در دیدگاه شیخ اشراق/ سهروردی و گسست از سنت یونانی
به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی؛ عقل در دیدگاه شیخ اشراق/ سهروردی و گسست از سنت یونانی صاحب نظران معتقدند اندیشه سهروردی، گسستی جدی از سنت یونانی و ارسطویی دارد و باید شیخ اشراق را در درون حکمت ایرانی و متأثر از تفکر قرآنی و حدیثی بدانیم. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه، خداداد خادم: هشتم مرداد ماه سالروز بزرگداشت فیلسوف بزرگ ایرانی، شهاب الدین یحیی سهروردی ملقب به شیخ اشراق است. وی در سال ۵۴۹ ه.ق متولد شد و در ۳۸ سالگی در شهر حلب به دلیل گرایشش به فلسفه قبل از اسلام و ایران باستان و نیز مذهب شیعه به فتوای مفتیان حنفی شهر حلب و به فرمان صلاح الدین ایوبی به دست پسر او به شهادت رسید.
 ٠٤:١٦ - 1396/05/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت‌های ماهوی فلسفه اسلامی وفلسفه یونانی/آشنایی با اندیشه عامری
حکمت در گفتگو با مهر عنوان کرد؛ تفاوت‌های ماهوی فلسفه اسلامی وفلسفه یونانی/آشنایی با اندیشه عامری استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه فلسفه یونانی در مواجهه با سوفسطائیان پدید آمده است، گفت: اما مواجهه فارابی و کندی با سوفسطائیان نیست و ام المسائل فلاسفه ما ارتباط وحی وعقل است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: یکی از فلاسفه ای که ابهام های زیادی درباره آثار او وجود دارد، ابوالحسن عامری نیشابوری، فیلسوف قرن چهارم هجری است. عامری یکی از مهم‌ترین فیلسوفانی است که در فاصله زمانی میان دو فیلسوف بزرگ یعنی فارابی و ابن‌سینا می‌زیسته است. ابوالحسن در نیشابور زاده شد و در همانجا به تحصیل علوم دینی پرداخت و سپس در بلخ نزد ابوزید بلخی به تحصیل فلسفه پرداخت.
 ٠٥:٤٤ - 1396/04/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
عبدالحسین خسروپناه در گفتگو با مهر:
ریشه تمدن اسلامی، حکمت است/ اولین گام نیل به تمدن نوین اسلامی
عبدالحسین خسروپناه در گفتگو با مهر: ریشه تمدن اسلامی، حکمت است/ اولین گام نیل به تمدن نوین اسلامی رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران گفت: اولین و ابتدائی ترین گام در مسیر نیل به تمدن نوین اسلامی؛ دست یابی به اراده و همت جمعی انسانها، به خصوص در میان نخبگان و اندیشمندان است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-مهدی مستقیمی: تبیین مختصات تمدن اسلامی و تشریح مناسبات فراروی این معنی و نیز تحلیل جایگاه تحقیق و مطالعه و پژوهش در باب نیل به آرمانهای تمدن نوین اسلامی و همچنین واکاوی پروسه طرح تحول در علوم انسانی و تعیین نقاط اثرگذار در این طرح و تعریف جایگاه فقه و کلام در این باب، مقؤلاتی بودند که ما را بر آن داشتند تا گفتگوی مبسوطی با حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، استاد و محقق و رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ترتیب دهیم که مشروح آن در ادامه از نظرتان می گذرد.
 ٠٦:١٨ - 1396/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگو با محمدمنصور هاشمی_۱؛
نویسنده بد، فیلسوف خوبی نمی‌شود
گفتگو با محمدمنصور هاشمی_۱؛ نویسنده بد، فیلسوف خوبی نمی‌شود/ فلسفه و ادبیات؛ تعامل و تقابل‌ها محمدمنصور هاشمی، نویسنده و پژوهشگر فلسفه گفت: بخشی از بهترین آثار فلسفی دنیا آثاری است برخوردار از فصاحت و بلاغت ادیبانه. کسی که نویسنده خوبی نباشد به راحتی به عنوان فیلسوف مطرح نمی‌شود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_محمدالیاس قنبری: مرز میان فلسفه و ادبیات و به عبارتی متن فلسفی و ادبی آنچنانکه در بدو امر به نظر می رسد مرز واضحی نیست. این دو در برهه های مختلف تاریخی نسبت به هم همگرایی‌ها و واگرایی‌هایی داشته‌اند و امروزه به نظر می‌رسد
 ٠٧:٢٤ - 1395/11/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
غلامحسین ابراهیمی دینانی:
حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان
غلامحسین ابراهیمی دینانی: حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان غلامحسین ابراهیمی دینانی گفت: حکمت ها در ادبیات فارسی نهفته است که قرن ها از آن غافل بوده اند. ای کاش به جای آثار افلاطون و ارسطو و کانت و هگل، حکمت را در آثار فاخر ادبای ایرانی جستجو کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین ابراهیمی دینانی در نشست حکمت در ادبیات ایران که عصر دیروز در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، سخنان خود را با بیان این بین شعر از عطار نیشابوری آغاز کرد: «ای روی درکشیده به بازار آمده. خلقی بدین طلسم گرفتار آمده » و گفت:
 ٠٦:٤٨ - 1395/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
دینانی در برنامه معرفت:
انسانی که بُعد معنوی خود را فراموش کند، خرسندی به دست نمی آورد
دینانی در برنامه معرفت: انسانی که بُعد معنوی خود را فراموش کند، خرسندی به دست نمی آورد چهره ماندگار فلسفه گفت: بیشتر انسان ها برای رسیدن به خرسندی، بعد معنویشان را فراموش می کنند و خودشان را در دیگر ابعاد مادی خلاصه می کنند و به دنبال خوشبختی می گردند، ولی به خوشبختی نمی رسند.
 ٠٩:٥٠ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
علی اصغر مصلح:
اهل فلسفه از وضع خرد حاکم بر زندگی خود غافل اند
علی اصغر مصلح: اهل فلسفه از وضع خرد حاکم بر زندگی خود غافل اند مصلح، استاد دانشگاه علامه گفت: در ایران اهل فلسفه اغلب مشغول کار خود هستند و از نسبت خود با شرایط عمومی تر حاکم بر زندگی و فرهنگ غافل اند. به گزارش خبرنگار مهر، دومین سمینار «تاملی بر وضع فلسفه در ایران» صبح امروز به همت گروه تاریخ و تمدن غرب پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
 ٠٧:٣٢ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
فلسفه را امروزی کنیم/ دوباره به فلسفه اسلامی برگشته ام
داوری اردکانی: فلسفه را امروزی کنیم/ دوباره به فلسفه اسلامی برگشته ام رئیس فرهنگستان علوم گفت: فلسفه، چیزی نیست که بگوییم برای دیروز بوده و به گذشته تعلق دارد. فلسفه برای امروز است. ما باید فلسفه را امروزی کنیم و ببینیم چگونه می‌تواند دست ما را بگیرد.
 ٠٧:٢٤ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرتضی جوادی آملی در گفتگو با مهر:
اسلامی سازی علوم انسانی نباید ما را از دستاوردهای بشری غافل کند
مرتضی جوادی آملی در گفتگو با مهر: اسلامی سازی علوم انسانی نباید ما را از دستاوردهای بشری غافل کند رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء گفت: چشم انداز نه چندان مطلوب در مسیر اسلامی سازی علوم انسانی، مسئولیت سنگین حوزه ها و مراکز علمی دینی را بیشتر می کند.
 ٠٥:٣٧ - 1395/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش فارس از آیین بزرگداشت «حکیم هزاره ها»
گزارش فارس از آیین بزرگداشت «حکیم هزاره ها» فلسفه در عصر حاضر پیشرفتی ندارد/ از یک فوتبالیست بیش از ابن‌سینا تقدیر می‌کنیم/ تجلیل از عبدالله انوار خبرگزاری فارس: فلسفه در عصر حاضر پیشرفتی ندارد/ از یک فوتبالیست بیش از ابن‌سینا تقدیر می‌کنیم/ تجلیل از عبدالله انوار چهره ماندگار فلسفه گفت: نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا «ترامپ» یک خُل به تمام عیار است، حتی در دوران فراعنه هم کسی اینگونه صحبت نمی‌کرد، همین نشان می‌دهد که علم پیشرفت کرده اما اخلاق، فلسفه و فن حکومت‌داری پیشرفت نکرده است.
 ٠٧:٥٣ - 1395/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2844
کل بازديدها :11915060
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :146621