نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دانش و فناوری > علوم اسلامی 


ملاصدرا سیاست را روح شریعت میداند/
ملاصدرا سیاست را روح شریعت میداند/ عدم تناسب عرفان اسلامی و فردیت رضا لک‌زایی گفت: ملاصدرا در شواهد الربوبیه می ‏نویسد سیاست، روح شریعت است و سیاست منهای شریعت مثل جسد بدون روح است. امام خمینی نیز می ‏فرمایند سیاست سر اسلام است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: یکی از کهن ترین و در عین حال جدی ترین مسایل فلسفه سیاسی، بیان نسبت اخلاق با سیاست است. این گفتگو می کوشد چهار دیدگاه عمده درباب این نسبت را بررسی، و دلایل آن ها را نقد و تحلیل کند. این چهار دیدگاه عبارت اند: الف) نظریه جدایی اخلاق از سیاست؛ ب) نظریه تبعیت اخلاق از سیاست؛ ج) نظریه اخلاق دو سطحی و د) نظریه یگانگی اخلاق و سیاست. مسئله نسبت اخلاق با سیاست، به دوره خاص یا تمدن معینی منحصر نبوده و در همه تمدن ها کسانی به این مسئله پرداخته و کوشیده اند درباره امکان سازگاری یا ناسازگاری آن دو موضعی را اتخاذ کنند. این مسئله از مسایل اساسی فلسفه سیاسی است که مرز نمی شناسد و در همه تمدن ها مطرح شده است.
 ٠٦:٥١ - 1396/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیدسعید زاهدزاهدانی:
برای تولید علوم انسانی اسلامی باید متکی به فلسفه اسلامی باشیم
سیدسعید زاهدزاهدانی: برای تولید علوم انسانی اسلامی باید متکی به فلسفه اسلامی باشیم زاهد زاهدانی گفت: ما برای تولید علوم انسانی اسلامی باید متکی به فلسفه اسلامی باشیم و در بین فلاسفه ملاصدرا و سید منیرالدین حسینی هاشمی تاثیر بیشتری بر جامعه شناسان امروزی داشتند. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدسعید زاهدزاهدانی رئیس کمیسیون ارتباطات و جامعه شناسی اسلامی چهارمین کنگره علوم انسانی اسلامی درباره اهداف این کمیسیون گفت: ما امسال مانند سالهای گذشته فراخوان مقاله را در سه بخش نظریات و روش و مسائل به صورت گسترده درنظر گرفتیم. زیرا محدود کردن دریافت مقاله به یک موضوع خاص هنوز زود است و ما نیاز داریم در همه بخش های جامعه شناسی اسلامی با محققان ارتباط بگیریم و همه ایده ها را جذب کنیم. وی افزود: ما توانستیم در این همایش ۳۴ مقاله کامل داشته باشیم که مورد ارزیابی قرار گرفتند. هر یک از مقالات حداقل دو داور داشتند
 ٠٥:٤٥ - 1396/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگوی مهر با آیت الله رشاد؛
آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز
گفتگوی مهر با آیت الله رشاد؛ آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز/ سبک سامرا در آموزش حوزوی احیا شود رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران با تاکید بر لزوم احیای سبک سامرایی که مبتنی برنقش فعال و مولد خود طلاب در پژوهش بود، از آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز در حوزه علمیه امام رضا(ع) خبر داد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: آیت الله علی اکبر رشاد، مؤسس و رئیس حوزهٔ علمیه‌ امام رضا(ع) و رئیس شورای حوزه‌های علمیهٔ استان تهران است. این اندیشمند و پژوهشگر علوم دینی، برای تحول حوزه های علمیه، نظام علمی آموزشی پرورش مآل را مطرح نموده است و پیرو آن یک نظام آموزشی را برای حوزه های علمیه تحت عنوان فقه نظام ساز را پیشنهاد داده است که از امسال در حوزه علمیه امام رضا(ع) اجرایی خواهد شد.
 ٠٥:٢٢ - 1396/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت روز بزرگداشت ابن سینا؛
ابن سینا فیلسوفی مشرقی است/ گسست ابن سینا از یونان و ارسطو
به مناسبت روز بزرگداشت ابن سینا؛ ابن سینا فیلسوفی مشرقی است/ گسست ابن سینا از یونان و ارسطو تردیدی نیست که ابن سینا، ارسطو و فلسفه مشائی را پراهمیت دانسته و به شرح آن اقدام ورزیده و آثار بسیاری نیز در این راستا تدوین کرده، اما همچنان که خود بیان می کند بنیان فکری او را بر نمی سازد. به گزارش خبرنگار مهر، در میان فلاسفه مشهور است که ابن سینا رئیس مشائیون اسلامی است. مشهور است ابن سینا فیلسوفی مشائی است و حتی برخی از مستشرقان او را در حد شارح ارسطو تنزل داده اند، اما بسیاری از فیلسوفان معاصر ایران معتقدند ابن سینا فیلسوف مشائی صرف نیست حداکثر اینکه در اواخر عمر خود گسستی را از فلسفه مشائی ایجاد کرده و فلسفه ای را سامان داده است که اگرچه بخشهای عمده ای از آن مفقود شده است اما شواهد از روی دیگر نوشته های او پیداست که ابن سینا فلسفه مشرقی را تدوین کرده بود که با طریق مشائیان تفاوت بسیاری داشته است.
 ٠٨:١٢ - 1396/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی؛
عقل در دیدگاه شیخ اشراق/ سهروردی و گسست از سنت یونانی
به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی؛ عقل در دیدگاه شیخ اشراق/ سهروردی و گسست از سنت یونانی صاحب نظران معتقدند اندیشه سهروردی، گسستی جدی از سنت یونانی و ارسطویی دارد و باید شیخ اشراق را در درون حکمت ایرانی و متأثر از تفکر قرآنی و حدیثی بدانیم. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه، خداداد خادم: هشتم مرداد ماه سالروز بزرگداشت فیلسوف بزرگ ایرانی، شهاب الدین یحیی سهروردی ملقب به شیخ اشراق است. وی در سال ۵۴۹ ه.ق متولد شد و در ۳۸ سالگی در شهر حلب به دلیل گرایشش به فلسفه قبل از اسلام و ایران باستان و نیز مذهب شیعه به فتوای مفتیان حنفی شهر حلب و به فرمان صلاح الدین ایوبی به دست پسر او به شهادت رسید.
 ٠٤:١٦ - 1396/05/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت‌های ماهوی فلسفه اسلامی وفلسفه یونانی/آشنایی با اندیشه عامری
حکمت در گفتگو با مهر عنوان کرد؛ تفاوت‌های ماهوی فلسفه اسلامی وفلسفه یونانی/آشنایی با اندیشه عامری استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه فلسفه یونانی در مواجهه با سوفسطائیان پدید آمده است، گفت: اما مواجهه فارابی و کندی با سوفسطائیان نیست و ام المسائل فلاسفه ما ارتباط وحی وعقل است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: یکی از فلاسفه ای که ابهام های زیادی درباره آثار او وجود دارد، ابوالحسن عامری نیشابوری، فیلسوف قرن چهارم هجری است. عامری یکی از مهم‌ترین فیلسوفانی است که در فاصله زمانی میان دو فیلسوف بزرگ یعنی فارابی و ابن‌سینا می‌زیسته است. ابوالحسن در نیشابور زاده شد و در همانجا به تحصیل علوم دینی پرداخت و سپس در بلخ نزد ابوزید بلخی به تحصیل فلسفه پرداخت.
 ٠٥:٤٤ - 1396/04/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
عبدالحسین خسروپناه در گفتگو با مهر:
ریشه تمدن اسلامی، حکمت است/ اولین گام نیل به تمدن نوین اسلامی
عبدالحسین خسروپناه در گفتگو با مهر: ریشه تمدن اسلامی، حکمت است/ اولین گام نیل به تمدن نوین اسلامی رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران گفت: اولین و ابتدائی ترین گام در مسیر نیل به تمدن نوین اسلامی؛ دست یابی به اراده و همت جمعی انسانها، به خصوص در میان نخبگان و اندیشمندان است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-مهدی مستقیمی: تبیین مختصات تمدن اسلامی و تشریح مناسبات فراروی این معنی و نیز تحلیل جایگاه تحقیق و مطالعه و پژوهش در باب نیل به آرمانهای تمدن نوین اسلامی و همچنین واکاوی پروسه طرح تحول در علوم انسانی و تعیین نقاط اثرگذار در این طرح و تعریف جایگاه فقه و کلام در این باب، مقؤلاتی بودند که ما را بر آن داشتند تا گفتگوی مبسوطی با حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، استاد و محقق و رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ترتیب دهیم که مشروح آن در ادامه از نظرتان می گذرد.
 ٠٦:١٨ - 1396/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگو با محمدمنصور هاشمی_۱؛
نویسنده بد، فیلسوف خوبی نمی‌شود
گفتگو با محمدمنصور هاشمی_۱؛ نویسنده بد، فیلسوف خوبی نمی‌شود/ فلسفه و ادبیات؛ تعامل و تقابل‌ها محمدمنصور هاشمی، نویسنده و پژوهشگر فلسفه گفت: بخشی از بهترین آثار فلسفی دنیا آثاری است برخوردار از فصاحت و بلاغت ادیبانه. کسی که نویسنده خوبی نباشد به راحتی به عنوان فیلسوف مطرح نمی‌شود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_محمدالیاس قنبری: مرز میان فلسفه و ادبیات و به عبارتی متن فلسفی و ادبی آنچنانکه در بدو امر به نظر می رسد مرز واضحی نیست. این دو در برهه های مختلف تاریخی نسبت به هم همگرایی‌ها و واگرایی‌هایی داشته‌اند و امروزه به نظر می‌رسد
 ٠٧:٢٤ - 1395/11/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
غلامحسین ابراهیمی دینانی:
حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان
غلامحسین ابراهیمی دینانی: حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان غلامحسین ابراهیمی دینانی گفت: حکمت ها در ادبیات فارسی نهفته است که قرن ها از آن غافل بوده اند. ای کاش به جای آثار افلاطون و ارسطو و کانت و هگل، حکمت را در آثار فاخر ادبای ایرانی جستجو کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین ابراهیمی دینانی در نشست حکمت در ادبیات ایران که عصر دیروز در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، سخنان خود را با بیان این بین شعر از عطار نیشابوری آغاز کرد: «ای روی درکشیده به بازار آمده. خلقی بدین طلسم گرفتار آمده » و گفت:
 ٠٦:٤٨ - 1395/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
دینانی در برنامه معرفت:
انسانی که بُعد معنوی خود را فراموش کند، خرسندی به دست نمی آورد
دینانی در برنامه معرفت: انسانی که بُعد معنوی خود را فراموش کند، خرسندی به دست نمی آورد چهره ماندگار فلسفه گفت: بیشتر انسان ها برای رسیدن به خرسندی، بعد معنویشان را فراموش می کنند و خودشان را در دیگر ابعاد مادی خلاصه می کنند و به دنبال خوشبختی می گردند، ولی به خوشبختی نمی رسند.
 ٠٩:٥٠ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
علی اصغر مصلح:
اهل فلسفه از وضع خرد حاکم بر زندگی خود غافل اند
علی اصغر مصلح: اهل فلسفه از وضع خرد حاکم بر زندگی خود غافل اند مصلح، استاد دانشگاه علامه گفت: در ایران اهل فلسفه اغلب مشغول کار خود هستند و از نسبت خود با شرایط عمومی تر حاکم بر زندگی و فرهنگ غافل اند. به گزارش خبرنگار مهر، دومین سمینار «تاملی بر وضع فلسفه در ایران» صبح امروز به همت گروه تاریخ و تمدن غرب پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
 ٠٧:٣٢ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
فلسفه را امروزی کنیم/ دوباره به فلسفه اسلامی برگشته ام
داوری اردکانی: فلسفه را امروزی کنیم/ دوباره به فلسفه اسلامی برگشته ام رئیس فرهنگستان علوم گفت: فلسفه، چیزی نیست که بگوییم برای دیروز بوده و به گذشته تعلق دارد. فلسفه برای امروز است. ما باید فلسفه را امروزی کنیم و ببینیم چگونه می‌تواند دست ما را بگیرد.
 ٠٧:٢٤ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرتضی جوادی آملی در گفتگو با مهر:
اسلامی سازی علوم انسانی نباید ما را از دستاوردهای بشری غافل کند
مرتضی جوادی آملی در گفتگو با مهر: اسلامی سازی علوم انسانی نباید ما را از دستاوردهای بشری غافل کند رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء گفت: چشم انداز نه چندان مطلوب در مسیر اسلامی سازی علوم انسانی، مسئولیت سنگین حوزه ها و مراکز علمی دینی را بیشتر می کند.
 ٠٥:٣٧ - 1395/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش فارس از آیین بزرگداشت «حکیم هزاره ها»
گزارش فارس از آیین بزرگداشت «حکیم هزاره ها» فلسفه در عصر حاضر پیشرفتی ندارد/ از یک فوتبالیست بیش از ابن‌سینا تقدیر می‌کنیم/ تجلیل از عبدالله انوار خبرگزاری فارس: فلسفه در عصر حاضر پیشرفتی ندارد/ از یک فوتبالیست بیش از ابن‌سینا تقدیر می‌کنیم/ تجلیل از عبدالله انوار چهره ماندگار فلسفه گفت: نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا «ترامپ» یک خُل به تمام عیار است، حتی در دوران فراعنه هم کسی اینگونه صحبت نمی‌کرد، همین نشان می‌دهد که علم پیشرفت کرده اما اخلاق، فلسفه و فن حکومت‌داری پیشرفت نکرده است.
 ٠٧:٥٣ - 1395/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
فیلسوف با نوشته هایش وارد معرکه می شود
فیلسوف با نوشته هایش وارد معرکه می شود/ ذهن بدون سوال بیدار نیست ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه معتقد است: هیچ فیلسوفی خارج از اجتماع نیست، هر چند فیلسوف به طور مستقیم وارد میدان دعوا نمی شود ولی با کتاب ها و نوشته هایش وارد عمل می شود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_سارا فرجی: در ادامه گفتگوهای خودمانی با چهره های ماندگار فلسفه قصد داشتیم با غلامحسین ابراهیمی دینانی، نیز درباره خاطراتش، دوران تحصیلش در مدرسه حجتیه قم، روابط و معاشرت هایش با ایزوتسو، هانری کربن و سایر بزرگان حرف بزنیم اما وقتی نزد او رفتیم سیر مصاحبه تغییر کرد و موضوع بحث به سمت دیگری رفت؛ او با همان کلام شیرینش ما را مجاب کرد
 ٠٤:٢٢ - 1395/05/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
سهروردی منطق و تهذیب را باهم جمع کرد
خسروپناه در همایش بزرگداشت شیخ اشراق: سهروردی منطق و تهذیب را باهم جمع کرد/ روش تفکر شیخ اشراق رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: روش حکمت اشراق نه مثل مشائیان براساس استدلال عقلی است و نه مثل متصوفان برپایه شهود، حکمت اشراق جمع شهود و عقل است. به گزارش خبرنگار مهر، همایش بزرگداشت روز شیخ اشراق با همکاری انجمن علمی حکمت و فلسفه ایران و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه عصر روز گذشته با حضور اساتید فلسفه در موسسه حکمت و فلسفه برگزار شد.
 ٠٧:٠٣ - 1395/05/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
دین پژوهی در تاریخ ما ریشه دارد/ وضعیت «فلسفه دین» در ایران
دین پژوهی در تاریخ ما ریشه دارد/ وضعیت «فلسفه دین» در ایران کارشناسان حوزه فلسفه دین که اخیراً رشد قابل توجهی در ایران داشته است، معتقدند آموزش عالی باید نسبت به توسعه کمی و کیفی این حوزه توجه بیشتری داشته باشد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: رشد و چگونگی وضعیت فلسفه دین و کتاب‌های این حوزه بحثی است که درباره آن با بعضی از پژوهشگران و اساتید این حوزه در میان گذاشته‌ایم. در خلال این گفتگوها نظرات مختلفی درباره وضعیت فلسفه دین و چگونگی آن مورد بحث شده است که شما را به خواندن آنهادر غالب این گزارش دعوت می کنیم: وضعیت کتاب های فلسفه دین در ایران خوب است
 ٠٥:١٦ - 1395/05/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
خواجه نصیر در فلسفی کردن کلام شیعی گام مهمی برداشته است
استاد دانشگاه باقرالعلوم در گفتگو با مهر: خواجه نصیر در فلسفی کردن کلام شیعی گام مهمی برداشته است یارعلی کردفیروزجایی، استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: خواجه نصیر در احیای تفکر فلسفی در عصر خود سنگ تمام گذاشته است و از دستاوردها و روش فلسفی در عرصه کلام بهره برده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: خواجه نصیر ازجمله بزرگان فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی است که جایگاه بسیار بزرگی در احیای تمدن اسلامی در بحرانی ترین شرایط تاریخی ایران و اسلام دارد، البته خواجه منتقدانی هم دارد و او را به خاطر حضور در دربار حاکمان جور شماتت می کنند. به هر حال تلاشهای خواجه به غیر از فعالیت در عرصه سیاست و فرهنگ، در علم، فلسفه و کلام از او شخصیت یگانه ای ساخته است.
 ٠٦:٠٥ - 1395/04/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
باید اصول تمدن اسلامی را بازیابیم
باید اصول تمدن اسلامی را بازیابیم/ این اسلام هراسی، مسخره است! سید حسین نصر، فیلسوف سنت گرا، احیای تمدن اسلامی را به انجام دو وظیفه منوط می داند؛ حفظ آنچه از تمدن اسلامی باقی مانده است و بازیابی اصول و به کارگرفتن آن در شرایط جدید. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه- جواد حیران‌نیا: یکی از دغدغه های سیدحسین نصر، فیلسوف سنت گرای اسلامی بحث تمدن اسلامی و احیای این تمدن بوده و هست. نصر معتقد است: هیچ دینی بیش از یک تمدن به وجود نیاورده و دین اسلام و تمدن اسلامی هم از این قضیه مستثنی نیست. نمی شود تمدن جدید ایرانی و اسلامی به وجود آورد و فقط می توان آن را احیاء کرد. می توانیم تمدن ایرانی و اسلامی خودمان را با ساحتها و بعدهای جدیدی که دنیای امروز ما را مجبور می کند به آن توجه کنیم، احیا کنیم.
 ٠٥:٥٥ - 1395/04/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
حیله های شرعی فرار از ربا (3)
روایت هایی در زمینه های شرعی برای فرار از ربا وجود دارد. وجود این روایات و برخورد شدید قرآن و روایات با مسأله ربا، سبب به وجود آمدن دو دیدگاه درباره جواز یا عدم جواز حیله های شرعی فرار از ربا شده است.
 ١١:٢٥ - 1393/01/24 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7916
کل بازديدها :11081828
بازديدکنندگان آنلاين :12
بازديدازاین صفحه :134264