نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دانش و فناوری > علوم انسانی 


علی اصغر مصلح:
اهل فلسفه از وضع خرد حاکم بر زندگی خود غافل اند
علی اصغر مصلح: اهل فلسفه از وضع خرد حاکم بر زندگی خود غافل اند مصلح، استاد دانشگاه علامه گفت: در ایران اهل فلسفه اغلب مشغول کار خود هستند و از نسبت خود با شرایط عمومی تر حاکم بر زندگی و فرهنگ غافل اند. به گزارش خبرنگار مهر، دومین سمینار «تاملی بر وضع فلسفه در ایران» صبح امروز به همت گروه تاریخ و تمدن غرب پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
 ٠٧:٣٢ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
فلسفه را امروزی کنیم/ دوباره به فلسفه اسلامی برگشته ام
داوری اردکانی: فلسفه را امروزی کنیم/ دوباره به فلسفه اسلامی برگشته ام رئیس فرهنگستان علوم گفت: فلسفه، چیزی نیست که بگوییم برای دیروز بوده و به گذشته تعلق دارد. فلسفه برای امروز است. ما باید فلسفه را امروزی کنیم و ببینیم چگونه می‌تواند دست ما را بگیرد.
 ٠٧:٢٤ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
کاری جز نوشتن در زندگی ندارم
داوری اردکانی: کاری جز نوشتن در زندگی ندارم/ شعر و فلسفه باهم خویشاوندند داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم گفت: برخی به من می گویند چرا برای هرچیزی انقدر می نویسی. باید بگویم من در زندگی کار دیگری جز نوشتن ندارم و از همین بابت از خدا شاکرم. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم پاسداشت مقام رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم و چهره ماندگار فلسفه و مراسم رونمایی از کتاب «گاه خرد» عصر روز گذشته در سالن همایش های کتابخانه ملی با حضور چهره های برجسته برگزار شد.
 ٠٤:٣٨ - 1395/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله مصطفوی در گفتگو با مهر:
طبیعیات ابن سینا مغفول مانده است
آیت الله مصطفوی در گفتگو با مهر: طبیعیات ابن سینا مغفول مانده است/ چرا فلسفه شیخ الرئیس اسلامی است آیت الله مصطفوی با بیان اینکه متأسفانه طبیعیات ابن سینا در حوزه های ما متروک شده است، گفت: بسیاری از مشکلات امروز مانند افسردگی با طبیعیات ابن سینا قابل حل است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-نوید یکتاپرست: آیت الله سید حسن سعادت مصطفوی، امروزه در مجامع علمی به عنوان یک حکیم سینوی شناخته می‌شود و تسلط فراوانی بر اندیشه‌های ابن‌سینا دارد. کلاس‌های درس وی همواره مشتاقان فلسفه و حکمت اسلامی از داخل و خارج از دانشگاه را به خود جذب کرده است. وی علاوه بر تدریس حکمت در دانشگاه امام صادق(ع) و برخی مراکز دانشگاهی دیگر، در حوزه‌های علمیه قم (مدرسه علمیه دار الشفاء) و تهران (مدرسه علمیه مروی) نیز به تدریس اشتغال دارد.
 ٠٨:٢٥ - 1395/10/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش خانه در سبک‌ زندگی ایرانی‌اسلامی
معماری ایرانی دستخوش تهاجم فرهنگی
نقش خانه در سبک‌ زندگی ایرانی‌اسلامی معماری ایرانی دستخوش تهاجم فرهنگی/محله‌های جدید هویت ندارند کرمان - خانه‌های سنتی نقش ارتباط‌گری با جامعه ایرانی دارند؛ چنانکه جریان پویای اجتماعی از خانه، کوچه و محله شکل می‌گیرد از این جهت است که معماری ایرانی نیز دستخوش تهاجم فرهنگی شده است. خبرگزاری مهر - گروه استان ها: هنوز هم ماهی های قرمز در حوض هشتی میانه خانه های تاریخی شهر کرمان بالا و پایین می روند و باد در بادگیرهای این شهر زمزمه زندگی سر می دهد، کودکان در حیاط بزرگ این خانه ها در پی هم می دوند و پشت ستون ها و هشت دری ها با گچ بری ها و کاشی های فیروزه ای پنهان می شوند.
 ٠٥:٠٥ - 1395/09/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
مالکیت فکری با آموزه های دین تطابق دارد
در گفتگو با مهر عنوان شد: مالکیت فکری با آموزه های دین تطابق دارد/ ضعف آگاهی درباره قوانین دکتر محمود صادقی نایب رئیس انجمن علمی حقوق مالکیت فکری ایران نایب رئیس انجمن علمی حقوق مالکیت فکری گفت: آموزه های دینی با مالکیت فکری کاملا قابل تطابق است؛ در اسلام مال حرمت دارد و حتی حدیثی داریم که حرمت مال مسلمان، مانند حرمت خون اوست. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-سارا فرجی: مالکیت اصطلاحی است که به گوش همه ما آشناست و همه ما در گفت و گوها و تعاملات روزمره مان از ا ین وازه استفاده می کنیم،
 ٠٦:٢٩ - 1395/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش فارس از نقد کتاب «امر روزمره در جامعه پساانقلابی»
گزارش فارس از نقد کتاب «امر روزمره در جامعه پساانقلابی» فیاض: شاهد انقلابی در گرایش جوانان به علوم انسانی هستیم/ کاظمی: خاطرات انقلاب باید برای نسل جدید بازیابی شود خبرگزاری فارس: فیاض: شاهد انقلابی در گرایش جوانان به علوم انسانی هستیم/ کاظمی: خاطرات انقلاب باید برای نسل جدید بازیابی شود ابراهیم فیاض، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران معتقد است که دانشگاه‌ها امروز فعال نیستند، دانشجویان درس نمی‌خوانند، هیچ ایده‌ای از خودشان ندارند و از علوم مهندسی برای پیدا کردن معنای زندگی به سمت علوم انسانی کشیده شده‌اند.
 ٠٧:٤٨ - 1395/06/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
دین پژوهی در تاریخ ما ریشه دارد/ وضعیت «فلسفه دین» در ایران
دین پژوهی در تاریخ ما ریشه دارد/ وضعیت «فلسفه دین» در ایران کارشناسان حوزه فلسفه دین که اخیراً رشد قابل توجهی در ایران داشته است، معتقدند آموزش عالی باید نسبت به توسعه کمی و کیفی این حوزه توجه بیشتری داشته باشد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: رشد و چگونگی وضعیت فلسفه دین و کتاب‌های این حوزه بحثی است که درباره آن با بعضی از پژوهشگران و اساتید این حوزه در میان گذاشته‌ایم. در خلال این گفتگوها نظرات مختلفی درباره وضعیت فلسفه دین و چگونگی آن مورد بحث شده است که شما را به خواندن آنهادر غالب این گزارش دعوت می کنیم: وضعیت کتاب های فلسفه دین در ایران خوب است
 ٠٥:١٦ - 1395/05/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا فلسفه‌ورزی بدون مسئله‌مندی ممکن است؟
آیا فلسفه‌ورزی بدون مسئله‌مندی ممکن است؟/ نسبت فلسفه با مسائل روز عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی می گوید: فلسفه، اگر از حالت قداست خارج شود و به طرح پرسش و تأمل درباره پرسش‌ها تبدیل شود، طبعاً با پرسش‌های امروز ما هم ارتباط برقرار می کند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-ساغر ترابی: آیا فلسفه بدون داشتن مسئله، محقق می‌شود؟ شرط امکان تفکر فلسفی چیست؟ به عقب‌تر برمی‌گردیم. فلسفه چگونه آغاز می‌شود؟
 ٠٦:٢٦ - 1395/04/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
خواجه نصیر در فلسفی کردن کلام شیعی گام مهمی برداشته است
استاد دانشگاه باقرالعلوم در گفتگو با مهر: خواجه نصیر در فلسفی کردن کلام شیعی گام مهمی برداشته است یارعلی کردفیروزجایی، استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: خواجه نصیر در احیای تفکر فلسفی در عصر خود سنگ تمام گذاشته است و از دستاوردها و روش فلسفی در عرصه کلام بهره برده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: خواجه نصیر ازجمله بزرگان فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی است که جایگاه بسیار بزرگی در احیای تمدن اسلامی در بحرانی ترین شرایط تاریخی ایران و اسلام دارد، البته خواجه منتقدانی هم دارد و او را به خاطر حضور در دربار حاکمان جور شماتت می کنند. به هر حال تلاشهای خواجه به غیر از فعالیت در عرصه سیاست و فرهنگ، در علم، فلسفه و کلام از او شخصیت یگانه ای ساخته است.
 ٠٦:٠٥ - 1395/04/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
حکمت در سرزمین ایران هنوز زنده است
حکمت در سرزمین ایران هنوز زنده است/ علم از جانب خدا افاضه می شود مراسم رونمایی از کتاب «شرح الهیات نجات ابوعلی‌سینا» (دروس آیت‌الله سید حسن سعادت مصطفوی) صبح امروز با حضور جمعی از اساتید برجسته در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که مدیریت آن را قاسم‌ پورحسن، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی بر عهده داشت، افرادی همچون حجت‌الاسلام احمدی، کریم مجتهدی، حسین کلباسی، عبدالله نصری و موسی حقانی حضور داشتند.
 ٠٧:٤٨ - 1395/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
هرمنوتیک؛ روش یا رویکرد؟/ قرآن، روایت یک قهرمان است
هرمنوتیک؛ روش یا رویکرد؟/ قرآن، روایت یک قهرمان است بهشتی، استاد فلسفه دانشگاه تهران گفت:هرمنوتیک روش نیست، رویکرد است. روش ابزاری نیست که دست هرکسی بدهیم اما رویکرد هرمنوتیکی اینگونه است که انحصار روش را نمی پذیرد. به گزارش خبرنگار مهر، عصر دیروز، چهارشنبه پنجم خردادماه سومین نشست از سلسله نشست های آشنایی با جریان های اسلامی معاصر با عنوان «رویکردهای تفسیری معاصر و خوانش قرآن کریم» با حضور محمد مجتهد شبستری، محمدرضا بهشتی و مرتضی کریمی نیا در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.
 ٠٧:٣٨ - 1395/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
عالَم اسلامی لازمه علوم انسانی اسلامی
عالَم اسلامی لازمه علوم انسانی اسلامی/ گلایه داوری ازجامعه شناسان رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی در نشست تجربه ایرانی مواجه با علوم انسانی مدرن گفت: برای تحقق علوم انسانی اسلامی عالم اسلامی باید وجود داشته باشد، چون علم هر جهانی با آن جهان پیوستگی دارد. به گزارش خبرنگار مهر، نشست «تجربه ایرانی مواجه با علوم انسانی مدرن» به همت گروه فرهنگ ایرانیِ پژوهشکده فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، صبح امروز با حضور برخی اساتید برجسته دانشگاه برگزار شد.
 ٠٥:٤٧ - 1395/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
انقلاب قریب الوقوع/ دیدگاه رهبر انقلاب درباره علوم انسانی اسلامی
یادداشتی از مهدی جمشیدی؛ انقلاب قریب الوقوع/ دیدگاه رهبر انقلاب درباره علوم انسانی اسلامی اگرچه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، یک رهبر سیاسی است اما چنین نیست که نظرات و مواضع انتقادی و یا تجویزی ایشان را نسبت به علوم انسانی بتوان به لایه‌های سیاسی تقلیل داد. به گزارش خبرنگار مهر، یادداشت پیش رو به قلم مهدی جمشیدی به بررسی آرای رهبر معظم انقلاب درباره انگاره علوم انسانی اسلامی است که در مجله عصر اندیشه منتشر شده است.
 ٠٨:٣٤ - 1395/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
روند علوم انسانی در غرب، خلاف جهت تخصصی شدن است
عضو انجمن فیلسوفان آمریکا در گفتگو با مهر: روند علوم انسانی در غرب، خلاف جهت تخصصی شدن است استاد پیشین دانشگاه هاروارد گفت: روند کنونی علوم انسانی در دانشگاههای غرب روندی خلاف جهت تخصصی شدن است. از دلایل گرایش به مطالعات میان رشته ای ماهیت مشکلات و مسائل انسان در دنیای کنونی است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-جلال حیران نیا: به نظر می رسد میان رشتگی در حوزه علوم انسانی مقابل تخصص گرایی در این حوزه مطالعاتی است. در گفتگو با پروفسور چارلز تالیافرو به روند میان رشته ای شدن در این علوم پرداخته ایم که از نظر می گذرد؛
 ٠٧:٥٧ - 1395/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
فلسفه‌ورزی چیست؟/ گام های استخراج مولفه های فلسفه ورزی
هم‌اندیشی فلسفی(۱)؛ فلسفه‌ورزی چیست؟/ گام های استخراج مولفه های فلسفه ورزی این سوال که «فلسفه ورزی» یا «فلسفیدن» چیست را باید بر مبنای کاربرد این واژه ها و فلسفه ها در طول تاریخ پاسخ داد و برای این کار باید تاریخ فلسفه را بررسی کرد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه ـ سحر سلطانی: جای خالی گفتگوهای علمی و رو در رو در دانشگاه ها بین استادان و دانشجویان هر رشته به وضوح دیده می شود، بی خبری اساتید از تالیفات و آرای یکدیگر در موضوعات مشترک و عدم هم سخنی میان آنان، دغدغه ای بود که ما را بر آن داشت که حلقه ای برای هم اندیشی فلسفی تشکیل دهیم.
 ٠٥:١٩ - 1395/02/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
روش فلسفی قرآنی/ فرق روش شناسی قرآن با منطق ارسطویی
روش فلسفی قرآنی/ فرق روش شناسی قرآن با منطق ارسطویی حسین فلسفی در نشست سهروردی روش فلسفه اسلامی یا قرآنی، روش یافتگی و فهم است و این روش در برابر روش منطق ارسطویی است. به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش یادداشتی با عنوان «پی‌رنگ فلسفه اسلامی» نوشته دکتر حسین فلسفی، استاد فلسفه دانشگاه آزاد خرم آباد در خبرگزاری مهر منتشر شد. فلسفی در آن یادداشت مدعی بود که فلسفه اسلامی هنوز آغاز نشده است و باید در واقع آن را شکل داد. در ادامه آن مباحث مقاله ای در همین زمینه با عنوان «روش فلسفی قرآنی» از حسین فلسفی در پی می آید. حسین فلسفی در این مقاله سعی کرده است که بیشتر از گذشته به نقد فلسفه ارسطویی و بیان دیدگاه قرآنی بپردازد. شما را به خواندن آن دعوت می کنیم؛
 ٠٩:٣٩ - 1394/09/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
اهداف سیاسی معلم ثانی فارابی ،اهمیت رساله «هارمونی» فارابی
اهمیت رساله «هارمونی» فارابی/ اهداف سیاسی معلم ثانی فارابی هرچند فارابی تعالیم فلسفی خود را به طور مفصل و کامل در رساله «هارمونی» ارائه نکرده است، هدف اصلی فارابی در این رساله جمع و تالیف نبوده است بلکه باید به او به عنوان فیلسوفی با آموزه ­های سیاسی نگریست. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر مقاله ای رساله دکتری فابین پیرونه «Fabienne Pironet » از دانشگاه سوربن است که در سال ۲۰۰۵ دفاع شد. این مقاله توسط دکتر پریش کوششی استاد دانشگاه آزاد اسلامی ترجمه شده است.
 ٠٧:١٨ - 1394/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه از منزوی شدن فلسفه جلوگیری کنیم
گزارش دومين «شب علوم انسانی»؛ چگونه از منزوی شدن فلسفه جلوگیری کنیم/ حقیقت بدون فضیلت معناندارد دومین شب علوم انسانی با عنوان «دفاع از فلسفه» با بزرگداشت پرفسور كريستين يحیی بونو، فيلسوف و الهی دان فرانسوی و دكتر عبدالحسين خسروپناه، رئيس انجمن حكمت و فلسفه ايران عصر روز گذشته برگزار شد.
 ٠٦:٤٥ - 1394/06/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
برای پیشرفت از چه الگویی پیروی کنیم
یادداشتی از سیدجواد میری؛ برای پیشرفت از چه الگویی پیروی کنیم؟/ تفاوت جهان شمول و جهانی شده یکی از مشکلات ما در ایران و در حوزه مطالعات اجتماعی این است که چگونه الگوسازی کنیم و برای پیشرفت و توسعه از چه الگویی می‌توانیم بهره ببریم تا در رقابت‌های جهانی به معیارهای قابل قبول دست یابیم. به گزارش خبرنگار مهر، متن پیش رو یادداشتی است از دکتر سیدجواد میری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که در آن به ضرورت داشتن الگو و سبک مشخص برای پیشرفت می پردازد؛
 ٠٦:٣٨ - 1394/06/17 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6295
کل بازديدها :9590961
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :88902