نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم پایه 


  چاپ        ارسال به دوست

مریخ نورد در مریخ متان پیدا نکرد

کمبود گاز در جو برخلاف ایده ی وجود حیات در سیاره ی سرخ است.
توضیح شکل: مریخ نورد ناسا به نام کنجکاوی (نشان داده شده در تصویر) نتوانست در جو مریخ متان بیابد. امید است یافته-ها نشان از حیات میکروب‌های تولید کننده ی متان در سیاره ی سرخ باشند.
محققان در تاریخ 19 سپتامبر در مجله ی علوم گزارش دادند که مریخ نورد کنجکاوی ناسا در تحقیقات خود به دنبال متان در جو مریخ با دست خالی برگشت.
در طول 8 ماه جمع آوری اطلاعات، مریخ نورد توانست متان با غلظت 18ر0 بخش در میلیون بیابد. محققان می گویند، با توجه به حاشیه ی خطای اندازه گیری ها، این یافته ها به معنای عدم وجود متان در جو مریخ هستند.
Christofer Webster نویسنده ی همراه در این تحقیقات، دانشمند گیاه شناسی آزمایشگاه رانش جت ناسا در پاسادنا می-گوید: "این موضوع، از آن‌جا که متان نشان مهمی از وجود فعالیت های ریست شناسی می باشد، بسیار ناامیدکننده است." میکروب ها تا 95 درصد از متان موجود در جو زمین را تولید می نمایند، که در آن غلظت گاز تقریبا برابر با 1800 ppb می-باشد.
مریخ نورد در مریخ متان پیدا نکرد
 
اگرچه این نتایج امید به زندگی میکروب های تولیدکننده ی متان در مریخ را از بین برده، هنوز ممکن است میکروب هایی که متان تولید نمی کنند روی سطح سیاره وجود داشته باشند، یا اینکه ممکن است در گذشته (چه متان وجود داشته یا که نه) روی این سیاره زندگی وجود داشته است. محققان قبلاً متان را روی سیاره ی مریخ با استفاده از تلسکوپ های زمینی و فضاپیماهای در حال گردش به دور سیاره ی سرخ تشخیص داده بودند. در سال 2003، محققان متان با غلظت 45 ppb را کشف نمودند. از آن زمان به بعد، آزمایشات سطوح بسیار پایین تری از متان را به دست داده اند.
برای توضیح کاهش در اندازه گیری های متان، محققان استدلال می کنند که گاز به صورت دوره ای آزاد شده و سپس به سرعت از سطح سیاره پاک می شود. ممکن است فعالیت های زیست شناسی موجب تولید متان شده باشند، یا میکروب های موجود در سطح یخ زده ی مریخ ممکن است با ذوب فصلی گاز را به جو فرستاده باشند.
Michael Mumma، متخصص گیاه شناسی مرکز پرواز فضایی Goddard ناسا در گرین بلت، می گوید: یافته های کنجکاوی این سناریوها را به طور کامل خط نمی زند. Mumma بخشی از تیمی بود که متان را در سال 2003 شناسایی نمود و هم‌چنین در برخی از مطالعات بعدی حضور داشت، اما در اندازه گیری های صورت گرفته توسط مریخ نورد کنجکاوی هیچ نقشی نداشت. وی می گوید، اگر خروج متان به قطع دوره ای و زودگذر باشد، ممکن است کنجکاوی همچنان که در حال بررسی این سیاره است مقداری از آن را کشف کند. ناسا اخیراً ماموریت دو ساله ی مریخ نورد کنجکاوی را به مدت نامعلومی تمدید نموده است.
سایر محققان به گزارشاتی که قبلا در رابطه با متان موجود در سطح مریخ منتشر شد مشکوک هستند. Kevin Zahnle، متخصص گیاه‌ شناسی در مرکز تحقیقاتی Ames ناسا در مانتین ویو کالیفرنیا خاطر نشان کرد کاشف متان مریخ نورد کنجکاوی نسبت به آن‌هایی که در زمین یا در فضا نصب شده اند حساس تر است. مشکل دیگری که تحقیقات قبلی داشت، توضیح این بود که چرا متان این قدر سریع ناپدید می شود. این گاز باید صدها سال در جو مریخ باقی بماند. Mumma پیشنهاد می دهد که خاک مریخ ممکن است شامل ترکیباتی باشد که هنگامی که با گرد و خاک به هوا فرستاده می شوند، متان را اکسید می نمایند.
در مرحله‌ی بعد، کنجکاوی به دنبال گاز با درجه ی دقت بالاتری خواهد گشت. Webster می گوید مریخ نورد می تواند تا 50 الی 100 ذره را در تریلیون بو بکشد. وی همچنین می گوید، اگر این مقدار تمام متانی است که در مریخ وجود دارد، شهاب-سنگ ها یا ستاره های دنباله دار حاوی مولکول های آلی، یکی از منابع احتمالی گاز هستند.


٢٠:٠٧ - 1392/08/25    /    شماره : ٢٢٥١٣    /    تعداد نمایش : ٦٨٣خروج

   مطالب مرتبط
 مریخ نورد بر سطح مریخ، خاک به دست می‌آورد (خبر)
 آتشفشان‌های مریخی (خبر)
 مریخ گم می‌شود! (خبر)
 علت نامگذاری ماه های سال به قمری؟ (خبر)
 هنوز به پیدا شدن امام موسی صدر امیدواریم (خبر)
 وضع مالیات های نجومی علیه فلسطینیان در قدس (خبر)
 الگوبرداري Modeling (خبر)
 هر جریان سیاسی به آمریکا گرایش پیدا کند محکوم است (خبر)
 فرود سنگ‌های آسمانی (خبر)
 نوسانات ستارگان (خبر)
 چگونه سیاره‌شناسی به ما در حفظ زمین کمک می‌کند (خبر)
بازدیدها
امروز :956
کل بازديدها :14164152
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :189123