صفحه اصلي > انقلاب اسلامی 


بادامچیان در گفتگوی تفصیلی با مهر:
دهه۶۰ دهه تثبیت انقلاب بود/ لیبرال ها لاجوردی را عذاب دادند
بادامچیان در گفتگوی تفصیلی با مهر: دهه۶۰ دهه تثبیت انقلاب بود/ لیبرال ها لاجوردی را عذاب دادند نایب رئیس حزب موتلفه اسلامی گفت: دهه۶۰ مهم بود چون برای تثبیت انقلاب کارهای اساسی از جمله تهیه قانون اساسی، تشکیل خبرگان، سه قوه و حضور مردم شکل گرفت. خبرگزاری مهر، گروه سیاست، فاطمه کرمانی: دهه ۶۰ و ترورهای هر روزه منافقین نخستین دهه انقلاب اسلامی را به دهه ای مظلوم که خون هزاران انسان بی گناه در آن ریخته شد تبدیل کرد و این دهه شناسنامه اصیل انقلاب اسلامی شد.
 ٠٣:٥٨ - 1396/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
تجلیل از خانواده شهدای 15 خرداد
بزرگداشت قیام 15 خرداد با همکاری شورای هیئات مذهبی قم مراسم بزرگداشت قیام 15 خرداد با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی و شورای هیئات مذهبی استان قم برگزار شد. مداحی تواشیح حضور حجت‌الاسلام سید علی خمینی نوه امام خمینی(ره) بزرگداشت قیام 15 خرداد در قم سخنرانی دختر یکی از شهدای 15 خرداد 42 بزرگداشت قیام 15 خرداد در قم بزرگداشت قیام 15 خرداد در قم سخنرانی آیت الله استادی تجلیل از خانواده شهدای 15 خرداد
 ٠٨:١٥ - 1396/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله ایمانی در گفتگو با مهر:
اگر امام بود به خاطر قشقرق مذاکره با آمریکا تودهنی می زد
آیت الله ایمانی در گفتگو با مهر: اگر امام بود به خاطر قشقرق مذاکره با آمریکا تودهنی می زد عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر امام بود به کسانی که برای مذاکره با آمریکا قشقرق راه می اندازند تودهنی می زد و تعارف هم نداشتند. گروه سیاست، خبرگزاری مهر: پس از ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی در شامگاه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ ملت و انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بزرگترین پشتوانه خود را از دست داد. امامی که در مسیر سالها مبارزه برای استقرار حکومتی اسلامی و بر پایه عدل و قسط از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و هرآنچه لازم بود و می بایست را به مردم ایران و تمام آزادی خواهان جهان گفت. همواره نیز در طول عمر خود بر آنچه اعتقاد داشت و برای آن مبارزه کرده بود عمل کرد.
 ٠٦:٥٦ - 1396/03/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
قيام پانزده خرداد؛ آغاز انقلاب اسلامي
قيام پانزده خرداد؛ آغاز انقلاب اسلامي محسن ابوالفتحي در سحرگاه 15 خرداد 1342، عوامل رژیم شاه به خانه امام خميني در قم یورش بردند و او را که روز پیش از آن و در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم عليه لايحه انجمن هاي ايالتي و ولايتي و نيز محدود كردن خطابه سخنرانان و و عاظ درباره اسراييل و شاه سخنراني كرده بود، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل كردند. هنوز چند ساعتي از خبر دستگيري امام نگذشته بود كه اعتراض هاي خودجوش و مردمی قم وتهران و برخی از شهرهای دیگر كشور را فرا گرفت. اين همه آن چه بود كه در اين تاريخ از نظر تاريخي اتفاق افتاد.
 ٠٦:٤٩ - 1396/03/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش مهر از استان‌های مختلف کشور
جزئیات حضور مسئولان در راهپیمایی ۲۲ بهمن
گزارش مهر از استان‌های مختلف کشور جزئیات حضور مسئولان در راهپیمایی ۲۲ بهمن/ محورهای سخنان شخصیت‌ها استان‌ها- راهپیمایی ۲۲ بهمن در استان‌های مختلف کشور علاوه بر حضور باشکوه مردم میزبان برخی مسئولان ملی هم بود، چهره‌هایی که حماسه ملت را ستودند. خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان‌های مختلف کشور امروز در صفوف به‌هم‌پیوسته مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن شاهد حضور برخی مسئولان بود، در استان تهران رئیس‌جمهور سخنرانی کرد و بسیاری از مسئولان ارشد ملی در جمع راهپیمایان تهرانی حضور یافتند.
 ٠٩:٤٤ - 1395/11/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
* ریشه¬های¬انقلاب اسلامی
* ریشه¬های¬انقلاب اسلامی بزرگترین انقلاب اسلامی¬ و پدیده اجتماعی تاریخ معاصر جهان، انقلابی¬اتفاقی وتصادفی نیست. انقلابی¬که به رهبری مردی از تبار انبیاء و اولیاء، ندای حق¬طلبی را¬ در عالم طنین¬ اندازنمود، انقلابی-ریشه داراست. آیات و روایات پشتوانه¬آن است. ریشه درتاریخ ایران دارد. معصومین: بیش از هزارسال قبل بشارت آن را داده-اند. به مناسبت سی¬وهشتمین سالگرد پیروزی ¬شکوهمند انقلاب اسلامی¬ایران، وبه منظورآشنایی نسل جدید با انقلاب اسلامی ایران مباحثی در رابطه انقلاب بزرگ ملت ایران، با موضوع« ریشه های انقلاب¬ » تقدیم خوانندگان عزیزمی¬گردد. الف) ریشه های عقیدتی: 1
 ٠٧:١٣ - 1395/11/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
فریاد انقلاب از این خانه بلند شد/ حال و هوای این روزهای منزل امام
گزارش مهر از بیت امام راحل در قم؛ فریاد انقلاب از این خانه بلند شد/ حال و هوای این روزهای منزل امام قم - بیت قدیمی امام خمینی(ره) که در سال ۴۲ و زمان آغاز نهضت در آن سکونت داشتند، هم اکنون میزبان زائران و علاقمندان به امام راحل از سراسر جهان است. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - فاطمه محمدی: خانه امام خمینی(ره) در قم تنها دارایی مادی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران است که از سهم الارث پدری آن را خریداری کردند. این خانه در روزهای دهه مبارک فجر میزبان انبوهی از علاقمندان امام راحل است.
 ٠٦:٣٨ - 1395/11/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
مصطفی ملکوتیان در گفتگو با مهر:
انقلاب اسلامی از جامعیت آرمانی برخوردار است/ مقایسه ۳ انقلاب بزرگ
مصطفی ملکوتیان در گفتگو با مهر: انقلاب اسلامی از جامعیت آرمانی برخوردار است/ مقایسه ۳ انقلاب بزرگ مصطفی ملکوتیان گفت: علل ایجاد کننده انقلاب فرانسه جامعیت نداشت و مردم همه به صحنه نیامدند همین عوامل بعداً منجر به بی ثباتی می شود اما انقلاب اسلامی از جامعیت آرمانی برخوردار بود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-عباس بنشاسته: موضوع مقایسه انقلاب اسلامی ایران با انقلاب های فرانسه و روسیه مسئله ای است که می تواند ما را در فهم بهتر انقلاب اسلامی و چالش ها و آسیب های معطوف به آن در مقایسه با انقلاب های دیگر کمک کند.
 ٠٦:٣١ - 1395/11/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
جشن پیروزی انقلاب در سفارت ایران در یمن/تاکید بر عمق روابط ۲ کشور
جشن پیروزی انقلاب در سفارت ایران در یمن/تاکید بر عمق روابط ۲ کشور جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران روز چهارشنبه در سفارت ایران در صنعاء پایتخت یمن برگزار گردید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعاء روز چهارشنبه جشن نمادینی را به مناسبت ۳۸ امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد. اعضای شورای عالی سیاسی یمن، وزیر امور خارجه دولت نجات ملی این کشور و شماری از رهبران جریان های سیاسی و مقامات دیپلماتیک در صنعاء در این مراسم حضور داشتند.
 ٠٦:٢٢ - 1395/11/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله آملی لاریجانی:
اندیشه انقلاب از بمب برای غرب خطرناک‌تر است
آیت الله آملی لاریجانی: اندیشه انقلاب از بمب برای غرب خطرناک‌تر است/ کمک حوزه به قوه قضا قم - رئیس قوه قضائیه گفت: برگشت حزب الله به هویت اصلی و به پا خواستن نیروهای انقلابی در عراق و یمن در اثر اندیشه‌ای است که جمهوری اسلامی صادر می‌کند و این از هر بمبی برای غرب خطرناک‌تر است.
 ٠٦:١٦ - 1395/11/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
۱۹ بهمن؛ حکایت گسستن از طاغوت و پیوستن به ملت
۱۹ بهمن؛ حکایت گسستن از طاغوت و پیوستن به ملت نوزدهم بهمن ماه سال ۱۳۵۷، از ایام الله است؛ روزی که همافران از طاغوت گسستند؛ به ملت پیوستند و به تعبیر رهبر مجاهد انقلاب، مضمونی پُر مغز و ماندگار را رقم زدند. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ:یک هفته از بازگشت امام به میهن اسلامی گذشته بود؛ ولی هنوز پیروزی انقلاب اسلامی تثبیت نشده بود. از طرف دیگر شایعه انجام کودتای نظامی و تکرار حوادث ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و بازگشت مجدد شاه به کشور، سبب شده بود تا موجی از بیم و امید در دلها وجود داشته باشد. از سوی دیگر، مردم به ارتشیان گُل می‌دادند و البته شعارهایی هم به این مضمون شنیده می‌شد:
 ٠٥:٣٨ - 1395/11/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
انقلاب اسلامی؛ ریزش‌ها و رویش‌ها
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع: انقلاب اسلامی؛ ریزش‌ها و رویش‌ها فَاسْتَقِمْ‏ كَما أُمِرْتَ‏ وَ مَنْ‏ تابَ‏ مَعَكَ‏ وَ لا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصِير (سوره هود، آیه 112) انقلاب اسلامی ایران در اوج اختناق و خفقان از سوی رژیم سفاک پهلوی به پیروزی رسید. و این پیروزی مدوین تلاش‌ها و زحمات انسان‌هایی بود که با تمام وجود در این مسیر جان‌فشانی کردند و گروهی در این مبارزه و استقامت به شهادت و عده‌ای هم همواره با انقلاب در فراز و نشیب‌ها و سختی‌های روزگاران پس از پیروزی هم‌چنان پایدار ماندند و برخی هم در مسیر این غافله جا ماندند و از مسیر انقلاب خارج شدند و بعضاً هم موضع گرفته و راه ندامت را در پیش گرفتند.
 ٠٥:١٠ - 1395/11/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
در پایان نشست سران قوا صورت گرفت؛
دعوت سران سه قوه از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن
در پایان نشست سران قوا صورت گرفت؛ دعوت سران سه قوه از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن روسای سران سه قوه پس از نشست امروز خود با حضور در جمع خبرنگاران، مردم را به حضور پرشور و گسترده در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن دعوت کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور پس از نشست مشترک با آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه و علی لاریجانی رییس قوه مقننه، با حضور در جمع خبرنگاران، همه مردم را به شرکت گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.
 ٠٥:٠٣ - 1395/11/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش آماری مهر؛
کارنامه علمی ایران را در قاب انقلاب ببینید
گزارش آماری مهر؛ کارنامه علمی ایران را در قاب انقلاب ببینید ۳۸ سال از روزهای پرتلاطم انقلاب اسلامی می گذرد و نهال علم ایران که در آن روزگار شاخه ای نحیف بود حالا دیگر به درختی تناور بدل شده که شاخه های آن برگ های زرینی در جهان علم و دانش هستند. به گزارش خبرنگار مهر، کارنامه ۳۸ ساله علم و فناوری ایران بسیار پربار است و نشان از رشد بی وقفه ای دارد که در بیشتر عرصه ها حتی با وجود نوظهور بودن سعی دارد قله های بلندتری را فتح کند. ۳۸ سال از روزهایی که دانشگاهها یکی از پایه های اصلی حضور دانشجویان پرشور انقلابی بودند می گذرد و در این سال ها بسیاری از همان دانشجویان پرشور این بار در سنگر علم و دانش با تلاشی بی وقفه، مرزهایی را که دیگران تصور می کردند تنها در انحصار آنهاست، درنوردیدند.
 ٠٤:٥٦ - 1395/11/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
ارتشبدی که بی‌طرفی ارتش را اعلام کرد
ارتشبدی که بی‌طرفی ارتش را اعلام کرد ارتشبد قره‌باغی آخرین رییس ارتش رژیم پهلوی در بیستم بهمن ماه 1357، اعلام بی‌طرفی ارتش را اعلام کرد. به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، ارتشبد عباس قره­ باغی در سال 1297ش. در تبریز متولد شد. پدرش میرزا کریم­خان شغل تجارت داشت و مانند بسیاری از مردم ساکن آذربایجان در زمره مهاجر زادگانی بود که اجداد او پس از جنگ­‌های معروف ایران و روسیه به ایران مهاجرت کردند و در تبریز اقامت کردند.عباس پس از انجام تحصیلات ابتدائی، وارد دبیرستان رشدیه شد و تا کلاس چهارم در این دبیرستان بود و از سال پنجم وارد دبیرستان نظام تبریز گردید و در سال 1315ش. دیپلم نظام گرفت و وارد دانشکده افسری شد.
 ٠٤:٤٣ - 1395/11/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش انقلاب اسلامی در ترویج فرهنگ نماز
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع: نقش انقلاب اسلامی در ترویج فرهنگ نماز َ أَقِمِ‏ الصَّلاةَ إِنَ‏ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ ما تَصْنَعُون‏ (سوره عنکبوت، آیه 45) نماز را برپا دار که نماز آدمی را از فحشاء و منکر بازمی‌دارد و ذکر خدا بزرگ‌تر است و خدا به کارهایی که می‌کنید آگاه است. بی‌شک یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اقامه نماز در عرصه‌های فردی و اجتماعی است که انسان‌ها را در این امر مقدس راهنمایی نموده است.
 ٠٦:٣٠ - 1395/11/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبری در انقلاب اسلامی ایران
رهبری در انقلاب اسلامی ایران *پیشگفتار انقلاب اسلامی ایران یکی از بزرگترین و مهمترین پدیده های تاریخ معاصر جهان است که بارهبری های حکیمانه معمار¬ بزرگ انقلاب¬اسلامی پا به عرصه وجود نهاد. اساسی ترین پایه قدرت هرجامعه زنده و پویا داشتن رهبری شایسته و توانمند است. جامعه بدون رهبر لایق، جامعه¬ای عقب مانده و آکنده از هرج و مرج و ناامنی است که سرانجامی فلاکت بار دارد. خورشید نورانی و پرتوان انقلاب اسلامی ایران بواسطه رهبری های پیامبرگونه امام همیشه جاویدان خمینی کبیر ونقش بنیادین ولی فقیه زمان امام خامنه‌ای است که عرصه‌های جهانی را در نوردیده و ملت‌های تحت ستم‌ را
 ٠٦:٢٨ - 1395/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
نامی در گفتگوی تفصیلی با مهر:
گاردشاهنشاهی وابسته به آمریکا بود/ثمره انقلاب پیروزی جبهه مقاومت
نامی در گفتگوی تفصیلی با مهر: گاردشاهنشاهی وابسته به آمریکا بود/ثمره انقلاب پیروزی جبهه مقاومت وزیر اسبق ارتباطات گفت: گارد شاهنشاهی و شاه دست نشانده آمریکا بودند اما بعد از پیروزی انقلاب، ارتش بدون وابستگی به هیچ قدرت خارجی به هدایت های رهبری متکی شد. خبرگزاری مهر، گروه سیاست- فاطمه کرمانی و محمدجواد بخشی: همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران یک بار دیگر برآن شدیم تا خاطرات مجاهدت ملت ایران به رهبری امام خمینی (ره) که منجر به سرنگونی رژیم طاغوت و برپایی حکومت اسلامی شد را مرور کنیم.
 ٠٩:٢٥ - 1395/11/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفت‌وگوی تفصیلی فارس با عکاس فرانسوی/۲
نوارهای سخنرانی امام قدرتمندتر از سلاح‌های شاه بود
گفت‌وگوی تفصیلی فارس با عکاس فرانسوی/۲ نوارهای سخنرانی امام قدرتمندتر از سلاح‌های شاه بود/ روزی که از نیروهای شاه کتک خوردم/ حادثه‌ای که فیلم آرگو از کنارش گذشت میشل ستبون گفت: با توجه به شباهتی که به ایرانی‌ها داشتم، نیرروهای نظامی شاه من را دستگیر کردند و بالای کامیون بردند؛ آنها من را کتک می‌زدند، من هم می‌گفتم من خبرنگار فرانسوی هستم اما فکر می‌کردند مسخره می‌کنم و بیشتر می‌زدند. خبرگزاری فارس ـ فاطمه ملکی؛ حضور امام خمینی(ره) در نوفل‌لوشاتو، قیام 17 شهریور و کشتار مردم توسط نظامیان گارد شاهنشاهی، دستیابی مردم به تجهیزات پادگان‌ها، مقاومت برای رسیدن به پیروزی انقلاب، شهادت و زخمی شدن مردم و بازگشت امام (ره) به ایران بخش‌هایی از پروژه بزرگ عکاسی از رویداد تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که توسط عکاس فرانسوی «میشل ستبون» برای همیشه ثبت شده است. حتی در بین عکس‌های ستبون گاهی صحنه‌های نابی دیده می‌شود که توسط هیچ عکاس دیگری گرفته نشده است. این عکاس فرانسوی گفت‌وگویی با خبرنگار فارس داشت که بخش دوم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم. فارس: شما در دوره مبارزات مردمی در کوچه و خیابان بودید، آیا پیش آمده بود که نیروهای ساواک یا نظامی شما را دنبال کنند؟ طبیعی است در آن شرایط نیروهای نظامی رژیم پهلوی من را دنبال کنند. چون سبیل داشتم، شبیه ایرانی‌ها بودم، من را به اشتباه دستگیر کردند و بردند بالای کامیون؛ آنها من را کتک می‌زدند، من هم می‌گفتم من خبرنگار فرانسوی هستم. آنها فکر می‌کردند مسخره می‌کنم و بیشتر می‌زدند. بعد از اینکه کتک مفصلی خوردم، من را رها کردند. میشل ستبون عکاس کتاب عکس «روزهای انقلاب» در ایران من در خیابان‌ها کشته‌های زیادی می‌دیدم. یکی از آن کشته‌ها می‌توانست من باشم، اما شانس آوردم از دست‌شان نجات پیدا کردم. برای یک عکاس این انقلاب یک فرصت استثنایی بود، چون ایران یک کشور فتوژنیک است. ایرانی‌ها حس دراماتیک مثل تدفین و تشییع، سوگواری و چهلم را دارند. خیلی تراژدیک و غم‌انگیز است؛ اما هم‌زمان زیبایی هم دارد. غرب تا آن زمان فقط ایران را با شاه ایران می‌شناخت، اما الان می‌داند تمدن پشت آن است. بعد از واقعه میدان ژاله (شهدا) این شانس را داشتم که با رسانه‌های بین‌المللی کار کردم و اوضاعم بسیار تغییر کرد. ایران بزرگترین شانس زندگی من بود. خیابان انقلاب (شاه رضا)، روبروی دانشگاه تهران/ 13 آبان1357 – پرتاب گاز اشک آور و هجوم نیروهای نظامی به سوی دانشجویان. فارس: نمی‌ترسیدید در این تظاهرات‌ها اتفاقی برایتان بیفتد؟ وقتی در این حرفه هستیم باید کمی حس بی‌خیالی داشته باشیم. بدیهی است که ترس و واهمه وجود دارد. من برای سال‌های طولانی خبرنگار جنگ بودم و سال‌هایی طول کشید خودم را از عکاسی جنگ جدا کنم. یکی از دوستانم هیچ وقت نتوانست این فضا را ترک کند. عکاسی جنگ خیلی سخت است و هیجان مرگ و زندگی در آن وجود دارد. ما عکاسان هر روز هم در قلب جهان قرار داریم، چرا که اثری را تولید می‌کنیم، یک روز بعد در سراسر جهان دیده می‌شود. این یک قدرت آنی و لحظه‌ای است. مثلاً اگر یک عکسی را در مجله‌ای چاپ می‌کردیم، دو روز بعد فتوکپی آن را در سطح شهر می‌دیدیم. اینها یک اتفاق فوق‌العاده‌ای برای یک عکاس جوان بود. در قلب تاریخ جهان قرار گرفتن فوق‌العاده است. فارس: جمله جالبی از شماست که گفته‌اید؛ در آن موقع نوارهای سخنرانی امام قدرتمندتر از سلاح‌های شاه بود؛ این تحلیل درست و دقیقی در آن مقطع بود از یک عکاس. بله، همین طور است؛ این نوار کاست خیلی مهم بود که از نوفل لوشاتو به ایران می‌فرستادند. تا ماه جولای؛ تیر و مرداد. عکسی از امام خمینی وجود نداشت. فقط یک نقاشی امام بود. من اولین عکس‌های امام در نوفل لوشاتو را گرفتم. خیلی از بازاری‌ها هم می‌خواستند برای عکس امام پول زیادی بدهند، ولی من می‌گفتم چون روزنامه‌نگار هستم، نمی‌توانم عکس‌ها را به شما بدهم، اما می‌توانید فتوکپی کنید. کپی عکس‌ها دراختیار مردم قرار گرفت و در بهشت زهرا(س) و خیلی از خیابان‌ها و تظاهرات‌ها فتوکپی این عکس‌ها را می‌دیدم. در دوران انقلاب یک طرف نوارهای کاست از سخنرانی‌های امام خمینی و در یک طرف هم فتوکپی عکس‌های ایشان بود. تهران/ 24 بهمن 1357 – مراقبت از شهر توسط نیروهای مردمی. فارس: پیش‌بینی شما از انقلاب در آن مقطع چه بود؟ در واقع نمی‌دانستم چه اتفاقی می‌افتد. اما یک حسی به من می‌گفت وقایعی در حال رخ دادن است. چون میلیون‌ها نفر را در خیابان‌ها دیده بودم. در آن زمان دو گروه خبرنگار وجود داشت. خبرنگار راست‌گرا که معتقد بودند که شاه با قدرت و نیروهای مسلحی که در اختیار دارد، همه را می‌کشد. آن طرف هم خبرنگارانی بودند که می‌گفتند انقلاب پیروز می‌شود. 2 روز قبل از فرار شاه خبرنگار روزنامه فیگارو با من شرط بست که شاه هیچ وقت ایران را ترک نمی‌کند. هیچ‌کس تصور نمی‌کرد چنین اتفاقی بیفتد. حتی امروز هم این اتفاق تعجب‌برانگیز است. فارس: این ابهام و تعجب برای چه بود؟ من هم سؤال دارم و پاسخ‌ها را ندارم. چرا این اتفاق افتاد. چون شاه ارتش آموزش‌دیده و ساواک را داشت. او می‌توانست 10 هزار نفر را یک جا بکشد. اما این اتفاق نیفتاد. این یکی از رازها است، چون شاه هم مقداری افسرده شده بود. فارس: شما از کجا فهمیدید انقلاب پیروز شده؟ آن موقع کجا بودید؟ وقتی به پادگان‌ها حمله شد به من اطلاع دادند. خودم را سریع به محل رساندم. البته از شب قبل وقایع شروع شده بود. باز هم مردم من را به پشت‌بامهایشان می‌کشاندند و کوکتل مولوتف‌شان را آماده کرده بودند. برای یک فرانسوی، انقلاب، فرهنگ است. مردمی که علیه یک دیکتاتور قیام می‌کنند، فرهنگ ما هم هست. سنگرها باورنکردنی بود. وقتی که مردم وارد پادگان گارد شاهنشاهی شده بودند و مقابله می‌کردند فهمیدم که دیگر انقلاب شده و مردم با اسلحه و تانک‌ها به خیابان می‌آمدند. افرادی هم با چاقو و سرنیزه بودند و واقعاً سورئالیسم بود. تهران، خیابان سپاه، پادگان ولیعصر(عج) (عشرت آباد)/22 بهمن 1357 – تخلیه ی تجهیزات و مهمات پادگان برای استفاده در درگیری های شهر. غبطه می‌خورم نتوانستم تصاویر بیشتری از آن لحظات بگیرم. در آن زمان محدودیت فنی داشتیم. امروز اگر این اتفاق می‌افتاد، 30 هزار قطعه عکس می‌گرفتم. در آن زمان امام خمینی(ره) بسیار پرطرفدار بودند چون انقلاب مردمی را رقم زده بودند. ما هم امام را در نوفل لوشاتو دیدیم. ایرانی‌ها خیلی دوستمان داشتند. چون پذیرای امام بودیم. من ایران را وقتی ترک کردم که عکاسان ایرانی وارد میدان شده بودند. من کتاب اول را چاپ کردم. ایرانی‌ها حضور داشتند. تهران، خیابان سپاه، پادگان ولیعصر(عج) (عشرت آباد)/22 بهمن 1357 – به غنیمت گرفتن سلاح های نظامی توسط مردم برای مبارزه با رژیم پهلوی. فارس: دوست داشتید بعد از اینکه رفتید فرانسه باز هم به ایران بازگردید و امام را ببینید؟ بله، دیگر عکاس ایرانی زیاد بودند. دشوار بود به ایران بیایم. فارس: خاطره خاصی از امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو دارید؟ همه این عکس‌ها خاطره هستند و برای تمام زندگی به یادگار مانده است. عکسی که چند نفر روی فرش در باغچه هستند، عکس سورئالیست است. اینجا مثل یک دوستی است که برایش مهمان آمده است. فارس: دیدن تصاویر تشییع پیکر امام خمینی(ره) چه حس و حالی به شما داد؟ دشوار بود. ایشان برای مردم ایران هم یک حس و بعد الهی به همراه داشتند. من شیعه نیستم، ولی می‌دانم چنین حسی نسبت به امام داشتند. من نمی‌توانستم یک رفتار عادی با ایشان داشتم. در برخورد با امام خمینی گویا با پاپ مواجه شده‌ام. موقع عکس گرفتن گاهی دلهره داشتم که آیا ایشان می‌گذارند این کار را انجام دهم. اما ایشان هیچ وقت من را طرد نکردند. این به احترام و هوشمندی امام برمی‌گردد. فارس: چند فریم عکس از انقلاب ایران گرفتید؟ در سایت حدود 30 هزار عکس است از حاشیه‌های انقلاب که اسکن کرده‌ام. در واقع علاوه بر انقلاب، عکس‌های ایران 40 سال پیش هم دیده می‌شود. اما متأسفانه برخی از هنرمندان جوان این عکس‌ها را سرقت کرده‌اند. تهران/ دی 1357 – پیکر یکی از انقلابیون که به دست نیروهای نظامی به شهادت رسیده است.مردم برای این که پیکر شهید به دست رژیم نیفتد، او را در خانه ای مخفی کرده‌اند. فارس: چطور شد که تصمیم گرفتید کتابی از عکس‌هایتان در ایران چاپ شود؟ انجمن عکس انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت کار بسیار عالی کرد. با شروع کار به هم اعتماد کردیم. اول نمی‌دانستم چه چیزی پشت آن است. وقتی فهمیدم، علاقمند شدم. انجمن کار من را از نو کشف کرد. فارس: در ادامه می‌خواهیم شرح بیشتری از یک عکس‌ بدهید. درباره عکسی که تصویر امام روی مجله چاپ شده و ظاهرا فردی در یک سالن در حال مطالعه مجله است. سفارت آمریکا/ 28 بهمن 1357 – کارکنان سفارت آمریکا بعد از ورود گروه های چپ گرا به سفارت، کشور ایران را ترک می کنند. اینجا هتل هیلتون است. مربوط به حادثه‌ای است که کمتر راجع به آن صحبت شده است. آن هم حادثه حمله اول به سفارت آمریکا توسط چریک‌ها بوده است. بعد از آن واقعه‌ خیلی از آمریکایی‌ها چمدان‌هایشان را بستند و از ایران رفتند. همیشه درباره گروگان‌گیری صحبت می‌کنند، اما کسی به این اشاره نمی‌کند که حمله اولی که چریک‌ها حمله کردند و نیروهای امنیتی از سفارت دفاع کردند. آمریکایی‌ها در آن زمان در ایران بودند. بعد از حمله اول، مردم عادی آمریکایی از ایران فرار کردند. این مجله روی آن نوشته «مرد مرموز ایران». 3ـ2 سال پیش هالیوود فیلم آرگو را ساخت و در آن فیلم هیچ اشاره‌ای به حمله اول چریک‌ها به سفارت نشد. اگر آمریکایی‌ها درسی از این می‌گرفتند، شاید مسئله گروگان‌گیری پیش نمی‌آمد. می‌بینیم که اسنادشان را منهدم می‌کردند. وقتی درباره دسیسه‌های آمریکا صحبت می‌کنیم، وقتی این‌قدر احمق هستند، چطور می‌توانند چنین دسیسه‌هایی را برنامه‌ریزی کنند. همه فکر می‌کردند که آمریکایی‌ها خیلی باهوش هستند، اما از یک تجربه کوچک هم نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند. فارس: نظرتان راجع به آرگو چیست؟ این فیلم ساخته و پرداخته هالیوودی است. مثل وقایع طبس است که ابرقدرت به ایران می‌آید و در طبس منهدم می‌شود. آنها در این باره چیزی می‌گویند. من سؤالات بی‌پاسخ زیادی دارم که یکی از آنها جنگ تحمیلی است. فرانسه بعد از ورود امام به ایران موقعیت بسیار خوبی داشت، اما این کشور از صدام حسین علیه ایران حمایت کرد. در حالی که می‌توانست به مزیت‌های اقتصادی دست یابد. این بزرگترین سؤال است که هیچ وقت پاسخ داده نشده است. تهران/ دی 1357 – گل باران محل شهادت یکی از انقلابیون. فارس: حرف پایانی عکس‌های من دست به دست در ایران می‌گردد و مردم ایران حس مالکیتی نسبت به آن دارند. البته چند وقتی است که عکس‌های انقلاب ایران را روی سایت خودم بارگذاری می‌کنم. تمایل و بازدیدکننده ایران نزدیک به 10 هزار نفر در روز هستند و این تبدیل به یک حافظه جمعی شده است. درست است که خیلی‌ها عکس من را برمی‌دارند، اما مهم است که باید حق اقتباس باشد.
 ٠٤:٢٠ - 1395/11/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت دهه فجر صورت گرفت
حضور رهبر انقلاب در مرقد مطهر امام راحل و گلزار شهدای بهشت زهرا
به مناسبت دهه فجر صورت گرفت حضور رهبر انقلاب در مرقد مطهر امام راحل و گلزار شهدای بهشت زهرا خبرگزاری فارس: حضور رهبر انقلاب در مرقد مطهر امام راحل و گلزار شهدای بهشت زهرا رهبر معظم انقلاب صبح امروز با حضور در مرقد مطهر امام راحل، ضمن اقامه نماز و قرائت فاتحه، یاد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.
 ٠٧:٣١ - 1395/11/13 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط