نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > انتظار 


  چاپ        ارسال به دوست

كیفیت درخواست حاجت

قال مولانا الامام المهدی-عجل الله تعالی فرجه الشریف- :
(مَنْ كانَتْ لَهُ إِلَى اللّهِ حاجَهٌ فَلْیَغْتَسِلْ لَیْلَهَ الْجُمُعَهِ بَعْدَ نِصْفِ اللَّیْلِ وَیَأْتی مُصَلاّهُ)[1]
هر كس حاجت و خواسته اى از پیشگاه خداوند متعال دارد، بعد از نیمه شب جمعه غسل كند و براى مناجات با خداوند در جایگاه نمازش قرار گیرد.
شرح
ابوعبداللّه حسین بن محمد بزروفى مى گوید: از ناحیه ى مقدسه ى امام زمان(علیه السلام)توقیعى صادر شد كه در آن نوشته بود:
هر كس خواسته اى از خداوند دارد، باید شب جمعه، بعد از نیمه شب غسل كند، آن گاه به جایگاه نمازش آید و دو ركعت نماز بخواند، به «ایاك نعبد و ایاك نستعین» كه رسید، صد بار آن را تكرار كند; سپس حمد را تمام كرده، بعد از آن یك مرتبه سوره ى توحید بخواند; آن گاه ركوع و سجده به جاى آورد و در هر كدام هفت بار تسبیح بگوید. ركعت دوم را نیز همانند ركعت اول به جاى آورد. در پایان نماز دعایى را بخواند كه كفعمى در ابتداى باب 36 از المصباح آورده است. بعد از دعا به سجده برود و نزد خداوند تضرّع كند، آن گاه حاجت خود را از خداوند بخواهد. هر كس از مرد و زن چنین كند، و دعا را از روى اخلاص بخواند، درهاى اجابت به روى او باز مى شود و حاجت او هر چه باشد برآورده مى گردد، مگر آن كه آن حاجت قطع رحمى باشد.
از این حدیث چند نكته استفاده مى شود:
1. نباید بدون مقدمه به سراغ درخواست حاجت از خداوند متعال رفت; زیرا ممكن است موانعى در انسان وجود داشته باشد كه نگذارد دعاى انسان به هدف اجابت برسد، یكى از این موانع، گناه است.
2. فقط استغفار براى استجابت دعا و مغفرت كافى نیست، بلكه اقرار به توحید و مراتب آن و تسبیح و ذكر خدا نیز، از جمله عوامل مؤثر در این زمینه است.
3. زمان و مكان نیز در تسریع استجابت دعا مؤثّر است; لذا حضرت(علیه السلام) دستور مى دهد كه شخص حاجتمند، در شب جمعه، كه بهترین شب ها در طول هفته است، آن هم در نیمه ى شب، كه بهترین اوقات در شبانه روز است، در جایگاه دائمى نماز، كه بهترین مكان مؤمن است، قرار گیرد و حاجات خود را بعد از نماز بخواهد.


[1]. مصباح، كفعمى، ص396 .

علی اصغر رضوانی - شرح چهل حدیث حضرت مهدی(عج)


٠٥:١٢ - 1392/11/12    /    شماره : ٢٦٥٩١    /    تعداد نمایش : ٦٩٢خروج

   مطالب مرتبط
 نهى از شك (خبر)
 حكم وقف (خبر)
 عمل به سنّت، مبناى مودّت (خبر)
 پیروزى حق بر باطل (خبر)
 عاقبت به خیرى (خبر)
 هدف بعثت (خبر)
 لازمه محبت اهلبیت(ع) (خبر)
 توحید و نفى غلو (خبر)
 نهى از تكلّف و به زحمت انداختن (خبر)
 آزار دهندگان امام زمان(علیه السلام) (خبر)
 حكم منكرین امام زمان(علیه السلام) (خبر)
بازدیدها
امروز :601
کل بازديدها :14355428
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :205458