نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > لوای تشیع > عاشورا 


طلوع امام حسین(ع) در شعر آئینی
بازخوانی مهر؛ طلوع امام حسین(ع) در شعر آئینی/ تو آمدی بهشت خدا رنگ و بو گرفت اشعار شاعران آئینی درباره تبرّک ماه شعبان و عید طلوع حضرت ثارالله(ع)، بخش مهمی از ادبیات آئینی ماست. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: سومین روز از ماه شعبان، سرآغاز اعیاد مبارک این ماه جشن‌ها و مولودی‌هاست؛ ماهی که شهادت هیچ یک از حضرات معصومین(ع) در آن اتفاق نیفتاده است: امروز که بلبلان ترنّم کردند با یکدگر از عشق تکلّم کردند چون غنچه و گُل، علی و زهرا از شوق بر روی حسینِ خود، تبسّم کردند و اینچنین بود که نوگل بوستان علوی پا به عرصه وجود گذاشت و عالم را پر از نور و روشنی کرد:
 ٠٥:٣٨ - 1396/02/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام حسین(ع)؛
امام حسین(ع) محور ظهور بقیة‌الله است/ تحلیل سیدقطب از قیام عاشورا
به مناسبت ولادت امام حسین(ع)؛ امام حسین(ع) محور ظهور بقیة‌الله است/ تحلیل سیدقطب از قیام عاشورا سید قطب در کتاب «فی ظلال القرآن» می گوید نه فقط شیعیان و مسلمانان بلکه بسیاری از مردم دنیا پیام پیروزی و ایستادگی و جوانمردی و مردانگی را از امام حسین(ع) گرفتند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: سوم شعبان و روز ولادت امام حسین(ع) بهانه ای است که بار دیگر به خصائص آن امام بزرگوار از جمله خصائص زیارت ایشان و همچنین منطق حاکم بر حرکت آن حضرت در قیام عاشورا نگاه دوباره ای داشته باشیم. برای این منظور با تنی چند از کارشناسان دینی کشور به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛
 ٠٥:٣٢ - 1396/02/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
نوای روضه در خانه‌هایی از جنس خاطره
نوای روضه در خانه‌هایی از جنس خاطره/زندگی در آپارتمان‌ها محبوس شد قم- سبک و سیاق زندگی گذشته و امروز و تغییر معماری خانه‌ها در استان قم آن‌چنان دارای تفاوت فاحشی شده که این تفاوت‌ها در همه زمینه‌ها حتی در سبک و سیاق عزاداری‌ها هم قابل‌مشاهده است. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - سیده مرضیه میرقادری: فضای حیاط خانه سنگین از صدای میاندار و پرشور از جمعیتی است که گرد شده و تا میانه‌های حیاط اندرونی را پر کرده‌اند، صدای گریه زنان از پنج دری‌های بسته که به حیاط راه دارد شنیده می‌شود، پارچه نوشته‌های محتشم نواز دور تا دور حیاط را سیاه‌پوش کرده است، مردم محله از چند روز قبل خانه اعیانی محله را آماده محرم و عزای حسین(ع) و یا دهه آخر ماه صفر کردند.
 ٠٦:١٧ - 1395/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
موج عشق از نجف تا کربلا/ سعادت خدمت در اربعین حسینی
موج عشق از نجف تا کربلا/ سعادت خدمت در اربعین حسینی حال و هوای حرم امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) کربلا- چند روزی است موج عظیمی از عشاق حسینی همچون رودی خروشان از نجف به کربلا می روند تا سند حسینی بودنشان را در بین الحرمین امضا کنند. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: از نجف تا کربلا، تابلو عدد ۸۰ را نشان می‌دهد، ۸۰ کیلومتری که عاشق را به معشوق می‌رساند همان معشوقی که عشاق میلیونی‌اش در تب‌وتاب رسیدن به او هستند و تو ذره‌ای از دریای بیکران عشقی هستی که روانه کربلا می‌شود.
 ٠٥:٤٢ - 1395/09/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
مفهوم نهفته در «لبیک یا حسین»؛ محوری برای وحدت همه انسان‌ها
مفهوم نهفته در «لبیک یا حسین»؛ محوری برای وحدت همه انسان‌ها کربلا- مفهوم نهفته در «لبیک یا حسین»، معنویت اربعین نسخه رها بخش ملت‌های جهان و لزوم استفاده از ظرفیت فعالان فرهنگی در انتقال پیام اربعین از محورهای آخرین روز از همایش بین‌المللی اربعین بود. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: همایش بین‌المللی و علمی تخصصی اربعین حسینی به همت کارگروه بین‌الملل کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین به مدت سه روز در کربلای معلی برگزار شد. در نشست اختتامیه این همایش علمی و تخصصی که زائران دانشگاهی از کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی، آمریکایی و آفریقایی حضور داشتند چند نفر از اندیشمندان و فرهیختگان ایرانی و غیر ایرانی سخنرانی کردند.
 ٠٥:١٣ - 1395/09/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
اربعین شهادت حضرت ابی عبدالله
اربعین درفرهنگ شیعه اربعین به چهلمین روز شهادت امام حسین7 ویاران با وفایش در سرزمین کربلا گفته می شود. از سنت های رایج در بین مردم، گرامی داشت چهلم عزیزان از دست رفته است که نه تنها در میان مسلمانان بلکه در میان یهود و نصاری نیز مورد توجه بوده است. اربعین حسینی
 ٠٦:٤٥ - 1395/08/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
زائران پاکستانی در پایتخت وحدت ایران اسلامی
زائران پاکستانی در پایتخت وحدت ایران اسلامی/میرجاوه هم اربعینی شد زاهدان- ورود زائران پاکستانی به سیستان و بلوچستان چند سالی است که باعث وحدت بیشتر شیعه و سنی شده و همه تلاش می کنند تا در رونق کاروان عظیم اربعین نقشی داشته باشند. خبرگزاری مهر، گروه استان ها - جوادقنبری: با نزدیک شدن به ایام اربعین همه در تلاش اند تا به نوعی نقش خود را در این همایش بی نظیر ایفا کنند. گویا در این کاروان هرکسی وظیفه ای دارد. یکی به زیارت می رود و یکی از زائرین پذیرایی می کند. یکی کفش واکس می زند و یکی خبرهای این همایش عظیم و زیبا را منتشر می کند.
 ٠٧:٤٤ - 1395/08/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
اربعین نوید خروج از عالم مدرن و ظهور تمدن دینی است
اربعین نوید خروج از عالم مدرن و ظهور تمدن دینی است حجت الاسلام متولی امامی گفت: عقلانیت حاکم بر اربعین انسان را به زیست جدیدی دعوت می کند. اربعین را باید تمرین زندگی بیرون از عالم مدرن و ذیل هدایت امام معصوم دانست. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: پیاده روی اربعین یک زیارت فردی نیست. شیعیان هر سال تمرین می کنند که بیرون از فرهنگ مدرن یک نوع زندگی را تمرین کنند و آماده خروج از عالم مدرن شوند. لذا نباید اربعین را در یک مقیاس خرد زیارت فردی تحلیل کرد. در واقع اربعین را باید تمرین زندگی بیرون از عالم مدرن دانست. انگار امام معصوم در تاریخ می دیده که در عصر غیبت و در دوران ظلمت و شهوت، اربعین و مراجعه به کربلا باعث انفتاح تاریخ مهدوی و خروج از عالم مادی است.
 ٠٧:١١ - 1395/08/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت شناسی حضرت رقیه(س)
شخصیت شناسی حضرت رقیه(س) بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، اثر گرانسنگ «رقیه بنت الحسین در انساب و تاریخ» را با موضوع شخصیت‌شناسی حضرت رقیه(س) معرفی کرد. حضرت رقیه(س) این پژوهش پس از یک دهه فعالیت علمی و هدفمند در گروه تراجم و انساب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به عنوان نخستین متن تحلیلی شخصیت‌شناسی حضرت رقیه(سلام الله علیها) تدوین شده است.
 ٠٧:٢٦ - 1395/08/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
حماسه‌ای که امام سجاد(ع) در مجلس یزید آفرید
سالروز شهادت امام زین‌العابدین(ع) حماسه‌ای که امام سجاد(ع) در مجلس یزید آفرید خبرگزاری فارس: حماسه‌ای که امام سجاد(ع) در مجلس یزید آفرید یزید از سخنرانی امام سجاد(ع) در مجلس خود امتناع می‌کرد اما تحت فشار اطرافیان اجازه سخنرانی داد. امام در آن زمان هم بیمار بود و هم اسیر اما وقتی بالای منبر رفت، چه ولوله‌ای ایجاد کرد.
 ٠٥:٠٨ - 1395/08/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
اشتراکات نهضت حسینی و قیام خمینی
اشتراکات نهضت حسینی و قیام خمینی یکی از استادان حوزه علمیه قم به تشریح اشتراکات نهضت امام حسین(ع) و قیام امام خمینی(ره) پرداخت. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، حجت‌الاسلام‌ علی نظری منفرد عصر شنبه در اجتماع عزاداران حسینی که با نام «حماسه حسینی، قیام خمینی» در میدان روح‌الله برگزار شد، با اشاره به حضور گسترده مردم و هیأت‌های عزاداری در این مراسم اظهار کرد: با گذشت حدود ۳۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی حضور گسترده شما مردم نشانه علاقه شما به نهضت حسینی و قیام امام خمینی(ره) است و اگر دقت کنیم می‌بینیم که نقاط اشتراک زیادی بین نهضت امام حسین(ع) و قیام امام خمینی(ره) وجود داشت.
 ١٠:٠٦ - 1395/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
از فضایل حضرت ابوالفضل العباس(ع) چه می‌دانیم؟
از فضایل حضرت ابوالفضل العباس(ع) چه می‌دانیم؟ حضرت عباس(ع) یگانه سرداری است که انسانیت در دلاوریها، تبعیت وی از مقام ولایت و امامت و دیگر صفات برجسته اش برای او همانندی نمی‌شناسد. حضرت عباس علیه السلام یگانه سرداری است که انسانیت در دلاوری ها، تبعیت وی از مقام ولایت و امامت و دیگر صفات برجسته اش برای او همانندی نمی شناسد.
 ٠٦:٤٧ - 1395/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
سرنوشت شوم قاتلان امام حسین(ع)
سرنوشت شوم قاتلان امام حسین(ع) معرفی چند تن از دشمنان و قاتلان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) که سرنوشت شومی در انتظارشان بود. معرفی چند تن از دشمنان و قاتلان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و سرنوشت شوم آنان در این جهان را در این گزارش بخوانید. - ابن حوزه عبدالله بن حوزه تمیمی، از هتاکان لشگر عمربن سعد در کربلا که مورد نفرین امام علیه السلام قرار گرفت. وی از قبیله بنی تمیم بود که نامش «ابن جوزه» در برخی نقل‌ها و «تیمی» هم آمده است. روز عاشورا، آن زمان که لشگر بنی امیه به سپاه امام حسین علیه السلام حمله کرد، ابن حوزه، مقابل لشگر رفت و امام علیه السلام را چند بار با لحن بسیار تند و خشن صدا زد. حسین علیه السلام، در مرتبه آخر جلو آمد. و فرمود چه می خواهی؟ او گفت: ابشربالنار «بشارت باد ترا به آتش دوزخ»
 ٠٦:١٢ - 1395/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
۳خصلتی که شمر ۱۶ بار به مکه رفته را شمر کرد
۳خصلتی که شمر ۱۶ بار به مکه رفته را شمر کرد شيعه نيوز: یکی از افراد مقابل ابا عبدالله الحسین علیه السلام، شمر بن ذی الجوشن است. از فرماندهان سپاه امام علی در جنگ صفین و جانباز امیر المومنین کسی که در میدان جنگ تا شهادت پیش رفت. این چنین کسی حالا در کربلا شمر می شود. با ورودش به کربلا همه چیز عوض می شود. شمر آدم کوچکی نیست اگر نیایش های شمر را برای شما بخوانند و به شما نگویند که این ها مال شمر است شما با آن ها گریه می کردید. حال می کردید، هیچ گاه گفته نمی شود که وقتی شمر دستش را به حلقه خانه خدا می زد چگونه با خدا زمزمه می کرد!
 ٠٦:٠٩ - 1395/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
آفت‌های يك حركت خودجوش مردمي در ماه محرم!
آفت‌های يك حركت خودجوش مردمي در ماه محرم! درج متن‌ها و عبارات عاشورايي روي بدنه خودروها نزديك به يك دهه است كه باب شده و همزمان با ايام محرم در خيابان‌ها زياد به چشم مي‌خورد مانند «اگر نبينمت يزيد!»، «شمر بيا تو پي وي!»، «يزيد بچه‌هاي شرق دنبالتن!».
 ٠٥:٥٩ - 1395/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
حادثه عاشورا امکان تفسیر دنیایی ندارد/ غیب و شهود در حادثه عاشورا
حادثه عاشورا امکان تفسیر دنیایی ندارد/ غیب و شهود در حادثه عاشورا حسین کچویان، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: با وجود همه تلاش هایی که برای تفسیر دنیایی حادثه عاشورا انجام شده است هنوز نتوانستند چنین کاری بکنند چون این حادثه امکان تفسیر دنیایی ندارد. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم شب چهاردهم عزاداری حسینیه هنر با شعرخوانی مبین اردستانی، روایتگری جانباز سرافراز رضا سلمانی و سخنرانی دکتر حسین کچویان، شنبه ۲۴ مهرماه برگزار شد.
 ٠٦:٣٢ - 1395/07/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
شکنجه وکشف حجاب زنان زندانی شده در مراسم عاشورا توسط ارتش نیجریه
شکنجه وکشف حجاب زنان زندانی شده در مراسم عاشورا توسط ارتش نیجریه ارتش نیجریه در ادامه سلسله اقدامات سرکوبگرانه خود علیه شیعیان این کشور، اقدام به شکنجه و کشف حجاب زنان بازداشت شده در روز عاشورا می کند. به گزارش خبرگزاری مهر، منابع آگاه از تشدید اقدامات سرکوبگرانه ارتش نیجریه در حق شیعیان این کشور خبر می دهند. بر اساس این گزارش طبق اخبار موثق رسیده از زندان های نیجریه، ارتش این کشور با جمع آوری چادرها و مقنعه های زنان دستگیر شده، اقدام به شکستن دست ها و پاهای آنان میکند؛ در حدی که امکان ایستادن و راه رفتن از این زنان عاشورایی سلب شده است.
 ٠٦:٣٠ - 1395/07/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
کجای عاشورا درس مذاکره می‌دهد؟
حجت‌الاسلام محمدیان در مراسم عزاداری هیأت‌های انقلابی: کجای عاشورا درس مذاکره می‌دهد؟/ آیا مذاکره با آمریکا اینقدر بزرگ است که امام حسین (ع) را کوچک کنیم؟ خبرگزاری فارس: کجای عاشورا درس مذاکره می‌دهد؟/ آیا مذاکره با آمریکا اینقدر بزرگ است که امام حسین (ع) را کوچک کنیم؟ رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این ادعا که عاشورا درس مذاکره می‌دهد تحریف عاشوراست، آیا مذاکره با آمریکا اینقدر بزرگ است که امام حسین را به خاطر آن کوچک کنیم؟
 ٠٧:٢٠ - 1395/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
تداوم نهضت حسینی به رهبری امام سجاد(ع)/ موضع حضرت درباره قیام مختار
تداوم نهضت حسینی به رهبری امام سجاد(ع)/ موضع حضرت درباره قیام مختار خبرگزاری فارس: تداوم نهضت حسینی به رهبری امام سجاد(ع)/ موضع حضرت درباره قیام مختار سوگواری و گریه در حقیقت نمودی خارجی از بیزاری درونی شیعیان از دشمنان امام حسین(ع) پس از واقعه عاشورا بود که بیش از همه بازماندگان بنی هاشم، به ویژه امام سجاد(ع) به این امر مهم اهتمام داشتند. به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، پس از واقعه عاشورا، اهل بیت(ع) و به ویژه امام سجاد (ع) بار رسالتی بزرگ را به دوش می‌کشیدند. آنان می‌بایست نهضت عاشورا را زنده نگاه می‌داشتند و از زحمات و مصیبت‌هایی که در راه دفاع از مبانی اصیل اسلام، متحمل شده بودند، بهره برداری می‌کردند.
 ٠٧:١٨ - 1395/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
قیام امام حسین(ع) بر اساس قرآن
قیام امام حسین(ع) بر اساس قرآن/ آیاتى که سیدالشهدا(ع) در مسیر کربلا به آن‌ها استناد کردند خبرگزاری فارس: قیام امام حسین(ع) بر اساس قرآن/ آیاتى که سیدالشهدا(ع) در مسیر کربلا به آن‌ها استناد کردند امام حسین(ع) در مسیر کربلا به آیات مختلفی استناد کردند که در این گزارش قیام و حرکت سیدالشهدا(ع) بر اساس قرآن کریم را می‌خوانیم. خبرگزاری فارس- گروه فعالیت‌های قرآنی: حجت‌الاسلام محسن قرائتی مفسر قرآن کریم در کتاب «قرآن و امام حسین(ع)» به فعالیت‌های امام حسین(ع) اشاره و در مقدمه آن به بیان اهمیت قرآنی کردن سخنرانی‌های محرم پرداخته است.
 ٠٥:٤٨ - 1395/07/19 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7706
کل بازديدها :10069248
بازديدکنندگان آنلاين :19
بازديدازاین صفحه :118021