نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

نوردهی(Exposure) در عکاسی

نوردهی

مقدار نوری که توسط دوربین دریافت می شود و بر سنسور یا نگاتیو دوربین اثر می گذارد ، توسط دو عامل مقدار گشودگی دیافراگم و سرعت شاتر تعیین می گردد.سرعت شاتر هم در واقع به مدت زمانی گفته می شد که نگاتیو یا سنسور دوربین در معرض نوردهی قرار می گیرد.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر میزان نوردهی، میزان حساسیت سنسور یا نگاتیو دوربین است.

بنابراین، معقوله نوردهی ارتباط مستقیمی با میزان حساسیت سنسور،اندازه دیافراگم و سرعت شاتر دارد که به آن "EV" یا همان میزان نوردهی گفته می شود.

.هر بار که شما میزان نور ذخیره شده توسط سنسور دوربین را نصف می کنید (برای مثال با بالا بردن سرعت شاتر و یا کاهش گشودگی دریچه دیافراگم) مقدار EVبه ارزش یک عدد افزایش پیدا خواهد کرد. برای مثال، EV6نصف نوردهی را نسبت به EV5 اعمال می کند.

هر چقدر عدد EV بالا باشد در محیطهایی با نور بیشتر کاربرد خواهد داشت که در این حالت می بایست برای عکاسی مقدار نور کمتری توسط سنسور یا نگاتیو ذخیره شده تا از نوردهی بیش از حد به آن جلوگیری شود.

 برای مثال اگر شما در حال عکاسی با تنظیماتی از قراره : ISO 100 ،دیافراگم f/8 و با سرعت شاتر 1/250s هستید،با افزایش سرعت شاتر به 1/ 250s (کاهش زمان نور دهی) و با کاهش یک پله ای عدد F یعنی تغییر دیافراگم به f/5.6 (افزایش میزان گشودگی دیافراگم) در واقع نوردهی با ارزش 13 EV صورت خواهد گرفت.

اگر سرعت شاتر را به 1/ 250s (نصف کردن سرعت نوردهی) تغییر داده در حالی که دیافراگم بدون اعمال تغییری در همان حالت f/ 8 باقی بماند، شما می توانید با دو برار کردن میزان حساسیت به ISO 200 ، تاثیر نور وارد شده بر دوربین را دو برابر کنید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که با اعمال تغییرات فوق میزان نویز در دوربینهای دیجیتال و دانه های برفک مانند در دوربینهای فیلم خور را افزایش خواهید داد.

.در حالت خودکار یا همان اتوماتیک ، خود دوربین، اندازه دیافراگم، سرعت شاتر و میزان حساسیت را بصورت مطلوب و مورد قبولی تعیین می کند که این امر بر اساس میزان نوردهی مشخص شده توسط نورسنج انجام می گیرد.

هر چه EV بالاتر باشد ،نشان دهنده موقعیتی بسیار روشن است که در این حالت می بایست سرعت شاتر را بالا برد و عدد دیافراگم را افزایش داد یعنی گشودگی دریچه دیافراگم را کاهش داد و یا میزان حساسیت(ISO) را کم کرد تا از overexposure (نوردهی بیش از حد) جلوگیری به عمل آید.

زمانی که شما تنظیمات دوربین را در حالت aperture priority (اولویت با دیافراگم) قرار می دهید، دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را بر اساس دیافراگمی که شما تعیین کردید تنظیم خواهد کرد.و زمانی که شما تنظیمات دوربین را در حالت Shutter priority (اواویت با شاتر) قرار می دهید،

همانند حالت قبل دوربین بصورت خودکار بر اساس سرعت شاتر ی که شما تعیین کردید،اندازه دیافراگم را تنظیم می کند.

هر دو حالت aperture priority و shutter priority بر اساس EV در وضعیت مورد قبولی صورت خواهد گرفت.

 


٢٣:٤٥ - 1391/01/12    /    شماره : ٢٩٨٦    /    تعداد نمایش : ٦٨٦خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4799
کل بازديدها :14327287
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :170385