نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]


شهادت اول مظلوم عالم (21ماه رمضان)
شهادت اول مظلوم عالم (21ماه رمضان) شب 21 ماه مبارک رمضان ، شب شهادت مولای متقیان امام علی7 است. از ویژگی های امیرمومنان این بود که در هرحال یاد خدا بود و چیزی او را از یاد خدا غافل نمی¬کرد. در شب ضربت خوردن نیز هنگامی¬که شمشیر جفا به فرق مبارکش اصابت کرد، زبانش به این جمله زیبا مترنم شدکه: « بسم¬الله و بالله و علی ملة رسول الله، فزت و رب الکعبه،» به نام خدا و به یاد خدا و برکیش رسول¬خدا9به خدای کعبه رستگار شدم. * ندای جبرئیل امین در این هنگام¬ جبرئیل امین در بین زمین و آسمان ندا در داد که: « به خدا سوگند ارکان و پایه های هدایت در هم شکست و ستاره های علم و نبوت تاریک شد. و نشانه های پرهیزکاری برطرف گردید و ریسمان وحدت الهی پاره شد. پسر عموی رسول¬خدا کشته شد، سید اوصیاء، علی مرتضی به شهادت رسید. او را شقی¬ترین افراد به شهادت رساند. *
 ٠٨:٥٧ - 1396/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام علی (علیه¬السلام) و خوارج
امام علی (علیه¬السلام) و خوارج علی مهر به نظرم یکی از درست¬ترین جملات این است: «تاریخ تکرار می¬شود» و چه قرابت عجیبی است بین برخی از اتفاقات این زمانه با وقایع دوران امیرالمومنین. خوارج براثر کوته¬بینی و عدم بینش کافی، وقایع برایشان قابل درک نبود و از اسلام فقط پوسته آن¬را برداشتند. این عدم درک باعث شد به راحتی فریب خورده و ملعبه دست معاویه و عمر و عاص شوند و کار به جایی رسید که امیرالمومنین علی (علیه¬السلام) را (نعوذ بالله) کافر خواندند و در ادامه شد آنچه که نباید می¬شد.
 ٠٨:٣٩ - 1396/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت‌الله اراکی در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع) قم:
علی‌شناسی در حوزه‌ها دنبال شود
آیت‌الله اراکی در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع) قم: علی‌شناسی در حوزه‌ها دنبال شود/ با تفرقه نمی‌توان به نتیجه رسید آیت الله اراکی گفت: با تاکید بر مقوله علمی علی‌شناسی باید در حوزه‌های علمیه، گفت: شناختن حضرت علی(ع) علمی است که با استفاده از آن می‌توانیم باب‌های مختلفی از علم را برای خود باز کنیم. به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله محسن اراکی دیشب (سه شنبه) در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع) قم با بیان اینکه محبت نسبت به امیرالمومنین(ع) و فرزندان ایشان یکی از مهم‌ترین نعمت‌های الهی است، اظهار کرد: میزان و معیار محبت نسبت به ائمه اطهار(ع) عشق و علاقه نسبت به حضرت علی(ع) است.
 ٠٨:٢٨ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
ولادت حضرت علی(ع) (23سال قبل¬ازهجرت)
* ولادت حضرت علی(ع) (23سال قبل¬ازهجرت) اولین امام شیعیان و خلیفه بلا فصل¬رسول¬خدا9، برادر، پسرعمو، وزیروداماد آن¬حضرت9 امیرالمومنین¬علی7 – بنا به نقل مشهور- در روز جمعه 13رجب، ده سال پیش ازبعثت متولد شد و پس¬از شش¬سال دراثر قحطی که در مکه و حوالی آن اتفاق افتاد، بنا به درخواست پیامبراکرم9 به خانه پیامبراکرم رفت و تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت قرارگرفت. - والدین
 ٠٦:٤٢ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
آزاد بودن مردم در گزینش امام علی(ع)
آزاد بودن مردم در گزینش امام علی(ع) امام علی(ع) ـ در نامه‌اش به مردم کوفه به هنگام عزیمت از مدینه به بصره ـ : مردم، نه از سر زور و اجبار، بلکه داوطلبانه و به اختیار با من بیعت کردند. امام علی(ع): پس از رحلت پیامبر خدا(ص) من خود را سزاوارترین مردم به این کار (خلافت) می‌دانستم؛ اما مردم بر ابوبکر توافق کردند و من هم پذیرفتم و فرمان بردم و سپس مرگ ابوبکر فرا رسید و من فکر نمی‌کردم که او خلافت را از من برگرداند؛ لیکن عمر را گماشت و من باز پذیرفتم و فرمان بردم.
 ٠٨:١٣ - 1395/06/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
سخنرانی گروهی از یاران امام(ع) پس از بیعت
سخنرانی گروهی از یاران امام(ع) پس از بیعت تاریخ الیعقوبی ـ پس از بیان بیعت مردم با امام علی(ع) ـ : گروهی از انصار برخاستند و سخن گفتند. نخستین کسی که سخن گفت، ثابت بن قیس بن شمّاس انصاری، خطیب انصار بود. او گفت: به خدا سوگند ـ ای امیر مؤمنان ـ که اگر آنان در حکومت، بر تو پیشی گرفتند، در دین، پیشی نگرفتند. اگر دیروز از تو پیش افتادند، تو امروز به آنان رسیدی.
 ٠٥:٢٧ - 1395/06/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
بیعت مردم با امیر مؤمنان علی(ع)
بیعت مردم با امیر مؤمنان علی(ع) هجوم مردم برای بیعت با امام(ع) امام علی(ع) ـ در وصف ماجرای بیعت مردم با ایشان ـ : شما مثل شتران تازه‌زا که به طرف بچه‌هایشان می‌دویدند، به طرف من هجوم آوردید و بیعت بیعت می‌گفتید! من دستم را بستم و شما آن را گشودید. من دستم را پس می‌کشیدم و شما آن را به سوی خود می‌کشیدید. امام علی(ع) ـ در وصف حال مردم به هنگام بیعت با ایشان ـ : ناگهان دیدم که مردم چونان یال کفتار بر سرم ریختند و از هر سو بر من ازدحام کردند، چندان‌که حسن و حسین لگدمال شدند، و ردایم پاره شد، و مردم همانند رمه گوسفند، گردم را گرفتند.
 ٠٧:٥٢ - 1395/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
عید سعید غدیر خم
عید سعید غدیر خم در سال دهم هجری که به سال حجه الوداع معروف است، پیامبراکرم9 به حج تشریف بردند. در مراجعت از مکه با جمعیت زیادی در روز 18 ذیحجه، به غدیر خم که نزدیک جحفه است، رسیدند. جبرئیل بر پیامبر9 نازل شد و این آیه را آورد: « ای پیامبر! انچه از جانب پروردگارت (در باره علی7) بر تو نازل شده، به مردم برسان و اگر این کار را نکنی، رسالت خود را به انجام نرسانده ای و خداوند تو را از شر مردم حفظ می کند. (مائده/67) پس آن حضرت دستور داد منبری ترتیب دادند، بربالای ان رفت و خطبه ای طولانی خواند. در حضور یکصدوبیست هزار نفر از مسلمانان امیر مومنان را روی دست بلند کرد و او را از جانب حق تعالی به خلافت و وصایت و جانشینی خود منصوب فرمود. دوباره جبرئیل امین نازل شد واز جانب خداوند این آیه شریفه را آورد:
 ٠٧:٤٠ - 1395/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
بیعت غدیر
بسم الله الرحمن الرحیم بیعت غدیر قرآن «امروز، دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را برایتان [به عنوان] آیین برگزیدم»(ترجمه آیه 3سوره مائده) «ای پیامبر! آنچه راه از جانب پروردگارت به سوی تو نازل شده است، ابلاغ کن، که اگر نکنی، پیامش را نرسانده‌ای، و خدا تو را از [گزند] مردم، نگاه می‌دارد. همانا خدا گروه کافران را هدایت نمی‌کند».(ترجمه آیه 67مائده) حدیث
 ٠٥:٥٣ - 1395/06/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
دکتر علی الشعیبی:تحقیق و تفحص در حدیث شریف غدیر موجب نجات من شد.
یک محقق، نویسنده و صاحبنظر در شناخت اندیشه‌های ابن‌تیمیه و محمد بن عبدالوهاب گفت: تحقیق و تفحص در حدیث شریف غدیر موجب نجات من شد. به گزارش «شيعه نيوز»، دکتر علی الشعیبی مشاور ملک فهد پادشاه پیشین عربستان در جمع کارکنان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی اظهارداشت: در خصوص حدیث غدیر نقل قول های متعددی از سوی مورخان و تاریخ نگاران نقل شده است.
 ٠٧:١٦ - 1395/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
نهج البلاغه از نگاه بزرگان
نهج البلاغه از نگاه بزرگان «بولس سلامه» استاد و شاعر و نویسنده معروف مسیحى لبنان مى‌نویسد: «كتاب مشهور نهج‌البلاغه اثر جاودانه‌ ایست كه انسان را به شناخت اندیشه بزرگ على‌ بن ‌ابى ‌طالب وادار مى ‌سازد و هیچ كتابى جز قرآن، بر آن برترى ندارد...» فرآوری: مریم پناهنده - بخش نهج البلاغه تبیان نهج البلاغه نهج البلاغه کتاب گرانقدر و ارزشمندی که تمام معارف و علومی که بشر بدان نیازمند است را در خود جای داده است، با این وجود می توان آن را در زمره کتاب هایی دانست که مورد بی مهری قرار گرفته است از این رو بر خود لازم دیدم تا مطالبی چند در توصیف و معرفی این کتاب از سوی بزرگان را جمع آوری نموده تا وسیله ای برای تشویق اهل علم و مطالعه جهت روی آوری بدین کتاب ارزشمند گردد هر چند محتوای این کتاب به تمامه معرف قدر و منزلت آن بوده و جاذبه و کششی در خواننده ایجاد می کند که تا پایان با او خواهد بود.
 ١٠:٠٤ - 1394/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
هر آنچه می خواهید از من بپرسید!
هر آنچه می خواهید از من بپرسید! ) در میان امّت مسلمان نبود، بی تردید فجایع بسیار دلخراش و ناگواری گریبانگیر جا معه می شد، احکام اسلام پایمال شده و بسیاری از دستورات حضرت حق زیر پا گذاشته می شد، و خلاصه از اسلام چیزی جز نام آن باقی نمی ماند. مهدی صفری - بخش نهج البلاغه تبیان حضرت علی «أیّ هَا النَّاس سَلونِی قَبْلَ أَنْ تَفْقِدونِی فَلَأَنَا بِطرقِ السَّمَاءِ أَعْلَم مِنِّی بِطرقِ الْأَرْضِ قَبْلَ أَنْ تَشْغَرَ بِرِجْلِهَا فِتْنَةٌ تَطَأ فِی خِطَامِهَا وَ تَذْهَب بِأَحْلَامِ قَوْمِهَا».1 شرح گفتار امیر متقیان علی (علیه السلام) درابتدای این فراز از خطبه نورانی خویش با توجّه به علم و دانش بی نظیری که در اختیار دارد مخاطبین خود را مورد خطاب قرار داده، و به آنها می فرماید:
 ٠٩:٣٧ - 1394/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
اولین مخالف غدیر چگونه عذاب شد؟
اولین مخالف غدیر چگونه عذاب شد؟ حارث بن نعمان فهرى پس از مخالفت آشكار خطاب به رسول خدا صلی الله و علیه وآله گفت: "اى محمد! ما را به خدا خواندى پذیرفتم، نبوت خود را مطرح كردى، لااله الاالله و محمد رسول الله گفتیم، ما را به اسلام دعوت كردى اجابت كردیم، گفتى، نماز در پنج وقت بخوانید خواندیم، به زكات و روزه و حج و جهاد سفارش كردى اطاعت كردیم، حال پسر عموى خود را امیر ما ساختى كه نمى دانیم این حكم از طرف خداست یا با اراده شخصى شما پیدا شده است؟" زهرا اجلال/کارشناس ارشد علوم قران و حدیث - بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان غدیر
 ٠٩:٢٦ - 1394/07/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
بهترین راه برای اثبات امامت امام علی علیه السلام
بهترین راه برای اثبات امامت امام علی علیه السلام تمسک به قرآن و روایاتی که توضیح آنها در کتب اهل سنت نقل شده است، بهترین راه برای اثبات امامت امام علی (علیه السلام) برای اهل سنت می باشد. فرآوری: زهرا اجلال-بخش قرآن تبیان علی علیه السلام در قرآن مجید آیات فراوانی داریم که به بیان و اثبات امامت حضرت علی (علیه السلام) و دیگر ائمه طاهرین دلالت دارد. و البته دلالت این آیات با توجه به احادیث بسیار زیاد (متواتر) است که از رسول گرامی اسلام صلی الله و علیه وآله در شأن نزول این آیات وارد شده است. احادیثی که مورد قبول شیعه و سنی است.
 ٠٩:٢١ - 1394/07/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
منظور از کامل شدن دین در روز غدیر چیست؟
منظور از کامل شدن دین در روز غدیر چیست؟ نعمت ولایت از همه نعمت ها برتر است كه در روز غدیر با تحقق بیعت عمومى براى ولایت عترت، این نعمت برتر پروردگار كامل شد. ""و اتممت علیكم نعمتى."" فرآوری : زهرا اجلال-بخش قرآن تبیان ولایت همه نعمت ها و خوبی ها، صلح و آرامش، امنیت و رفاه، همه و همه در
 ٠٩:١٩ - 1394/07/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
معجزه رد الشمس چيست و چگونه اتفاق افتاد؟
معجزه رد الشمس چيست و چگونه اتفاق افتاد؟/ کرامتی از حضرت علی(ع) قضيه ردالشمس ممكن است برای برخی قابل هضم نباشد و بگويند چگونه ممكن است اين كره عظيم آسمانی از مسير گردش خود برگردد و...؛ اما بايد توجه داشته باشيم كه اين مسأله به صورت كرامت و اعجاز انجام گرفته است.
 ٠٨:١٩ - 1394/05/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
نزول ۳۰۰ آیه قرآن در شأن امام علی(ع)/علی(ع) در آینه قرآن و روایات
نزول ۳۰۰ آیه قرآن در شأن امام علی(ع)/علی(ع) در آینه قرآن و روایات آیات زیادی در شأن و فضیلت امیرالمؤمنین(ع) وارد شده که به موجب روایتی از ابن عباس به سیصد آیه بالغ می شود. خبرگزاری مهر _ گروه دین و اندیشه: مهمترین فضائل امام علی(ع) از این قرار است: شرافت خانوادگی، تنها مولود خانه خدا، پرورش در دامان پیامبر اکرم(ص) از کودکی، بت نپرستیدن، نخستین ایمان آورنده به رسول خدا(ص)
 ٠٧:٠٠ - 1394/04/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
جلوه‌هایی از شخصیت امام علی(ع)
باسمه تعالی جلوه‌هایی از شخصیت امام علی(ع) امام علی(ع) 23 سال قبل از هجرت، در روز جمعه 13 رجب سال 30 عامل الفیل در مکه مکرمه در مسجد الحرام، درون خانه خدا دیده به جهان گشود. پیش از او هیچ‌کس در خانه خدا تولد نیافته بود و خدای تبارک و تعالی وی را به جهت شکوه و جلال و مقام و رتبه و برای ارج و احترامش، از این فضیلت برخوردار ساخت.(1)
 ٠٦:٢٠ - 1394/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
علل فتنه در کلام امیرالمومنین علیه السلام
علل فتنه در کلام امیرالمومنین علیه السلام فتنه در لغت به معنای كفر، گمراهی،آشوب،امتحان و آزمایش كردن و معانی دیگر آمده است. اما در اصطلاح به معنای اختلاف مردم در عقاید و آرائشان است. به طوری كه سبب ایجاد ناآرامی و تشویش در بین آنها، برای رسیدن به اهداف خاصی می شود. در شناخت جریان فتنه شاید هیچ کس و هیچ زمانى به اندازه امام على‏ علیه السلام و زمان آن حضرت، جریان فتنه و نفاق خود را عیان و آشکار نکرد. با نگاه اجمالى به نهج‏البلاغه امیر مۆمنان على‏ علیه السلام در خطبه‏ها و نامه‏ها و حکمت‏هاى بسیارى به جریان فتنه و نفاق و منافقان اشاره دارد.
 ٠٧:٣٩ - 1394/04/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرجعیت امام علی(ع) در فقه اهل سنت
مرجعیت امام علی(ع) در فقه اهل سنت از دیدگاه مذاهب شیعه، اهل سنت و اباضیه، هرگاه امر دایر بین قول امام علی بن ابی طالب «ع» و قول سایر صحابه باشد، قول حضرت مقدم می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، از دیدگاه مذاهب شیعه، اهل سنت و اباضیه، هرگاه امر دایر بین قول امام علی بن ابی طالب «ع» و قول سایر صحابه باشد، قول حضرت مقدم می شود. ابن عابدین از بزرگان مذهب حنفیه هم گفته است که: آنچه از علی بن ابیطالب روایت شده همانند چیزی است که از رسول خدا روایت شده است.(۱)
 ٠٤:٢٠ - 1394/02/14 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4379
کل بازديدها :10273518
بازديدکنندگان آنلاين :7
بازديدازاین صفحه :129099