نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > لوای تشیع > فرهیختگان و عالمان 


حداد عادل در همایش زعیم ذوفنون:
چهره فرهنگی مقام معظم رهبری پوشیده مانده است
حداد عادل در همایش زعیم ذوفنون: چهره فرهنگی مقام معظم رهبری پوشیده مانده است حدادعادل با بیان اینکه شعارهای سال رهبری عموماً در حیطه فرهنگ عمومی قرار دارد، گفت: چهره فرهنگی مقام معظم رهبری به نسبت چهره سیاسی ایشان پوشیده مانده است. به گزارش خبرنگار مهر، همایش«زعیم ذوفنون «با حضور فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد و حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام کلانتری معاون فرهنگی دانشگاه آزاد و جمعی از مسوولان و اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد بعد از ظهر امروز در کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد. حداد عادل در این همایش گفت: تصور اول از رهبری تصور فرهنگی است و بارزترین بعد ایشان، فکری و فرهنگی است. یک واقعیت این است که وقتی اشخاصی ذوابعاد باشند معمولاً یک بعد از شخصیت آنها به دلایل اجتماعی و تاریخی برجسته می شود و باعث می شود بقیه ابعاد شخصیتی ایشان تحت تأثیر آن یک بعد قرار بگیرد.
 ٠٦:٠٧ - 1396/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
سبک زندگی آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی
سبک زندگی علمای شیعه سبک زندگی آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی در اواخرعمرشان که در بیماری شدیدی به سر می بردند، دکتر از ایشان سئوال می کند آقا آیا دردی دارید؟ ایشان می فرمایند: خیر دردی ندارم ولی غم دارم، غم دوری از محبوب. میرزا جواد آقا تهرانی رعایت حال خانواده میرزا جواد آقا تهرانی در یکی از شبها، دیروقت به منزل می آیند، در منزل که می رسند، متوجه می شوند کلید منزل همراهشان نیست، به خاطر رعایت حال خانواده شان که در خواب هستند، از در زدن خودداری کرده و با توجه به این که هوا هم قدری سرد بوده است، در کوچه می مانند و تا اذان صبح همانجا قدم می زنند. هنگام اذان که اهل خانه می باید برای نماز صبح بیدار شوند، آقا در می زنند و وارد خانه می شوند، یکی از فرزندان ایشان که از این قضیه خبردار می شود، سؤال می کند چرا زنگ نزدید؟ ایشان می گویند: شما خواب بودید، زنگ من موجب اذیت و آزار شما می شد! نقل دیگری را هم فرزند ایشان شنیده است که گویا همسر ایشان در رؤیا می بینند که مرحوم آقا پشت در منزل نشسته اند، لذا بیدار شده و هنگامی که در را باز می کنند می بینند که آقا آنجا منتظرند.
 ٠٧:١٣ - 1396/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
روحانیت شیعه در زندان‌های آل سعود؛‎
روایتی از محدودیت‌های آل سعود برای علما/
روحانیت شیعه در زندان‌های آل سعود؛‎ روایتی از محدودیت‌های آل سعود برای علما/ روحانیونی که حق پوشیدن لباس در سایه تبعیض مذهبی، سرکوبگری و فضای خفقان سیاسی که در عربستان سعودی موج می‌زند، روحانیون شیعی یکی از گروه هایی هستند که بیشترین فشارها و محدودیت‌ها را تحمل می‌کنند. سرویس جهان مشرق - در سایه تبعیض مذهبی، سرکوبگری و فضای خفقان سیاسی که در عربستان سعودی موج می‌زند، روحانیون شیعی یکی از گروه هایی هستند که بیشترین فشارها و محدودیت‌ها را تحمل می‌کنند. هر نوع اقدام این روحانیون از سوی نیروهای امنیتی تحریک مردم به خیزش و انقلاب توصیف می شود و روحانیون حتی از برپایی نماز جماعت نیز منع می شوند. آنها در سخنرانی‌های خود بویژه در چارچوب ایام عزاداری عاشورا به شدت محدود می شوند و در موارد متعدد حتی قبل از برپایی مراسم ها که مجوز آن به سختی اخذ می شود، تعهدات سنگینی از آنها گرفته می شود. این ها علاوه بر اقدامات تروریستی است که از سوی عناصر معلوم الحال تروریستی و تکفیری گاه و بیگاه در این کشور انجام می شود. در سایه همین شرایط بسیاری از روحانیون شیعی عربستان در حال حاضر در زندان‌ها به سر می برند که ما به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم. طبعا آنچه مورد توجه قرار می گیرد، تمامی روحانیون دربند زندان های رژیم آل سعود را شامل نمی شود.
 ٠٨:١٢ - 1396/06/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت روز بزرگداشت ابن سینا؛
ابن سینا فیلسوفی مشرقی است/ گسست ابن سینا از یونان و ارسطو
به مناسبت روز بزرگداشت ابن سینا؛ ابن سینا فیلسوفی مشرقی است/ گسست ابن سینا از یونان و ارسطو تردیدی نیست که ابن سینا، ارسطو و فلسفه مشائی را پراهمیت دانسته و به شرح آن اقدام ورزیده و آثار بسیاری نیز در این راستا تدوین کرده، اما همچنان که خود بیان می کند بنیان فکری او را بر نمی سازد. به گزارش خبرنگار مهر، در میان فلاسفه مشهور است که ابن سینا رئیس مشائیون اسلامی است. مشهور است ابن سینا فیلسوفی مشائی است و حتی برخی از مستشرقان او را در حد شارح ارسطو تنزل داده اند، اما بسیاری از فیلسوفان معاصر ایران معتقدند ابن سینا فیلسوف مشائی صرف نیست حداکثر اینکه در اواخر عمر خود گسستی را از فلسفه مشائی ایجاد کرده و فلسفه ای را سامان داده است که اگرچه بخشهای عمده ای از آن مفقود شده است اما شواهد از روی دیگر نوشته های او پیداست که ابن سینا فلسفه مشرقی را تدوین کرده بود که با طریق مشائیان تفاوت بسیاری داشته است.
 ٠٨:١٢ - 1396/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت عبدالحسین خسروپناه؛
تفاوت دین ایدئولوژیک وایدئولوژی دینی
یادداشت عبدالحسین خسروپناه؛ تفاوت دین ایدئولوژیک وایدئولوژی دینی منظور از «دین ایدئولوژیک» منحصرکردن دین در اندیشه­ های نظام ­مند­ این ­جهانی و منظور از «ایدئولوژی دینی»، چارچوب معرفتی نظام ­مندی است که از منابع اسلامی به­ دست آمده است. به گزارش خبرنگار مهر، متن پیش رو یادداشتی است از عبدالحسین خسروپناه، مدیر موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه بحثی در خصوص «اسلام و ایدئولوژی» که در ادامه از نظر می گذرد؛ ۱) برای واژه «ایدئولوژی»، معانی مختلفی از سوی مخالفان و موافقان ذکر شده است که بر طبق معنای دسته اول (ایدئولوژی یعنی مجموعه اندیشه­ های کاذب و یا مرامنامه دنیایی)، هیچ سنخیتی بین دین اسلام و ایدئولوژی برقرار نیست.
 ٠٨:٣٩ - 1396/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت سالروز لغو امتیاز تنباکو؛
نقش علمای شیعه در حمایت از منابع ملی
به مناسبت سالروز لغو امتیاز تنباکو؛ نقش علمای شیعه در حمایت از منابع ملی در تاریخ معاصر ایران، همواره علما و روحانیون به عنوان نگهبان و دیده بان شریعت و حامی مردم در مشکلات و مسائل به کمک آنها شتافته و حتی در این راه جان خود را نثار مردم، دین و کشور کرده اند. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی است از حجت الاسلام والمسلمین مهدی ابوطالبی، استاد مؤسسه امام خمینی(ره) که به مناسبت 24 اردیبهشت، سالروز لغو امتیاز تنباکو به فتوای میرزای شیرازی از نظر می گذرد؛ در تاریخ معاصر ایران، همواره علما و روحانیون به عنوان نگهبان و دیده بان شریعت و حامی مردم در مشکلات و مسائل و سختی ها به کمک آنها شتافته و حتی در این راه جان خود را نثار مردم، دین و کشور کرده اند. همه ما پیام میرزای شیرازی برای تحریم توتون و تنباکو را شنیده ایم و خوانده ایم، اما اتفاق های مهم دیگری در تاریخ معاصر ایران رخ داده که با درایت علما حل شده است.
 ٠٨:٣٣ - 1396/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
دینانی در برنامه معرفت عنوان کرد؛
انسان در محاصره نادانی هاست/ تفاوت واقعیت و امر واقعی
دینانی در برنامه معرفت عنوان کرد؛ انسان در محاصره نادانی هاست/ تفاوت واقعیت و امر واقعی چهره ماندگار فلسفه با بیان اینکه انسان در عین دانایی در محاصره نادانی هاست، گفت: حقیقت شناخت همین است که ما از جزییات به کلیات فرا برویم و از کلیات به جزییات فروآییم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین ابراهیمی دینانی، عضو انجمن حکمت و فلسفه ایران و چهره و ماندگار فلسفه روز گذشته در تفسیر حدیث حقیقت از حضرت علی(ع) در برنامه معرفت که از شبکه چهار سیما به روی آنتن رفته بود، اظهار داشت: مردم همیشه از واقعیت حرف می زنند و می گویند باید به واقعیت برسیم. اگر بدانند که چیزی واقعیت ندارد از آن خوششان نمی آید و آن را طرد می کنند. اما آیا ما واقعیت را می بینیم یا یک امر واقعی را می بینیم؟ بین واقعیت و واقعی چه فرقی است؟ واقعیت بالاتر است یا واقعی؟ واقعی چرا واقعی است؟ چون واقعیت دارد. پس واقعیت بیشتر از واقعی است. حالا واقعی بالاتر است یا واقعیت؟ واقعیت بالاتر است. در واقعیت دروغ نیست. واقعی ممکن است اشتباه داشته باشد ولی واقعیت هیچ وقت غیرواقعی نیست.
 ٠٥:٢٠ - 1396/02/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویراستار آثار شهیدمطهری در گفتگو با مهر:
مطهری دارای نظام فکری منسجم است
ویراستار آثار شهیدمطهری در گفتگو با مهر: مطهری دارای نظام فکری منسجم است محمد کوکب گفت: شهید مطهری خیلی به استقلال مکتب اعتقاد داشت و می گفت که باید اسلام را از زوائد و چیزهایی که به آن نسبت داده می شود مصون بداریم و مکتب اسلام را با مکاتب دیگر مختلط نکنیم. به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات صدرا، ناشر آثار استاد شهید آیت ‏الله مرتضی مطهری، در سال ۱۳۵۷ جهت تمرکز بخشیدن به نشر آثار آن اندیشمند گرانقدر اسلامی به پیشنهاد خود آن متفکر شهید تأسیس شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شهادت استاد، همه تلاش خود را جهت برآوردن درخواست های وافر ملت حقیقت ‏جوی ایران نسبت به آثار آن بزرگمرد مصروف داشته است.
 ٠٦:٢٨ - 1396/02/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
سید جواد میری در گفتگو با مهر:
مطهری بینش جامعه شناختی دارد/ باید مطهری را در سطح جهان مطرح کنیم
سید جواد میری در گفتگو با مهر: مطهری بینش جامعه شناختی دارد/ باید مطهری را در سطح جهان مطرح کنیم عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی با بیان اینکه نباید صرفاً به دنبال ترجمه و نگاه مقلدانه باشیم، گفت: این نیاز مبرم ماست که اندیشمندانی مانند مطهری را درسطح جهانی مطرح کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، شناخت اندیشمندان یک مرز و بوم و همچنین شناساندن آنها به دیگر جوامع وظیفه دیگر اندیشمندان آن مرز و بوم است که با همتی بلند باید گامی در این راه بردارند. در این میان سید جواد میری، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دو کتاب درباره استاد مطهری و علامه طباطبایی به زبان انگلیسی در انگلیس و امریکا منتشر کرده است. به مناسبت سالگرد شهادت استاد مطهری با وی به گفتگو نشسته ایم که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم؛
 ٠٥:٣٥ - 1396/02/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
استاد مطهری، شهید مبارزه با التقاط و انحراف است
یادداشتی از رضا غلامی؛ استاد مطهری، شهید مبارزه با التقاط و انحراف است چیزی که استاد شهید مطهری و آثار فکری او را اهمیت مضاعف می بخشد، تلاش هوشمندانه و عمیق او در جهت التقاط شناسی و سپس افشای آن در جامعه اسلامی است. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی از حجت الاسلام رضا غلامی در مورد استاد شهید مطهری است که در ادامه می خوانید؛
 ٠٥:٢٦ - 1396/02/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگو با یک پژوهشگر اندیشه معاصر؛
مروری بر اندیشه های عبدالوهاب المسیری
گفتگو با یک پژوهشگر اندیشه معاصر؛ مروری بر اندیشه های عبدالوهاب المسیری/ شباهت فمنیسم و صهیونیسم عبدالوهاب المسیری، اندیشمند مصری، در زندگی اش سیری از اخوان المسلمین به سمت کمونیسم و سپس بازگشت به اسلام را طی کرده و ازجمله منتقدان جدی تمدن غرب در جهان عرب بوده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_حامد رضایی: عبدالوهاب المسیری از جمله اندیشمندان بزرگ جهان عرب در دوران معاصر است که در ایران - همچون سایر متفکران معاصر عرب - ناشناخته است! او در زندگی اش سیری از اخوان المسلمین به سمت کمونیسم و سپس بازگشت به اسلام را طی کرده است و ازجمله منتقدان جدی تمدن غرب در جهان عرب بوده است.
 ٠٩:٥٦ - 1395/12/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
رحیم پور ازغدی:
برای تحقق تمدن اسلامی باید سیستم حاکم در جهان زیر و رو شود
رحیم پور ازغدی: برای تحقق تمدن اسلامی باید سیستم حاکم در جهان زیر و رو شود عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سلسله نشست های تخصصی دومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی گفت: برای تمدن اسلامی باید سیستم حاکم در جهان زیر و رو شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری دومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی، از سلسله نشستهای تخصصی دومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی، نشست تبیین مرحله تشکیل دولت اسلامی در افق تحقق تمدن نوین اسلامی با حضور حسن رحیم پورازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز گذشته ۲۵ بهمن ماه در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.
 ١٠:٠٩ - 1395/11/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
بانوی صبر و پرستاری(حضرت زینب "س")
* بانوی صبر و پرستاری دومین بانوی اسوه در عالم اسلام حضرت زینب ¬کبری3 است. این بانو به عنوان الگوی ¬صبرو مقاومت و تقوی و پاکدامنی ¬است. و دومین بانوی شناخته شده از بانوان گرامی خاندان پیامبر اکرم9 است¬که مورد ارادت و احترام همگان است. زندگی پربار آن-حضرت آکنده از فضایل و کرامات بوده و جلالت، قداست، بزرگی و معنویت در آن موج می¬زند. زندگی آن بانوی بزرگ الگویی روشن و مناسب برای زنان با ایمان، بلکه بهترین سبک زندگی برای هر پی¬جوی زندگی سعادتمندانه است. *
 ٠٨:١٠ - 1395/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت/ مهدی فضائلی
قدرت عبدالله!
یادداشت/ مهدی فضائلی قدرت عبدالله! خبرگزاری فارس: قدرت عبدالله! شهادت شیخ نمر در عربستان سعودی،دستگیری و شکنجه شیخ زکزاکی در نیجریه و تصمیم به تبعید شیخ عیسی قاسم در بحرین نمونه‌هایی از این تلاش های مذبوحانه است، اما آنچه نویسنده را به نگارش این یادداشت ترغیب کرد، توفیق دیداری بود که در معیت عزیزی، بتازگی با حضرت آیت الله سیستانی در نجف اشرف حاصل شد.
 ٠٧:٤٧ - 1395/11/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام ابوترابی:
آیت الله مجتهدی به شاگردان خود عشق می ورزید
حجت الاسلام ابوترابی: آیت الله مجتهدی به شاگردان خود عشق می ورزید ابوترابی گفت: آیت الله مجتهدی، به شاگردان خود عشق می ورزید. او شاگردان مدرسه خود را انتخاب و گزینش می کرد و بعد از انتخاب، سیر تربیتی آنان را رصد می نمود.
 ٠٧:١٥ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
حدادعادل:
اساس پیوند ماوجهان عرب اسلام است
حدادعادل: اساس پیوند ماوجهان عرب اسلام است/استعمار مسلمانان را ازهم جدا کرد رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در آیین افتتاحیه اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب، گفت: اساس پیوند ما با جهان عرب اسلام است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، صبح امروز، شنبه ۲ بهمن با حضور متفکرانی از ایران، سوریه، عراق، کویت، لبنان، اردن، الجزایر، بحرین، تونس، عمان و سودان در حسینیه الزهرا (س) آغاز به کار کرد.
 ٠٥:٣٣ - 1395/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامزاده موسی¬مبرقع(ع)
*امامزاده موسی¬مبرقع(ع) امامزاده موسی مبرقع7 دردانه وفرزند بلا فصل حضرت امام جواد7 چون نگینی درمیان امامزادگان بی شماردر قم می-درخشد. محدث قمی می¬نویسد: جناب موسی مبرقع جد سادات رضوی است و اولین کسی است که از این نسب درسال 256 ق وارد قم شده است. * مادر موسی¬مبرقع7 امام جواد7 از همسراول خود امّ الفضل دختر مأمون دارای فرزند نشد، بدین جهت با بانویی پاک سرشت به نام «سمانه» از اهالی مغرب (بین آفریقا و اندلس) ازدواج کرد و از او در سال 212 ه . ق دارای فرزندی شد که همان حضرت هادی7است(بحار50/115) و دو سال بعد (214 ق) فرزند دیگرش از سمانه متولد شد
 ٠٥:٣٠ - 1395/11/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
کاری جز نوشتن در زندگی ندارم
داوری اردکانی: کاری جز نوشتن در زندگی ندارم/ شعر و فلسفه باهم خویشاوندند داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم گفت: برخی به من می گویند چرا برای هرچیزی انقدر می نویسی. باید بگویم من در زندگی کار دیگری جز نوشتن ندارم و از همین بابت از خدا شاکرم. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم پاسداشت مقام رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم و چهره ماندگار فلسفه و مراسم رونمایی از کتاب «گاه خرد» عصر روز گذشته در سالن همایش های کتابخانه ملی با حضور چهره های برجسته برگزار شد.
 ٠٤:٣٨ - 1395/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
بازوى امام
اکبر هاشمی بهرمانی (آیت الله هاشمی رفسنجانی)
اکبر هاشمی بهرمانی (آیت الله هاشمی رفسنجانی) عنوان مقاله: بازوى امام نویسنده: عبدالرحیم اباذرى تولّد و خانواده آیت الله هاشمى رفسنجانى، در سال 1313ش. در روستاى «بَهرمان» در جلگه «لوحقره ونوق» از جلگه هاى اطراف شهر رفسنجان در یک خانواده روحانى و کشاورز دیده به جهان گشود. پدرش حاج میرزا على به شغل کشاورزى اشتغال داشت، او مقدّمات علوم حوزوى را تا کتاب هاى سیوطى، مغنى، معالم و مطول فرا گرفته بود و با قرآن، حدیث و ادبیات عرب، انس و آشنایى خوبى داشت و به همین سبب، اغلب در هنگام نبودن روحانى محل، کار وى محل را انجام مى داد. او مورد احترام و اعتماد مردم منطقه بود و به نوعى مردم در امور اجتماعى، سیاسى و مذهبى، به وى مراجعه مى کردند.
 ٠٧:٥٩ - 1395/10/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی‌نامه خودنوشت آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی
زندگی‌نامه خودنوشت آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی "نام خانوادگی هاشمی برای خانواده ما، با آن که سید نیستم، به این دلیل انتخاب شده است که نام جد پدری ما حاج هاشم بوده است" آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که غروب امروز در پی عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، دقایقی پیش دار فانی را وداع گفت.
 ٠٥:٠٧ - 1395/10/20 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2685
کل بازديدها :10779942
بازديدکنندگان آنلاين :13
بازديدازاین صفحه :74553