نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > لوای تشیع > فرهیختگان و عالمان 


گفتگو با یک پژوهشگر اندیشه معاصر؛
مروری بر اندیشه های عبدالوهاب المسیری
گفتگو با یک پژوهشگر اندیشه معاصر؛ مروری بر اندیشه های عبدالوهاب المسیری/ شباهت فمنیسم و صهیونیسم عبدالوهاب المسیری، اندیشمند مصری، در زندگی اش سیری از اخوان المسلمین به سمت کمونیسم و سپس بازگشت به اسلام را طی کرده و ازجمله منتقدان جدی تمدن غرب در جهان عرب بوده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_حامد رضایی: عبدالوهاب المسیری از جمله اندیشمندان بزرگ جهان عرب در دوران معاصر است که در ایران - همچون سایر متفکران معاصر عرب - ناشناخته است! او در زندگی اش سیری از اخوان المسلمین به سمت کمونیسم و سپس بازگشت به اسلام را طی کرده است و ازجمله منتقدان جدی تمدن غرب در جهان عرب بوده است.
 ٠٩:٥٦ - 1395/12/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
رحیم پور ازغدی:
برای تحقق تمدن اسلامی باید سیستم حاکم در جهان زیر و رو شود
رحیم پور ازغدی: برای تحقق تمدن اسلامی باید سیستم حاکم در جهان زیر و رو شود عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سلسله نشست های تخصصی دومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی گفت: برای تمدن اسلامی باید سیستم حاکم در جهان زیر و رو شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری دومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی، از سلسله نشستهای تخصصی دومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی، نشست تبیین مرحله تشکیل دولت اسلامی در افق تحقق تمدن نوین اسلامی با حضور حسن رحیم پورازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز گذشته ۲۵ بهمن ماه در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.
 ١٠:٠٩ - 1395/11/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
بانوی صبر و پرستاری(حضرت زینب "س")
* بانوی صبر و پرستاری دومین بانوی اسوه در عالم اسلام حضرت زینب ¬کبری3 است. این بانو به عنوان الگوی ¬صبرو مقاومت و تقوی و پاکدامنی ¬است. و دومین بانوی شناخته شده از بانوان گرامی خاندان پیامبر اکرم9 است¬که مورد ارادت و احترام همگان است. زندگی پربار آن-حضرت آکنده از فضایل و کرامات بوده و جلالت، قداست، بزرگی و معنویت در آن موج می¬زند. زندگی آن بانوی بزرگ الگویی روشن و مناسب برای زنان با ایمان، بلکه بهترین سبک زندگی برای هر پی¬جوی زندگی سعادتمندانه است. *
 ٠٨:١٠ - 1395/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت/ مهدی فضائلی
قدرت عبدالله!
یادداشت/ مهدی فضائلی قدرت عبدالله! خبرگزاری فارس: قدرت عبدالله! شهادت شیخ نمر در عربستان سعودی،دستگیری و شکنجه شیخ زکزاکی در نیجریه و تصمیم به تبعید شیخ عیسی قاسم در بحرین نمونه‌هایی از این تلاش های مذبوحانه است، اما آنچه نویسنده را به نگارش این یادداشت ترغیب کرد، توفیق دیداری بود که در معیت عزیزی، بتازگی با حضرت آیت الله سیستانی در نجف اشرف حاصل شد.
 ٠٧:٤٧ - 1395/11/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام ابوترابی:
آیت الله مجتهدی به شاگردان خود عشق می ورزید
حجت الاسلام ابوترابی: آیت الله مجتهدی به شاگردان خود عشق می ورزید ابوترابی گفت: آیت الله مجتهدی، به شاگردان خود عشق می ورزید. او شاگردان مدرسه خود را انتخاب و گزینش می کرد و بعد از انتخاب، سیر تربیتی آنان را رصد می نمود.
 ٠٧:١٥ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
حدادعادل:
اساس پیوند ماوجهان عرب اسلام است
حدادعادل: اساس پیوند ماوجهان عرب اسلام است/استعمار مسلمانان را ازهم جدا کرد رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در آیین افتتاحیه اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب، گفت: اساس پیوند ما با جهان عرب اسلام است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، صبح امروز، شنبه ۲ بهمن با حضور متفکرانی از ایران، سوریه، عراق، کویت، لبنان، اردن، الجزایر، بحرین، تونس، عمان و سودان در حسینیه الزهرا (س) آغاز به کار کرد.
 ٠٥:٣٣ - 1395/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامزاده موسی¬مبرقع(ع)
*امامزاده موسی¬مبرقع(ع) امامزاده موسی مبرقع7 دردانه وفرزند بلا فصل حضرت امام جواد7 چون نگینی درمیان امامزادگان بی شماردر قم می-درخشد. محدث قمی می¬نویسد: جناب موسی مبرقع جد سادات رضوی است و اولین کسی است که از این نسب درسال 256 ق وارد قم شده است. * مادر موسی¬مبرقع7 امام جواد7 از همسراول خود امّ الفضل دختر مأمون دارای فرزند نشد، بدین جهت با بانویی پاک سرشت به نام «سمانه» از اهالی مغرب (بین آفریقا و اندلس) ازدواج کرد و از او در سال 212 ه . ق دارای فرزندی شد که همان حضرت هادی7است(بحار50/115) و دو سال بعد (214 ق) فرزند دیگرش از سمانه متولد شد
 ٠٥:٣٠ - 1395/11/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
کاری جز نوشتن در زندگی ندارم
داوری اردکانی: کاری جز نوشتن در زندگی ندارم/ شعر و فلسفه باهم خویشاوندند داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم گفت: برخی به من می گویند چرا برای هرچیزی انقدر می نویسی. باید بگویم من در زندگی کار دیگری جز نوشتن ندارم و از همین بابت از خدا شاکرم. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم پاسداشت مقام رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم و چهره ماندگار فلسفه و مراسم رونمایی از کتاب «گاه خرد» عصر روز گذشته در سالن همایش های کتابخانه ملی با حضور چهره های برجسته برگزار شد.
 ٠٤:٣٨ - 1395/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
بازوى امام
اکبر هاشمی بهرمانی (آیت الله هاشمی رفسنجانی)
اکبر هاشمی بهرمانی (آیت الله هاشمی رفسنجانی) عنوان مقاله: بازوى امام نویسنده: عبدالرحیم اباذرى تولّد و خانواده آیت الله هاشمى رفسنجانى، در سال 1313ش. در روستاى «بَهرمان» در جلگه «لوحقره ونوق» از جلگه هاى اطراف شهر رفسنجان در یک خانواده روحانى و کشاورز دیده به جهان گشود. پدرش حاج میرزا على به شغل کشاورزى اشتغال داشت، او مقدّمات علوم حوزوى را تا کتاب هاى سیوطى، مغنى، معالم و مطول فرا گرفته بود و با قرآن، حدیث و ادبیات عرب، انس و آشنایى خوبى داشت و به همین سبب، اغلب در هنگام نبودن روحانى محل، کار وى محل را انجام مى داد. او مورد احترام و اعتماد مردم منطقه بود و به نوعى مردم در امور اجتماعى، سیاسى و مذهبى، به وى مراجعه مى کردند.
 ٠٧:٥٩ - 1395/10/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی‌نامه خودنوشت آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی
زندگی‌نامه خودنوشت آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی "نام خانوادگی هاشمی برای خانواده ما، با آن که سید نیستم، به این دلیل انتخاب شده است که نام جد پدری ما حاج هاشم بوده است" آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که غروب امروز در پی عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، دقایقی پیش دار فانی را وداع گفت.
 ٠٥:٠٧ - 1395/10/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به زندگی و مجاهدات آیت الله هاشمی رفسنجانی
نگاهی به زندگی و مجاهدات آیت الله هاشمی رفسنجانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سن ۸۲ سالگی پس از عمری مجاهدت و تلاش بی‌وقفه در راه تحقق انقلاب اسلامی دار فانی را وداع گفت. به گزارش خبرنگار مهر، اکبر هاشمی رفسنجانی در سوم شهریور ماه سال ۱۳۱۳ه.ش (برابر با ۴ آگوست ۱۹۳۴) در روستای بهرمان شهرستان رفسنجان و در خانواده‌ای نسبتاً ثروتمند به دنیا آمد. او یکی از ۹ فرزند میرزاعلی هاشمی بهرمانی و ماه‌ بی‌بی صفریان است.
 ٠٤:٣٣ - 1395/10/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرین نامه محمدرضایی به مجتهد شبستری؛
شما که هیچ قرائتی را یقینی نمی‌دانید چرا با قرائت مراجع مخالفید؟
آخرین نامه محمدرضایی به مجتهد شبستری؛ شما که هیچ قرائتی را یقینی نمی‌دانید چرا با قرائت مراجع مخالفید؟ محمد محمدرضائی، نماینده آیت الله سبحانی، طی متنی که آن را آخرین نامه خود به مجتهد شبستری خوانده است، از وی جهت مناظره دعوت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، در پی بی پاسخ گذاشتن دعوت برخی از فضلا و شاگردان مراجع تقلید برای مناظره با محمد مجتهد شبستری، محمد محمدرضائی، نماینده آیت الله سبحانی، طی متنی که آن را آخرین نامه خود به مجتهد شبستری خوانده است، از وی جهت مناظره دعوت کرد.
 ٠٨:٠٥ - 1395/10/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
بایسته‌های پژوهش دینی در حوزه ( آیة‌الله سیدمحمدرضا حسینی جلالی)
بایسته‌های پژوهش دینی در حوزه آیة‌الله سیدمحمدرضا حسینی جلالی، فرزند آیة‌الله سیدمحسن حسینی جلالی، در سال 1324 هجری شمسی در کربلا متولد شد. پدر ایشان از علمای کربلا و مادرشان فرزند آیة‌الله سیدمحمد‌هادی خراسانی بجستانی از مجتهدین کربلا بود. بعداز دوره ابتدایی و راهنمایی، در سن 13 سالگی وارد حوزه علمیه کربلا شد و مقدمات حوزه را تا آخر لمعه در کربلا خواند. در سال 1344 به نجف اشرف مهاجرت کرد و دروس سطح را نزد اساتیدی
 ٠٨:٥٩ - 1395/09/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله مهدوی دنبال قدرت نبود
امام می‌گفت کنی باما قریب‌الفتواست/آیت الله مهدوی دنبال قدرت نبود استاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: امام (ره) از نظر فقاهتی آیت الله مهدوی کنی را قبول داشت و به برخی مبارزین دهه ۴۰ گفته بود آقای کنی با ما قریب الفتوا هستند. خبرگزاری مهر، گروه سیاست- فاطمه کرمانی: در حالی دومین سال درگذشت آیت الله مهدوی کنی را پشت سر می گذاریم که خلاء این شخصیت انقلابی به عینه در بسیاری از موضوعات و مسائل جاری کشور احساس می شود. آیت الله محمدرضا مهدوی کنی از سنین نوجوانی در جریان آشنایی با نهضت امام خمینی (ره) وارد مسیر مبارزات انقلابی با رژیم پهلوی شد و توانست ضمن فراگیری علوم حوزوی نزد اساتیدی چون آیت الله بروجردی و امام خمینی (ره) مسیر مبارزات را نیز دنبال کند.
 ٠٩:٠٩ - 1395/07/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
فرزند شهید نواب‌صفوی:نواب می‌گفت اگر با آن «پسرک» سازش کنم، جایم اینجا نیست
فرزند شهید نواب‌صفوی در گفت‌وگو با فارس: نواب می‌گفت اگر با آن «پسرک» سازش کنم، جایم اینجا نیست/ آخرین دیدار با پدرم خبرگزاری فارس: نواب می‌گفت اگر با آن «پسرک» سازش کنم، جایم اینجا نیست/ آخرین دیدار با پدرم فرزند شهید نواب‌صفوی گفت: پدرم ترس و واهمه‌ای از کسی نداشت و درباره سازش با محمدرضا پهلوی می‌گفت: «اگر من با اون پسرک [محمدرضا پهلوی] الان سازش کنم، جای من اینجا نیست».
 ٠٩:١٨ - 1395/06/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
منزل اجاره ای آیت الله سیستانی
امین جواد شبر صاحب منزلی که آیت الله العظمی سیستانی اجاره کرده و در آن زندگی می کند روز سه شنبه از تمدید قرار داد اجاره خانه خود به معظم له خبر داد. ، امین جواد شبر صاحب منزلی که آیت الله العظمی سیستانی اجاره کرده و در آن زندگی می کند روز سه شنبه از تمدید قرار داد اجاره خانه خود با معظم له خبر داد و گفت: ایشان از سال 1970 تا کنون در این خانه زندگی می کند.
 ٠٨:٢٩ - 1395/06/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تبلیغ دین در قاره سیاه با ساخت مسجد و حفر چاه
گفت‌وگوی فارس با حجت‌الاسلام علم‌الهدی/۱ تبلیغ دین در قاره سیاه با ساخت مسجد و حفر چاه/ طرح روحانیون بدون مرز اجرا می‌شود خبرگزاری فارس: تبلیغ دین در قاره سیاه با ساخت مسجد و حفر چاه/ طرح روحانیون بدون مرز اجرا می‌شود رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن(ع) گفت: امیدواریم بتوانیم پزشکان و روحانیون بدون مرز را در کنار یکدیگر برای ترویج معارف اهل بیت(ع) به دیگر کشورها خصوصاً کشورهای آفریقایی اعزام کنیم.
 ٠٧:٤٥ - 1395/06/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تشرف به اسلام خلیل ساحوری
تشرف به اسلام خلیل ساحوری خلیل ساحوری به کمک خدا، حدود ۲۰ نفر، از جمله مادر و برادر کوچکش، را مسلمان کرده اند به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) در یک خانواده چهار نفره زندگی میکرد و فقط یک برادر کوچکتر از خود داشت. خانواده خلیل یک خانواده مسیحی مذهبی بودند. او از ده سالگی شروع به خواندن کتاب مقدس مسیحیان و شناخت خدا میکند اما در بحث خداشناسی دچار سردرگمی میشود و به همین دلیل شروع به بررسی بقیه ادیان میکند اما باز هم به نتیجه نمیرسد و در ناامیدی کامل، حدود چهار سال اعتقادش به خدا ضعیف میشود و به فرقه های فلسفی روی می آورد.
 ٠٤:٣٤ - 1395/05/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت عبدالعظیم حسنی7( وفات 15 شوال 252ه ق)
ب) حضرت عبدالعظیم حسنی7( وفات 15 شوال 252ه ق) حضرت عبدالعظیم حسنی7 از امام زادگان جلیل القدری است که با چهار واسطه نسبش به امام حسن مجتبی7 می رسد. وی از محضر بعضی از اصحاب امام ششم و امام هفتم و امام هشتم کسب دانش کرده و از شاگردان امام جواد و امام هادی8 می باشد.
 ٠٨:٤٨ - 1395/04/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
جناب حمزه سیدالشهداء1 (شهادت 15 شوال3ه ق)
* مقدمه هفته ای که در پیش رو داریم یاد آور سالگرد وقایع درد ناک عروج آسمانی دو تن از مدافعان و مروجان حریم رسالت و امامت است که شکوفایی حیات اسلام ناب با فداکاری ها و از جان گذشتگی های آنان پیوند خورده است. به منظور ادای دین به این پیشکسوتان دفاع از اسلام و ترویج احکام قرآن ، توفیق پیمودن راه نورانی آن بزرگواران را از خداوند متعال خواهانیم. الف) جناب حمزه سیدالشهداء1 (شهادت 15 شوال3ه ق) * ایمان حمزه1 آن روز پیامبر9 بر فراز تپه صفا پیام توحیدی خود را آشکارا فریاد می کرد و مردمان مستضعف و بردگان و محرومان بیدار دل به گفتار او گوش فرا می دادند. ابوجهل که از پلید ترین و کینه توز ترین آزار گران قریش بود، پیامبر9 را به دشنام های سخت گرفت. محمد9 خاموش ماند و پاسخی نفرمود. ابوجهل که سکوت پیامبر9 اورا گستاخ تر کرده بود، همچنان ناسزا می گفت و دشنام می بارید. پیامبر9 باز خاموش ماند..
 ٠٨:٤٥ - 1395/04/28 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6325
کل بازديدها :9590991
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :65182