نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > خانه و خانواده > اخلاق در خانواده 


خروش خودجوش بانوان استان تهران در صیانت از حریم خانواده
مهر گزارش می دهد؛ خروش خودجوش بانوان استان تهران در صیانت از حریم خانواده استان تهران- بانوان مومن و محجبه استان تهران در صیانت از حریم خانواده خروشیدند. خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- وحید محمدی یکتا- همزمان با ۲۱ تیرماه، سال روز به شهادت رسیدن معترضان به کشف حجاب در مسجد گوهرشاد توسط رضاخان بعداز ظهر چهارشنبه تجمع بزرگ صیانت از حریم خانواده و منادیان عفاف و حجاب در سطح استان تهران برگزار شد. در ورامین، این تجمع که با حضور هزاران تن از مردان و زنان از میدان امام حسین(ع) آغاز شد، تجمع کنندگان در میدان امام خمینی(ره) اجتماع کردند و حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی، امام جمعه موقت ورامین و مدیرکل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی سخنانی در جمع تجمع کنندگان گفت:
 ٠٦:٢٩ - 1396/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجاب در نصوص اسلامی
حجاب در نصوص اسلامی حجاب در قرآن کریم: در قرآن کریم موضوع حجاب به صورت اشاره وار و مجمل در سوره‌های مکی، و با تفصیلی نسبی در سوره‌های مدنی دیده می‌شود؛ توزیعی که می‌تواند ناظر به نوعی تدریج قابل انتظار در تشریع حکم باشد. در میان دو سوره مکی، یعنی معارج و مؤمنون، تحقیقات مربوط به ترتیب نزول نشان می‌دهد که معارج‌ اندکی پیش‌تر از مؤمنون نازل شده است، اما روایات و نظریات مربوط به ترتیب نزول، پراختلاف‌تر از آن است که بتواند در این بحث به کار آید.
 ٠٥:١٦ - 1396/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجاب نزد عرب پیش از اسلام:
حجاب نزد عرب پیش از اسلام: آگاهی‌های قابل تکیه درباره کیفیت پوشش زنان در دوره پیش از اسلام بسیار اندک است، چنان که جواد علی درباره لباس دوره جاهلی، گزارش مشخصی از لباس زنان نیاروده است. کهن‌ترین گزارش در این باره مربوط به ترتولیان است که اشاره دارد در عربستان، سر و صورت زنان کاملاً پوشیده می‌شود و تنها یک چشم پیداست. در اینجا وی درباره روش‌های این پوشش هم توضیحاتی داده است. پیش‌تر اشاره شد که نزد اعراب مسیحی نجران نیز پوشاندن صورت برای زنان امری معمول بوده است. آیه 33 سوره احزاب حکایت از آن دارد که در دوره «جاهلیت اولی» زنان با تبرج در انظار ظاهر می‌شده‌اند، واژه‌ای که با کمک آیه 60 سوره نور باید به خود آراستن ترجمه شود. مضمون آیه احزاب نشان می‌دهد که حتی در دوره جاهلی، آن رسم تبرج برافتاده و نوعی پرهیز از آراستن خود در منظر عام میان عرب مرسوم و پسندیده بوده، اما گویی در اوایل ظهور اسلام، گرایشی به باز گشت به رسم تبرج پدید آمده بوده است.
 ٠٦:٣٩ - 1396/04/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش خانه در سبک‌ زندگی ایرانی‌اسلامی
معماری ایرانی دستخوش تهاجم فرهنگی
نقش خانه در سبک‌ زندگی ایرانی‌اسلامی معماری ایرانی دستخوش تهاجم فرهنگی/محله‌های جدید هویت ندارند کرمان - خانه‌های سنتی نقش ارتباط‌گری با جامعه ایرانی دارند؛ چنانکه جریان پویای اجتماعی از خانه، کوچه و محله شکل می‌گیرد از این جهت است که معماری ایرانی نیز دستخوش تهاجم فرهنگی شده است. خبرگزاری مهر - گروه استان ها: هنوز هم ماهی های قرمز در حوض هشتی میانه خانه های تاریخی شهر کرمان بالا و پایین می روند و باد در بادگیرهای این شهر زمزمه زندگی سر می دهد، کودکان در حیاط بزرگ این خانه ها در پی هم می دوند و پشت ستون ها و هشت دری ها با گچ بری ها و کاشی های فیروزه ای پنهان می شوند.
 ٠٥:٠٥ - 1395/09/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
روز خانواده
روز خانواده خانواده در اسلام از اهمیت زیادی برخوردار است و دین مقدس اسلام برای خانواده قوانین ویژه ایی وضع نموده است تا سعادت افراد خانواده و به تبع آن جامعه را تضمین نماید. * خانواده، کانون آرامش قران کریم می فرماید: از نشانه های قدرت الهی این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی که مایه انس و آرامش شما باشند، آفریده است و میان شما در محیط خانوادگی دوستی و مهربانی را بر قرار ساخته است که دراین موضوع دلایل خدا شناسی برای متفکران پدیدار است. (روم/21) *
 ٠٦:١٧ - 1395/07/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
برای کاهش آسیب های اجتماعی نباید منتظر سازمان ها بمانیم
برای کاهش آسیب های اجتماعی نباید منتظر سازمان ها بمانیم حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: برای کاهش آسیب های اجتماعی نباید منتظر سازمان ها بمانیم بلکه خود مردم باید اقدام کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، سید مهدی خاموشی در این مراسم ضمن تشکر از شهرداری تهران و شورای شهر به خاطر برگزاری نمایشگاه بزرگ فرهنگی عطر سیب، گفت: جا دارد از افراد مشغول در غرفه ها که کالاها را با دقت انتخاب و با ارزان سازی در خدمت هیات ها قرار می دهند نیز تشکر ویژه کنیم.
 ٠٥:٤٩ - 1395/07/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
دهه شصتی ها پشت سد ازدواج/ ۳ عامل اصلی تاخیر در انتخاب همسر
مهر گزارش می دهد؛ دهه شصتی ها پشت سد ازدواج/ ۳ عامل اصلی تاخیر در انتخاب همسر بیشتر جاماندگان از قشر متاهلان، دختران دهه شصت هستند، ۳ عاملی اصلی تاخیر در ازدواج این دختران، افزایش سطح تحصیلات، فاصله سنی میان دختران و پسران و نگاه آرمانی در ازدواج میان این نسل است. خبرگزاری مهر، گروه جامعه - نورا حسینی: حس نوستالژی با سختی‌ها آمیخته‌تر است و همین است که دهه شصتی‌ها نوستالژی بازتر هستند؛ برای دهه شصتی‌ها همه چیز با نوع خاصی از سختی پیوند خورده بود؛ از آژیر قرمز گاه و بیگاه، تحصیل در کلاس‌های ۴۰ تا ۵۰ نفره، پشت کنکور ماندن‌ها و بعدها بیکاری. حالا هم تجرد قطعی تعداد قابل توجهی از دختران دهه۶۰ که این روزها مسئولان و رسانه‌ها از آن با عنوان «بحران» نام می‌برند.
 ٠٦:٣٢ - 1395/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت سالروز ازدواج امیرالمومنین و حضرت زهرا(س)؛
به مناسبت سالروز ازدواج امیرالمومنین و حضرت زهرا(س)؛ بارش باران محبت بین زوجین/خانه علی(ع) نمونه بارز یک زندگی عاشقانه یکی از عوامل اساسی ماندگاری ازدواج عشق و محبتی است که بین شوهر و همسر برقرار است. نمونه بارز چنین زندگی‌ای را می توان در ازدواج امیرالمومنین با حضرت زهرا (س) مشاهده کرد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: ازدواج ماندگار و حقیقی ازدواجی است که شاکله آن بر اساس عشق و محبت شکل گیرد و تداوم یابد. حق تعالی هم برای این منظور، اکسیر اعظم و گوهر گرانبها و با ارزش محبت را در نهاد زن و مرد قرار داده است. «مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُون [روم/۲۱] از شگفتی های خدا این است که از جنس خودتان برای شما جفتی آفریده که کنارش آرمیده و لطف و دوستی بین شما برقرار کرده که برای مردم متفکر خود از آیات بزرگ محسوب می‌شود.»
 ٠٩:٠٠ - 1395/06/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاستهای کلی خانواده را ابلاغ کردند
براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاستهای کلی خانواده را ابلاغ کردند رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «خانواده» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «خانواده» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.
 ٠٨:٤٣ - 1395/06/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
ازدواج امام علی(ع)و حضرت فاطمه(س)
ازدواج امام علی(ع)و حضرت فاطمه(س) ازدواج درعرف شریعت اسلام،تلاشی جهت ایجاد تفاهم روحی و روانی بوده، یک پیوند متعالی انسانی به شمار می‌رودکه از سطح ماده و ابزار بی‌‌جان و ناچیز زندگی به مراتب بالاتر است اگر چه باید گفت این رابطه انسانی قابل قیاس وسنجش با ماده نیست و فاطمه(س) نمونه والا و برجسته این پیوند مقدس می‌باشد. ازدواج این بانوی گرامی ضرب‌المثل است و درس بزرگی به زن مسلمان می‌آموزد. داستان ازدواج علی(ع) و فاطمه(س)قصیده بلند و دلپذیر و یادآور خاطره عطرآگین است که بر هر زبانی جریان دارد و زندگی فاطمه(س) با شوهر بزرگوارش مکتبی است که به نسل‌های بشری درس زندگی می‌آموزد و راه و رسم زندگی خانوادگی و خوشبختی واقعی را پیش پای آنان ترسیم می‌نماید.
 ٠٨:١٠ - 1395/06/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی و تبیین نقش سبک زندگی اسلامی درتحقق حماسه اقتصادی
بررسی و تبیین نقش سبک زندگی اسلامی درتحقق حماسه اقتصادی فرزاد قادری چکیده هدف پژوهش حاضر بررسی تحلیلی نقش سبک زندگی اسلامی در تحقق حماسه اقتصادی است. سبک زندگی یک مفهوم فرهنگی اجتماعی است که به شیوه زندگی افراد به لحاظ آداب و رسوم، سنت ها، معیشت و سایر اخلاقیاتی که معمولا در هر جامعه وجود دارد اطلاق می شود. با توجه به گستره ی تحریم های غرب علیه ایران و با توجه به نیاز کشور به یک حرکت انقلابی و جهاد برای رهایی از فشار تحریم ها، اقتصاد مقاومتی به عنوان راهکار مناسب پیشنهاد شد. حال با توجه با این که اقتصاد مقاومتی بدون تغییر در شیوه و روش زندگی ممکن نخواهد بود و از آنجا که سبک زندگی الهی و اسلامی مستقیما با اقتصاد مقاومتی در ارتباط است، لذا اقتصاد مقاومتی و پیرو آن سبک زندگی از مهمترین مباحثی است که می تواند جامعه را از مشکلات و مسائل اقتصادی پیش رو رهایی بخشد. روش پژوهش حاضر توصیفی- تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای بود.
 ٠٤:٣٠ - 1395/05/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
حرمت و حیثیت زن، حق الله است
حرمت و حیثیت زن، حق الله است حجاب در اسلام از یک مسئله کلّى و اساسى ریشه گرفته است. اسلام مى خواهد انواع التذاذهاى جنسى (چه بصرى و لمسى و چه نوع دیگر) به محیط خانواده و در چهارچوب شرع و قانون اختصاص یابد و اجتماع تنها براى کار و فعالیت باشد، بر خلاف سیستم غربى که حضور در جامعه را با لذت جویى جنسى به هم مى آمیزد و تعدیل و تنظیم امور جنسى را به هم مى ریزد. زن تبیین حجاب در بینش قرآن كریم در مورد حجاب زنان، خداوند متعال در قرآن كریم می‌ فرماید:«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛ اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلباب‌ ها [روسرى هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى این كه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تاكنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.» (احزاب/59)
 ٠٧:٠٧ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
منشأ حجاب و بی‌حجابی
منشأ حجاب و بی‌حجابی هستی‌شناسی حجاب و پوشش، از یک‌سو در پی یافتن منشأ حجاب، عوامل پذیرش و عوامل پایداری و ثبات رفتاری نسبت به آن است و از سوی دیگر، در صدد یافتن بی‌حجابی، عوامل عدم پذیرش حجاب و عوامل لغزش و ناپایداری نسبت به آن می‌باشد. منشأ حجاب در اینکه حجاب از کجا نشأت گرفته و چه عواملی می‌تواند باعث شکل‌گیری آن شود، دو عامل اساسی نقش مهمی دارد: یکی دین و دیگری عقل. در نظام مبتنی بر دین، اولین و اساسی‌ترین عامل در طرح و شکل‌گیری حجاب، دین می‌باشد. علاوه بر آنکه عقل به مدد دین آمده و با ذکر محاسن و معایب بود و نبود پوشش مناسب و رفتار معقول بین زن و مرد، ضرورت وجود قاعده‌ای به نام حجاب را متذکر می‌شود و در نظام‌های غیردینی، عامل اساسی در طرح حجاب عقل و کرامت انسانی است.
 ٠٨:٤٦ - 1395/04/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار عدم رعایت حجاب
آثار عدم رعایت حجاب رعایت نکردن حجاب دارای آثار منفی زیادی در زندگی دنیا و آخرت است که به برخی از آنها اشاره می‌شود. 1ـ بدحجابی زمینه‌ساز رذایل اخلاقی: پوشش: بدحجابی چگونه زمینه‌ساز رذایل اخلاقی و سقوط ارزش الهی بانوان می‌گردد؟ پاسخ: بدحجابی منشأ برخی از رذایل اخلاقی و در نتیجه باعث سقوط زن از مقام و منزلت الهی و انسانی خویش می‌گردد زیرا ابتذال در پوشش و بدحجابی، ابتذال در اخلاق را به دنبال دارد چه‌بسا افرادی که به خاطر ابتذال در حجاب و پوشش دچار بیماری‌های روحی و روانی می‌گردند و چه بسیار کسانی هستند که به خاطر مدپرستی که منشأ هواپرستی دارد در دام انواع مفاسد گرفتار می شوند، چون بدحجابی مقدمه بی‌بندوباری و زمینه‌ساز لذت‌های شهوانی نامشروع است.
 ٠٤:٣٠ - 1395/04/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجاب و پوشش در کشورهای اسلامی و ایران
حجاب و پوشش در کشورهای اسلامی و ایران باستان انواع لباس: الف) درعه، خمار، جلباب و ازار زنان عرب، لباسی ساده داشتند که از چهار تکه تشکیل می‌شد، پیراهن بلندی به نام دراعه، خمار که سر و گردن را می‌پوشانید، جلباب که سر تا پا را مستور می‌داشت و ازار که تمام بدن را دربرمی‌گرفت. ازار: در صدر اسلام ازار برای انواع لباس استدلال می‌شد ولی در تمام ادوار اسلام به معنای چادر بزرگ یا پوششی به کار می‌رفته که زنان مشرق، خود را با آن می‌پوشاندند و آن قطعه پارچه‌ای نخی بود که زنان عرب هنگام بیرون رفتن از خانه آن را می‌پوشیدند و یک طرف آن را از پشت سر روی پیشانی می‌انداختند و با نواری که داخل آن دوخته شده بود، می‌بستند و بقیه آن را از پشت و اطراف بدن آویزان می‌شد. شوذر:
 ٠٥:٣٣ - 1395/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیامدهای بدحجابی
پیامدهای بدحجابی الف) پیامدهای اجتماعی بدحجابی 1ـ بی‌میلی برخی مردان به لذت‌های مشروع درون خانواده در اثر دسترسی آسان به زنان بد حجاب در بیرون خانواده که منجر به افزایش تعداد زنان خود سرپرست و بد سرپرست می‌گردد. 2ـ محدود شدن آزادی و مشارکت اجتماعی مطلوب زنان و محروم شدن جامعه از فعالیت سازنده و سالم آنان، چرا که بدحجابی و خودآرائی زمینه ناامنی و خشونت اجتماعی و تجاوزات و سوء استفاده علیه زنان را فراهم می‌سازد و اتلاف عمر و سرمایه و استعدادهای مرد و زن را با هم به دنبال دارد. 3ـ فروپاشی اخلاق اجتماعی و از بین رفتن عشق و عاطفه پاک در روابط. 4ـ ابزار قرار گرفتن خانم‌ها در حد مانکن‌های پشت ویترین جهت فروش محصولات سرمایه‌داران. 5ـ بی‌اعتنایی نسل جوان به ازدواج به سبب کشیده شدن لذت‌های بصری و جنسی به بیرون از کانون خانواده.
 ٠٤:٥٣ - 1395/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
راه‌های برخورد و مقابله با بدحجابی
راه‌های برخورد و مقابله با بدحجابی از آیات امر به معروف و نهی از منکر می‌توان استفاده کرد که جلوی هر گونه منکر و گناه، باید ایستاده و اجازه ظهور و بروز به آن نداد. در زمان پیامبر(ص) و امام علی(ع) نیز هر چند زنان بدحجاب وجود داشته‌اند اما آن بزرگواران به حکم قرآن با این پدیده برخورد کردند، به دنبال آن دیگر آن‌ها نمی‌توانستند هر طور دلشان خواست در اجتماع ظاهر شوند حتی اقلیت‌های مذهبی نیز موظف به رعایت مقررات اسلامی در جامعه اسلامی بوده‌اند.
 ٠٥:١٤ - 1395/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاریخچه حجاب
تاریخچه حجاب معنای لغوی"حجاب" یعنی پوشش. اما اصطلاحاً به پوشاک خاصی گفته می‌شود که بخش‌هایی از بدن را بپوشاند تا مانع از دیدن آن شود. معنای دوم اگر چه بویژه در مورد زنان محسوس است، ولی در مورد مردان نیز کاربرد دارد. اما نوع حجاب در ادیان و فرهنگ‌ها با یکدیگر فرق می‌کند. در تاریخ آمده است که در حکومت‌های قدیم بیزانس روم و شاهنشاهی ایران، حجاب برای زنان به معنای پوشاندن بدن و موی‌سر مرسوم بوده است. در واقع، اصطلاح " آفتاب مهتاب ندیده" صفت زنان دربار شاهان ساسانی بوده است که حتی هنگامی که از خانه بیرون می‌آمدند، غریبه‌ها آنها را نمی‌دیدند، زنان عادی نیز سر خود را با نوعی روسری ملیله‌دوزی شده می‌پوشاندند.
 ٠٥:٠٨ - 1395/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
روز حجاب و عفاف (21تیر)
الف) روز حجاب و عفاف (21تیر) مهمترین نقشه استکبار، هویت زدایی و شخصیت کشی امت اسلامی است و از آنجایی که هویت و شخصیت بانوان مسلمان با حجاب اسلامی گره خورده است، لذا استعمارگران تمام سعی و تلاش خود را برای از بین بردن حجاب زنان مسلمان در کشورهای اسلامی بکار گرفتند. دشمنان، مبارزه با حجاب و عفاف و متزلزل نمودن اعتقادات و باورهای دینی مردم را درافغانستان توسط امان الله خان و در ترکیه توسط آتاترک و در ایران توسط رضاخان پیگیری کردند.
 ١٠:٣٨ - 1395/04/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
آمار تحصیلات زوجین در ازدواج و طلاق
جدیدترین تحلیل ترکیب تحصیلی در ازدواج و طلاق زوجین آمار تحصیلات زوجین در ازدواج و طلاق/ بیشترین ازدواج در دیپلمه ها مدیرکل دفتر اطلاعات، آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال با اعلام اینکه در ۳۵.۳درصد ازدواجها و ۳۱.۲درصد طلاقها زوجین تحصیلات برابر دارندافزود: بیشترین ازدواج های انجام شده مربوط به دیپلمه ها است. علی اکبر محزون در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تحصیلات مردان در ازدواج هایی که در سال گذشته انجام شده، گفت: در سال گذشته بیشترین آمار ازدواج ها مربوط به مردان با تحصیلات دیپلم یا پیش دانشگاهی با ۲۷.۴ درصد بوده است که بعد از آن نیز مردان با تحصیلات لیسانس با ۱۳ درصد و با تحصیلات راهنمایی با ۱۱.۹ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
 ٠٦:٠٢ - 1395/04/06 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7705
کل بازديدها :10069247
بازديدکنندگان آنلاين :20
بازديدازاین صفحه :122196