نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > قم شناسی > اماکن مقدسه 


حجت الاسلام رفیعی:
رسانه ملی معرفت‌بخشی نسبت به امامزادگان را افزایش دهد
حجت الاسلام رفیعی: رسانه ملی معرفت‌بخشی نسبت به امامزادگان را افزایش دهد حجت الاسلام ناصر رفیعی گفت: لازم است برنامه‌سازی با محوریت معرفت بیشتر به امامزادگان و بقاع متبرکه در دستور کار رسانه‌ها و صدا و سیما قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری مهر، ناصر رفیعی مدرس حوزه ودانشگاه در مراسم بزرگداشت امامزاده موسی مبرقع(ع) اظهار کرد: طی سال‌های اخیر، مراسم مختلفی برای بزرگداشت امامزادگان یعنی این شخصیت‌های برجسته تاریخ اسلام در قم و سراسر کشور برگزار می‌شود که جای تقدیر و تشکر دارد. ،
 ٠٩:٤٦ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه علمی و معنوی حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام)
جایگاه علمی و معنوی حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام) با ظهور و گسترش دین اسلام، رشد و بالندگی زنان در پرتو «قوانین الهی» آغاز گردید. خداوند، ارزش وجودی زنان را بیان کرد و پیامبر اسلام با آزاد ساختن زنان از قید و بندهای جاهلی و سوق دادن آنان به سوی ارزش ها و کمالات انسانی، شخصیت واقعی آنان را به جامعه بشری معرفی کرد. زنان بزرگوار خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) که در دامن ولایت و امامت بزرگ شده اند، همگی به ارزش های والای انسانی آراسته بوده و به‌عنوان نمونه های برجسته اخلاقی برگزیده شده اند.
 ٠٩:١٩ - 1395/10/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
شهادت حضرت معصومه(س) در شعر آئینی
شهادت حضرت معصومه(س) در شعر آئینی/ پیداست در حریم تو اجلال فاطمه دهم ربیع الثانی، از روزهای سوز و گداز است؛ روزی که شاعران آئینی هم به یاد حضرت معصومه (س)، سروده هایی به محضر آن بانوی کرامت تقدیم می کنند. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: دهم ربیع الثانی، به عنوان سالروز رحلت شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه (س) شناخته شده و روز حُزن اهل بیت (ع) است. این حُزن و سوگواری در اشعار آئینی شاعران ما هم دیده می شود.
 ٠٧:٤٨ - 1395/10/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
وفات کریمه اهل¬بیت3(1ذی¬قعده201)
وفات کریمه اهل¬بیت3(1ذی¬قعده201) حضرت فاطمه معصومه3 در اول ماه ذی قعده سال 173 ه.ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدرش ششمین پیشوای بزرگ شیعیان جهان حضرت امام موسی¬کاظم7 است ومادر بزرگوارش بانویی با فضیلت به نام نجمه خاتون می¬باشد. لقب های آن حضرت عبارتند از: معصومه، کریمه اهل¬بیت، شفیعه، ... * فضائل حضرت معصومه3 - عالمه حضرت معصومه3 در محیطی پرورش یافته بود که دریای علم و معرفت بود. به طوری¬که آن حضرت در کودکی پاسخگوی سوالات دینی مراجعین بود. پاسخ هایی که مورد تایید امام معصوم7 بود. - محدثه ی
 ٠٤:٥٣ - 1395/10/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت معصومه(س) در کودکی پاسخگوی سئوالات مردم بودند
رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم در گفت‌وگو با مهر: حضرت معصومه(س) در کودکی پاسخگوی سئوالات مردم بودند قم - رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم گفت: حضرت فاطمه معصومه(س) محدثه هستند و ایشان در دوران کودکی پاسخگوی سئوالات افرادی بودند که به منزل پدرشان می‌آمدند. حجت الاسلام محمد صادق یوسفی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مقام علمی حضرت فاطمه معصومه(س) اظهار داشت: حضرت معصومه(س) دختر امام موسی کاظم(ع) و خواهر علی بن موسی الرضا(ع) هستند و از کودکی نزد آنان پرورش یافته و معارف قرآنی و دینی و مطالب علمی را فراگرفتند.
 ٠٤:٥٧ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
مشاهیر مدفون در حرم کریمه اهل‌بیت دمی با ستارگان آسمان کرامت
مشاهیر مدفون در حرم کریمه اهل‌بیت دمی با ستارگان آسمان کرامت/ گذری بر رواق های حرم حضرت معصومه قم - به حریم ملکوتی حرم که وارد می‌شوی، بعد از زیارت بانوی کرامت، می‌توانی امام‌زادگان و علمای بزرگی را زیارت کنی که در این خانه آرمیده‌اند. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: زیارت حضرت معصومه(س) در قم تنها زیارت یکی از بانوان خاندان رسول گرامی اسلام(ص) نیست؛ بلکه زیارت جمع بزرگی از علما و امام‌زادگان نیز هست. از زمانی که ایشان در سال ۲۰۱ هجری پا به شهر قم گذاشت، با خود دنیایی از برکت و زیبایی آورد. یکی از این برکات دختران و نوادگان موسی بن جعفر(ع) بودند که زیر گنبد آن بانوی بزرگوار مدفون هستند.
 ٠٥:٥١ - 1395/05/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامزاده حمزه علی مأمن زائران درروزهای گرم
ارتباط توسعه گردشگری و رونق اقتصادی امامزاده حمزه علی مأمن زائران درروزهای گرم/از زیارت تا تالاب گردی شهرکرد- هم اکنون مسافران و زائران بسیاری در منطقه امامزاده حمزه علی چهارمحال و بختیاری با برپایی چادر اقامت کرده اند و در کنار زیارت از زیبایی های گردشگری منطقه نیز لذت می برند. خبرگزاری مهر - گروه استان ها: امامزاده حمزه علی یکی از قطب‌های مهم سیاحتی و زیارتی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود که پذیرای بیشترین زائران استان است. این بقعه بالای تپه‌ای مرتفع قرارگرفته و در اطراف آن دشتی وسیع و گسترده ‌وجود دارد که به دلیل قداست و همچنین موقعیت طبیعی و آب‌وهوا و دیگر جاذبه‌های پیرامون آن سالانه مسافران و زائران بسیاری از استان‌های هم‌جوار به این منطقه می‌آیند.
 ٠٥:٣٤ - 1395/05/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
ماجرای مرد مسیحی ساکن کرج که توسط حضرت معصومه سلام الله علیها هدایت شد
ماجرای مرد مسیحی ساکن کرج که توسط حضرت معصومه سلام الله علیها هدایت شد آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در دیدار اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت با نقل خاطره ای، ماجرای اسلام آوردن یکی از مسیحیان مقیم کرج را تشریح کرد. به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) حدود سال ۱۳۸۰ در یکی از روزها بعد از کار فراوان از دفتر خارج شدم، ناگهان مردی در حدود پنجاه سال سن به من خطاب کرد و گفت؛ با شما کار لازمی دارم، به او گفتم خیلی خسته ام؛ بفرمایید در دفتر، عصر خواهم آمد، گفت: کار من ضروریه، آمدیم در دفتر و گفت: من مسیحی هستم؛ تکنسین نصب پمپ در چاه های عمیق؛ الان در کرج باید نصب پانزده حلقه چاه را انجام دهم.
 ٠٨:٤٤ - 1395/05/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
میلاد حضرت معصومه(س)
ب) میلاد حضرت معصومه3 حضرت فاطمه معصومه3 در اول ذی القعده سال 173ه.ق در شهر مدینه دیده به جهان گشود و در روز دهم ربیع الثانی سال 201 در شهر قم در سن 28 سالگی رحلت فرمود. (مستدرک سفینه8/262) نام مبارک آن حضرت3 فاطمه و لقب گرامی اش معصومه است. این لقب را امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا7 برآن حضرت نهادند. * هجرت به قم چون امام رضا7 در سال 200ه.ق از مدینه به خراسان آمد، یکسال بعد خواهرش حضرت فاطمه3 جهت اشتیاق ملاقات برادرش از مدینه به جانب خراسان حرکت کرد.
 ٠٨:٠١ - 1395/05/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه
الف) تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه امامزادگان، عظیم الشان و واجب الاحترام اند و آستان مقدسشان پل ارتباطی بین زمین و آسمان است، بقاعی که طبق آیه شریفه « فی بیوت اذن الله آن ترفع..» خداوند فرمان داده مورد تکریم و تجلیل قرارگیرند. زیرا تعظیم اماکن مقدس، تعظیم شعائر الهی است که ( تقوی الهی ) را به دنبال دارد.
 ٠٧:٥٨ - 1395/05/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامزاده موسی مبرقع
امامزاده موسی مبرقع زندگی نامه امامزاده موسی مبرقع فرزند بلافصل امام جواد علیه السلام از امامزادگان شهر مقدس قم، حضرت آیت الله بهجت فرمودند:هرکس به امامزاده موسی مبرقع علیه السلام خدمتی بکند مورد عنایت اهل بیت وامام جواد وامام زمان علیهم السلام قرار میگیرد. موسی مبرقع فرزند امام جواد (ع) و سمانه مغربیه بود که از جانب پدر و مادر با امام دهم برادر می باشد. کنیه او ابوجعفر و ابوحمد نقل شده است. تاریخ ولادت او معلوم نیست. او در کوفه زندگی می کرد و سپس به قم مهاجرت نمود. او اولین کسی است که از سادات رضویه در سال ۲۵۶ هـ ق به شهر قم کوچ کرد، او تا هنگام مرگ، یعنی شب چهارشنبه ۲۲ ربیع الثانی سال ۲۹۶ در قم اقامت داشت و در شهر قم به دیار باقی شتافت و در منزل مسکونی خویش دفن شد، که امروزه یکی از زیارتگاه های معروف قم است.[۱] دلیل نامگذاری مبرقع
 ٠٧:٤٩ - 1394/11/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت فاطمه معصومه (س)
بسمه تعالی * حضرت فاطمه معصومه 3 کریمه اهلبیت حضرت فاطمه معصومه 3 اول ماه ذی القعده سال 173 هجری قمری درمدینه منوره چشم به جهان گشود و در سن بیست و هشت سالگی در روز دهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در شهر مقدس قم به ریاض جنت پر کشید. بعضی نیز رحلت آن بانوی کرامت را دوازدهم ربیع الثانی سال 201 ه ق نقل کرده اند. نام مبارک آن حضرت فاطمه و لقب گرامیش معصومه است. این لقب را امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا 7 بر خواهر بزرگوارش نهاد. القاب دیگر آن حضرت کریمه اهلبیت س ، شفیعه ، ستی ، و فاطمه کبری است. حضرت معصومه 3 از بانوان دانشمند و راوی حدیث است که نویسندگان شیعه و سنی احادیث او را مورد توجه قرار داده و در کتابهای خویش آورده اند.
 ٠٥:٣٠ - 1394/10/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
هجرت حضرت معصومه (س)
هجرت حضرت معصومه (س) امام صادق (ع) فرمودند: «آگاه باشید! برای خدا حرمی است و آن مکّه است، و برای پیامبر خدا حرمی است و آن مدینه است، و برای امیرمؤمنان حرمی است و آن کوفه است. آگاه باشید! حرم من و فرزندان من بعد از من قم است. پس از رحلت پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ، امامان معصوم و شیعیان پیوسته مورد ظلم و ستم غاصبان حکومت قرار می‏گرفتند. در چنین اوضاع سیاسی، شیعیان به عنوان اعتراض به حکومت‏های غاصب، با راهنمایی‏های آشکار و پنهان ائمّه اطهار علیهم‏السلام از شیوه‏های «قیام و شهادت» یا «مهاجرت» استفاده می‏کردند. در این مهاجرت‏ها زنان نیز همپای مردان در صحنه‏های سیاسی و اجتماعی حضور چشم‏گیری داشتند و با پوشش تشکیلاتی در نقل و انتقال پیام‏ها و اطلاعات و اموال شیعیان نقش بسزایی داشتند.
 ٠٦:٥١ - 1394/05/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
کرامات حضرت فاطمه معصومه(س)
کرامات حضرت فاطمه معصومه(س) کرامات حضرت فاطمه معصومه(س) با تاریخ و سند معتبر ثبت و سپس انتشار یافته است. که در کتاب کریمه اهل بیت(ع) تألیف آقای علی اکبر مهدی‌پور انتشار یافته است. که به دو تا از کرامات حضرت فاطمه معصومه(س) اشاره می‌شود: کرامت اول: پس از فرو پاشی نظام منحط کمونیستی و گشوده شدن راه آذربایجان شوروی به ایران و بالعکس، گروهی از مسؤولین حوزه علمیه قم به آذربایجان می‌روند تا عده‌ای از جوانان مستعد را انتخاب کنند
 ٠٦:٢٩ - 1394/05/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی نامه حضرت معصومه (س)
زندگی نامه حضرت معصومه (س) نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، «معصومه» است. پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر (ع) و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون (س) است . آن بانو مادر امام هشتم نیز هست . لذا حضرت معصومه (س) با حضرت رضا (ع) از یک مادر هستند. ولادت آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدینه منوره واقع شده است. دیرى نپایید که در همان سنین کودکى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت.
 ٠٤:٣٩ - 1394/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
کارکرد تربیتی مساجد
کارکرد تربیتی مساجد : مسجد علاوه بر محل نیایش، ذکر، وعظ و خطابه و تجمع مؤمنان در ساعاتی خاص، از آغاز؛ محل ابلاغ احکام، دستورها و آموزه‌های دینی و کاربرد آنها در زندگی روزمرّه بوده است؛ مسلمانان هیچ گاه نافی تلاش عقلی برای فهم تجربه و باورهای دینی نبوده اند، از این رو مبنای آموزش و پرورش دینی را منکر نبودند بلکه تلاش می‌کردند که با کمک عقل با یکدیگر و پیروان دیگر ادیان ارتباط برقرار کنند در برخی از فرق و نحله‌های اسلامی این تلاش، پر رنگ تر و در برخی نحله‌ها کمرنگ تر است، اما هیچ نحله ای خود را در یک قفس نفوذ ناپذیر زندانی نکرده و از گفتگو با دیگران سرباز نزده است؛ خود پیامبر (ص) در مسجد مدینه به تعلیم دین به اصحاب می‌پرداخت و به پرسش‌های آنان پاسخ می‌گفت؛ در تاریخ اسلامی نیز مطالعات متنوع و متکثر دینی نشانگر اعتقاد به فهم پذیری و قابلیت انتقال فهم‌ها در حوزه‌های گوناگون دینی است.
 ٠٦:٤٦ - 1394/02/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
کتابخانه آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه(ع)
کتابخانه آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه(ع) مقدمه: الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا(1) «ثروت و پسران، زیور زندگی دنیا هستند و نیکی‌های ماندگار از نظر پاداش، نزد پروردگار بهتر و از نظر امید (نیز) بهتر است».
 ١٠:٤٠ - 1393/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
موزه آستانه مقدسه قم
موزه آستانه مقدسه قم واژه موزه از لغت یونانی «موزین» (mousein) اخذ شده که در زبان انگلیسی، «میوزیوم» (museum) و در زبان «فرانسه» (musee) تلفظ می‌شود. در حوالی دهه 1290. ق تلفظ فرانسوی موزه به زبان فارسی راه یافت.
 ١٠:٤٢ - 1393/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامزاده سيدعبدالله(قلعه صدري)
بقعه امامزاده سيد عبدالله درانتهاي خيابان نيروگاه واقع شده كه قبلا در يكفر سنگي شهر و نزديك دهكدهقلعه صدري بوده و الآن بجهت توسعه شهر قم جزء امامزادگان مدفون در داخل قممحسوب مي گردد.
 ١٣:١٥ - 1392/02/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامزاده ابواحمد موسي مبرقع(ع)
قبل از آنكه به شرح حالات امامزاده جليل القدر موسي مبرقع(ع) بپردازيم بايد اشاره كرد كه از فرزندان ائمه(ع ) كه در سرزمين قم بعنوان بلافصل مشهور مي باشند عبارتند از :
 ١٣:١٢ - 1392/02/13 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3363
کل بازديدها :9875151
بازديدکنندگان آنلاين :11
بازديدازاین صفحه :21978