نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

از ولادت تا هجرت

سال 1320 هجری قمری از نیمه می گذشت كه مولودی در ایران دیده به جهان گشود كه بعدها با قیام الهی خویش سرنوشت ایران و جهان اسلام را دگرگون ساخت و انقلابی را پدید آورد كه قدرتهای مسلط جهان و تمامی دشمنان آزادی و استقلال ملتها ، از همان آغاز در برابرش صف كشیدند و برای سركوبی اش به میدان آمدند .
آن روز كسی نمی دانست ، این همان است كه فرداها دنیا او را به نام (( امام خمینی )) خواهند شناخت . همانكه وقتی قیام خویش را آغاز كند ، در برابر بزرگترین قدرتهای جهان خواهد ایستاد و از استقلال كشور و مجد امت اسلام دفاع خواهد كرد و احیا گر دین خدا در عصر مسخ ارزشها خواهد شد .
در روز بیستم جمادی الثانی 1320 هجری قمری در شهرستان خمین از توابع استان مركزی ایران در خانواده اهل علم و هجرت و جهاد و در خاندانی از سلاله زهرای مطهر علیهما السلام روح الله الموسوی الخمینی پای بر خاكدان طبیعت نهاد .
پدر بزرگوار امام خمینی مرحوم آیه الله سید مصطفی موسوی از معاصرین مرحوم آیه الله العظمی میرزای شیرازی ( ره ) پس از آنكه سالیانی چند در نجف اشرف علوم و معارف اسلام را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نائل آمده بود به ایران بازگشت و در خمین ملجاء مردم و هادی آنان در امور دینی بود . در حالی كه بیش از 5 ماه از ولادت (( روح الله )) نمی گذشت ، طاغوتیان و خوانین تحت حمایت عمال حكومت وقت ، ندای حق طلبی پدر را كه در برابر زورگوئیهایشان به مقاومت برخاسته بود با گلوله پاسخ گفتند و در مسیر خمین به اراك وی را به شهادت رساندند . بستگان شهید برای اجرای حكم الهی قصاص به تهران ( دارالحكومه وقت ) رهسپار شدند و بر اجرای عدالت اصرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردید .
بدین ترتیب امام خمینی از اوان كودكی با رنج یتیمی آشنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید وی دوران كودكی و نوجوانی را تحت سرپرستی مادر مومنه اش ( بانو هاجر ) كه خود از خاندان علم و تقوا و از نوادگان مرحوم آیه الله خوانساری ( صاحب زبده التصانیف ) بوده است و همچنین نزد عمه مكرمه اش ( صاحبه خانم ) كه بانویی شجاع و حق جو بود ، سپری كرد اما در سن 15 سالگی از نعمت وجود آن دو عزیز نیز محروم گردید .
حضرت امام از سنین كودكی و نوجوانی با بهره گیری از هوشی سرشار ، قسمتی از معارف متداول روز و علوم مقدماتی و سطح حوزه های دینیه ، از آن جمله ادبیات عرب ، منطق و فقه و اصول را نزد معلمین و علمای منطقه ( نظیر آقا میرزا محمود افتخار العلماء مرحوم میرزا رضا نجفی خمینی ، مرحوم آقا شیخ علی محمد بروجردی ، مرحوم آقا شیخ محمد گلپایگانی و مرحوم آقا عباس اراكی و بیش از همه نزد برادر بزرگش آیه الله سید مرتضی پسندیده ) فرا گرفت و در سال 1298 هـ. ش عازم حوزه علمیه اراك شد.

حميد انصاري - Imam-khomeini.com

 


١٦:٥٩ - 1392/09/07    /    شماره : ٢٣٥٤٣    /    تعداد نمایش : ٤٩٣خروج

   مطالب مرتبط
 آخرین روزهای حیات امام خمینی (ره) (2) (خبر)
 آخرین روزهای حیات امام خمینی (ره) (1) (خبر)
 بازگشت به ایران (بهمن57) (خبر)
 امام خمینی در سنگر مبارزه و قیام (خبر)
 قیام علیه كاپیتولاسیون و تبعید به تركیه (خبر)
 هجرت به قم؛ تحصیل و تدریس (2) (خبر)
 هجرت به قم؛ تحصیل و تدریس (1) (خبر)
 سیره امام خمینی(ره) در خانه (2) (خبر)
 سیره امام خمینی(ره) در خانه (1) (خبر)
 سالهای آخر عمر امام خمینی و حوادث ناگوار (خبر)
 جنگ تحمیلی و دفاع مقدس (خبر)
بازدیدها
امروز :4977
کل بازديدها :14181946
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :238321