نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ادیان و فرق 


  چاپ        ارسال به دوست

شیخ احمد کریمه استاد الازهر :شیعیان ایرانی حسن نیت دارند


شیعیان ایرانی حسن نیت دارند
استاد برجسته دانشگاه الازهر
مصر اعلام کرد به زودی مطالب موثقی را منتشر می‌کند که موانع وحدت میان شیعیان و اهل سنت را از میان می‌برد.
به گزارش «شیعه نیوز»، استاد فقه تطبیقی دانشگاه الازهر مصر تاکید کرد: من به بازی های جاری در منطقه خلیج فارس و ایران کاری ندارم و  به زودی مطالب موثقی را منتشر خواهم کرد که موازنه رفتارهای متعصبانه در منطقه را به هم خواهد ریخت و موانع وحدت میان شیعیان و اهل سنت را از بین خواهد برد.

شیخ احمد کریمه افزود ما در مقابل طرح های آمریکایی ـ‌ صهیونیستی برای دامن زدن به اختلافات فرقه ای در منطقه مقاومت خواهیم کرد.

وی تاکید کرد به همراه علما و استادانی در دانشگاه الازهر و مجمع مباحث و اهل تصوف و شخصیت های مردمی دیگر، در چارچوب یک هیئت علمی تخصصی که هدف آن جمع آوری مشترکات میان مذاهب اسلامی است، هم اکنون سرگرم انجام وظیفه مهم تقریب و نزدیک کردن اهل سنت و شیعیان به یکدیگر است.

 این استاد دانشگاه الازهر تاکید کرد هیئت یادشده آن گونه که برخی ها تصور می کنند فعالیت مخفیانه ندارد و دستگاه اطلاعات، ریاست جمهوری و نخست وزیری کاملا از فعالیت آن اطلاع دارند.

شیخ کریمه تاکید کردبخش نخست دانشنامه حدیثی مذاهب اسلامی را، که اخیرا در موسسه دار الحدیث تهران منتشر شده، دریافت کرده است و متوجه جدیت و حسن نیت شیعیان در ایران شده است. این استاد الازهر به عنوان نشانه ای از حسن نیت شیعیان در ایران گفت: «آنها پذیرفته اند که به برخی روایات نقل شده از عایشه و همچنین روایات نقل شده از بزرگان ما در میان اهل بیت پیامبر(ص) استناد کنند.»

وی در ادامه با تاکید بر این که در مقابل سایکس ـ پیکوی معاصر و طرح آمریکایی صهیونیستی برای دامن زدن به اختلافات فرقه ای میان عرب ها و مسلمانان خواهد ایستاد گفت، وی و همکارانش منتظر پاداش و قدردانی نیستند و صرفا برای برقراری آشتی میان مسلمانان، مخلصانه تلاش می کنند.

این استاد دانشگاه الازهر به ابراز خشم از-به گفته وی-  سلفی های وهابی پرداخت که مدام شیعه هراسی را تبلیغ می کنند و گسترش تشیع را به عنوان یک خطر برجسته می کنند. شیخ کریمه تاکید کرد هیچکس جز افراد ضعیف و آسیب پذیر از گفتگو نمی ترسد.

کریمه با تاکید بر اصل قرآنی «اصلاح و برقراری آشتی بین مردم» خواستار آن شد که در مسئله تقریب و نزدیک کردن مذاهب اسلامی به یکدیگر، پیروان هیچ مذهبی از جمله شیعه زیدیه در یمن، شیعیان اباضی در سلطان نشین عمان، بعلاوه شیعیان امامیه، نباید نادیده گرفته شوند. وی تاکید کرد 95 درصد فقه اهل سنت با فقه شیعیان منطبق است.

وی  در پاسخ به سئوالی درباره این که با توجه به کشتارهایی که شبه نظامیان شیعه علیه اهل سنت مرتکب می شوند، گفتگو با شیعیان چه فایده ای دارد، گفت، این مسئله سیاسی است و بررسی آن وظیفه دبیرکل اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی است، اما وظیفه من علمی است.

این استاد فقه تطبیقی دانشگاه الازهر گفتگویش را با طرح این سئوال پایان داد که: در مقام مقایسه و از نظر فقهی کدام یک از مسائل اولویت دارد، از بین بردن شکاف ها و اختلافات میان مسلمانان با ایجاد تقریب میان فرق اسلامی یا تلاش برای نزدیک شدن به غیرمسلمان ها به بهانه گفتگوی تمدن‌ها؟»

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


٠٧:٤٢ - 1395/03/19    /    شماره : ٥٨٤٥٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٢خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :927
کل بازديدها :14164123
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :114422