نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > ادیان و فرق 


غلامحسین ابراهیمی دینانی:
حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان
غلامحسین ابراهیمی دینانی: حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان غلامحسین ابراهیمی دینانی گفت: حکمت ها در ادبیات فارسی نهفته است که قرن ها از آن غافل بوده اند. ای کاش به جای آثار افلاطون و ارسطو و کانت و هگل، حکمت را در آثار فاخر ادبای ایرانی جستجو کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین ابراهیمی دینانی در نشست حکمت در ادبیات ایران که عصر دیروز در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، سخنان خود را با بیان این بین شعر از عطار نیشابوری آغاز کرد: «ای روی درکشیده به بازار آمده. خلقی بدین طلسم گرفتار آمده » و گفت:
 ٠٦:٤٨ - 1395/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
در مرکز اسلامی هامبورگ؛
هفتمین همایش سالانه تقریب مذاهب آلمان برگزار شد
در مرکز اسلامی هامبورگ؛ هفتمین همایش سالانه تقریب مذاهب آلمان برگزار شد هفتمین همایش تقریب مذاهب مرکز اسلامی هامبورگ با مشارکت و همکاری شورای مسلمانان هامبورگ در روز یکشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷ در سالن گفت و گوی ادیان و مذاهب این مرکز برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اسلامی هامبورگ، هفتمین همایش تقریب مذاهب مرکز اسلامی هامبورگ با مشارکت و همکاری شورای مسلمانان هامبورگ در روز یکشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷ در سالن گفت و گوی ادیان و مذاهب این مرکز برگزار گردید.
 ٠٩:٤٣ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
استاد دانشگاه دوک آمریکا در گفتگو با مهر:
ناسیونالیسم، مانع وحدت اسلامی است
استاد دانشگاه دوک آمریکا در گفتگو با مهر: ناسیونالیسم، مانع وحدت اسلامی است/ وحدت به معنای یکسان سازی نیست امید صفی استاد دانشگاه دوک امریکا با بیان اینکه ناسیونالیسم چالشی جدی در راه وحدت اسلامی است، گفت: وحدت به معنی یکسان سازی نیست و تنوع در تفسیر و کنش بین مسلمانان به خودی خود مشکلی ندارد.
 ٠٧:١٢ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقد منصفانه وهابیت توسط استاد الازهر(۳)؛
توهین به نبوت در اعتقادات وهابیت!
نقد منصفانه وهابیت توسط استاد الازهر(۳)؛ توهین به نبوت در اعتقادات وهابیت! وهابی ها ادعا دارند پیرو سلف صالح هستند، اما باید از آنها پرسید آیا سلف صالحی که شما مدعی پیروی آنها هستید، دیگران را تکفیر می کردند و مسلمانان را می کشتند؟! شیخ سامی العسالة توهین به نبوت در اعتقادات وهابیت!
 ٠٧:٤٥ - 1395/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله احمد مبلغی:
تبیین‌نشدن مفاهیم اسلامی یکی از عوامل خشونت در جهان اسلام است
آیت الله احمد مبلغی: تبیین‌نشدن مفاهیم اسلامی یکی از عوامل خشونت در جهان اسلام است آیت‌الله مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان اینکه بسیاری از مفاهیم اسلامی غیرشفاف و مبهم باقی مانده است، گفت: تبیین‌نشدن مفاهیم اسلامی یکی از عوامل خشونت در جهان اسلام است. به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری کنفرانس «علوم انسانی و دینی؛ مبارزه با افراط‌گرایی» با حضور آیت‌الله احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و رئیس این کنفرانس، ضیایی معاونت پژوهشی مذاهب اسلامی و دبیر کنفرانس صبح امروز، یکشنبه ـ ۵ دی ماه در این دانشگاه برگزار شد.
 ٠٦:٢٠ - 1395/10/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
مناظره ارزیابی کارنامه دین-۲؛
قرائت معیاری از دین وجود ندارد
مناظره ارزیابی کارنامه دین-۲؛ قرائت معیاری از دین وجود ندارد/ می‌توان از اسلام ناب سخن گفت محدثی می گوید قرائت معیاری از دین وجود ندارد، در حالی که قائمی نیا با تاکید بر تمایز دین در مقام تعریف و تحقق، معتقد است با معیارهای معرفت شناختی می توان از اسلام ناب سخن گفت. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: دین در شکل گیری باورها، احساسات و عواطف نقش تاثیرگذاری دارد و در بسیاری از وقایع تاریخی نقش دین را می توان به عنوان یک نقش غیر قابل تردید به حساب آورد. از جنبش تنباکو تا انقلاب اسلامی هرچه به پیش رفته ایم نقش سیاسی و اجتماعی دین در جامعه ما پررنگ تر و جدی تر شده است. اما هرچه حضور سیاسی و اجتماعی دین پررنگ تر می شود، آسیب هایی نیز به تبع به دنبال خواهد داشت. از این رو بررسی و ارزیابی نقادانه کارنامه سیاسی و اجتماعی دین می تواند نقاط ضعف و قوت حضور دین در عرصه سیاست و جامعه را واکاوی نماید.
 ٠٧:٢٠ - 1395/10/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
امجد آخوند نظری در گفتگو با مهر:
نظر ابن تیمیه خلاف اجماع اهل سنت است
امجد آخوند نظری در گفتگو با مهر: نظر ابن تیمیه خلاف اجماع اهل سنت است امجد آخوند نظری از علمای اهل سنت ترکمن گفت: توسل مورد اتفاق ائمه اربعه اهل سنت است، حالا در قرن هفتم یا هشتم ابن تیمیه مرتکب یک خلاف اجماع اهل سنت شده که به نظر ما معتبر نیست.
 ٠٨:١٩ - 1395/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
کنفرانس وحدت اسلامی؛ دستاوردها و انتظارات جهان اسلام
کنفرانس وحدت اسلامی؛ دستاوردها و انتظارات جهان اسلام تهران-ایرنا - برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی با بیش از سه دهه سایقه، این سوال را برای برخی افراد مطرح می کند که چنین تجمع بزرگ جهانی تاکنون چه دستاوردهایی به همراه داشته است. [کنفرانس وحدت اسلامی؛ دستاوردها و انتظارات جهان اسلام] نخستین روز هفته جاری مصادف با سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص)، سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی به کار خود پایان داد. این کنفرانس طبق روال سال های گذشته میزبان بیش از 300 شخصیت داخلی و خارجی بود که به بررسی مهمترین مسائل جهان اسلام با محور وحدت مسلمانان پرداختند.
 ٠٧:٥٥ - 1395/10/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
با صدور بیانیه پایانی؛
سی‎امین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی به کار خود پایان داد
با صدور بیانیه پایانی؛ سی‎امین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی به کار خود پایان داد دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌ با رهبر معظم انقلاب در بیانیه پایانی سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افزایش تلاش علما و متفکران و همکاری آنان برای ارائه چهره درخشان از اسلام مورد تأکید قرار گرفت. به گزارش خبرنگار مهر در آخرین بخش مراسم اختتامیه سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بیانیه پایانی این دوره از کنفرانس توسط منوچهر متکی، دبیر علمی کنفرانس قرائت شد. متن بیانیه به شرح زیر است؛
 ٠٦:٠٥ - 1395/09/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
جرعه ای از وحدت جاودان؛
اینجا شیعه و سنی زندگی را می سازند
جرعه ای از وحدت جاودان؛ اینجا شیعه و سنی زندگی را می سازند/عشق با انسانیت گره خورده قروه- برگ برگ انتخاب زندگی میان اهل سنت و تشیع پیوند خورده به انسانیت و خواستن و در این بین وحدتی می ماند جاودان و این اهالی جاوید با ایستادگی در بارگاه عشق پازل خوشبختی می چینند. خبرگزاری مهر - گروه استانها؛ زیبا امیدی فر: دلهره داشت آن هم بسیار زیاد، نه برای اینکه داشت عروس می شد بلکه به خاطر انتخابش. حرف هایی شنید و وزخم هایی از زبان ها دید ولی با همه سختی ها پای رسیدن ایستاد و در بارگاه عشق پازل زندگی را چید. «روناک» عروس جوانی است که ماجرای ازدواج اش کلاس درسی است برای همه آنانی که در گیر و دار حصارکشی مذهبی هستند.
 ٠٦:٤٤ - 1395/09/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
علمای اهل سنت در گفتگو با مهر:
وحدت دستور قرآن کریم/ دشمن با تفرفه افکنی در پی نقشه های شومی است
علمای اهل سنت در گفتگو با مهر: وحدت دستور قرآن کریم/ دشمن با تفرفه افکنی در پی نقشه های شومی است کرمانشاه- علمای اهل سنت استان کرمانشاه بر لزوم حفظ وحدت در جامعه اسلامی ایران تاکید کردند و تفرقه میان مذاهب را از اهداف و نقشه های پلید دشمنان اسلام دانستند. به گزارش خبرنگار مهر، علمای اهل سنت استان کرمانشاه به مناسبت هفته وحدت در گفتگوهایی جداگانه با خبرنگار مهر، بر لزوم حفظ وحدت میان شیعیان و اهل تسنن تاکید کردند و خواستار پرهیز از تفرقه و اختلاف در میان مذاهب اسلامی شدند.
 ٠٩:٥٥ - 1395/09/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
استراتژی وحدت در اندیشه رهبر انقلاب؛
«وحدت»؛ راهبرد نظام اسلامی یا رویکردی تاکتیکی؟
استراتژی وحدت در اندیشه رهبر انقلاب؛ «وحدت»؛ راهبرد نظام اسلامی یا رویکردی تاکتیکی؟ وحدت اسلامی، از جهت روش و ابزارمندی آن شامل تمامی سیاست‏گذاری ‏ها، اتخاذ روش‏های واحد، بهره‏ گیری از امکانات مشترک، و تدابیری می ‏شود که نتیجه و پیامد آن، تحقق وحدت امت اسلامی است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-میلاد امینی موحد: وحدت در مسیر رسیدن به اهداف عالیه همواره امری ممدوح بوده بنحوی که وحدت کلمه، یکپارچگی و اتحاد مسلمانان از جمله دغدغه‏ های مصلحان بزرگ تاریخ بوده است. در آموزه های دین مبین اسلام نیز تاکید بر اتحاد مسلمین از اهمیت خاصی برخوردار است از این ‏رو، می‏ توان گفت به هر میزان وحدت و انسجام جهان اسلام در برابر دشمنان بیشتر باشد،
 ٠٩:٤٨ - 1395/09/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
هفته وحدت
* هفته وحدت ولادت با سعادت رسول اکرم حضرت محمد بن عبدالله9 بنا بر مشهور در مذهب شیعه، روز 17 ربیع الاول و بنا بر تاریخ اهل سنت، روز 12 ربیع الاول می¬باشد. به این سبب از روز 12 تا روز 17 ربیع الاول را هفته وحدت نامیدند تا تمام مسلمانان با تکیه بر مشترکات خود، بر علیه دشمن مشترک، متحد شده و با تمسک به ریسمان الهی، دسیسه دشمن را برای نابودی امت اسلامی بی¬اثر نمایند. * معنی¬وحدت
 ٠٩:١٥ - 1395/09/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگو با معاون بین الملل حوزه-۲؛
بررسی الازهر و جریانات داخل آن/ طریقت های تصوف در مصر
گفتگو با معاون بین الملل حوزه-۲؛ بررسی الازهر و جریانات داخل آن/ طریقت های تصوف در مصر محمد حسن زمانی، معاون بین الملل حوزه علمیه قم با بیان این که الازهر از کهن ترین دانشگاه های جهان اسلام است و هزار سال قدمت دارد گفت این دانشگاه در جهان اسلام دژ دفاعی در برابر وهابیت است.
 ٠٧:٠٦ - 1395/09/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
اسلام دین پرهیز از افراط‌ گرایی است
اسلام دین پرهیز از افراط‌ گرایی است سفر حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به شهرضا نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در اولین دور گفت‌وگوهای ایران و اروپا اظهار کرد: اسلام، دین گفت‌وگو و پرهیز از هرگونه تحمیل، خشونت و افراط‌گرایی است. به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی قاضی‌عسگر در مراسم اولین دور گفتگوهای ایران و اروپا که روز گذشته در ایتالیا افتتاح شد، با تأکید بر ضرورت انجام اینگونه برنامه‌ها و ایجاد زمینه گفت‌گو و تفاهم گفت: اسلام دینی است که به صراحت معتقد است
 ٠٦:٠٦ - 1395/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاموشی درگفتگوهای دینی ایران و واتیکان:
همبستگی با مسلمانان و ملل جهان رکن اساسی سیاست ایران اسلامی است
خاموشی درگفتگوهای دینی ایران و واتیکان: همبستگی با مسلمانان و ملل جهان رکن اساسی سیاست ایران اسلامی است سید مهدی خاموشی در دهمین دوره گفتگوهای دینی ایران و واتیکان با تاکید بر این که پرهیز از خشونت یک واجب الهی است، گفت: همبستگی با مسلمانان و ملل جهان رکن اساسی سیاست ایران اسلامی است. به گزارش خبرگزاری مهر، دهمین دوره گفتگوهای دینی ایران و واتیکان به همت مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و به میزبانی کلیسای واتیکان،
 ٠٧:١٣ - 1395/09/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
زائران پاکستانی در پایتخت وحدت ایران اسلامی
زائران پاکستانی در پایتخت وحدت ایران اسلامی/میرجاوه هم اربعینی شد زاهدان- ورود زائران پاکستانی به سیستان و بلوچستان چند سالی است که باعث وحدت بیشتر شیعه و سنی شده و همه تلاش می کنند تا در رونق کاروان عظیم اربعین نقشی داشته باشند. خبرگزاری مهر، گروه استان ها - جوادقنبری: با نزدیک شدن به ایام اربعین همه در تلاش اند تا به نوعی نقش خود را در این همایش بی نظیر ایفا کنند. گویا در این کاروان هرکسی وظیفه ای دارد. یکی به زیارت می رود و یکی از زائرین پذیرایی می کند. یکی کفش واکس می زند و یکی خبرهای این همایش عظیم و زیبا را منتشر می کند.
 ٠٧:٤٤ - 1395/08/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
بزرگترین خطری که امت اسلامی را تهدید می‌کند تفرقه و پراکندگی است
آیت الله اراکی در جمع کاروان تقریب در راهپیمایی اربعین: بزرگترین خطری که امت اسلامی را تهدید می‌کند تفرقه و پراکندگی است دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: در قرآن کریم و سنت نبی اکرم(ص) فراوان تأکید شده است، بزرگترین خطری که امت اسلامی را تهدید می‌کند خطر تفرقه و پراکندگی است. به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب طی سخنانی در جمع اعضای کاروان تقریب در راهپیمایی اربعین در نجف اشرف گفت: در قرآن کریم و سنت نبی اکرم(ص) فراوان تأکید شده است، بزرگترین خطری که امت اسلامی را تهدید می‌کند خطر تفرقه و پراکندگی است.
 ٠٩:٢٤ - 1395/08/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
گسترش نفوذ شیعیان در کوبای کمونیست
وبگاه کنگره آمریکا گزارش داد گسترش نفوذ شیعیان در کوبای کمونیست خبرگزاری فارس: گسترش نفوذ شیعیان در کوبای کمونیست وبگاه کنگره‌ آمریکا در مطلبی نوشت: شیعیان کوبا به واسطه آموزش‌های عقیدتی ایران از غرب نفرت دارند و ایران نیز آن‌ها را پیشگامان انقلاب اسلامی در حیات خلوت آمریکا بر می‌شمارد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس ‌وبگاه «هیل» وابسته به کنگره آمربکا در گزارشی به قلم «امانوئل اتولنگی» تحلیلگر ارشد اندیشکده «دفاع از دموکراسی‌ها» با عنوان «کوبا، جزیره مطلوب و مورد نظر ایران» نوشت: دولت اوباما، رییس جمهور آمریکا فکر می‌کند که نفوذ ایران در آمریکای لاتین رو به کاهش است. این بدان معناست که مراکز فرهنگی که ایران در آمریکای مرکزی یا لاتین ایجاد کرده است به عنوان تهدید لحاظ نمی‌شوند.
 ٠٥:١٧ - 1395/08/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
تأثیرات فرهنگ ایرانی اسلامی بر شبه قاره هند
گفتگوی تفصیلی مهر با رایزن فرهنگی ایران در هند؛ شناخت‌مان از هند کم است/ تأثیرات فرهنگ ایرانی اسلامی بر شبه قاره رایزن فرهنگی ایران در هند با اشاره به تأثیرات فرهنگ و تمدن ایران و اسلام بر هند گفت: شناختی که ما از هند داریم متناسب با آن ثروتی که در هند داریم نیست و باید در این زمینه تلاش بیشتری کنیم. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: هند دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است که سابقه آن به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. هند به سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها، و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون معروف است. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد. علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که درقانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده‌است، ۲۲ زبان دیگر در یک یا چند ایالت موقعیت زبان رسمی را دارند.
 ٠٥:٥٩ - 1395/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6049
کل بازديدها :9567942
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :75643