نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > ادیان و فرق 


آیت الله اراکی:
افول تفرقه گرایی، نتیجه تلاش های تقریب نهاد است
آیت الله اراکی: افول تفرقه گرایی، نتیجه تلاش های تقریب نهاد است آیت الله اراکی گفت: اینکه امروزه ما شاهدیم که تفرقه گرایی رو به افول و گفتمان غالب، گفتمان وحدت گرایی است نتیجه تلاش های تقریب نهاد است. به گزارش خبرنگار مهر، اولین اجلاس بین المللی هم اندیشی نقش اتحادیه های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت صبح امروز در هتل پارسیان آزادی آغاز به کار کرد.
 ٠٧:٢٥ - 1396/07/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش تکمیلی قرآن در داستان آفرینش/ هدایت الهی پس از هبوط
نقش تکمیلی قرآن در داستان آفرینش/ هدایت الهی پس از هبوط کتب مقدس، هیچ اشاره ‏ای به هدف آفرینش حضرت آدم و حوا نکرده اند، در حالی که وقتی به سراغ قرآن می‏ آییم، درمی ‏یابیم که قرآن بسیاری از اسرار در این زمینه را بازگو کرده است. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری، رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد در یادداشتی به موضوع داستان آفرینش در قرآن پرداخته است: با صرف نظر از نقش قرآن در تصحیح آموزه ‏های ناصحیح کتاب مقدس در زمینه آفرینش هستی و انسان، قرآن پرده از اسراری در این زمینه برداشته و آموزه ‏هایی را مطرح ساخته که کتاب مقدس نسبت به آنها به طور کامل ساکت است. اهم این آموزه ‏ها بدین شرح است: هدف از آفرینش انسان
 ٠٥:٣٢ - 1396/07/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله اعرافی: گفتگو میان علمای اسلام و بودیسم ضروری است
۰ آیت الله اعرافی: گفتگو میان علمای اسلام و بودیسم ضروری است قم نیوز: مدیر حوزه‌های علمیه کشور بر لزوم گفتگوی میان علمای اسلام و بودیسم تأکید کرد و گفت: حوزه علمیه به مسئولیت خود نسبت به مسائل بین‌المللی آگاه است. آیت الله اعرافی: گفتگو میان علمای اسلام و بودیسم ضروری است به گزارش قم نیوز آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به همراه محسن محمدی، سفیر کشورمان در تایلند و میانمار، با تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، به معرفی جامعه المصطفی پرداخت و خاطرنشان کرد: جامعه المصطفی در یک دهه گذشته دارای حرکتی نظام‌اند و پرشتاب، بر اساس برنامه‌های طراحی شده میان مدت و بلند مدت بوده است. وی با اشاره به ظرفیت‌های ارزشمند جامعه المصطفی العالمیه و طلاب و دانش آموختگان غیرایرانی آن، خاطرنشان کرد:
 ٠٩:١٢ - 1396/07/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا وهابیون، قاتلان اهل‌بیت و ناصبیون نجس‌اند؟
آیا وهابیون، قاتلان اهل‌بیت و ناصبیون نجس‌اند؟ به طور کلّی كافر غیر کتابی نجس است و مراد از کافر كسی است كه بخش احکام اسلامی تبیان آیا وهابیون، قاتلان اهل‌بیت و ناصبیون نجس‌اند؟ آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی) به طور کلّی كافر غیر کتابی نجس است و مراد از کافر كسی است كه: الف. به خداوند متعال یا به یگانگی او معترف نباشد ب. یا معترف به نبوّت خاتم الأنبیاء (صلی الله علیه و آله و سلم) نباشد نواصب یعنی آنهایی كه نسبت به ائمّه (علیهم السلام) اظهار دشمنی می‌‌نمایند، نجس‌‌ هستند. همچنین شخصی كه به یكی از چهارده معصوم (علیهم السلام) از روی دشمنی و بغض دشنام دهد، نجس می‌‌باشد ج. یا یكی از ضروریات دین را منكر شود
 ٠٥:٥٠ - 1396/07/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
شیعیان بهره داوودی
شیعیان بهره داوودی «بهره داوودی» یکی از مذاهب منشعب از تشیع است که در سطح جهان چند میلیون نفر پیرو دارد. اساس این فرقه بر انتخاب داوطلبانه آن قرار گرفته است، لذا افراد هر یک از جوامع بهره، آزادانه این مذهب را پذیرفته اند و در قبول و یا رد آن آزادند. «بهره» مشتق از اصطلاح گجراتی «وهروو» به معنای «تجارت کردن» است. اسماعیلیان گجرات به این دلیل بهره نام دارند که در اصل تجارت پیشه بوده‌اند. بهره‌ها عمدتا اصل و نسب هندو دارند و از دو گروه شیعی (اکثریت) و سنی (اقلیت) تشکیل شده‌اند. شیعیان همگی اسماعیلی بوده و بیشتر آنان بازرگانان هستند. اما سنی‌ها بیشتر روستایی بوده و به کشاورزی اشتغال دارند. پس از مرگ نابهنگام اسماعیل، فرزند بزرگ امام صادق(ع) که پنج سال پیش از شهادت امام ششم شیعیان صورت گرفت، حضرت، نص امامت را بر موسی پسر دیگر خود قرار داد. با این حال، گروهی از یاران امام صادق(ع) با این انتصاب مخالفت نموده و بر امامت اسماعیل پای فشردند. گروهی از آنان حتی منکر مرگ اسماعیل شدند و مرگ او را تقیه ای برای مصونیت از سوء قصد دشمنان دانستند. این انشعابیون سپس محمد پسر اسماعیل را امام بعدی دانستند و با عدم قبول امامت موسی کاظم(ع)، رسماً از سایر شیعیان جدا شدند. بدین سان شاخه نوینی از تشیع پدید آمد که پیروان آن خود را اسماعیلیان یا اسماعیلیه خواندند. پس از مرگ محمد، اسماعیلیه به طور پراکنده تبلیغاتی را انجام می دادند تا سرانجام با روی کار آمدن حکومت فاطمیان مصر، این فرقه بسیار قدرتمند شد. پس از مرگ المستنصر، اختلافی بین اسماعیلیان بروز نمود؛ زیرا گروهی از آنان، نزار پسر بزرگ وی را رهبر اسماعیلیه ها دانستند و گروه دیگر، مستعلی فرزند کوچک وی را پیشوای اسماعیلیان خواندند. پیروان مستعلی به «مستعلیون» معروف شدند که باقیمانده آنان امروزه به «بهره» موسومند. منبع: حوزه نیوز
 ٠٩:٠٠ - 1396/07/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله اراکی:
امروز شاهد جنگ نظام سرمایه‌داری با بشریت هستیم
آیت الله اراکی: امروز شاهد جنگ نظام سرمایه‌داری با بشریت هستیم آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: امروز جنگی بین ادیان وجود ندارد، بلکه آنچه وجود دارد جنگ بین انسان و نظام سرمایه‌داری است. به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محسن اراکی روز سه شنبه در جلسه افتتاحیه کنفرانس فرهنگ گفتگو بین ادیان که با اشراف ریاست جمهوری لبنان "عماد میشل عون" در هتل لنکستر بیروت در حال برگزاری است با تشکر از ریاست جمهوری لبنان برای ایجاد فضای گفتگو و حوار بین ادیان، قرآن کریم را اولین دعوت‌کننده به گفتگو بین ادیان دانست وگفت: قرآن کریم با نفی سؤال از عملکرد اتباع ادیان، مسلمین را به ادب گفتگو دعوت می‌کند. وی با تاکید بر اینکه گفتگوی سازنده تنها در فرضی صورت می‌پذیرد که بر اساس مبنایی مورد توافق همه اطراف شکل بگیرد، تنها مبنا و اساس مورد پذیرش نزد همه ادیان و گرایش‌ها را عقل و برهان بر پایه منطق عنوان کرد
 ٠٧:١٦ - 1396/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
موعود در ادیان ‌الهی و غیر ‌الهی
موعود در ادیان ‌الهی و غیر ‌الهی ایمان به ظهور منجی بشریت از وضع موجود و اقامه عدل و داد، به صورت فطری در نهاد بشر وجود دارد؛ از این رو این عقیده در هر ملت و دینی وجود دارد. شکی نیست که اعتقاد به اصلاح جامعه از وضعیت موجود، از ابتدای تاریخ بشر در ذهن مردم وجود داشته است و از عقاید اختصاصی دین اسلام نیست. زهرا رضاییان- بخش مهدویت تبیان موعود در ادیان‌الهی و غیر‌الهی در بین ادیان آسمانی قبل از ظهور اسلام مشاهده می‏ کنیم که همگی خبر از وقوع این حقیقت داده و حتی صفات مصلح و راه‏ کارهای اصلاحی او را نیز بیان کرده ‏اند، گرچه نام او را مهدی و دعوت اصلاحی او را به نام مهدویت نگذاشته‏ اند. این عقیده و فکر حتی به ادیان دیگر از قبیل زردشتی و برهمنی و... نیز سرایت کرده است.(1) در میان ادیان آسمانی و آیین ‏های شبه دینی و ملت ‏ها، می ‏توان از آن ها نام برد:
 ٠٧:٤٣ - 1396/06/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
مروری بر نظرات علمای اهل سنت ایران در مورد وهابیت
مروری بر نظرات علمای اهل سنت ایران در مورد وهابیت وهابیت با عقاید خطرناک خود موجب ناامنی در کشورهای اسلامی و قتل و کشتار مسلمانان می‌شود. این در حالیست که فرقه وهابیت و تفکرات آن از سوی بسیاری از علمای اهل سنت رد شده است. وهابیت مروری بر نظرات علمای اهل سنت ایران در مورد وهابیت به گزارش جام نیوز، وهابیت با عقاید خطرناک خود موجب ناامنی در کشورهای اسلامی و قتل و کشتار مسلمانان می‌شود. این در حالیست که فرقه وهابیت و تفکرات آن از سوی بسیاری از علمای اهل سنت رد شده است. در ادامه به برخی از مواضع علمای اهل سنت ایران در این مورد می‌پردازیم. خبرگزاری «آنا» در تاریخ 95/7/27 در خبری نوشت: ماموستی ملااحمد شیخی از علمای اهل سنت با تأکید بر این که تکفیری‌های داعشی هیچ گونه اصالتی در مذهب سنی ندارند و اینکه می‌گویند سنی‌ها زیرگروه وهابیت هستند را هم ما قبول نداریم، افزود: «معتقد هستیم وهابی‌ها از مذاهب اهل سنت خارج هستند.»
 ٠٦:١٣ - 1396/06/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس موسسه بهداشت معنوی:
عرفان‌های نوظهور فعالیت منافقانه دارند
رئیس موسسه بهداشت معنوی: عرفان‌های نوظهور فعالیت منافقانه دارند رئیس موسسه بهداشت معنوی گفت: عرفان‌های نوظهور با عناوین دیگری تلاش می‌کنند و فعالیت آنها منافقانه است. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، حجت‌الاسلام حمیدرضا مظاهری سیف در جمع روحانیون مستقر استان قم در مورد عرفان‌های نوظهور و نحله‌های انحرافی اظهار کرد: نامگذاری روشنی در مورد این نحله‌ها و عرفان‌ها وجود ندارد و تعداد این نحله‌ها خیلی زیاد است.
 ٠٧:٤٢ - 1396/05/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفت‌وگو با حجت‌الاسلام کاشانی/ ۲
تخریب علمای بزرگ اهل سنت، اشتباه راهبردی است
گفت‌وگو با حجت‌الاسلام کاشانی/ ۲ نفوذ فکر «داعش» ما را هم تهدید می‌کند/ تخریب علمای بزرگ اهل سنت، اشتباه راهبردی است/ به اسم نقد داعش، نباید اهل سنت را تخریب کرد استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: باید از نقد تخریبی عالمان قدرتمند اهل سنت مانند مولوی عبدالحمید اجتناب کنیم، زیرا این کار فقط دو نتیجه دارد یا باعث دین‌گریزی جوانان سنی می‌شود یا آنها را به سوی تکفیر سوق می‌دهد. خبرگزاری فارس،‌ گروه آئین و اندیشه: حجت‌الاسلام حامد کاشانی، استاد حوزه و دانشگاه مهمان خبرگزاری فارس شد تا در پرونده «فکر تکفیر» از جریان‌های سلفی تکفیری و علل رشد و نضج آنها بگوید.
 ٠٦:٢٦ - 1396/05/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
رییس «شورای اخوت» درگفتگو با مهر:
طالبان از مدارس دیوبند سربرآورد
رییس «شورای اخوت» درگفتگو با مهر: طالبان از مدارس دیوبند سربرآورد/ جریان شناسی فکری گروه های افغان مولوی حسام گفت: طالبان حرکتی است که از دل مدارس دیوبندی سر در آورده است. یعنی نسل و فکر دیوبندی است. اما طالبان بیشتر از اینکه دیوبندی عمل کند قشری و قبیله ای برخورد می کند.
 ٠٨:٣٩ - 1396/05/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی فرانکفورت:
عربستان عامل اصلی ترویج افراط گرایی است/ پیوند وهابیت و تروریسم
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی فرانکفورت: عربستان عامل اصلی ترویج افراط گرایی است/ پیوند وهابیت و تروریسم پس از انتشار گزارش هایی در انگلیس در خصوص نقش عربستان در صدور و ترویج افراط گرایی، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی فرانکفورت این موضوع را تائید کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، در هفته گذشته ۲ گزارش در انگلیس منتشر که یکی در خصوص کمک های مالی عربستان به گروه های تروریستی بود و شخص «تراز می» نخست وزیر انگلیس مانع انتشار آن شده بود و دومی گزارشی بود که موسسه تحقیقات «هنری جکسون سوسایتی» درباره نقش عربستان سعودی در ترویج افراط گرایی منتشر کرد.
 ٠٣:٥٥ - 1396/04/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نشست هم¬اندیشی فعالان عرصه نقد عرفان¬های نوظهور
علی مهر، کارشناس ادیان و فرق اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم نشست هم¬اندیشی فعالان عرصه نقد عرفان¬های نوظهوردر محل اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد. در این نشست که در تاریخ4/3/96 با همکاری موسسه بهداشت معنوی انجام شد حاضرین به بررسی نقاط قوت و ضعف فعالان این عرصه و همچنین نقاط قوت و ضعف فرقه¬های عرفانی نوظهور به بحث و تبادل نظر پرداختند.
 ٠٦:١٢ - 1396/03/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
غلامحسین ابراهیمی دینانی:
حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان
غلامحسین ابراهیمی دینانی: حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان غلامحسین ابراهیمی دینانی گفت: حکمت ها در ادبیات فارسی نهفته است که قرن ها از آن غافل بوده اند. ای کاش به جای آثار افلاطون و ارسطو و کانت و هگل، حکمت را در آثار فاخر ادبای ایرانی جستجو کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین ابراهیمی دینانی در نشست حکمت در ادبیات ایران که عصر دیروز در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، سخنان خود را با بیان این بین شعر از عطار نیشابوری آغاز کرد: «ای روی درکشیده به بازار آمده. خلقی بدین طلسم گرفتار آمده » و گفت:
 ٠٦:٤٨ - 1395/11/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
در مرکز اسلامی هامبورگ؛
هفتمین همایش سالانه تقریب مذاهب آلمان برگزار شد
در مرکز اسلامی هامبورگ؛ هفتمین همایش سالانه تقریب مذاهب آلمان برگزار شد هفتمین همایش تقریب مذاهب مرکز اسلامی هامبورگ با مشارکت و همکاری شورای مسلمانان هامبورگ در روز یکشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷ در سالن گفت و گوی ادیان و مذاهب این مرکز برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اسلامی هامبورگ، هفتمین همایش تقریب مذاهب مرکز اسلامی هامبورگ با مشارکت و همکاری شورای مسلمانان هامبورگ در روز یکشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷ در سالن گفت و گوی ادیان و مذاهب این مرکز برگزار گردید.
 ٠٩:٤٣ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
استاد دانشگاه دوک آمریکا در گفتگو با مهر:
ناسیونالیسم، مانع وحدت اسلامی است
استاد دانشگاه دوک آمریکا در گفتگو با مهر: ناسیونالیسم، مانع وحدت اسلامی است/ وحدت به معنای یکسان سازی نیست امید صفی استاد دانشگاه دوک امریکا با بیان اینکه ناسیونالیسم چالشی جدی در راه وحدت اسلامی است، گفت: وحدت به معنی یکسان سازی نیست و تنوع در تفسیر و کنش بین مسلمانان به خودی خود مشکلی ندارد.
 ٠٧:١٢ - 1395/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقد منصفانه وهابیت توسط استاد الازهر(۳)؛
توهین به نبوت در اعتقادات وهابیت!
نقد منصفانه وهابیت توسط استاد الازهر(۳)؛ توهین به نبوت در اعتقادات وهابیت! وهابی ها ادعا دارند پیرو سلف صالح هستند، اما باید از آنها پرسید آیا سلف صالحی که شما مدعی پیروی آنها هستید، دیگران را تکفیر می کردند و مسلمانان را می کشتند؟! شیخ سامی العسالة توهین به نبوت در اعتقادات وهابیت!
 ٠٧:٤٥ - 1395/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله احمد مبلغی:
تبیین‌نشدن مفاهیم اسلامی یکی از عوامل خشونت در جهان اسلام است
آیت الله احمد مبلغی: تبیین‌نشدن مفاهیم اسلامی یکی از عوامل خشونت در جهان اسلام است آیت‌الله مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان اینکه بسیاری از مفاهیم اسلامی غیرشفاف و مبهم باقی مانده است، گفت: تبیین‌نشدن مفاهیم اسلامی یکی از عوامل خشونت در جهان اسلام است. به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری کنفرانس «علوم انسانی و دینی؛ مبارزه با افراط‌گرایی» با حضور آیت‌الله احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و رئیس این کنفرانس، ضیایی معاونت پژوهشی مذاهب اسلامی و دبیر کنفرانس صبح امروز، یکشنبه ـ ۵ دی ماه در این دانشگاه برگزار شد.
 ٠٦:٢٠ - 1395/10/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
مناظره ارزیابی کارنامه دین-۲؛
قرائت معیاری از دین وجود ندارد
مناظره ارزیابی کارنامه دین-۲؛ قرائت معیاری از دین وجود ندارد/ می‌توان از اسلام ناب سخن گفت محدثی می گوید قرائت معیاری از دین وجود ندارد، در حالی که قائمی نیا با تاکید بر تمایز دین در مقام تعریف و تحقق، معتقد است با معیارهای معرفت شناختی می توان از اسلام ناب سخن گفت. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_خداداد خادم: دین در شکل گیری باورها، احساسات و عواطف نقش تاثیرگذاری دارد و در بسیاری از وقایع تاریخی نقش دین را می توان به عنوان یک نقش غیر قابل تردید به حساب آورد. از جنبش تنباکو تا انقلاب اسلامی هرچه به پیش رفته ایم نقش سیاسی و اجتماعی دین در جامعه ما پررنگ تر و جدی تر شده است. اما هرچه حضور سیاسی و اجتماعی دین پررنگ تر می شود، آسیب هایی نیز به تبع به دنبال خواهد داشت. از این رو بررسی و ارزیابی نقادانه کارنامه سیاسی و اجتماعی دین می تواند نقاط ضعف و قوت حضور دین در عرصه سیاست و جامعه را واکاوی نماید.
 ٠٧:٢٠ - 1395/10/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
امجد آخوند نظری در گفتگو با مهر:
نظر ابن تیمیه خلاف اجماع اهل سنت است
امجد آخوند نظری در گفتگو با مهر: نظر ابن تیمیه خلاف اجماع اهل سنت است امجد آخوند نظری از علمای اهل سنت ترکمن گفت: توسل مورد اتفاق ائمه اربعه اهل سنت است، حالا در قرن هفتم یا هشتم ابن تیمیه مرتکب یک خلاف اجماع اهل سنت شده که به نظر ما معتبر نیست.
 ٠٨:١٩ - 1395/10/04 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2882
کل بازديدها :10752069
بازديدکنندگان آنلاين :14
بازديدازاین صفحه :86321