نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ادیان و فرق 


حجت‌الاسلام غلامی:
فرقه شیرازی نسبتی با مذهب تشیّع و عقلانیت حاکم بر آن ندارد
حجت‌الاسلام غلامی: فرقه شیرازی نسبتی با مذهب تشیّع و عقلانیت حاکم بر آن ندارد شیعه ای که آقای سیدصادق شیرازی آن را نمایندگی می کند یک فرقه جعلی است که به جز برخی ظواهر، با مذهب شیعه و عقلانیت حاکم بر آن هیچ نسبتی ندارد و تداوم آن می تواند به ظهور یک فتنه تازه منجر شود. حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی، رئیس موسسه صدرا در گفتگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت: شیعه ای که آقای سیدصادق شیرازی آن را نمایندگی می کند یک فرقه جعلی است که به جز برخی ظواهر، با مذهب شیعه و عقلانیت حاکم بر آن هیچ نسبتی ندارد و تداوم آن می تواند به ظهور یک فتنه تازه منجر شود.
 ١٠:٥٧ - 1396/12/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
حکم جدید محمدعلی طاهری صادر شد/ محکومیت به ۵سال حبس
در گفتگو با مهر مطرح شد: حکم جدید محمدعلی طاهری صادر شد/ محکومیت به ۵سال حبس وکیل مدافع سرکرده عرفان حلقه از محکومیت محمدعلی طاهری به ۵سال حبس خبرداد. محمود علیزاده طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت پرونده محمدعلی طاهری، سر کرده عرفان حلقه، گفت: در دیوان عالی رای اعدام نقض شد و پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شده بود. وی افزود: در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، طاهری به پنج سال حبس محکوم شده است که ما اعتراضاتی را هم به این حکم داریم.
 ١٣:١٩ - 1396/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
اسداللهی
«الشیرازیون»جریان شیعه انگلیسی
اسداللهی در گفتگوی تفصیلی با مهر: «الشیرازیون»جریان شیعه انگلیسی/نفوذ سرویس‎های امنیتی درآن جدی است کارشناس ارشد غرب آسیا گفت: نفوذ سرویس های امنیتی در جریان‌های افراطی بسیار راحت است و همان‌طور که این دستگاه‌ها در جریان‌هایی همچون داعش رخنه کرده‌اند،قطعاً در جریان شیرازی‌ها هم نفوذ دارند. خبرگزاری مهر، گروه سیاست، محمد مهدی رحیمی: شب گذشته، ۴ نفر از مسلمانان افراطی ساکن انگلیس با حمله به سفارت ایران در شهر لندن، ضمن پایین کشیدن پرچم کشورمان، پرچم فرقه خود را به اهتزاز درآوردند. این حرکت موهن اگرچه در ابتدا بدون همراهی و چراغ سبز پلیس انگلیس امکان پذیر نبود اما چند ساعتی بیشتر دوام نیاورد و پلیس لندن سرانجام با مداخله خود، این ۴ نفر را دستگیر کرد.
 ١٣:١٥ - 1396/12/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام کاشانی
حذف تعقل تهدید تشیع انگلیسی است/ مبانی فکری تکفیری‌های شیعه
حجت الاسلام کاشانی در گفتگو با مهر: حذف تعقل تهدید تشیع انگلیسی است/ مبانی فکری تکفیری‌های شیعه حجت الاسلام کاشانی گفت: مسئله ای در این جریان تشیع انگلیسی مطرح است که شباهت بسیار زیادی به تکفیری‌های سلفی دارد و آن دور کردن مردم از تعقل است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: چندی پیش مقام معظم رهبری با انتقاد از جریانات تندرو در جهان تشیع که به مقدسات اهل سنت توهین کرده و به ایجاد تفرقه در جهان اسلام دامن می‌زنند، فرمودند آن تسننی که آمریکا از آن حمایت کند و آن تشیعی که از مرکز لندن صادر شود به دنیا، اینها مثل هم هستند. هر دو برادران شیطان هستند و هر دو عوامل آمریکا و غرب و استکبار هستند. ایشان در جایی دیگر هم فرمودند که آن تشیعی که از لندن و آمریکا بخواهد برای دنیا پخش بشود، آن تشیّع به درد شیعه نمی خورد.
 ١٠:٠٩ - 1396/12/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
نمادهاي شيطان‏گرايي
نمادهاي شيطان‏گرايي نمادهای شیطان گرایی را معرفی کنید. نمادهاي شيطان‏گرايي قبل از تشريح نمادها بهتر است به دو نکته اشاره نمائيم: الف) نمادها ممکن است در برهه‏هاي زماني مختلف و يا در بسترهاي فرهنگي مختلف، معاني متفاوتي داشته باشند. ب) يک نماد ممکن است به طور همزمان معاني موازي پيدا کرده باشد. 1. بز بافومت (Baphomet) بز يا قوچي به نام بافومت است که هم با جانور شاخ‌دار يوحنا در كتاب مكاشفات يوحنا همانندي دارد و هم در اسطوره‌هاي مصري نماد باروري است و دو ماه سياه «گبورا» و سفيد «چسد» در طرفين او نشانة ترکيب روشنايي و تاريکي است، در برخي متون شيطان‏گرايان پيرامون بافومت اين چنين گفته شده است: «دو دست او نمادي از هرمس مصري است، يکي به سمت بالا به ماه سفيد "چسد" اشاره مي‏کند و يکي به سمت پائين به ماه سياه "گبورا"». اين سمبل هارموني کامل بين لطف و عدالت را بيان مي‏کند. شعلة ميان دو شاخ او مشهور به «شعله هوش» نيز نماد نبوغ و دانايي شيطان است. شايد بدين‌خاطر که همو بود كه آدم(عليه‌السلام) و همسرش را به سمت درخت دانايي رهنمون شد.
 ١٠:٥٨ - 1396/12/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
معاون مجمع تقریب مذاهب اسلامی:
تشکیل شورا و مجلس مشترک مسلمانان دنیا ضروری است
معاون مجمع تقریب مذاهب اسلامی: تشکیل شورا و مجلس مشترک مسلمانان دنیا ضروری است سنندج - معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی بر تشکیل شورا و مجلس مشترک بین مسلمانان دنیا تاکید کرد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین محمود نبویان امروز چهارشنبه در همایش نقش علما و روحانیت در وحدت اسلامی که با حضور علمایی از استان های کرمانشاه، آذربایجان غربی و کردستان و اقلیم کردستان عراق در سالن اجتماعات مرکز بزرگ غرب کشور در سنندج برگزار شد، گفت: از نکات مهمی که باید در این جلسات روشن شود شناسایی مفهوم وحدت است.
 ١٠:٥٧ - 1396/12/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان سیستان و بلوچستان:
شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها کنار یکدیگرند رهبر انقلاب
رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان سیستان و بلوچستان: شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها کنار یکدیگرند حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به علاقه عمیق خود به مردم سیستان و بلوچستان، خاطرنشان کردند: شیعه و سنی در جمهوری اسلامی در دشوارترین میدان‌ها کنار یکدیگرند. به گزارش خبرگزاری مهر، بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان سیستان‌وبلوچستان که در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۶ برگزار شده بود، صبح امروز در محل این همایش در زاهدان منتشر شد. مشروح بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره‌ ملّی شهدای استان سیستان‌وبلوچستان به شرح زیر است: بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم تجلیل از شهدای عزیز
 ١٣:١٠ - 1396/11/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
سید جمال و وحدت اسلامی در ایران
سید جمال و وحدت اسلامی در ایران مفهوم «وحدت اسلامی» در ایران از دوره قاجار تاکنون محل بحث و مناقشه بوده است. این مفهوم در عصر جدید و زمینه نوعی آگاهی دینی و در پاسخ به شرایط جهان اسلام در مواجهه با «غرب» و «استعمار» شکل گرفت. سید جمال و وحدت اسلامی در ایران سید جمال دو بار، در سال‌های 1304 و 1307 ه‍.ق.، در زمان سلطنت ناصرالدین‌شاه، به ایران آمد و هر دو بار در منزل حاج محمدحسن امین‌الضرب اقامت گزید و در همان‌جا با میـرزا رضـا کـرمانـی[7] آشنا شد. دربارۀ سخنان و دیدگاه‌های سید جمال در تهران، گزارش‌های چندان دقیقی وجود ندارد. گویا مخاطبان سید، بیش از توجه به نظریات و افکار او، فریفتۀ صورت ظاهر، آداب‌دانی و رفتار او می‌شدند (طباطبایی، 1389: 18/405؛ عباس‌میرزا، 1361: 179).
 ٠٩:٤٠ - 1396/11/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تقابل خیر و شر در عرفان یهود
تقابل خیر و شر در عرفان یهود کشمش بين دو نور در هر مرحلۀ آفرينش تجديد ميگردد و تا پايان نجات نهايي، زماني که نور حاوي انديشه، در نور فاقد انديشه نفوذ کند خاتمه نمييابد. همين طور که فرايند آفرينش ادامه پيدا ميکند اين کشمش شديدتر ميشود. یهود فلسفۀ شرور در یهودیت همواره موضوعِ بحث فیلسوفان و پیروان کابالا بوده است. البته جهت گیری عهد عتیق در خصوص علت وجود شرور در جهان هستی با آنچه تابعان کابالا در ادوار گوناگون ساخته و پرداختهاند قرابت چندانی ندارد. عهد عتیق وجود شرور در عالم را منکر نمیشود اما سعی دارد علت وجود آن را با دلایل گوناگون پاسخ دهد.
 ١١:٢١ - 1396/11/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
حمایت بی بی سی از عرفان حلقه
حمایت بی بی سی از عرفان حلقه چگونه بی بی سی به تجمع طرفداران کسی که مسئول صدمات شدید روانی، احساسی و آسیب دیدن هزاران فرد بی گناه است و شاکیان خصوصی وی از دستگاه قضایی ایران خواستار مجازات آن شدند، می پردازد اما از کنار رخدادهایی که پرداختن به آن می تواند جامعه بشری را از فجایع تلخ انسانی بازدارد، بی اعتنا و بی تفاوت می گذرد؟ حمایت بی بی سی از عرفان حلقه اخیرا سایت بی بی سی انگلیس در بخش نوبت شما، به انعکاس تجمع چند نفری طرفداران "محمدعلی طاهری" موسس "عرفان حلقه" پرداخت. این تجمع بیست و چند نفری که در هامبورگ آلمان برگزار شد در حالی مورد عنایت سایت بی بی سی انگلیس قرار گرفت که تجمع کنندگان خواستار آزادی "طاهری" موسس فرقه حلقه کیهانی بودند، امری که بواسطه شاکیان خصوصی پرونده آقای طاهری به حکومت جمهوری اسلامی ارتباطی ندارد.
 ١١:١٢ - 1396/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش هویت و قومیت در تعامل جمهوری اسلامی ایران با جامعه شیعیان روسیه - بخش اول
تاریخ حضور شیعیان در روسیه
نقش هویت و قومیت در تعامل جمهوری اسلامی ایران با جامعه شیعیان روسیه - بخش اول تاریخ حضور شیعیان در روسیه تاکنون مطالعه جامعی درباره جزئیات زندگی شیعیان و کیفیت جامعه شیعیان روسیه، انجام نشده است؛ لذا در این مقاله، ابتدا به کمیت و شمار جمعیت های شیعی در روسیه می پردازیم. چکیده شمار شیعیان روسیه را از 3٪ درصد (ششصد هزار نفر) از جمعیت مسلمانان این کشور تا حدود سه میلیون نفر (15٪) ذکر کرده اند. تاکنون مطالعه جامعی درباره جزئیات زندگی شیعیان و کیفیت جامعه شیعیان روسیه، انجام نشده است؛ لذا در این مقاله، ابتدا به کمیت و شمار جمعیت های شیعی در روسیه می پردازیم. نیز به چگونگی ورود آن ها به مناطقی که در آن ساکنند اشاره می کنیم. سپس درباره کیفیت زندگی شیعیان مسکو به ویژه مشاغل و وضع معاش و گروه های سازمانی آن ها سخن می گوییم. در پایان، به نوع ارتباط شیعیان با جامعه روس و غیرشیعه و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در قبال آنان پرداخته می شود.
 ٠٧:٣٢ - 1396/10/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
وهابیت در افغانستان ریشه ندارد
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ وهابیت در افغانستان ریشه ندارد/واکاوی جریان های سیاسی-مذهبی افغان سید لطف الله جلالی گفت: یکی از دلایلی که باعث شده وهابیت با این همه سرمایه گذاری در افغانستان کمتر نمود پیدا کند، وجود تصوف بوده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_علیرضا صالحی: افغانستان، کشوری متکثر و دارای تنوع بسیار است که این تنوعات در سیاست این کشور نیز نمود پیدا کرده است. در مورد گروه های فکری سیاسی افغانستان با سید لطف الله جلالی، اهل کشور افغانستان و دکترای ادیان و عرفان و استاد مدرسه امام خمینی(ره)، به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛
 ١٠:٠٠ - 1396/10/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری دوره آموزشی مهدویت ویژه بانوان
برگزاری دوره آموزشی مهدویت ویژه بانوان اولین جلسه دوره آموزشی مهدویت ویژه بانوان در تاریخ 10/10/96 در اداره تبلیغات اسلامی قنوات برگزار شد. به گفته کارشناس ادیان و فرق اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم این دوره کوتاه مدت با توجه به نیازسنجی در بخش قنوات طرح-ریزی شده است. وی افزود: استاد این دوره آقای حیدری چراتی از اساتید مرکز تخصصی مهدویت است که در این دوره آموزشی به مسائلی همچون معرفی شیعه و تفاوت آن با دیگر فرق اسلامی، مسئله امامت و تعریف امام و ویژگی¬های او، لزوم شناخت امام، مهدویت، تاریخچه و شبهات پیرامون آن، غیبت و چرائی آن، ظهور و شبهات پیرامون آن، وظایف منتظران می¬پردازند.
 ٠٧:٠٥ - 1396/10/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
محمدعلی آذرشب
فطرت انسان‌ها به سمت تقریب می‌رود
محمدعلی آذرشب در گفتگو با مهر: فطرت انسان‌ها به سمت تقریب می‌رود/ تلاش غرب برای جلوگیری از وحدت محمدعلی آذرشب گفت: ما در مقابل کوه‌هایی از مشکلات نسبت به وحدت قرار گرفته‌ایم. قدرت های بزرگ اروپایی به همراه تمام مزدورانشان در منطقه همه بسیج شده‌اند تا وحدت ایجاد نشود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_حامد رضایی: کسانی که درباره موضوع وحدت اسلامی کار و تحقیق کرده اند، حتماً محمدعلی آذرشب را می شناسند. آذرشب یکی از پیشکسوتان این حوزه است که آثار علمی و تجربیات عملی بسیاری درباره موضوعات جهان اسلام و مشخصا مسئله وحدت اسلامی دارد. آذر شب، استاد دانشگاه تهران، عضو کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است.
 ٠٥:٣٥ - 1396/09/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
یک عالم اهل سنت لبنان
علمای اهل سنت، مذهب ابن تیمیه را آفت اسلام می‌دانند
یک عالم اهل سنت لبنان در گفتگو با مهر: علمای اهل سنت، مذهب ابن تیمیه را آفت اسلام می‌دانند شیخ محمد الزعبی گفت: شفاعت‌جویی از پیامبر جایز و نیکوست و هیچ یک از سلف و خلف آن را انکار نکرده تا اینکه ابن تیمیه آن را انکار کرد و بدعتی ایجاد کرد که تبدیل به آفتی در اسلام شد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_محمد مظهری: بخش مهمی از جهان اسلام سالهاست در آتش فتنه اختلافات مذهبی می سوزد. میراثی که پیامبر رحمت برای ما مسلمانان به جای گذاشته بود، توسط برخی فرقه های افراطی به انحراف کشیده شد و به نام اسلام قتل و غارت و وحشی گری را به عنوان سنت این پیامبر عظیم الشان به جهان معرفی کردند، صدای فتنه گران و تفرقه انگیزان در بوق های تبلیغاتی شان چنان بلند است
 ٠٥:٣٢ - 1396/09/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
محسن معصومى،محمدعلى کاظم بیگى،فرهاد حاجرى
نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت
محسن معصومى،محمدعلى کاظم بیگى،فرهاد حاجرى نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت این مقاله در پی آن است تا با بررسی جنبش سید احمدی بریلوی و نقد دیدگاه های مرتبط با آن به این سؤال پاسخ دهد که نخستین آگاهی‌ها و آشنایی مسلمانان شبه قاره هند با جنبش وهابیت، چگونه و از چه طریق بوده است؟ چکیده با گسترش جنبش موسوم به جنبش وهّابی در جزیرةالعرب، سایر مسلمانان جهان اسلام به این جنبش واکنش نشان دادند و آراء محمد بن عبد الوهاب در بین مسلمانان، مخالفان و موافقانی جدی یافت.
 ٠٥:٥١ - 1396/09/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
فعال دینی لبنانی
وهابیت مهمترین مشکل جهان اسلام است
فعال دینی لبنانی با مهر مطرح کرد؛ وهابیت مهمترین مشکل جهان اسلام است شیخ «علی محمود القندور» فعال دینی لبنان با بیان اینکه امروز وهابیت مهمترین مشکل جهان اسلام است، گفت: پروژه صهیونیستی ـ آمریکایی علیه امت اسلامی همچنان فعال است. خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته با مشارکت شخصیت های سیاسی و دینی از بیش از ۹۰ کشور جهان در تهران برگزار شد. شرکت کنندگان در این اجلاس بر لزوم تقویت وحدت میان مذاهب مختلف اسلامی تأکید و تصریح کردند که القاء وجود اختلافات عمیق و حقیقی میان شیعیان و اهل تسنن از جمله توطئه های دشمنان به شمار می رود.
 ٠٧:٠٠ - 1396/09/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس جنبش اصلاح و وحدت لبنان
لزوم مقابله فکری با وهابیت/از امام خامنه‌ای تشکر می‌کنیم
رئیس جنبش اصلاح و وحدت لبنان در گفتگو با مهر: لزوم مقابله فکری با وهابیت/از امام خامنه‌ای تشکر می‌کنیم شیخ «ماهر عبدالرزاق» در سخنانی تأکید کرد: ما از امام خامنه‌ای، دولت و ملت ایران به دلیل خدمات بزرگ و ارزنده ای که به امت اسلامی داشته اند، قدردانی می کنیم. خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته با مشارکت شخصیت های سیاسی و دینی از بیش از ۹۰ کشور جهان در تهران برگزار شد. شرکت کنندگان در این اجلاس بر لزوم تقویت وحدت میان مذاهب مختلف اسلامی تأکید کرده
 ٠٦:٠١ - 1396/09/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
مظلوم ترین اقلیت قومی در جهان :میانمار کجاست؟
پیامبر گرامی اسلام: آن کس که بشنود کسی مسلمانان را به یاری می‌طلبد و پاسخش ندهد، مسلمان نیست بحارالانوار، ج 71، ص 339 مظلوم¬ترین اقلیت قومی در جهان علی مهر میانمار کجاست؟ میانمار کشوری در آسیای جنوب شرقی با مساحتی بالغ بر ۶۷۸۵۰۰ کیلومتر است. چین، لائوس، تایلند، بنگلادش و هند همسایگان این کشور هستند. از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان مرز آبی دارد. این کشور تا سال 1948 مستعمره بریتانیا بود و در این سال بریتانیا اجازه داد تا استقلال یابد و نامش از برمه به «میانمار» تغییر یافت. میانمار جمعیتی بالغ بر ۵۵ میلیون نفر دارد. ۷۰ درصد آن¬ها بودایى هستند.
 ٠٦:٢٨ - 1396/08/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
بایدها و نبایدهای اقلیت‌های دینی در حاکمیت جامعه اسلامی
بایدها و نبایدهای اقلیت‌های دینی در حاکمیت جامعه اسلامی گروه سیاست و اقتصاد: یک استاد دانشگاه با بیان اینکه دولت اسلامی باید حقوق و آزادی‌های مقرر شده برای اقلیت‌های دینی را به رسمیت بشناسد، گفت: تنها در صورتی که اقلیت‌های دینی دست به اسلحه برده و علیه جامعه اسلامی توطئه کنند و یا باعث بی‌اعتمادی در جامعه شوند، از حمایت‌های دولت اسلامی محروم می‌مانند. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، در نظام حقوقی اسلام اقلیت‌های دینی از احترام و حقوق خاص خود برخوردارند و معمولا با عنوان اهل کتاب شناخته می‌شوند. برای اینکه در جامعه اسلامی میان مسلمانان و اقلیت‌های دینی همزیستی مسالمت‌آمیز شکل بگیرد، قراردادی با عنوان ذمه پیش‌بینی شده که از طریق آن اقلیت‌ها می‌توانند مانند یک شهروند در جامعه اسلامی زندگی کنند و در ازای پرداخت جزیه، از حمایت‌های دولت اسلامی بهره‌مند شوند. از آنجا که معمولا مباحث زیادی در رابطه با نوع و میزان حقوق و آزادی‌های اقلیت‌های دینی در جامعه اسلامی مطرح می‌شود،
 ٠٦:٠٤ - 1396/08/10 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4010
کل بازديدها :13885527
بازديدکنندگان آنلاين :8
بازديدازاین صفحه :111133