نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > متون اسلامی 


برای خدا قیام کنید -بخش اول انقلابی گری از نگاه قرآن
برای خدا قیام کنید -بخش اول انقلابی گری از نگاه قرآن قرآن، کتابی انقلابی است. سرتاسر آیات الهی را بایستی آیات انقلابی دانست؛ چرا که به دنبال ایجاد تحول در آدمی است و برآن است تا آدمیان را به راه راست رهنمون شود. اشاره قرآن، کتابی انقلابی است. سرتاسر آیات الهی را بایستی آیات انقلابی دانست؛ چرا که به دنبال ایجاد تحول در آدمی است و برآن است تا آدمیان را به راه راست رهنمون شود. در آیه آیه قرآن می توان این واقعیت را مشاهده کرد. پژوهش حاضر به بحث انقلابی گری از نگاه قرآن به ویژه عمل انقلابی پیامبران می پردازد. انقلابی گری از نگاه قرآن
 ٠٦:٥٢ - 1396/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
دلیل وجود حزن و آیات عذاب در قرآن کریم
دلیل وجود حزن و آیات عذاب در قرآن کریم پکی از سفارشاتی که دین اسلام دارد و بر آن تأکید فراوان شده تلاوت قرآن کریم می باشد. درباره چگونگیه این تلاوت و کمّ و کیف آن سفارشاتو دستوراتی در قالب آیات و روایات آمده که در این فرصت به مختصری در این رابطه می پردازیم. زهرا اجلال- بخش قرآن تبیان تلاوت قرآن در باب تلاوت قرآن کریم آداب و مناسباتی ذکر شده که دسته ای از آن ها به آداب ظاهری و دسته ای آداب باطنی هستند.
 ٠٧:٠٤ - 1396/05/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
اقتباسات قرآنی در خطبه امام رضا(ع)
اقتباس‌ها و استنادهای قرآنی امام رضا (ع) در حدیث امامت -بخش اول اقتباسات قرآنی در خطبه امام رضا(ع) امام رضا (ع) در حدیث امامت به طور فراوان از آیات قرآن بهره گرفته است و با این اثرپذیری به بیان دقیق ابعاد و زوایای گوناگون امامت و مسائل مربوط به آن پرداخته است. چکیده «اقتباس» یکی از اَشکال به‌کار‌گیری و تبلور آیات قرآن کریم در کلام معصومان(ع)می‌باشد. مقاله حاضر با هدف بررسی گونه‌های اقتباس و انگیزه به‌کارگیری آن در کلام امام رضا(ع) به رشته تحریر درآمده است. با توجّه به اینکه قرآن کریم منزلت و مکانتی خاص نزد مسلمانان دارد و بهترین منبع و سرچشمه‌ای است که ائمّه(ع) مضامین عالی و بلند خود را از آن می‌گیرند،
 ٠٦:٤١ - 1396/05/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر انقلاب در محفل انس با قرآن:
تجربه‌های ملت ایران نشان می‌دهد آینده از آنِ جوانان مؤمن است
رهبر انقلاب در محفل انس با قرآن: تجربه‌های ملت ایران نشان می‌دهد آینده از آنِ جوانان مؤمن است در نخستین روز از بهار قرآن، ماه مبارک رمضان، محفل نورانی انس با قرآن کریم به مدت سه ساعت در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه‌اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت‌ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، حضرت آیت الله خامنه‌ای در این مراسم با ابراز خرسندی از شکفتن گلهای قرآنی در بوستان بزرگ ایران، گفتند: بذر مبارک قرآن در این سرزمین پاشیده شده است و امروز فضای عمومی کشور با قرآن آشناست و کودکان و نوجوانان در نقاط مختلف کشور با قرآن انس دارند، در حالی‌که در دوران طاغوت، فضای عمومی کشور با قرآن بیگانه بود.
 ٠٥:٤٣ - 1396/03/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی انجام می‌شود؛
اعزام ۱۰۰ استاد تفسیر به استان‌های کشور
با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی انجام می‌شود؛ اعزام ۱۰۰ استاد تفسیر به استان‌های کشور دبیر مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه قم گفت: در ماه مبارک رمضان امسال با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی 100 استاد تفسیر به استان‌های مختلف کشور اعزام می‌شوند.
 ٠٧:٥٦ - 1396/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
بهترین کار در ماه مبارک رمضان/ چرا باید روزه بگیریم؟
بهترین کار در ماه مبارک رمضان/ چرا باید روزه بگیریم؟خبرگزاری فارس: بهترین کار در ماه مبارک رمضان/ چرا باید روزه بگیریم؟ قرآن می‌فرماید: روزه بگیرید «لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ» (بقره/183) تا باتقوا شوید. بیشتر گناهان یا از غضب است یا شهوت، گرسنگی و تشنگی غضب و شهوت را کنترل کرده و در نتیجه آمار فساد هم کم می‌شود.
 ٠٦:١٢ - 1396/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
با حضور وزیر ارشاد؛
نمایشگاه قرآن دوشنبه، هشتم خرداد ماه افتتاح می‌شود
با حضور وزیر ارشاد؛ نمایشگاه قرآن دوشنبه، هشتم خرداد ماه افتتاح می‌شود بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن با حضور صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصلی تهران افتتاح می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن، بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن با حضور صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ وارشاد و ریاست نمایشگاه و جمعی از مدیران کشوری و لشکری، هنرمندان و اصحاب رسانه روز دوشنبه هشتم خرداد ساعت ۱۸ در مصلی بزرگ حضرت امام خمینی(ره) افتتاح می‌شود.
 ٠٥:١٥ - 1396/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور:
نگاه سازمانی و دستگاهی آفت جامعه قرآنی است
مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور: نگاه سازمانی و دستگاهی آفت جامعه قرآنی است محمدی گفت: برخی نهادها، گرد هم آمده و در قالب یک شورا به دنبال منافع سازمانی و دستگاه خود در جذب اعتبار و بودجه هستند و به نوعی حوزه فعالیت‌های قرآنی را دچار نوعی آفت کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به دستاوردهای شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان بالاترین مرجع تصمیم سازی و سیاست گذاری حوزه قرآنی، منشأ برکات و خیراتی از جمله نظام سازی مشترکی که اتفاق افتاد،
 ٠٨:٣١ - 1396/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
رؤیاانگاری وحی؛ نقدی بر آرای عبدالکریم سروش-۱
قرآن؛ توصیف پیامبر یا کلام خدا؟
رؤیاانگاری وحی؛ نقدی بر آرای عبدالکریم سروش-۱ قرآن؛ توصیف پیامبر یا کلام خدا؟/ نقد دیدگاه سروش درباره حقیقت وحی حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی گفت: اینکه برخی آیات توصیف است، آن هم توصیفی که توصیفگر خود شاهد و ناظر موصوفش بوده است، سخنی صائب است؛ اما پرسش این است که توصیفگر کیست؟ پیامبر یا خدا؟ خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: یکی از فرضیاتی که برخی نویسندگان مطرح کرده‌اند، رؤیاانگاری وحی قرآنی و جای‌گزین کردن «تفسیر قرآن» با «تعبیر قرآن» است. در این فرضیه وحی مصداقی از رؤیا شمرده می‌شود و درنتیجه فهم محتوای آن تنها با خواب‌گزاری میسر است. به ادعای عبدالکریم سروش این فرضیه از شواهد درون‌متنی و تاریخی کافی برخوردار است.
 ٠٦:٣٨ - 1396/02/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سازمان اوقاف عنوان کرد:
«یک کتاب، یک امت»؛ شعار سی و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن
رئیس سازمان اوقاف عنوان کرد: «یک کتاب، یک امت»؛ شعار سی و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دیدار حجت الاسلام علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با مراجع عظام قم رئیس سازمان اوقاف در آئین افتتاحیه سی وچهارمین دوره مسابقات قرآن کریم گفت: این دوره از مسابقات قرآن کریم را با شعار «یک کتاب، یک امت» با حضور نمایندگان قرآنی ۸۳ کشور آغاز می کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، آئین افتتاحیه سی وچهارمین دوره مسابقات قرآن کریم عصر امروز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از مقامات کشوری و لشگری در مصلای امام خمینی تهران برگزار گردید.
 ٠٧:٢٢ - 1396/01/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
برنامه کامل سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
برنامه کامل سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
برنامه کامل سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ۳۰ فروردین تا ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس آیین افتتاحیه سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از ساعت 16 روز چهارشنبه 30 فروردین‌ماه 1396 در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.
 ٠٨:٠٧ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
گرایش‌های مختلف در تفسیر قرآن کریم
گزارشی کوتاه از گرایش‌های مختلف در تفسیر قرآن کریم در تاریخ تفسیر شاهد جریانات گوناگون تفسیری هستیم و این جریان‌ها ریشه در تحولات اجتماعی و فرهنگی دارند و در بستری از اتفاقات جغرافیایی یا سیاسی شکل گرفته و مفسرانی در بستر این جریان‌ها رشد و تعلیم یافته و به سمت و سوی نوعی خاص از تفسیر روی آورده‌اند. به همین دلیل رابطه‌ای میان تفسیر متن مقدس و واقعیت‌های بیرونی فرهنگی و اعتقادی شخصیت مفسران آن وجود داشته است.
 ٠٩:٠٣ - 1395/09/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
آداب روز مباهله
بسم الله الرحمن الرحیم آداب روز مباهله غسل کردن امام صادق(ع) ـ در حدیثی که در آن از انواع غسل‌ها یاد می‌کند ـ : غسل جنابت، واجب است ... و غسل مباهله نیز واجب است. (شیخ حر عاملی می‌گوید: مانند این حدیث را کلینی از محمد بن یحیی، از احمد بن محمد، از عثمان بن عیسی روایت کرده است، جز آن‌که غسل مس میت و غسل محرم و غسل روز عرفه و غسل داخل شدن به حرم وغسل مباهله را انداخته است. من می‌گویم: شیخ و دیگران، وجوب را در غیر شش غسل واجب، بر استحباب مؤکد، حمل کرده‌اند و گفته‌اند که اخبار بر نفی وجوب این غسل‌ها دلالت دارند. (وسائل‌الشیعه، ج ، ص 937، ح 3708) نماز خواندن
 ٠٦:٠٦ - 1395/07/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
زیارت جامعه، منشور امام شناسی و شیعه شناسی است
به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛ زیارت جامعه، منشور امام شناسی و شیعه شناسی است/ ابن الرضای ثانی زیارت جامعه منشور امام شناسی و شیعه شناسی است و از سوی ائمه معصومین تاکیدات زیادی بر قرائت این زیارت و تامل در آن شده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دهمین امام بزرگوار شیعیان حضرت امام هادی(ع) که شاید شناخت کمی از این امام همام در میان شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت وجود داشته باشد، در ۱۵ ذیحجه به دنیا آمد. مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه مغربیه نام داشت که از سنین کودکی در خانه امام جواد(ع) و تحت تعلیم بنات رسول الله قرار گرفت.
 ٠٦:٥٩ - 1395/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت «وحی قرآنی» و «وحی تبیینی
گفتگو با حجت الاسلام بهجت پور(۲)؛ تفاوت «وحی قرآنی» و «وحی تبیینی»/ رشد پیامبر همراه با نزول قرآن حجت الاسلام بهجت پور، کارشناس قرآن گفت: بر پیامبر دو وحی نازل شده است؛ وحی قرآنی و به دنبال هر وحی قرآنی، یک وحی تبیینی. این وحی دوم نکته‌های تکمیلی است برای تکمیل آنچه در قرآن آمده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_مسعود فقیهی: شیوه‌ تربیتی و جامعه سازی قرآن مبتنی بر ترتیب نزول و پاسخ به این سوال که «چگونه قرآن را به عرصه‌ عمل و کاربری بیاوریم؟» موضوعی است که در مورد آن با حجت الاسلام بهجت پور، استاد حوزه‌ی علمیه‌ قم، مفسّر قرآن و فعال فرهنگی،
 ٠٦:١٥ - 1395/06/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
کسانی که به مغفرت و پاداش بشارت گرفتن!
کسانی که به مغفرت و پاداش بشارت گرفتن! ماموریت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلّم از جانب خداوند ، برای بشارت آمرزش الهی به پیروان قرآن و خدا ترسان بوده است که در قرآن هم ذکر شده است. فرآوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان مغفرت خداوند در آیه 11 سوره یس می فرماید که فقط دو گروه انذار نبی مکرم را می پذیرند: " إِنَّمَا تُنذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّكْرَ وَخَشِیَ الرَّحْمَن بِالْغَیْبِ؛ تو تنها كسى را انذار می كنى كه از ((ذكر)) پیروى كند، و از خداوند رحمن در پنهان بترسد" فَبَشِّرْهُ بِمَغْفِرَةٍ وَأَجْرٍ كَرِیمٍ"؛ و كسى كه چنین است او را بشارت به مغفرت و پاداش پر ارزش ده .
 ٠٧:٢٠ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
مهم ترین مسأله توجه به لقمه است
مهم ترین مسأله توجه به لقمه است طهارت قلب از ناپاكی های هوای نفس و معصیت به سبب توجه، یقین و تقوا از ویژگی های اساسی برای رقت، خشوع و نورانی شدن قلب به نور الهی است. اما گاهی قلب انسان، خشن و بدل به خانه ی تاریك می شود كه در آن نور وجود ندارد و سینه انسان تنگ می گردد و در این حالت انسان توانایی اجابت دعوت پروردگار را از دست می دهد. فرآوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان لقمه حلال
 ٠٧:١٦ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
عامل بودن به قرآن چه ارزشی دارد؟
عامل بودن به قرآن چه ارزشی دارد؟ قرآن و عترت دو ثقل جدانشدنی از یکدیگر هستند که تا زمانی به این دو تمسک جوییم، گمراه نخواهیم شد. فرآوری: زهرا اجلال-بخش قرآن تبیان قرآن تمسک به قرآن به معنای تلاوت، تدبر و عمل به آن است. در حقیقت رکن اصلی در مسیر تمسک به قرآن کریم، عمل به آن است. لزوم عمل به قرآن و پیروی از اولیای دین قرآن را که کتاب ما و شما است، کوشش کنیم که به حقیقت، کتاب باشد. کتاب ما به حقیقت باشد، نه فقط لفظاً بگوییم که «کتاب ما، قرآن است. نبی ما، رسول اکرم است. امام ما، علی بن ابیطالب است». لفظ، آسان است. آسان است که من بگویم: شیعۀ علی بن ابی طالبم، لکن شیعه چی است؟ آنی است که دنبال او باشید. تشییع جنازه در وقتی است که کسی جنازه که جلو است این همراهش برود. اگر او از آن راه برود، این از این راه برود، این تشییع جنازه نیست.
 ٠٧:١٠ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
عظمت قرآن در سنین پایین برای فرزندان تبیین شود
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان: عظمت قرآن در سنین پایین برای فرزندان تبیین شود همدان - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه عظمت قرآن باید در سنین پایین برای فرزندان تبیین شود، گفت: باید کتاب الهی قرآن را از هجران و مهجوریت نجات دهیم. به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی شامگاه یکشنبه در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان کشور در همدان با بیان اینکه یکی از نشانه‌های آخرالزمان این است که قرآن را زیر پا و دنیا را بالای سر می‌گذارند، اظهار داشت: در آخرالزمان مردم دلارپرست می‌شوند.
 ٠٤:٥٩ - 1395/05/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان رونمایی شد
توسط آیت الله مکارم شیرازی؛ بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان رونمایی شد قم - آیین رونمایی از بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان با حضور آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، رائین اکبرخان‌زاده شامگاه یکشنبه در آیین رونمایی از بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان در قم که در مدرسه امام سجاد(ع) با حضور آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد، در سخنانی با اشاره به مشخصات این اثر هنری بی‌نظیر اظهار داشت: برای نگارش این مصحف شریف از ۶۰ کیلوگرم نقره و یک کیلوگرم طلای ۲۴ عیار استفاده شده است که با چشم غیر مسلح به کتابت در آمده است.
 ٠٩:٠٠ - 1395/04/14 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5873
کل بازديدها :10238050
بازديدکنندگان آنلاين :11
بازديدازاین صفحه :170665