نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > متون اسلامی 


مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور:
نگاه سازمانی و دستگاهی آفت جامعه قرآنی است
مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور: نگاه سازمانی و دستگاهی آفت جامعه قرآنی است محمدی گفت: برخی نهادها، گرد هم آمده و در قالب یک شورا به دنبال منافع سازمانی و دستگاه خود در جذب اعتبار و بودجه هستند و به نوعی حوزه فعالیت‌های قرآنی را دچار نوعی آفت کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به دستاوردهای شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان بالاترین مرجع تصمیم سازی و سیاست گذاری حوزه قرآنی، منشأ برکات و خیراتی از جمله نظام سازی مشترکی که اتفاق افتاد،
 ٠٨:٣١ - 1396/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
رؤیاانگاری وحی؛ نقدی بر آرای عبدالکریم سروش-۱
قرآن؛ توصیف پیامبر یا کلام خدا؟
رؤیاانگاری وحی؛ نقدی بر آرای عبدالکریم سروش-۱ قرآن؛ توصیف پیامبر یا کلام خدا؟/ نقد دیدگاه سروش درباره حقیقت وحی حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی گفت: اینکه برخی آیات توصیف است، آن هم توصیفی که توصیفگر خود شاهد و ناظر موصوفش بوده است، سخنی صائب است؛ اما پرسش این است که توصیفگر کیست؟ پیامبر یا خدا؟ خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: یکی از فرضیاتی که برخی نویسندگان مطرح کرده‌اند، رؤیاانگاری وحی قرآنی و جای‌گزین کردن «تفسیر قرآن» با «تعبیر قرآن» است. در این فرضیه وحی مصداقی از رؤیا شمرده می‌شود و درنتیجه فهم محتوای آن تنها با خواب‌گزاری میسر است. به ادعای عبدالکریم سروش این فرضیه از شواهد درون‌متنی و تاریخی کافی برخوردار است.
 ٠٦:٣٨ - 1396/02/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس سازمان اوقاف عنوان کرد:
«یک کتاب، یک امت»؛ شعار سی و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن
رئیس سازمان اوقاف عنوان کرد: «یک کتاب، یک امت»؛ شعار سی و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دیدار حجت الاسلام علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با مراجع عظام قم رئیس سازمان اوقاف در آئین افتتاحیه سی وچهارمین دوره مسابقات قرآن کریم گفت: این دوره از مسابقات قرآن کریم را با شعار «یک کتاب، یک امت» با حضور نمایندگان قرآنی ۸۳ کشور آغاز می کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، آئین افتتاحیه سی وچهارمین دوره مسابقات قرآن کریم عصر امروز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از مقامات کشوری و لشگری در مصلای امام خمینی تهران برگزار گردید.
 ٠٧:٢٢ - 1396/01/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
برنامه کامل سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
برنامه کامل سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
برنامه کامل سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ۳۰ فروردین تا ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس آیین افتتاحیه سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از ساعت 16 روز چهارشنبه 30 فروردین‌ماه 1396 در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.
 ٠٨:٠٧ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
گرایش‌های مختلف در تفسیر قرآن کریم
گزارشی کوتاه از گرایش‌های مختلف در تفسیر قرآن کریم در تاریخ تفسیر شاهد جریانات گوناگون تفسیری هستیم و این جریان‌ها ریشه در تحولات اجتماعی و فرهنگی دارند و در بستری از اتفاقات جغرافیایی یا سیاسی شکل گرفته و مفسرانی در بستر این جریان‌ها رشد و تعلیم یافته و به سمت و سوی نوعی خاص از تفسیر روی آورده‌اند. به همین دلیل رابطه‌ای میان تفسیر متن مقدس و واقعیت‌های بیرونی فرهنگی و اعتقادی شخصیت مفسران آن وجود داشته است.
 ٠٩:٠٣ - 1395/09/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
آداب روز مباهله
بسم الله الرحمن الرحیم آداب روز مباهله غسل کردن امام صادق(ع) ـ در حدیثی که در آن از انواع غسل‌ها یاد می‌کند ـ : غسل جنابت، واجب است ... و غسل مباهله نیز واجب است. (شیخ حر عاملی می‌گوید: مانند این حدیث را کلینی از محمد بن یحیی، از احمد بن محمد، از عثمان بن عیسی روایت کرده است، جز آن‌که غسل مس میت و غسل محرم و غسل روز عرفه و غسل داخل شدن به حرم وغسل مباهله را انداخته است. من می‌گویم: شیخ و دیگران، وجوب را در غیر شش غسل واجب، بر استحباب مؤکد، حمل کرده‌اند و گفته‌اند که اخبار بر نفی وجوب این غسل‌ها دلالت دارند. (وسائل‌الشیعه، ج ، ص 937، ح 3708) نماز خواندن
 ٠٦:٠٦ - 1395/07/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
زیارت جامعه، منشور امام شناسی و شیعه شناسی است
به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛ زیارت جامعه، منشور امام شناسی و شیعه شناسی است/ ابن الرضای ثانی زیارت جامعه منشور امام شناسی و شیعه شناسی است و از سوی ائمه معصومین تاکیدات زیادی بر قرائت این زیارت و تامل در آن شده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دهمین امام بزرگوار شیعیان حضرت امام هادی(ع) که شاید شناخت کمی از این امام همام در میان شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت وجود داشته باشد، در ۱۵ ذیحجه به دنیا آمد. مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه مغربیه نام داشت که از سنین کودکی در خانه امام جواد(ع) و تحت تعلیم بنات رسول الله قرار گرفت.
 ٠٦:٥٩ - 1395/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت «وحی قرآنی» و «وحی تبیینی
گفتگو با حجت الاسلام بهجت پور(۲)؛ تفاوت «وحی قرآنی» و «وحی تبیینی»/ رشد پیامبر همراه با نزول قرآن حجت الاسلام بهجت پور، کارشناس قرآن گفت: بر پیامبر دو وحی نازل شده است؛ وحی قرآنی و به دنبال هر وحی قرآنی، یک وحی تبیینی. این وحی دوم نکته‌های تکمیلی است برای تکمیل آنچه در قرآن آمده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_مسعود فقیهی: شیوه‌ تربیتی و جامعه سازی قرآن مبتنی بر ترتیب نزول و پاسخ به این سوال که «چگونه قرآن را به عرصه‌ عمل و کاربری بیاوریم؟» موضوعی است که در مورد آن با حجت الاسلام بهجت پور، استاد حوزه‌ی علمیه‌ قم، مفسّر قرآن و فعال فرهنگی،
 ٠٦:١٥ - 1395/06/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
کسانی که به مغفرت و پاداش بشارت گرفتن!
کسانی که به مغفرت و پاداش بشارت گرفتن! ماموریت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلّم از جانب خداوند ، برای بشارت آمرزش الهی به پیروان قرآن و خدا ترسان بوده است که در قرآن هم ذکر شده است. فرآوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان مغفرت خداوند در آیه 11 سوره یس می فرماید که فقط دو گروه انذار نبی مکرم را می پذیرند: " إِنَّمَا تُنذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّكْرَ وَخَشِیَ الرَّحْمَن بِالْغَیْبِ؛ تو تنها كسى را انذار می كنى كه از ((ذكر)) پیروى كند، و از خداوند رحمن در پنهان بترسد" فَبَشِّرْهُ بِمَغْفِرَةٍ وَأَجْرٍ كَرِیمٍ"؛ و كسى كه چنین است او را بشارت به مغفرت و پاداش پر ارزش ده .
 ٠٧:٢٠ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
مهم ترین مسأله توجه به لقمه است
مهم ترین مسأله توجه به لقمه است طهارت قلب از ناپاكی های هوای نفس و معصیت به سبب توجه، یقین و تقوا از ویژگی های اساسی برای رقت، خشوع و نورانی شدن قلب به نور الهی است. اما گاهی قلب انسان، خشن و بدل به خانه ی تاریك می شود كه در آن نور وجود ندارد و سینه انسان تنگ می گردد و در این حالت انسان توانایی اجابت دعوت پروردگار را از دست می دهد. فرآوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان لقمه حلال
 ٠٧:١٦ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
عامل بودن به قرآن چه ارزشی دارد؟
عامل بودن به قرآن چه ارزشی دارد؟ قرآن و عترت دو ثقل جدانشدنی از یکدیگر هستند که تا زمانی به این دو تمسک جوییم، گمراه نخواهیم شد. فرآوری: زهرا اجلال-بخش قرآن تبیان قرآن تمسک به قرآن به معنای تلاوت، تدبر و عمل به آن است. در حقیقت رکن اصلی در مسیر تمسک به قرآن کریم، عمل به آن است. لزوم عمل به قرآن و پیروی از اولیای دین قرآن را که کتاب ما و شما است، کوشش کنیم که به حقیقت، کتاب باشد. کتاب ما به حقیقت باشد، نه فقط لفظاً بگوییم که «کتاب ما، قرآن است. نبی ما، رسول اکرم است. امام ما، علی بن ابیطالب است». لفظ، آسان است. آسان است که من بگویم: شیعۀ علی بن ابی طالبم، لکن شیعه چی است؟ آنی است که دنبال او باشید. تشییع جنازه در وقتی است که کسی جنازه که جلو است این همراهش برود. اگر او از آن راه برود، این از این راه برود، این تشییع جنازه نیست.
 ٠٧:١٠ - 1395/05/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
عظمت قرآن در سنین پایین برای فرزندان تبیین شود
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان: عظمت قرآن در سنین پایین برای فرزندان تبیین شود همدان - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه عظمت قرآن باید در سنین پایین برای فرزندان تبیین شود، گفت: باید کتاب الهی قرآن را از هجران و مهجوریت نجات دهیم. به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی شامگاه یکشنبه در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان کشور در همدان با بیان اینکه یکی از نشانه‌های آخرالزمان این است که قرآن را زیر پا و دنیا را بالای سر می‌گذارند، اظهار داشت: در آخرالزمان مردم دلارپرست می‌شوند.
 ٠٤:٥٩ - 1395/05/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان رونمایی شد
توسط آیت الله مکارم شیرازی؛ بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان رونمایی شد قم - آیین رونمایی از بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان با حضور آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، رائین اکبرخان‌زاده شامگاه یکشنبه در آیین رونمایی از بزرگ‌ترین و نفیس‌ترین قرآن دست نویس نقره و طلای جهان در قم که در مدرسه امام سجاد(ع) با حضور آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد، در سخنانی با اشاره به مشخصات این اثر هنری بی‌نظیر اظهار داشت: برای نگارش این مصحف شریف از ۶۰ کیلوگرم نقره و یک کیلوگرم طلای ۲۴ عیار استفاده شده است که با چشم غیر مسلح به کتابت در آمده است.
 ٠٩:٠٠ - 1395/04/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
ضرورت ایجاد تنوع در برگزاری نمایشگاه قرآن
ضرورت ایجاد تنوع در برگزاری نمایشگاه قرآن/ علل کاهش بازدیدکنندگان نمایشگاه تاکنون ۲۴ دوره نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شده است، اکنون به نظر می رسد نمایشگاه قرآن برای جلب مخاطبان بیشتر و تأثیر گذاری مطلوب تر نیاز به ایجاد نوعی تحول در شیوه های برگزاری خود دارد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه - راضیه سادات طاهریان: امسال بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «به‌سوی فهم قرآن» از ۲۴ خرداد ماه تا ۸ تیر برگزار شد؛ نمایشگاهی که در یک نگاه ساده زمان آن تقریباً به نصف تقلیل یافت؛ چرا که هر ساله این نمایشگاه با آغاز ماه مبارک رمضان آغاز به کار می کرد و اختتامیه آن در شب پایانی ماه مبارک رمضان بود اما این بار به دلایلی زمان آن از سوی مسئولین کاهش یافت.
 ٠٥:٤٢ - 1395/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
چیستی،پیشینه و گستره علوم قرآن(بخش دوم)
چیستی،پیشینه و گستره علوم قرآن(بخش دوم) 2- گسترة علوم قرآن همان‌گونه که از تعریف و بیان موضوع علوم قرآن برمی‌آید، هر آنچه که قرآن را از حیثیتی موضوع بحث قرار دهد در قلمرو علوم قرآن قرار می‌گیرد. در این دانش، پرسش‌های متعددی که دربارة قرآن مطرح است بررسی و به آنها پاسخ داده می‌شود و از آنجا که پرسش‌های متعلق به قرآن به تعدادی خاص محدود نیست، بلکه باگذشت ایام تحت تأثیر عوامل مختلف، پرسش‌های نوظهوری رخ می‌نماید که باید بررسی شود و به آنها پاسخ داده شود، نمی‌توان قلمرو مباحث علوم قرآن را به محدوده‌ای معین محصور ساخت. برای نمونه، بحث‌هایی چون زبان قرآن و تأثیر فرهنگ زمانه در قرآن، از جمله مباحث تازه‌ای است که دربارة قرآن مطرح است و بر محقق علوم قرآنی بررسی آنها ضروری است.
 ٠٦:٥٥ - 1395/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
افتتاح، دعای مخصوص ما برای عصر غیبت است/
در گفتگو با مهر مطرح شد؛ افتتاح، دعای مخصوص ما برای عصر غیبت است/ ترسیم عصر ظهور در حجت الاسلام اسدالله روحانی گفت: افتتاح، دعای مخصوص ما برای عصر غیبت است. دعای ابوحمزه ثمالی و دیگر دعاهایی که وارد شده اختصاص به عصر غیبت ندارد. امادعای افتتاح زبان حال ما در دوران غیبت است. به گزارش خبرنگار مهر، دعای افتتاح یکی از دعاهایی است که خواندن آن در شب های ماه مبارک رمضان وارد شده است. برای تامل و بررسی بیشتر فرازهای این دعا به سراغ حجت الاسلام اسدالله روحانی رفتیم تا نگاهی به بعضی از فرازهای این دعا داشته باشیم. متن زیر مشروح گفتگوی مهر با این استاد اخلاق است.
 ٠٨:٥١ - 1395/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
بیست ‌و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم آغاز به کار کرد
بیست ‌و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم آغاز به کار کرد مساحت نمایشگاه ٥٠ هزار متر مربع در نظر گرفته شده است که ٦٠٠ غرفه در آن وجود دارد. بخش فروش در قالب چهار بازارچه در نظر گرفته شده است و ٢٠ کمیته محتوای نمایشگاه را پشتیبانی می‌کنند. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاحیه بیست ‌و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، با حضور علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی؛ معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه‌ قرآن، رسول زرگرپور؛ استاندار استان اصفهان و حجت‌الاسلام اکبر حمیدزاده گیوی؛ نهج‌البلاغه‌پژوه و مؤلف کتاب قطره‌ای از دریا، روز دوشنبه ٢٤ خرداد ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.
 ٠٨:٥٤ - 1395/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
چیستی،پیشینه و گستره علوم قرآن(قسمت اول)
چیستی،پیشینه و گستره علوم قرآن(قسمت اول) چکیده در این مقاله مفهوم، تعریف، قلمرو، فواید و جایگاه علوم قرآن، به عنوان دانش پیش‌نیازِ تفسیر بررسی شده که حاصل آن بدین قرار است:علوم قرآن دارای دو مفهوم عام و خاص است. در مفهوم عام، تمام علومی را که به گونه‌ای با قرآن مرتبط‌اند، پوشش می‌دهد و در مفهوم خاص، تنها شامل علومی می‌شود که از قرآن استخراج می‌شوند. علوم قرآن در اصطلاح دانشی خاص است که موضوع آن قرآن می‌باشد و آنچه را که دربارة این کتاب الهی مطرح است، بررسی می‌کند.
 ٠٦:٢١ - 1395/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
نسیمی از ادعیۀ قرآنی
نسیمی از ادعیۀ قرآنی دعاهای قرآنی بنابر ساختار کلی قرآن، در سوره یا بخش خاصی از قرآن گرد نیامده اند. حضور آنها در قرآن به شکل گسترده و پاره پاره و در متن زندگی و تاریخ است؛ مانند روحی که در سراسر کلام وحی جریان دارد. فرآوری: آمنه اسفندیاری - بخش قرآن تبیان دعا و نیایش در قرآن و سنت اسلامی نقش اساسی و بنیادین دارد. پیامبر اسلام دعا را مغز و گوهر عبادت برشمرده است. در قرآن خداوند خطاب به انسانها می گوید: «وَ قَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ»؛ مرا بخوانید تا اجابت کنم شما را و کسانی که از پرستش و عبادت من کبر می ورزند بزودی خوار در دوزخ درمی آیند. (سوره غافر، 60)
 ٠٥:٠١ - 1395/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرد حکیمی که از او به نیکی یاد می شود
مرد حکیمی که از او به نیکی یاد می شود مردی از کنار حضرت لقمان می گذشت در حالی که مردم دور او را گرفته بودند (و از وی استفاده می بردند) آن مرد به حضرت گفت: تو همان بنده سیاهی نیستی که در فلان و فلان مکان گوسفند می چرانیدی؟ گفت: بلی، گفت چه چیزی تو را به این مقام رسانده؟ گفت: راستگویی و ادای امانت و ترک کارهای بی فایده. فرآوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان لقمان
 ٠٤:٥٦ - 1395/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5253
کل بازديدها :9710027
بازديدکنندگان آنلاين :8
بازديدازاین صفحه :160734