نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


اولین مرحله برای سالکان راه حق، گناه‌زدایی است
اولین مرحله برای سالکان راه حق، گناه‌زدایی است گناه، مانع راه و اولین مرحله از مانع‌زدایی برای سالکانِ راه، گناه زدایی است. با توبه، دنباله گناه قطع می ‏گردد. به گزارش خبرگزاری مهر، صاحب‌نظران علم اخلاق برآنند که بخشهای آغازین علم اخلاق را آشنایی با رذایل اخلاقی و راه های زدودن آنها تشکیل می ‏دهد؛ انسان، نخست باید رذایل اخلاقی و نفسانی را شناسایی و آنها را «دفعاً» یا «رفعاً» طرد کند؛ به این معنا که، اگر ندارد، بکوشد به آنها مبتلا نشود و اگر به آنها آلوده است، تلاش کند آنها را برطرف کند. آشنایی با رذایل اخلاقی برای طبیب روح، درست مانند آشنایی با سموم برای طبیب جسم لازم و سودمند است؛ تا خود به آنها مبتلا نشود و به دیگران نیز هشدار دهد تا به آن دچار نشوند و اگر دچار شدند، راه درمان را به آنان نشان دهد و آنان را درمان کند. در ادامه مباحث گذشته که به موانع نظری و عملی سیر و سلوک اختصاص داشت، اینبار به مراحل مانع زدایی از سیر و سلوک می پردازیم. «توبه»
 ٠٦:١٣ - 1396/07/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام قرائتی:
کسب حلال مهم تر از میزان درآمد است/حتماً یک تفسیر قرآن را بخوانید
حجت الاسلام قرائتی: کسب حلال مهم تر از میزان درآمد است/حتماً یک تفسیر قرآن را بخوانید افتتاح بزرگترین مسجد دانشگاهی کشور در دانشگاه شاهد شناسهٔ خبر: 4110257 - سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵ دین و اندیشه > آیین ها و تشکل های مذهبی حجت الاسلام قرائتی در آیین بهره برداری از بزرگترین مسجد دانشگاهی کشور در دانشگاه شاهد در جمع دانشجویان این دانشجویان به سخنرانی پرداخت. به گزارش خبرنگار مهر، آیین بهره برداری از مسجد پیامبر اعظم(ص) دانشگاه شاهد صبح امروز، سه شنبه ۱۸ مهر با سخنرانی حجت الاسلام قرائتی برگزار شد. مسجد پیامبر اعظم(ص) با ۱۸۵۰ متر شبستان دارای ۱۵۰۰ متر مربع صحن و شبستان باز می باشد. همچنین این بنا با ۱۲۰۰ متر مربع فضای مسقف شامل محیط اداری، فرهنگی و بهداشتی و ۷۰۰۰ متر مربع محوطه و فضای سبز، گنجایش ۲۴۰۰ نفر نمازگزار را دارا می باشد.
 ٠٥:٥٢ - 1396/07/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
نکاتی پیرامون نیکی نمودن به والدین
نکاتی پیرامون نیکی نمودن به والدین بارها در قرآن، احترام به پدر و مادر توصیه شده است، آن هم در کنار دعوت به توحید. در احادیث نیز احسان به والدین بسیار سفارش شده و از آزردن آنان نکوهش، به عمل آمده است. پدرو ومادر 1- لزوم نیکی کردن به والدین و مدارا نمودن با آنها حتّی در صورتی که اهل گناه و معصیت باشند 1- امام صادق علیه السلام به این مضمون فرمود: سه امر است که- در هر حال- باید انجام پذیرد.
 ٠٦:٤٩ - 1396/07/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
آداب تلاوت قرآن
دستورات اخلاقی و عرفانی امام خمینی(ره) در باره آداب تلاوت قرآن
آداب تلاوت قرآن دستورات اخلاقی و عرفانی امام خمینی(ره) در باره آداب تلاوت قرآن امام خمینی اکنون درست تفکر کن! ببین صدر یا ذیل این آیه شریفه که آیه چهل و [چهارم ][1] از سوره مبارکه فُصلّت است با ما تطبیق می کند؟ می فرماید: (قل هو للذین آمنوا هدی و شفا والذین لایومنون فی اذانهم و قر و هو علیهم عمی اولئک ینادون من مکان بعید)[2] کجاست آن هدایت و شفای امراض باطنی که برای مومنین از قرآن شریف حاصل می شود؟! چه شده است که در گوش ما این آیات شریفه فرو نمی رود و برای ما خود، حجاب فوق حجاب می شود؟! این نیست جز آن که نور ایمان در قلب ما نازل نشده، و علوم ما به همان حدّ علمی باقی مانده و به لوح قلب وارد نگردیده، و در این باب، در قرآن شریف آیات بسیاری است. [3]که با مقایسه حال خود با آن آیات و تطبیق آن آیات با صفات خود، به خوبی حال ما معلوم خواهد شد.[4]
 ٠٦:٣٥ - 1396/07/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
پاسخ امام حسین(ع) به یک پرسش قبل از عزیمت به کربلا
درس اخلاق آیت‌الله قرهی در محرم/3چرا دین لقلقه زبان می‌شود؟/پاسخ امام حسین(ع) به یک پرسش قبل از عزیمت به کربلاخ شعیب بن حمزه نقل می‌کند: قبل از اینکه ابی عبدالله به کربلا بروند. گفتم: سؤالی است که مدتی است ذهن من را درگیر کرده است. حضرت فرمود: سؤال کن، گفتم: شما صاحب امری؟ حضرت پاسخ داد: نه! آن کسی است که زمین را پر از عدل و داد می‌کند. به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، آیت‌الله روح‌الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) در تازه‌ترین جلسه اخلاق خود به موضوع «حادثه عاشورا؛ مقدمه‌ ظهور صاحب الامر است» پرداخت که مشروح آن در ادامه می‌آید:
 ٠٦:٤٩ - 1396/07/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
درس اخلاق آیت الله رشاد؛
محبت و معرفت به اهل بیت(ع) علت بقای مذهب است/
درس اخلاق آیت الله رشاد؛ محبت و معرفت به اهل بیت(ع) علت بقای مذهب است/ محرم و وظیفه طلبگی آیت الله رشاد گفت: علت موجده مذهب ما محبت و معرفت به ساحت اهل بیت(ع) بوده و علت مبقیه آن هم همین محبت و معرفت توأمان است. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر مشروح درس اخلاق آیت الله رشاد در تاریخ ۹۶.۶.۲۹ است که در ادامه می خوانید؛ ​در ماه محرم هستیم. فصلی که طلاب عزیز در میان مردم حضور می یابند و نقش روحانیت و اصحاب حوزه به عنوان راهبر اجتماعی پررنگ تر می شود.
 ٠٦:٣٤ - 1396/07/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله خاتمی مطرح کرد:
گلایه اعضای مجلس خبرگان از وضعیت حجاب و فضای مجازی
آیت الله خاتمی مطرح کرد: گلایه اعضای مجلس خبرگان از وضعیت حجاب و فضای مجازی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: اعضای این مجلس در مسائل فرهنگی از فضای مجازی گله زیادی داشتند که این فضا میدانی برای تاخت و تاز دشمن شده است . به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی در حاشیه جلسه ضیافت شام اعضای مجلس خبرگان در جمع خبرنگاران افزود: این ضیافت جلسه قانونی بر اساس آنچه در آیین نامه مطرح شده نیست بلکه جلسه واقعی ضیافت بوده است و مطالب بسیار خوبی در آن گفته می شود.
 ٠٥:٣٧ - 1396/06/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
یک کارشناس دینی
اخلاق؛ عامل استحکام نهاد خانواده است/
یک کارشناس دینی در گفتگو با مهر: اخلاق؛ عامل استحکام نهاد خانواده است/ خانواده از دیدگاه قرآن شناسهٔ خبر: 3788438 - شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴ دین و اندیشه > آیین ها و تشکل های مذهبی حجت الاسلام ایمانی، استادیار دانشگاه شهید بهشتی، گفت: برای تداوم نهاد خانواده و استحکام پایه های آن علاوه بر حقوق به اخلاق نیازمندیم. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: جامعه بزرگ انسانی از واحدهای کوچک‏تری شکل می‏ گیرد که قدیمی‏ ترین و طبیعی‏ ترین آن خانواده است که از آغاز زندگی بشر وجود داشته است. خانواده هسته مرکزی اجتماع است که کانون حفظ سنن ملی و مرکز رشد عواطف و احساسات است. این واحد همانند سنگ بنای اول ساختمان اجتماع است که هر چه از استحکام بیش‏تری برخوردار باشد، به استحکام بیش‏تر جامعه منجر خواهد شد، لذا خانواده در حفظ و گسترش قدرت ملی و از آن سو انحطاط تباهی ملت‏ها نقش اساسی دارد. امروزه خانواده در جامعه ما با تهدیدهای مختلفی روبرو است و آمار طلاق بالاست. تنها راه برون رفت از این وضعیت، رعایت اخلاق است. به مناسبت روز خانواده در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین محمدرسول ایمانی، دکترای ادیان و عرفان و استادیار دانشگاه شهید بهشتی، جایگاه اخلاق در خانواده و تأثیرات آن بررسی شد که اکنون متن آن پیش روی شماست؛
 ٠٥:١٦ - 1396/06/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
سرانجام دنیاپرستی
سرانجام دنیاپرستی در برابر این گروه خداپرست با ایمان دو گروه مادی دنـیاطلب قـرار‌ دارنـد‌ که‌ همه‌ چیز را فدای آئین خود می نمایند؛و به بهای اندکی گفتار مربیان الهی(پیامبران)را نـادیده‌ مـی گیرند‌ و در حقیقت آخرت را به دنیا می فروشند. بخش قرآن تبیان دنیا پرستی 9-اشتروا‌ بآیات‌ الله‌ ثـمنا قـلیلا فصدوا عن‌ سبیله انهم ساء ما کانوا یعملون. :(مشرکان)آیات خدا را به بهای‌ کمی فروختند؛ و از راه خـدا برگشتند.حقا که کار بدی می کردند. 10-لا‌ یرقبون فی مؤمن الا‌ و لاذمة‌ و اولئک‌ هم المـعتدون. مؤمنان‌ جان‌ و مـال خـود را بخدا فروخته‌اند،و در برابر کالای خود، زندگی اخروی دریافت نموده‌اند؛و در‌ نتیجه‌ برستگاری بزرگ نائل گردیده‌اند؛زیرا کـالای بـی‌دوام فـناپذیر را فروخته‌اند؛در برابر آن‌ زندگی‌ سعادتمندانه‌ جاوید و ابدی‌ خریده‌اند از این لحاظ ذیل آیـه مـیفرماید:ذلک هـو الفوز العظیم:اینست‌ رستگاری‌‌ بزرگ. :درباره ی هیچ مؤمن خـویشاوندی و پیـمانی را رعایت‌ نمی کنند؛و آنانند تجاوزکاران. 11-فان تابوا و اقاموا الصلوة و آتوا الزکوة فاخوانکم فی الدین و نفصل الایات‌ لقوم یعلمون.
 ٠٨:٥٤ - 1396/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
روز عرفه
روز عرفه امام صادق(ع) فرمود: «حضرت آدم(ع) پس از فرود به دنیا چهل روز با چشم گریان بر فراز کوه صفا در حال سجده بود، جبرئیل فرود آمد و پرسید: ای آدم؛ چرا گریه می‌کنی؟ آدم(ع) گفت، چگونه گریه نکنم در حالی که خداوند مرا از جوارش رانده و در دنیا فرود آورده است. جبرئیل گفت:
 ٠٦:٣١ - 1396/06/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
قربان عید بندگی
قربان عید بندگی حضرت ابراهیم(ع) قهرمان توحید، پس از انجام رسالت خویش در بابل و هجرت به فلسطین از خداوند تقاضای فرزند صالحی نمود. خداوند نیز دعای خلیلش را در سن صد سالگی اجابت نمود. قرآن کریم می‌فرماید: «فبشرناه بغلام حلیم» (1) ما او را به نوجوانی بردبار بشارت دادیم. سرانجام، این فرزند وعده داده شده به ابراهیم متولد شد و دیدگان او را روشن کرد. پیامبر خدا نام او را اسماعیل گذاشت. فلمّا بلغ السّعی، وقتی این فرزند به مقام سعی و کوشش رسید، اکثر مفسرین می‌گویند: حضرت اسماعیل در این هنگام 13 ساله بوده است (2) حضرت ابراهیم خواب شگفت‌انگیزی می‌بیند که خداوند به او دستور داده تا فرزند یگانه و دلبندش را با دست خود قربانی کند.
 ٠٦:٢٩ - 1396/06/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سه راه برای عاقبت بخیری
سه راه برای عاقبت بخیری امام صادق (علیه السلام) به یکی از دوستانشان یک نامه ای نوشتند. ایشان در آن نامه به دوستشان می نویسند اگر می خواهی عاقبت بخیر بشوی سه کار را باید انجام بدهید. فرآوری: زهرا اجلال- بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان عاقبت بخیری طبق آموزه های اسلامی یکی از مهمترین دعاهایی که انسان باید بکند عاقبت به خیرى است همانگونه که امام سجاد علیه السلام در دعاى مكارم از خداوند می خواهند او را به راه حق هدایت کند: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ مَتِّعْنِى بِهُدًى صَالِحٍ لَا أَسْتَبْدِلُ بِهِ، وَ طَرِیقَه حَقٍّ لَا أَزِیغُ عَنْهَا» (صحیفه سجادیه/ دعاى 20)
 ٠٧:٠٥ - 1396/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرط رسیدن به حقیقت شب قدر
آداب و فضیلت‌های شب‌ قدر؛ راه یک‌ساله را یک‌شبه هموار کنیم
شرط رسیدن به حقیقت شب قدر آداب و فضیلت‌های شب‌ قدر؛ راه یک‌ساله را یک‌شبه هموار کنیم شب‌های قدر پلی هستند که می‌توانند راه یک‌ساله ما را یک‌شبه هموار کنند و چه خوب است که با قدر دانستن این شب‌ها و با رعایت تمام آداب‌ورسوم کهن، از این پل عبور کنیم. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- بهنام عبداللهی: دیوارها همان دیوارها هستند. سقف همان سقف است. قبله‌ای که مردم به سوی آن نشسته‌اند همان همیشگی‌ست. لوسترها و چلچراغ‌ها همانقدر روشن هستند که همیشه می‌توانند باشند اما باز چیزی مثل همیشه نیست؛ این آدم‌ها همان آدم‌های دیروز و روزهای دیگر نیستند.
 ٠٦:٢٢ - 1396/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
شبهای قدر مانور دین است/ علی (ع) تجسم دینداری صادقانه
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری: شبهای قدر مانور دین است/ علی (ع) تجسم دینداری صادقانه ساری - عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه هویت ملت ایران با دین گره‌خورده است از شبهای قدر به‌عنوان مانور دین یادکرد. به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید احمد خاتمی بامداد چهارشنبه در مراسم شب قدر در مصلا ساری، بابیان اینکه اجتماعات عظیم شبهای احیا به‌ویژه شب نوزدهم ماه رمضان حامل دو پیام ازجمله عشق به دین است اظهار داشت: هرکسی قدم در این اجتماعات می‌گذارد زبان حالش این است که عاشق دین، معنویت و حضرت حق هستم.
 ٠٧:١٥ - 1396/03/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
شــب قــــدر
ب) شــب قــــدر باتوجه به اخبار اهل بیت: معلوم می¬شود که شب قدر، یکی¬از شب های نوزدهم ، بیست و یکم و یا بیست وسوم است. و شب نوزدهم ماه مبارک رمضان اولین شب قدراست. شبی¬که در تمام سال به خوبی و فضیلت آن نمی¬رسد. * اهمیت شب قدر قرآن¬کریم در سوره قدر می فرماید: ما قرآن را درشب قدر نازل کردیم. تو چه می¬دانی شب قدرچیست؟ و بلا فاصله می-فرماید: شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتراست.
 ٠٨:١٨ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
در شب قدر چه دعایی بکنیم؟
در شب قدر چه دعایی بکنیم؟ برای سرنوشت یک سال از عمرمان دعا کنیم. ولی براستی چه دعایی بکنیم که ضرر نکنیم و بهترین ها را برای یک سال آینده عمرمان درخواست کنیم؟ شب قدر، لیلة القدر جواب پیامبر(صلی الله علیه و آله) که در شب قدر چه دعایی کنیم؟ از پیغمبر اکرم، خاتم رسل، محمّد مصطفی(صلی الله علیه و آله) سؤال شد: در شب قدر چه دعایی کنیم؟ افضل لیالی و ایّام در ماه مبارک رمضان، شب و روز قدر است. اتّفاقاً این روایت در کتب اهل جماعت از جمله سنن ابن ماجه هم آمده: «لَمّا سَألَتهُ عائشَةُ عَنِ الدُّعاءِ فی لَیلَةِ القَدرِ» عایشه می‌گوید: از پیامبر از دعای در شب قدر سؤال کردم، حضرت فرمودند: «تَقولینَ» تو می‌گویی، «اللّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفوَ، فَاعفُ عَنّی»، خدا! تو اهل عفو و بخشایشی و بخشش را هم دوست داری، پس از من درگذر و من را ببخش.
 ٠٥:٤٣ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
دل نوشته های شب قدری یک روانشناس
دل نوشته های شب قدری یک روانشناسبرداشتی از آنها داریم. در این یادداشت برداشت یک روانشناس از شب های قدر را مرور می کنیم. شب قدر،افطار،مسجد،صندلی داغ، سخنرانی، سفره سحر بالأخره به خانه رسیدم. مادرم داشت سبزی خوردن های تازه را در سبد کوچکی می ریخت. بساط افطار جور بود. سلام کردم و به مادرم گفتم «افطار بیدارم می کنی؟». به اتاق رفتم، لباسم را عوض کردم و از فرط خستگی روی تخت افتادم. فکر می کردم تا سرم را روی بالش بگذارم خواب امانم را خواهد برید اما مگر فکر و خیال می گذاشت. حالم با روزهای دیگر فرق داشت. نمی دانم دلشوره بود یا اشتیاق. به خودم که آمدم دیدم دارم با خودم می گویم یعنی امشب تقدیر سال آینده ام چگونه رقم خواهد خورد؟ خدایا می شود فلان کارم بهتر شود؟ می شود به فلان هدفم برسم؟ می شود فلان کنم و فلان شود؟ در همین فکرها بودم که مادرم صدا زد«پاشو پنج دقیقه دیگه افطاره... ». در راه مسجد
 ٠٥:٣٩ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
شبی که دعاها و درخواست ها مستجاب می شود
شبی که دعاها و درخواست ها مستجاب می شود شب قدر شبی است که فهم ویژگی‌ های آن، کاری ساده نیست. شبی که خداوند درباره آن فرموده: «وَ ما أَدْراكَ‏ ما لَیْلَةُ الْقَدْر[قدر/2] تو چه مى‏ دانى شب قدر چیست؟» شبی که یک سوره از قرآن کریم درباره آن نازل شده و در جای جای این کتاب آسمانی به آن اشاره شده است. شب قدر رمزگشایی از شب قدر تنها با استفاده از آن آیات الهی و تفسیری برخاسته از کلام معصومین (علیهم‌ السلام) امکان دارد؛ که به آن می ‌پردازیم. نزول دفعی قرآن مجید در اولین آیه از سوره قدر می ‌خوانیم: «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَیْلَةِ الْقَدْر[قدر/1] همانا ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم.» این آیه بیانگر فرو فرستادن کل قرآن در این شب بزرگ و نورانی، بر قلب و جان پیامبر(صلی‌ الله ‌علیه ‌و آله) است.
 ٠٥:٣٥ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
غبار روبی مساجد در روایات
قال الباقر (علیه السلام): اوحی الله الی نبیه طهر مسجدک. (وسائل الشیعه/ج۱/ص۴۸۴) خداوند متعال به پیامبر خود فرمان داد که مسجد خویش را طاهر و پاکیزقال علی (علیه السلام:)‌و جمروا (المساجد) فی کل سبعه ایام. (بحار الانوار/ج۱۸/ص۱۰۷) مساجد را هر هفته خوش بو و معطر کنید. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله: ) من کنس المسجد یوم الخمیس، لیله الجمعه فاخرج من التراب ما یذر فی العین غفر الله له. (وسائل الشیعه/ج۳/ص۵۱۱)‌کسی که در روز پنج شنبه، شب جمعه، به نظافت مسجد بپردازد، و به اندازه سرمه ای که در چشم کشیده می شود غبار از مسجد برگیرد، خداوند او را می آمرزده گمن قم مسجدا کتب الله له عتق رقبه و من اخرج منه ما یقذی عینا کتب الله عزوجل له کفلین من رحمته، (امالی صدوق/ص۱۸۰)
 ٠٨:٥٢ - 1396/02/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
قلب مومن تنها مخلوقی است که گنجایش خداوند را دارد
ان شا الله رحمتی: قلب مومن تنها مخلوقی است که گنجایش خداوند را دارد ان شاءالله رحمتی در نشست شناخت هانری کربن گفت: تنها قلب مومن گنجایش خداوند را دارد. قلب مومن در واقع همان امر نا آفریده در اوست که به اندازه خداوند می تواند بزرگ شود. به گزارش خبرنگار مهر، نشست شناخت هانری کربن روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار گردید. در این نشست ان شا الله رحمتی به ایراد سخنرانی پرداخت.
 ٠٦:١٠ - 1396/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1878
کل بازديدها :10767990
بازديدکنندگان آنلاين :13
بازديدازاین صفحه :177605