نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


آیت الله رمضانی:
تواضع و فروتنی نخستین ویژگی بارز عبادالرحمن است
آیت الله رمضانی: تواضع و فروتنی نخستین ویژگی بارز عبادالرحمن است آیت الله رمضانی گفت: قرآن کریم به جهت اهمیت بالای تواضع و فروتنی، نخستین نشانۀ و ویژگی بارز عبادالرحمن را این فضیلت اخلاقی یعنی فروتنی می داند. به گزارش خبرگزاری مهر، متن زیر مشروح خطبه های این هفته نماز جمعه هامبورگ به امامت آیت الله رمضانی است که در ادامه می خوانید؛ بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله ربّ العالمین و الحمد لله الذی لا مُضادّ له فی مُلکه و لا مُنازِعَ لَهُ فی أمره. الحمدالله الذی لا شریک لَهُ فی خلقه ولا شبیه لَهُ فی عَظَمَتِه (جزء من دعاء الإفتتاح) وصلّی الله علی سیدّنا ونبیّنا محمّد صلّی الله علیه وعلی آله الطاهرین واصحابه المنتجبین. عبادالله ! أُوصیکم و نفسی بتقوی الله و اتّباع امره و نهیه.
 ١٣:٢٩ - 1396/11/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
عوامل درون دینی دین گریزی
عوامل درون دینی دین گریزی اگر دین به درستی فهمیده نشود و عمیق دریافت نگردد، فهمی آسیب دیده در انسان شکل می گیرد و چنین فهم و دریافتی راهبر به مقاصد دین نیست، بلکه گِرد خود گشتن و راه به جایی نبردن است. دین گریزی 1ـ بد فهمیدن و نفهمیدن اگر دین به درستی فهمیده نشود و عمیق دریافت نگردد، فهمی آسیب دیده در انسان شکل می گیرد و چنین فهم و دریافتی راهبر به مقاصد دین نیست، بلکه گِرد خود گشتن و راه به جایی نبردن است. مصداق بارز بد فهمیدن دین خوارجند که عبادت پیشه و متنسّک بودند، اما شرّ و فسادی که در دین و دینداری به پا کردند هنوز دامنگیر اسلام و مسلمانان است.
 ١٣:٢٣ - 1396/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
فحش دادن و بد زبانی در روایات و راه درمان
فحش دادن و بد زبانی در روایات و راه درمان فحش دادن و هرزه گویی باعث می شود که خوبان و نیکان از فحش دهنده تنفر و انزجار پیدا کنند و در نتیجه از او دوری گزینند و در عوض بدان و پستان دور او را بگیرند و غرق در فساد و تباهی شوند. امیرمؤمنان در این رابطه می فرماید: از هر کلام زشت و سخن ناروا پرهیز کن زیرا با گفتن آن پستان و رذلان به تو روی می آورند و کریمان از تو می گریزند. دشنام دادن باعث کینه توزی و دشمنی می شود. بدزبانی یکی از کارهای زشت و حرام که متأسفانه جوامع انسانی به آن گرفتار هستند، دادن القاب زشت و فحش به همدیگر است.
 ١٣:٢٠ - 1396/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
دعایی برای نجات از بلا و گرفتاری ها
با دعا سرنوشتتان را تغییر دهید دعایی برای نجات از بلا و گرفتاری ها بلا و گرفتارى بر مؤمنى وارد نمى شود مگر آنکه خداوند جلّ و على بر او الهام مى فرستد که به درگاه بارى تعالى دعا نماید. دعایی برای نجات از بلا و گرفتاری ها انسان برای بدست آوردن کمالات مادّی و معنوی خود و همچنین رفع گرفتاری و شداید که در زندگی با او رو به رو می شود نیازمند به نیروی قوی تر و والاتر است. یکی از نیروهای قوی دعا است.
 ١٣:٢٥ - 1396/11/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
مسجد، جايگاه و آثار
مسجد، جايگاه و آثار برخي از اصطلاحات ديني، پيش از اسلام نيز به كار مي‌رفته‌اند و معاني گوناگوني داشته‌اند، ولي در اسلام همان اصطلاحات، معاني ويژه‌اي به خود گرفته‌اند.مسجد و محراب از اين واژگانند. در كتاب‌هاي لغت، معاني فراواني براي اين دو واژه بيان شده است. مسجد مفهوم شناسي برخي از اصطلاحات ديني، پيش از اسلام نيز به كار مي‌رفته‌اند و معاني گوناگوني داشته‌اند، ولي در اسلام همان اصطلاحات، معاني ويژه‌اي به خود گرفته‌اند.مسجد و محراب از اين واژگانند. در كتاب‌هاي لغت، معاني فراواني براي اين دو واژه بيان شده است.
 ١١:٢٢ - 1396/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
درمان بخيل و خودبين و تهمت زن چيست؟
درمان بخيل و خودبين و تهمت زن چيست؟ کسی که به صفت بخل مبتلا است. پس از پي بردن به زشتي اين رذيلت و آثار بسيار منفي آن كه بر شخصيت او مي گذارد و اشتياق مي يابد كه ريشه اين صفت را از قلب خويش بر كند و به جاي آن صفت زيباي جود و سخاوت را بنشاند، این شخص چاره ای ندارد كه به صورت عملي به اعطاي مال و بذل و بخشش بپردازد. درمان
 ١٠:٠٩ - 1396/11/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن
توجه به حاجات مادی و معنوی در دعا
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن توجه به حاجات مادی و معنوی در دعا در بین امور آخرتی هم اهمّ امور برای من این است که گناهانم آمرزیده شود. می ‏گوییم «دفع ضرر» اولی است از «جلب منفعت»؛ آیا بهتر نیست که انسان جلوی ضرر را بگیرد تا بخواهد جلب منفعت کند؟ اصلاً عاقل اینگونه است. دعا حاجات معنوی و آخرتی امام باقر(علیه‏ السلام) به ابوبصیر، اوّل به‏ طور کلّی می‏ فرماید «أَلَا عَبْدٌ مُؤْمِنٌ يَدْعُونِي لآِخِرَتِهِ وَ دُنْيَاهُ»؛ اوّل این مطلب کلّی را فرمود؛ «دنیا» و «آخرت». اوّل هم آخرت را مطرح می‏کند.
 ١٠:٠٤ - 1396/11/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن
شب جمعه و ندای اجابت دعا
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن شب جمعه و ندای اجابت دعا خدای متعال هر شب جمعه از سر شب تا آخر شب، از بالای عرش ندا می‏دهد: آیا بنده ‏ای هست که من را بخواند و از من برای آخرت و دنیایش درخواست کند، تا قبل از آنکه فجر طالع شود که جوابش را بدهم؟ دعا ندای فرشته منادی در شب جمعه در باب شب جمعه ما روایات متعددی داریم؛ یک روایت از پیغمبر اکرم(صلّی‏ لله ‏علیه ‏وآله ‏وسلّم) است که حضرت فرمود:
 ١٠:٥٧ - 1396/11/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
آمادگی برای ورود به عالم آخرت
جرعه های معرفت-شرح حدیث معصومین (ع) در کلام رهبر انقلاب آمادگی برای ورود به عالم آخرت فی الکافی، عن جابرٍ قال: دخلتُ علیِ ابی جعفرٍ (علیه‌السلام) فقال:یا جابر! إنّ المؤمنین لم یطَمَئنوّا الٍی الدنیا بِبقَائهم فٍیها و لم یأمنوا قُدومَهُمُ الآخرهًْ. یا جاٍبر! الآخرهًْ دارُ قرار و الدنیا دارُ فناء و زَوالٍ ولکٍنَّ أهلَ الدنیا أهلُ غَفلْهًْ و کأنّ المؤمنین هُم الفقهاء وأهلُ فکرهًْ و عبِرهًْ لم یصُمُّهم عن ذکِر الله تعالی ما سَمِعوا بآذانهِم و لم یعُمِهم عن ذکر الله ما رَأوا منِ الزینهًْ بأعینُهِم فَفازوا بثِوَاب الآخرهًْ کما فازوا بذلک العلم.(1) جابر می‌گويد: خدمت امام باقر(ع) رسيدم، حضرت فرمود: اى جابر! همانا مؤمنين به ماندن در دنيا اطمينان نكردند و از رسيدن به آخرت ايمن نگشتند.
 ٠٩:١٥ - 1396/11/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
درمان قساوت قلب
درمان قساوت قلب معنای «قساوت قلب» و راه درمان آن چیست؟ آیا بی‌احساس و بی‌عاطفه بودن نشانه‌ای از قساوت قلب‌ است؟ قلب یخی پرسش با سلام؛ کسی که مدت زیادی است که هیچ عاطفه و احساس ندارد، آیا دچار قساوت قلب شده است، راه درمان آن چیست؟ پاسخ اجمالی
 ١١:٢٠ - 1396/11/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
پرسش و پاسخ هایی پیرامون شب اول قبر
کسانی که دفن نمی شوند هم شب اول قبر دارند؟
پرسش و پاسخ هایی پیرامون شب اول قبر کسانی که دفن نمی شوند هم شب اول قبر دارند؟ آیا افرادی که بعد از چند روز از فوت شدنشان دفن می شوند و یا اصلا دفن نمی شوند و مثلا در دریا رها می شوند و یا شکار حیوانات درنده می شوند هم شب اول قبر را خواهند داشت؟ فشار قبر شب اول قبر، اولین شبى است كه روح از بدن مفارقت كرده است. شب اول قبر و حوادث آن، در قبر معهود بین ما صورت نمى ‏گیرد؛ بلكه مراد جایگاه روح آدمى است كه در عالم دیگر قرار دارد و فشار و دیگر مسائل آن جنبه مادى ندارد. مقصود از قبر در بسیارى از روایات عالم برزخ است. بر اساس آیات و روایات، روح انسان پس از مرگ و انقطاع از بدن مادى، خود را با بدن برزخى و قالب مثالى مى یابد. بدن مثالى، شباهت بسیارى به بدن دنیوى انسان دارد؛ ولى در عین حال بدنى است كه با نظام و قوانین عالم برزخ سازگار است و با بدن مادى دنیوى، تفاوت هایى دارد. افزون بر اینكه در بیشتر موارد، مقصود از واژه «قبر»، در واقع «برزخ» است ؛ چنان كه در روایت آمده: «ان القبر روضة من ریاض الجنة او حفرة من حفرالنار»؛ بحارالانوار، ج 6، ص 159، ح 19 . ؛ «قبر یا باغى از باغ هاى بهشت و یا جایگاه پستى از جایگاه هاى آتش است» .
 ١١:١٥ - 1396/11/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
ثواب راز ونياز شب قدر با خواندن سوره سجده
ثواب راز ونياز شب قدر با خواندن سوره سجده پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: کسی که سوره‌ی الم تنزیل (سجده) و سوره‌ی «تَبارَکَ الَّذين بِیَدِهِ المُلکُ» را بخواند مانند آن است که شب قدر را احیا گرفته باشد. قران فضائل و خواص سوره سجده تعداد آیات: ٣٠ ـ کلمات: ٣٧٥ ـ حروف: ١٥٦٤ سور‌ه‌ی مکّی جز آیات مدنی ١٦ تا آخر ٢٠ (بعد از سوره‌ی «مؤمنون» نازل شده است) نامگذاری
 ١٣:٣٥ - 1396/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر چیست؟
آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر چیست؟ بسیاری از مردم بر اثر ندانستن حکم و آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر، صرفاً برای سرگرم کردن خود دست به چنین کاری می زنند، ولی گاهی هم غرق شدن در گناهان ریشه ی مسخره کردن افراد است؛ زیرا گناه قلب انسان را تیره و از ارزش ها گریزان می کند. تمسخر مسخره كردن و استهزاء دیگران یکی ازبزرگترین رذایل اخلاقی است که گاهی ما خیلی ساده از کنار آن می گذریم. گاها ما عکس العملی که در مقابل یک قاتل از خود نشان می دهیم به مراتب شدیدتر از برخوردی است که با مسخره کنندگان داریم در حالی که اگر شخصی جسم فردی را به قتل رسانده فرد مسخره کننده با زبان خود افراد را کشته است. یا اگر کسی با چاقو به کسی حمله کند همه ی ما پریشان می شویم در حالی که مسخره کردن هم حمله با چاقو به روح انسان است اما گاهی به راحتی از کنار آن می گذریم.
 ١٣:٣٤ - 1396/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
کارهایی که عذاب شب اول قبر را کم می کند
کارهایی که عذاب شب اول قبر را کم می کند بعد از مرگ عذاب شب اول قبر انسان را اذیت میکند در ادامه با انجام کارهایی که باعث میشود عذاب شب اول قبر کم تر شود را دنبال کنید. قبر بسیاری از اعمال هستند که موجب کاهش عذاب شب اول قبر در انسان می شوند که یکی از آن ها تلاوت سوره های قرآن کریم است. امام صادق (ع)می فرماید: مردی که بر اخلاق همسری بد اخلاق صبر کند و به حساب أجر الهی بگزارد، خداوند پاداش شکرگزاران را به او خواهد داد. مطابق روایات معتبر در منابع حدیثی شیعه، عواملی چند، موجب آرامش در قبر می شود: 1.خواندن نماز لیله الدفن(وحشت) :
 ٠٧:٠٣ - 1396/10/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
دروغ های منفعتی یا مصلحتی؟!
جواز دروغ به همسر
دروغ های منفعتی یا مصلحتی؟! جواز دروغ به همسر سخنی که تیشه ای شده است برای ریشه های زندگی در روابط زن و شوهرهایی یا ابتدای زندگیشان است و ابتدای راه با آن مواجه شده اند و یا سالیان سال است بنا به عللی خود را به ندیدن و نفهمیدن زده اند و اکنون کاسه صبرشان لبریز شده و یا تازه با این معضل مواجه شده اند. دروغگویی - به دليل علاقه‌ زيادي كه به همسرم داشتم مجبور شدم به او دروغ بگويم - هنوز که هنوز است دروغ می گوید و وعده می دهد که تا چند ماه دیگر درست می شود.ولی می دانم که دروغ می گوید
 ٠٦:٥٥ - 1396/10/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار سحرخیزی و نماز شب در کلام آیت‌الله شب زنده‌دار
آثار سحرخیزی و نماز شب در کلام آیت‌الله شب زنده‌دار إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَلِكَ مُحْسِنِينَ كَانُوا قَلِيلًا مِّنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ ایت الله شب زنده دار استغفار و شب‌ زنده‌داری؛ دو ویژگی محسنین «إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَلِكَ مُحْسِنِينَ كَانُوا قَلِيلًا مِّنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ؛ پرهيزگاران در باغ‌ها و چشمه‌سارانند آن‌چه را پروردگارشان عطا فرموده مى‏گيرند زيرا آن‌ها پيش از اين نيكوكار بودند و از شب اندكى را مى‏ غنودند و در سحرگاهان [از خدا] طلب آمرزش مى‏كردند»
 ٠٥:٥٣ - 1396/10/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
راه‌های سلوک و خودسازی از زبان آیت‌الله بهجت
راه‌های سلوک و خودسازی از زبان آیت‌الله بهجت آنچه درپی می‌آید برگزیده‌ای از دستورالعمل‌های عرفانی و اخلاقی در قالب پرسش وپاسخ از آیت‌الله بهجت(ره) است که برای علاقه‌مندان به سیروسلوک و تهذیب نفس و رسیدن به مدارج بالای عرفانی راهگشا خواهد بود. این مطلب را به نقل از ماهنامه مکتب اسلام شماره 662 تقدیم خوانندگان عزیز می‌کنیم. 1- اولین مرحله سیروسلوک به سوی خدا چیست؟ ج: اینکه حلال خدا را حلال بدانیم و حرام خدا را حرام. 2- کمال و رشد حقیقی انسان در چیست؟
 ٠٦:٥١ - 1396/10/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
وقف؛ خدمتی در رفع نیازهای روز جامعه
وقف؛ خدمتی در رفع نیازهای روز جامعه فریده شریفی سنت حسنه وقف یکی از مصادیق بارز احسان و خیرخواهی است و دارای ثواب و فضیلت‌های بسیاری است، ثوابی که برای واقف آثار و برکات معنوی زیادی به ارمغان می‌آورد، در وقف، ارزش‌ها و اخلاق‌های اسلامی از جمله نوع‌دوستی، خیرخواهی و مردم‌گرایی به اوج می‌رسد و دیوارهای سست و متزلزل خودخواهی، غرور و بی‌تفاوتی نسبت به دیگران فرو می‌ریزد. وقف از افتخارات دین اسلام است و از صدر اسلام تاکنون انسان‌های خیر و نیکوکار هرگاه مشکلی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم به وجود می‌آمد با نهایت عشق و ایثار و قرار دادن اموال خود در جهت رفع مشکل اقدام می‌کردند. وقف گره خوردن با تاریخ است، گذشتگان وقف می‌کنند برای آیندگان، آیندگان بهره می‌گیرند، درود می‌فرستند بر گذشتگان یعنی چیزی که وقف می‌شود حرام نمی‌شود.
 ٠٦:١٦ - 1396/10/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتاری از آیت الله مرتضی تهرانی؛
مکروهات مرز محرمات و معاصی است/ تساوی و اختلاف زن و مرد
گفتاری از آیت الله مرتضی تهرانی؛ مکروهات مرز محرمات و معاصی است/ تساوی و اختلاف زن و مرد اگر کسی عملی را مرتکب شود و بداند که مکروه است، یعنی حق‌تعالی به طور غیر الزامی انجام آن کار را نپسندیده است، خود را به مرز محرمات و گناهان نزدیک کرده، و ممکن است در حرام واقع شود. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر گفتاری از آیت الله مرتضی تهرانی در مورد آیه «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَی وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» است که در ادامه می خوانید؛ عدم تفاوت بین زن و مرد، در صورت انجام عمل صالح همراه با ایمان
 ٠٥:٢٠ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی
منطق شهادت در اسلام
حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی منطق شهادت در اسلام واقعیت این است که اگر افرادی نبودند و به موقع به میدان جهاد نمی رفتند، و اسلام را یاری نمی کردند، امروز از اسلام خبری نبود. لذا امام علی (ع) می فرمایند : «فَرَضَ الله الجهادَ عِزاً للاسلام» یعنی خداوند جهاد را برای عزت بخشیدن به اسلام واجب نمود. برای آغاز، مایلم از باب مقدمه، چند نکته را خدمتتان عرض کنم : نکته اول، درباره مفهوم شهادت است. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند : مَن قُتِلَ فی سَبیلِ الله فَهُوَ شَهید؛ یعنی کسی که در راه خدا کشته بشود شهید است.
 ٠٩:٠٣ - 1396/08/23 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :8231
کل بازديدها :12850031
بازديدکنندگان آنلاين :17
بازديدازاین صفحه :219704