نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


اعتکاف پنجره ای به ملکوت
اعتکاف پنجره ای به ملکوت مقدمه: انسان به عنوان اشرف مخلوقات، تمام تلاش و کوشش خویش را به کار می‌برد تا بتواند به سعادت و کمال الهی برسد و بهترین راهی که می‌تواند او را به این هدف متعالی برساند، عبادت باری تعالی می‌باشد و یکی از مصادیق عبادت، سنت پسندیده‌ی«اعتکاف» می‌باشد. اعتکاف را می‌توان نمادی از عبادات خالصانه و پیوندی محکم و ناگسستنی بین انسان و خداوند منان که منشأ کمال و خوبی‌هاست به شمار آورد. شخص معتکف با انتخاب این نوع عبادت، جسم و روح خود را برای رسیدن به مبدأ هستی، پرورش می‌دهد تا بتواند از چشمه سار عشق و معرفت او سیراب گردد.
 ٠٦:٣٣ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب ) قسمت سیزدهم
جلوه‌هایی از ارتباط ائمه هدی(علیهم السلام) با خداوند
محفل انس (نماز شب ) قسمت سیزدهم جلوه‌هایی از ارتباط ائمه هدی(علیهم السلام) با خداوند حضرت سیدالشهداء حسین بن علی(علیهما اسلام) که جایگاه رفیع او و قرب و منزلتش در نزد خالق یکتا مورد غبطه انبیاء و مقربان درگاه ربوبی است و همه اهل عرش و فرش را دائماً متوجه خود ساخته است و هیچ عنصر حقیقت‌جو و آزادی‌خواه و عارف و سالکی در همه اعصار و امصار نیست جز اینکه شخصیت بی‌بدیل و چهره تابناک حسینی(علیه السلام) را وجهه راه و رسم و سیر و سلوک خود قرار داده و به عنوان یک الگوی کامل به حضرتش تأسی می‌جوید.
 ٠٦:٥٣ - 1395/11/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت دوازدهم
سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها)درشب زنده داری:
محفل انس (نماز شب) قسمت دوازدهم سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها)درشب زنده داری: حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها)که ازبرجسته ترین بانوان کون ومکان است یکی ازویژگی های آن بانوی بی بدیل شب زنده داری وارتباط اوباخالق هستی استبانویی که درروایات رسیده ازسیدالمرسلین(صلی الله علیه وآله وسلم)وامامان معصوم(علیهم السلام)بعنوان سیده زنان عالمین من الاولین والاخرین یادشده است وقتی رسولخدا(صلی الله علیه وآله وسلم)می فرمایند:فاطمه بهترین زنان جهان است .ازحضرت سؤال می شودآیافاطمه (سلام الله علیها)بزرگ زنان عصرخویش است فرمودند:آن مریم است که بزرگ زنان عصر خویش بود،دخترم فاطمه بهترین زنان گذشته وآینده است وقتی درمحراب عبادت قرار می گیردهفتادهزار ازفرشتگان مقرب الهی بر اوسلام می دهندومی گویند:
 ٠٩:٥١ - 1395/10/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت یازدهم
سیره امام علی(علیه السلام) در شب‌زنده‌داری و عبادت شبانه
محفل انس (نماز شب) قسمت یازدهم سیره امام علی(علیه السلام) در شب‌زنده‌داری و عبادت شبانه چهره تابناک امیرالمؤمنین(علیه السلام) در طول تاریخ از جنبه‌ها و ابعاد مختلف مورد توجه فرهیختگان، دانشمندان و صاحبان عقل و خرد بوده است چه در زمان حیات و چه بعد از شهادت مظلومانه‌اش، حتی دشمنان آن حضرت که گاهی مورد عتاب وجدان درونی خود قرار می‌گرفتند در فضایل این عبد صالح پروردگار لب به سخن می‌گشودند و خواسته یا ناخواسته از عظمت‌های روحی وعلو درجات معنوی او سخن می‌گفتند. یکی از جنبه‌ها و ابعاد وجودی حضرت علی(علیه السلام) عبادت‌ها و مناجات‌ها و راز و نیاز و انس آن حضرت با خدای عالم است. کسی که به راحتی در حق او می‌توان گفت که ستاره‌ای در آسمان ندرخشید که علی(علیه السلام) در خواب ببیند
 ٠٥:٥٠ - 1395/10/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس(نماز شب) قسمت دهم
محفل انس(نماز شب) قسمت دهم سیره پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) در نماز شب
محفل انس(نماز شب) قسمت دهم سیره پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) در نماز شب مرحوم علامه طباطبایی در کتاب شریف المیزان می‌گوید: «وقتی این سوره (سوره مزمل) که از اولین سوره‌های نازل شده به حضرتش می‌باشد نازل شد وجود مبارک حضرت شب‌ها بسیار کم می‌خوابید و زیاد بیدار می‌ماند و با خدای خود راز و نیاز می‌کرد.» در المنثور از قول عایشه همسر پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) نقل می‌کند که حضرت شب‌ها بسیار کم می‌خوابید چون خدای متعال دستور داده بود: «قُمِ‏ اللَّيْلَ‏ إِلَّا قَلِيلا» شب را بپاخیز مگر اندکی همان‌گونه که قبلاً اشاره شد نماز شب بر حضرت واجب بود و او می‌بایست هر شب به‌پا خیزد و نماز شب را با آدابی که خود حضرت بیان فرموده است اقامه کند. علاوه بر وجوب رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) نماز شب را به سبک خاصی می‌خواندند. مرحوم کلینی در کتاب شریف کافی شیوه
 ٠٥:٠٧ - 1395/10/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس(نماز شب) قسمت نهم :الگوها
محفل انس(نماز شب) قسمت نهم الگوها پس از بررسی نماز شب از دیدگاه قرآن و روایات به سراغ نمونه‌های عملی و جلوه‌های رفتاری بندگان برگزیده پروردگار می‌رویم تا ببینیم آنها چگونه و با چه عشق و اشتیاقی این محفل انس ربوبی را برپا کرده اند و چگونه عرشیان و آسمانیان را به تماشای بزم خود با خالق هستی نظاره‌گر می‌ساختند. نماز شب رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) بر اساس آنچه در سیره و سنت نبوی(صلی الله علیه وآله وسلم) نقل شده است و به استناد پاره‌ای از روایات و هم‌چنین آیه شریفه «وَ مِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ‏ نافِلَةً لَكَ عَسى‏ أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُودا» و نظر مفسران در ذیل این کریمه، آن است که نماز شب بر رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) واجب بوده است.
 ٠٦:١١ - 1395/09/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
معیار قواعد اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی
معیار قواعد اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی خبرگزاری فارس: معیار قواعد اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی هدف این نوشتار، بررسی معیار و مبنای ارزش‌های اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی است. چکیده هدف این نوشتار، بررسی معیار و مبنای ارزش‌های اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی است. اجرای قواعد اخلاقی در نظام سیاسی، مستلزم شناخت معیار اخلاقی درآن نظام سیاسی است. در تبیین معیار قواعد اخلاقی، چهار رویکرد وظیفه‌گرایی، نتیجه‌گرایی، فضیلت‌گرایی وحق‌مداری وجوددارد. همۀ این رویکردهای اخلاقی می‌کوشند به چیستیِ ملاکِ ارزشمندیِ عمل اخلاقی پاسخ دهند. به‌دلیل تکثر نظریه‌های اخلاقی، حتی در نظام اخلاق اسلامی، مهم است که مبنای عمل سیاسی اخلاقی کدام رویکرد و معیار است.
 ٠٧:٤٦ - 1395/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت هشتم
بسمه تعالی محفل انس (نماز شب) قسمت هشتم منتظران مرحوم حاج میرزا جواد آقای ملکی تبریزی اعلی الله مقامه در رساله شریف لقاءالله روایتی را نقل می‌کند که حاکی از انتظار بی تابانه منتظران محفل انس است و آن روایت این است: خدای تعالی به یکی از صدیقین حضرت داود(علیه السلام) وحی کرد که در میان بندگان، بندگان خاصی هستند که آنان مرا دوست می‌دارند و من آنان را دوست می‌دارم آنان به من مشتافتند و من به آنان اشتیاق دارم آنان به یاد من هستند و من به یاد آنانم، آنان به من نظر دارند و من به آنان نظرمی کنم، تو (ای داود) اگر در راه آنان قدم نهادی تو را دوست خواهم داشت و اگر از راه آنان عدول کنی و راه دیگری انتخاب کنی، دشمنت خواهم گرفت.
 ٠٧:٥٦ - 1395/08/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا جهان به سوی فاجعه و نابودی می ­رود؟/ وضع اخلاقی خوبی نداریم
آیا جهان به سوی فاجعه و نابودی می ­رود؟/ وضع اخلاقی خوبی نداریم رئیس فرهنگستان علوم ایران گفت: این که مسیر انحطاط سرعت گرفته است باید همه را به فکر وادارد که بپرسند جهان دارد به کجا می ­رود و چه بر سر آدمی خواهد آمد؟ به گزارش خبرنگار مهر، متن پیش رو گزارشی از سخنرانی رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در دومین نشست از سلسله‌ نشست‌ های اخلاق تعلیم و تربیت است که در دانشگاه یزد برگزار شده است؛
 ٠٦:١٠ - 1395/08/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب)قسمت هفتم
بسمه تعالی محفل انس (نماز شب)قسمت هفتم دوستی و هم‌نشینی خداوند با شب‌زنده‌داران یکی از مهم‌ترین عواملی که افراد را با یکدیگر پیوند می‌دهد و موجب به‌وجود آمدن دوستی‌ها می‌شود، انجام اعمال مورد پسند یکدیگر است بعد از نزدیک بودن فکر و اندیشه که عامل مهم پیوند‌هاست، اعمال و رفتار مورد پسند می‌تواند انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک نموده و پیوند دهد به همان میزان که افکار و اندیشه‌های ناهمگون و رفتار نامتجانس قادر است پیوندها را بگسلد و افراد و اشخاص را از یکدیگر دور سازد. حال اگر کسی بخواهد با خالق هستی و حضرت باری ـ جل جلاله ـ طرح دوستی بریزد و ارتباط صمیمانه داشته باشد می‌بایست از معرفت لازم و رفتار مورد رضایت و خشنودی او برخوردار باشد از این‌رو حضرت ختمی مرتبت، حبیب الله الاکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) در روایتی می‌فرماید: «مَا اتَّخَذَّ اللّهُ اِبْراهِيمَ خَليلاً اِلاّ لِإِطْعَامِهِ الطَّعامَ، وَصَلاْتِهِ بِاللَّيْلِ وَالنَّاسُ نِيامٌ ؛ خداوند ابراهیم(علیه السلام) را خلیل و دوست خود قرار نداد مگر از آن جهت که مردم را اطعام می‌کرد و شب هنگام که مردم در خواب بودند او نماز می‌خواند و البته لازم به توضیح است که این کلام لابد به مناسبتی بیان شده است و به عنوان دو مصداق از مصادیق زیادی که می‌تواند فردمحبوب پروردگار باشد ذکر گردیده است. غرض آن است که نماز شب یکی از مواردی است که می‌تواند ارتباط دوستی عبد و مولی را به وجود آورد و موجب محبت و دوستی پروردگار بشود.
 ٠٧:٤٩ - 1395/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
زیارت جامعه، منشور امام شناسی و شیعه شناسی است
به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛ زیارت جامعه، منشور امام شناسی و شیعه شناسی است/ ابن الرضای ثانی زیارت جامعه منشور امام شناسی و شیعه شناسی است و از سوی ائمه معصومین تاکیدات زیادی بر قرائت این زیارت و تامل در آن شده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دهمین امام بزرگوار شیعیان حضرت امام هادی(ع) که شاید شناخت کمی از این امام همام در میان شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت وجود داشته باشد، در ۱۵ ذیحجه به دنیا آمد. مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه مغربیه نام داشت که از سنین کودکی در خانه امام جواد(ع) و تحت تعلیم بنات رسول الله قرار گرفت.
 ٠٦:٥٩ - 1395/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب ) قسمت ششم
بسمه تعالی محفل انس (نماز شب ) قسمت ششم اهمیت نماز شب در روایات معصومین(علیهم السلام) در خصوص اهمیت نماز شب روایات فراوانی از رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) و ائمه هدی(علیهم السلام) رسیده است که به برخی از آنان اشاره می‌شود. در کتاب شریف من لایحضره الفقیه شیخ صدوق نقل می‌کند که: «نزل‏ جبرئيل‏ على النّبيّ صلّى اللَّه عليه و آله فقال له يا جبرئيل عظنى قال يا محمّد عش ما شئت فانّك ميّت و احبب من شئت فانّك مفارقة و اعمل ما شئت فانّك ملاقيه شرف المؤمن صلاته باللّيل و عزّه كفّ الاذى عن النّاس‏ ؛ جبرئیل(علیه السلام) بر پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) نازل شد، حضرت به او فرمود: ای جبرئیل مرا موعظه کن، جبرئیل گفت: ای محمد! زندگی کن هر آن‌گونه که خواهی، پس به‌راستی تو خواهی مرد، دوست بدار هر کس را که خواهی پس از او جدا خواهی شد
 ٠٦:٥٦ - 1395/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
عرفه روز معرفت و شناخت است/ بایسته‌های دعا در روز عرفه
عرفه روز معرفت و شناخت است/ بایسته‌های دعا در روز عرفه یکی از فرصت های مهم در روز عرفه، که بسیار مورد تأکید ائمه معصومین و بزرگان دین قرار گرفته است، فرصت دعا و مسئلت از خداوند است. در این روز خداوند عطای خود را بر مردم گسترانیده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: عرفه روز نیایش با خداست. در آیه ۷۷ سوره فرقان آمده است «قُلْ مَا یَعْبَأُ بِکُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُم» یعنی بگو پروردگارم به شما توجه نمی‌کرد اگر دعاهایتان نبود. امیرالمومنین علی(ع) چهار شرط برای اجابت دعا را اینگونه بیان می‌فرمایند «لِلدُّعَاءِ شُرُوطٌ أَرْبَعَهٌ الْأَوَّلُ إِحْضَارُ النِّیَّهِ وَ الثَّانِی إِخْلَاصُ السَّرِیرَهِ وَ الثَّالِثُ مَعْرِفَهُ الْمَسْئُولِ وَ الرَّابِعُ الْإِنْصَافُ فِی الْمَسْأَلَه.» اول توجه کامل به خدا؛ دوم سرشت با اخلاص؛ سوم شناختن خدا؛ چهارم انصاف در سؤال‏. یعنی بقیه را هم در نظر بگیریم. لذا همه چیز را نباید برای خودمان دعا کنیم.
 ١٠:٣٢ - 1395/06/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
دعای عرفه؛ عشق نامه امام حسین(ع)
دعای عرفه؛ عشق نامه امام حسین(ع)/ روزی برای طلب رحمت الهی قم - عضو هیئت علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: فرازهای دعای عرفه، جلوه عشق امام حسین(ع) به خداوند و نوعی عشق‌نامه است و همگی باید در این روز رحمت الهی را طلب کنیم. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: نهم ما ذی الحجه روز عرفه است؛ عرفه روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود خوانده و مَوائد جُود و احسان خود را برای ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‌تر و در خشمناک‌ترین اوقات خواهد بود. عرفه روزی است که حاجیان در سرزمین عرفات وقوف می‌کنند و نغمه ربنا را به لب جاری می‌سازند. از برترین اعمال این روز قرائت دعای عرفه است، دعایی که میراث کلام دل‌نشین اربابمان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است.
 ٠٧:١٧ - 1395/06/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
روز عرفه
روز عرفه روز عرفه از عیدهای بزرگ است گر چه به اسم عید نامیده نشده است و روزی است که حق تعالی بندگانش را به عبادت و اطاعت خود فرا خوانده و سفره های جود و احسان خود را برای آنها گسترانده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده تر و خشمناک تر از اوقات دیگر است. (مفاتیح الجنان/522) امام زین العابدین7 در روز عرفه صدای سائلی را شنید که از مردم در خواست می نمود، فرمود: وای برتو! آیا در این روز از غیر خدا در خواست می کنی؟ در حالیکه امید می رود در این روز فضل خدا شامل بچه های در شکم شود و آنها نیزسعادتمند شوند. (سابق) -
 ٠٧:٠٥ - 1395/06/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت پنجم
محفل انس (نماز شب) قسمت پنجم اهمیت شب‌زنده‌داری و نماز شب در قرآن پیر مراد و پیشوای فقیدمان در یکی از سخنرانی‌های خودمی گوید: این قسمت ازآیه شریفه «ومَنْ‏ تابَ‏ مَعَكَ؛ و کسانی که با تو هستند» حضرت را پیر کرده، یعنی همراه کردن مردم با معارف بلند قرآنی و استقامت ورزیدن آنها در این راه، کار آسانی نیست چه بسیار پیروانی بودند تا نیمه های راه پیشوایان الهی را همراهی کردند و در وسط راه رها کردند و جدا شدند. حتی گاهی اولیاء الهی در مصاف با ستمگران در چند قدمی پیروزی بودند، اما به ناگاه یاران عقب نشستند و معرکه را به دشمن واگذار کردند. و دیگرانی که در هنگام نبرد خود را به کیسه‌های زر دشمن فروختند و ولی و حجت خدا را تنها گذاشتند.
 ٠٦:٢٤ - 1395/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس(نماز شب) قسمت چهارم
محفل انس(نماز شب) قسمت چهارم رابطه نماز شب و مسئولیت سنگین الهی مطلب دیگر دراین کریمه القاء سخن و قول سنگین است قول و سخن سنگین هر چه باشد به نظر می‌رسد درون خود یک مسئولیت بسیار مهم و پراهمیت را به همراه دارد که شب و شب‌زنده‌داری و کمک گرفتن از نماز و تلاوت قرآن است که می‌تواندبنده برگزیده ربوبی را برای آن مسئولیت آماده سازد. «ثقل و سنگینی کیفیت خاصی برای جسم است و خاصیت آن این است که حمل چنین جسمی و جابجا کردن آن دشوار است، و چه بسا همین کلمه در غیر جسم، مثلاً در امور معنوی هم به عنوان استعاره استعمال می‌شود. مثلاً می‌گویند: درس امروز سنگین بود یعنی تحمل آن برای فهم و درک شاگردان دشوار بود و یا می‌گویند: سخنرانی امروز که همه‌اش نظریه‌های علمی دقیق بود، برای عوام سنگین بود که در این گونه تعبیرها کلمه سنگین در غیر جسم به کار رفته، در امور معنوی که درک آن دشوار است و یا حقایقی در بر دارد که رسیدن به آن سخت است و یا فرمان‌هایی که امتثال آن و مداومت بر انجام آن دشوار است. قرآن کریم که کلام الهی است به هر دو اعتبار ثقیل است.
 ٠٤:٤٨ - 1395/06/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس(نماز شب) قسمت سوم
محفل انس(نماز شب) قسمت سوم شب‌زنده‌داری وسیله تسکین آلام روحی چهره‌هایی مثل حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) با اینکه در یک نصف روز تمام عزیزان خود را از دست می‌دهد و بار سنگین حراست و حفاظت از زنان و کودکان بی‌پناه واقعه عاشورا را به عهده دارد ضمن اینکه مسئولیت خود را به بهترین نحو انجام می‌دهد علی‌رغم ضربات روحی و خستگی جسمی که یکی از مصائب آن روز کافی بودهر انسان‌ صبور و مقاومی را از پا درآورد لکن در عین حال نماز شب و مناجات و راز و نیاز با معبود هستی را ترک نمی‌کند و اتفاقاً برای درمان همه دردها و تسکین همه آلام وبلایا از نماز در دل شب کمک می‌گیرد و همه چیز با این ارتباط برای او زیبا وقابل تحمل به پایان می‌رسد و مناجات‌ها و نیایش‌های زینب کبری(سلام الله علیها) در شب یازدهم محرم اعجاب همگان را برمی‌انگیزد و شگفت‌زده می‌کند
 ٠٦:٢٥ - 1395/06/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
* روز جهانی مسجد
* روز جهانی مسجد به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران 30 مرداد ماه به عنوان «روز جهانی مسجد» در سی امین نشست سازمان کنفرانس اسلامی ، به تصویب رسید. در 30 مرداد ماه سال 1348 قبله اول مسلمانان یعنی مسجد الاقصی که مورد توجه و احترام تمام ادیان توحیدی است ، توسط رژیم اشغالگر صهیونیستی و دست نشانده استکبار جهانی به آتش کشیده شد ، غافل از اینکه با قداست و عظمتی که این مسجد در نزد پروردگار عالم و مسلمانان جهان دارد، روزی شعله های آن ، دامن خود شان را گرفته و جان و خانه های عنکبوتی شان را که سست ترین خانه هاست ، در کم ترین زمان ممکن نابود خواهد نمود ان شاءالله. *
 ٠٦:٤٤ - 1395/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) (قسمت دوم)
محفل انس (نماز شب) (قسمت دوم) مناجاتیان دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند بی‌خود از شعشعه پرتو ذاتم کردند چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی وندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند باده از جام تجلی صفاتم دادند آن شب قدر که این تازه براتم دادند
 ٠٤:٢١ - 1395/05/25 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6276
کل بازديدها :9590942
بازديدکنندگان آنلاين :11
بازديدازاین صفحه :153849