نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


جبران حق الناس با استغفار!
دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟
جبران حق الناس با استغفار! دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟ معمولا مردم گمان مي کنند حق الناس فقط از ديوار مردم بالا رفتن يا دست در جيب مردم کردن است، غافل از آنکه حق الناس بسيار ريز است ... زیاد دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟ زندگی های امروز را که نگاه می کنیم می بینیم که سرشار است از افراط و تفریط های بی مورد. مثلاً اگر عده ای از مردم آنقدري كه براي نجس و پاكي، ادای مخرج اذکار آن هم خارج از توان، وسواس دارند كمي هم به حق الناس اهميت مي دادند، مشکلات خیلی کم می شد. در حالي كه اسلام ، طهارت و نجاست را آسان گرفته و مردم بر خود سخت مي گيرند؛ اما به حق الناس ، بسيار اهميت داده ، ولي مردم آنها را ساده مي گيرند.
 ١١:٣٥ - 1397/01/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
فنایی اشکوری
ثمرات و برکات سلوک عرفانی/ از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی
فنایی اشکوری در گفتگو با مهر: ثمرات و برکات سلوک عرفانی/ از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی است از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی است. تهذیب نفس و تصفیۀ آن از امراض و رسیدن به حالات و مقامات و اتصال به محبوب ازلی عالی ترین مرتبۀ سلامت معنوی را برای عارف به ارمغان می آورد. به گزارش خبرنگار مهر، عرفان چه فایده ای برای انسان دارد و چه دردی را درمان می کند؟ آیا نوعی سرگرمی و دلخوش کردن افراد منزوی نیست؟ آیا ضررش بیش از فایده اش نیست؟ دکتر محمد فنایی اشکوری، استاد فلسفه و عرفان تطبیقی در پاسخ به این سؤال گفت: جواب تفصیلی به این پرسش نیازمند بحث مفصلی است که مجال آن نیست؛ اما به صورت خلاصه مهمترین برکات عرفان را می توان چنین برشمرد.
 ١٢:١٥ - 1396/12/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
دستورالعملی ارزنده براي سير و سلوک
توکّل
دستورالعملی ارزنده براي سير و سلوک توکّل دستورالعمل ديگري كه جبرئيل براي موفّقيت پيامبر اكرم«صلی الله علیه و آله و سلم»از سوي خداوند آورد، در آيۀ «رَبُّ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكيلا؛ همان پروردگار شرق و غرب که معبودی جز او نیست، او را نگاهبان و وکیل خود انتخاب کن» بيان شده است. توکّل دستورالعمل ديگري كه جبرئيل براي موفّقيت پيامبر اكرم«صلی الله علیه و آله و سلم»از سوي خداوند آورد، در آيۀ «رَبُّ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكيلا؛ همان پروردگار شرق و غرب که معبودی جز او نیست، او را نگاهبان و وکیل خود انتخاب کن»(1) بيان شده است.
 ١١:١٥ - 1396/12/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
دستورالعملی ارزنده براي سير و سلوک
دعا و انقطاع الي الله
دستورالعملی ارزنده براي سير و سلوک دعا و انقطاع الي الله انسان بدون دعا نمي‌تواند در كارش موفّق شود. استغاثه به درگاه حضرت احدیّت و تضرّع و خدا خدا گفتن، موجب می‌شود خداوند متعال به یاری بنده‌اش بشتابد و از او دستگيري كند. خصوصاً وقتی که دعا با انقطاع همراه باشد. دعا و انقطاع الي الله دعا و انقطاع الي الله (قسمت اول)(1) دستورالعمل ديگري که خداي سبحان به رسول خويش ابلاغ فرمود، دعا، تضرّع به درگاه پروردگار و بریدن از ماسوی الله است. از اين‌رو، مي‌فرمايد: «وَ تَبَتَّلْ إلَيهِ تَبْتيلاً؛ و (در دل) از همه چيز به سوي او منقطع شو».(2)
 ١١:١٣ - 1396/12/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
منظور از خوف و رجا چیست؟
منظور از خوف و رجا چیست؟ از نظر قرآن یکی از نشانه‌های علم هر کسی آن است که نسبت به روش خوف و رجا آگاهی درست و دقیقی داشته باشد و آن را برای خود و دیگران تجویز کند. خوف و رجا یکی از آموزه‌ها و دستورهای قرآنی برای سالکان راه حقیقت و کمال، تاکید بر مسئله خوف و رجاست. از این رو همواره استادان حوزه‌های علوم تربیتی و اخلاقی و عرفان از خوف و رجا به عنوان فضیلت و ارزش‌ انسانی سخن می‌گویند و آن را عاملی مهم در دستیابی شخص به کمالات و فضایل برتر انسانی بر می‌شمارند. نوشتار حاضر تلاشی برای فهم اهمیت و ارزش خوف و رجا براساس تحلیل قرآن است.
 ١١:٠٨ - 1396/12/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
افزایش ایمان در سایه آرامش قلبی !
افزایش ایمان در سایه آرامش قلبی ! یک مفسر قرآن با بیان این‌که آرامش روحی و آرامش روانی با الهام از آیات قرآن دوتاست و ما دارای یک روح و یک روان هستیم اما همواره روح و روان را در کنار هم به‌کار می‌بریم که باید تفکیک روح و روان انجام شود، اظهارکرد: در فرهنگ قرآنی اصطلاح «سَکِینَة» وجود دارد که با معنای آرامش به‌کار می‌رود، اما سکینه یا آرامش روحی با آرامش روانی جدا هستند و در مباحث قرآنی باید به‌صورت مجزا بررسی شوند.
 ١١:٤٣ - 1396/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله رمضانی:
تواضع و فروتنی نخستین ویژگی بارز عبادالرحمن است
آیت الله رمضانی: تواضع و فروتنی نخستین ویژگی بارز عبادالرحمن است آیت الله رمضانی گفت: قرآن کریم به جهت اهمیت بالای تواضع و فروتنی، نخستین نشانۀ و ویژگی بارز عبادالرحمن را این فضیلت اخلاقی یعنی فروتنی می داند. به گزارش خبرگزاری مهر، متن زیر مشروح خطبه های این هفته نماز جمعه هامبورگ به امامت آیت الله رمضانی است که در ادامه می خوانید؛ بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله ربّ العالمین و الحمد لله الذی لا مُضادّ له فی مُلکه و لا مُنازِعَ لَهُ فی أمره. الحمدالله الذی لا شریک لَهُ فی خلقه ولا شبیه لَهُ فی عَظَمَتِه (جزء من دعاء الإفتتاح) وصلّی الله علی سیدّنا ونبیّنا محمّد صلّی الله علیه وعلی آله الطاهرین واصحابه المنتجبین. عبادالله ! أُوصیکم و نفسی بتقوی الله و اتّباع امره و نهیه.
 ١٣:٢٩ - 1396/11/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
عوامل درون دینی دین گریزی
عوامل درون دینی دین گریزی اگر دین به درستی فهمیده نشود و عمیق دریافت نگردد، فهمی آسیب دیده در انسان شکل می گیرد و چنین فهم و دریافتی راهبر به مقاصد دین نیست، بلکه گِرد خود گشتن و راه به جایی نبردن است. دین گریزی 1ـ بد فهمیدن و نفهمیدن اگر دین به درستی فهمیده نشود و عمیق دریافت نگردد، فهمی آسیب دیده در انسان شکل می گیرد و چنین فهم و دریافتی راهبر به مقاصد دین نیست، بلکه گِرد خود گشتن و راه به جایی نبردن است. مصداق بارز بد فهمیدن دین خوارجند که عبادت پیشه و متنسّک بودند، اما شرّ و فسادی که در دین و دینداری به پا کردند هنوز دامنگیر اسلام و مسلمانان است.
 ١٣:٢٣ - 1396/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
فحش دادن و بد زبانی در روایات و راه درمان
فحش دادن و بد زبانی در روایات و راه درمان فحش دادن و هرزه گویی باعث می شود که خوبان و نیکان از فحش دهنده تنفر و انزجار پیدا کنند و در نتیجه از او دوری گزینند و در عوض بدان و پستان دور او را بگیرند و غرق در فساد و تباهی شوند. امیرمؤمنان در این رابطه می فرماید: از هر کلام زشت و سخن ناروا پرهیز کن زیرا با گفتن آن پستان و رذلان به تو روی می آورند و کریمان از تو می گریزند. دشنام دادن باعث کینه توزی و دشمنی می شود. بدزبانی یکی از کارهای زشت و حرام که متأسفانه جوامع انسانی به آن گرفتار هستند، دادن القاب زشت و فحش به همدیگر است.
 ١٣:٢٠ - 1396/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
دعایی برای نجات از بلا و گرفتاری ها
با دعا سرنوشتتان را تغییر دهید دعایی برای نجات از بلا و گرفتاری ها بلا و گرفتارى بر مؤمنى وارد نمى شود مگر آنکه خداوند جلّ و على بر او الهام مى فرستد که به درگاه بارى تعالى دعا نماید. دعایی برای نجات از بلا و گرفتاری ها انسان برای بدست آوردن کمالات مادّی و معنوی خود و همچنین رفع گرفتاری و شداید که در زندگی با او رو به رو می شود نیازمند به نیروی قوی تر و والاتر است. یکی از نیروهای قوی دعا است.
 ١٣:٢٥ - 1396/11/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
مسجد، جايگاه و آثار
مسجد، جايگاه و آثار برخي از اصطلاحات ديني، پيش از اسلام نيز به كار مي‌رفته‌اند و معاني گوناگوني داشته‌اند، ولي در اسلام همان اصطلاحات، معاني ويژه‌اي به خود گرفته‌اند.مسجد و محراب از اين واژگانند. در كتاب‌هاي لغت، معاني فراواني براي اين دو واژه بيان شده است. مسجد مفهوم شناسي برخي از اصطلاحات ديني، پيش از اسلام نيز به كار مي‌رفته‌اند و معاني گوناگوني داشته‌اند، ولي در اسلام همان اصطلاحات، معاني ويژه‌اي به خود گرفته‌اند.مسجد و محراب از اين واژگانند. در كتاب‌هاي لغت، معاني فراواني براي اين دو واژه بيان شده است.
 ١١:٢٢ - 1396/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
درمان بخيل و خودبين و تهمت زن چيست؟
درمان بخيل و خودبين و تهمت زن چيست؟ کسی که به صفت بخل مبتلا است. پس از پي بردن به زشتي اين رذيلت و آثار بسيار منفي آن كه بر شخصيت او مي گذارد و اشتياق مي يابد كه ريشه اين صفت را از قلب خويش بر كند و به جاي آن صفت زيباي جود و سخاوت را بنشاند، این شخص چاره ای ندارد كه به صورت عملي به اعطاي مال و بذل و بخشش بپردازد. درمان
 ١٠:٠٩ - 1396/11/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن
توجه به حاجات مادی و معنوی در دعا
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن توجه به حاجات مادی و معنوی در دعا در بین امور آخرتی هم اهمّ امور برای من این است که گناهانم آمرزیده شود. می ‏گوییم «دفع ضرر» اولی است از «جلب منفعت»؛ آیا بهتر نیست که انسان جلوی ضرر را بگیرد تا بخواهد جلب منفعت کند؟ اصلاً عاقل اینگونه است. دعا حاجات معنوی و آخرتی امام باقر(علیه‏ السلام) به ابوبصیر، اوّل به‏ طور کلّی می‏ فرماید «أَلَا عَبْدٌ مُؤْمِنٌ يَدْعُونِي لآِخِرَتِهِ وَ دُنْيَاهُ»؛ اوّل این مطلب کلّی را فرمود؛ «دنیا» و «آخرت». اوّل هم آخرت را مطرح می‏کند.
 ١٠:٠٤ - 1396/11/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن
شب جمعه و ندای اجابت دعا
مباحث شناخت دعا و طرق اجابت آن شب جمعه و ندای اجابت دعا خدای متعال هر شب جمعه از سر شب تا آخر شب، از بالای عرش ندا می‏دهد: آیا بنده ‏ای هست که من را بخواند و از من برای آخرت و دنیایش درخواست کند، تا قبل از آنکه فجر طالع شود که جوابش را بدهم؟ دعا ندای فرشته منادی در شب جمعه در باب شب جمعه ما روایات متعددی داریم؛ یک روایت از پیغمبر اکرم(صلّی‏ لله ‏علیه ‏وآله ‏وسلّم) است که حضرت فرمود:
 ١٠:٥٧ - 1396/11/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
آمادگی برای ورود به عالم آخرت
جرعه های معرفت-شرح حدیث معصومین (ع) در کلام رهبر انقلاب آمادگی برای ورود به عالم آخرت فی الکافی، عن جابرٍ قال: دخلتُ علیِ ابی جعفرٍ (علیه‌السلام) فقال:یا جابر! إنّ المؤمنین لم یطَمَئنوّا الٍی الدنیا بِبقَائهم فٍیها و لم یأمنوا قُدومَهُمُ الآخرهًْ. یا جاٍبر! الآخرهًْ دارُ قرار و الدنیا دارُ فناء و زَوالٍ ولکٍنَّ أهلَ الدنیا أهلُ غَفلْهًْ و کأنّ المؤمنین هُم الفقهاء وأهلُ فکرهًْ و عبِرهًْ لم یصُمُّهم عن ذکِر الله تعالی ما سَمِعوا بآذانهِم و لم یعُمِهم عن ذکر الله ما رَأوا منِ الزینهًْ بأعینُهِم فَفازوا بثِوَاب الآخرهًْ کما فازوا بذلک العلم.(1) جابر می‌گويد: خدمت امام باقر(ع) رسيدم، حضرت فرمود: اى جابر! همانا مؤمنين به ماندن در دنيا اطمينان نكردند و از رسيدن به آخرت ايمن نگشتند.
 ٠٩:١٥ - 1396/11/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
درمان قساوت قلب
درمان قساوت قلب معنای «قساوت قلب» و راه درمان آن چیست؟ آیا بی‌احساس و بی‌عاطفه بودن نشانه‌ای از قساوت قلب‌ است؟ قلب یخی پرسش با سلام؛ کسی که مدت زیادی است که هیچ عاطفه و احساس ندارد، آیا دچار قساوت قلب شده است، راه درمان آن چیست؟ پاسخ اجمالی
 ١١:٢٠ - 1396/11/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
پرسش و پاسخ هایی پیرامون شب اول قبر
کسانی که دفن نمی شوند هم شب اول قبر دارند؟
پرسش و پاسخ هایی پیرامون شب اول قبر کسانی که دفن نمی شوند هم شب اول قبر دارند؟ آیا افرادی که بعد از چند روز از فوت شدنشان دفن می شوند و یا اصلا دفن نمی شوند و مثلا در دریا رها می شوند و یا شکار حیوانات درنده می شوند هم شب اول قبر را خواهند داشت؟ فشار قبر شب اول قبر، اولین شبى است كه روح از بدن مفارقت كرده است. شب اول قبر و حوادث آن، در قبر معهود بین ما صورت نمى ‏گیرد؛ بلكه مراد جایگاه روح آدمى است كه در عالم دیگر قرار دارد و فشار و دیگر مسائل آن جنبه مادى ندارد. مقصود از قبر در بسیارى از روایات عالم برزخ است. بر اساس آیات و روایات، روح انسان پس از مرگ و انقطاع از بدن مادى، خود را با بدن برزخى و قالب مثالى مى یابد. بدن مثالى، شباهت بسیارى به بدن دنیوى انسان دارد؛ ولى در عین حال بدنى است كه با نظام و قوانین عالم برزخ سازگار است و با بدن مادى دنیوى، تفاوت هایى دارد. افزون بر اینكه در بیشتر موارد، مقصود از واژه «قبر»، در واقع «برزخ» است ؛ چنان كه در روایت آمده: «ان القبر روضة من ریاض الجنة او حفرة من حفرالنار»؛ بحارالانوار، ج 6، ص 159، ح 19 . ؛ «قبر یا باغى از باغ هاى بهشت و یا جایگاه پستى از جایگاه هاى آتش است» .
 ١١:١٥ - 1396/11/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
ثواب راز ونياز شب قدر با خواندن سوره سجده
ثواب راز ونياز شب قدر با خواندن سوره سجده پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: کسی که سوره‌ی الم تنزیل (سجده) و سوره‌ی «تَبارَکَ الَّذين بِیَدِهِ المُلکُ» را بخواند مانند آن است که شب قدر را احیا گرفته باشد. قران فضائل و خواص سوره سجده تعداد آیات: ٣٠ ـ کلمات: ٣٧٥ ـ حروف: ١٥٦٤ سور‌ه‌ی مکّی جز آیات مدنی ١٦ تا آخر ٢٠ (بعد از سوره‌ی «مؤمنون» نازل شده است) نامگذاری
 ١٣:٣٥ - 1396/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر چیست؟
آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر چیست؟ بسیاری از مردم بر اثر ندانستن حکم و آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر، صرفاً برای سرگرم کردن خود دست به چنین کاری می زنند، ولی گاهی هم غرق شدن در گناهان ریشه ی مسخره کردن افراد است؛ زیرا گناه قلب انسان را تیره و از ارزش ها گریزان می کند. تمسخر مسخره كردن و استهزاء دیگران یکی ازبزرگترین رذایل اخلاقی است که گاهی ما خیلی ساده از کنار آن می گذریم. گاها ما عکس العملی که در مقابل یک قاتل از خود نشان می دهیم به مراتب شدیدتر از برخوردی است که با مسخره کنندگان داریم در حالی که اگر شخصی جسم فردی را به قتل رسانده فرد مسخره کننده با زبان خود افراد را کشته است. یا اگر کسی با چاقو به کسی حمله کند همه ی ما پریشان می شویم در حالی که مسخره کردن هم حمله با چاقو به روح انسان است اما گاهی به راحتی از کنار آن می گذریم.
 ١٣:٣٤ - 1396/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
کارهایی که عذاب شب اول قبر را کم می کند
کارهایی که عذاب شب اول قبر را کم می کند بعد از مرگ عذاب شب اول قبر انسان را اذیت میکند در ادامه با انجام کارهایی که باعث میشود عذاب شب اول قبر کم تر شود را دنبال کنید. قبر بسیاری از اعمال هستند که موجب کاهش عذاب شب اول قبر در انسان می شوند که یکی از آن ها تلاوت سوره های قرآن کریم است. امام صادق (ع)می فرماید: مردی که بر اخلاق همسری بد اخلاق صبر کند و به حساب أجر الهی بگزارد، خداوند پاداش شکرگزاران را به او خواهد داد. مطابق روایات معتبر در منابع حدیثی شیعه، عواملی چند، موجب آرامش در قبر می شود: 1.خواندن نماز لیله الدفن(وحشت) :
 ٠٧:٠٣ - 1396/10/21 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2271
کل بازديدها :13883788
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :240117