نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


سه راه برای عاقبت بخیری
سه راه برای عاقبت بخیری امام صادق (علیه السلام) به یکی از دوستانشان یک نامه ای نوشتند. ایشان در آن نامه به دوستشان می نویسند اگر می خواهی عاقبت بخیر بشوی سه کار را باید انجام بدهید. فرآوری: زهرا اجلال- بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان عاقبت بخیری طبق آموزه های اسلامی یکی از مهمترین دعاهایی که انسان باید بکند عاقبت به خیرى است همانگونه که امام سجاد علیه السلام در دعاى مكارم از خداوند می خواهند او را به راه حق هدایت کند: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ مَتِّعْنِى بِهُدًى صَالِحٍ لَا أَسْتَبْدِلُ بِهِ، وَ طَرِیقَه حَقٍّ لَا أَزِیغُ عَنْهَا» (صحیفه سجادیه/ دعاى 20)
 ٠٧:٠٥ - 1396/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرط رسیدن به حقیقت شب قدر
آداب و فضیلت‌های شب‌ قدر؛ راه یک‌ساله را یک‌شبه هموار کنیم
شرط رسیدن به حقیقت شب قدر آداب و فضیلت‌های شب‌ قدر؛ راه یک‌ساله را یک‌شبه هموار کنیم شب‌های قدر پلی هستند که می‌توانند راه یک‌ساله ما را یک‌شبه هموار کنند و چه خوب است که با قدر دانستن این شب‌ها و با رعایت تمام آداب‌ورسوم کهن، از این پل عبور کنیم. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- بهنام عبداللهی: دیوارها همان دیوارها هستند. سقف همان سقف است. قبله‌ای که مردم به سوی آن نشسته‌اند همان همیشگی‌ست. لوسترها و چلچراغ‌ها همانقدر روشن هستند که همیشه می‌توانند باشند اما باز چیزی مثل همیشه نیست؛ این آدم‌ها همان آدم‌های دیروز و روزهای دیگر نیستند.
 ٠٦:٢٢ - 1396/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
شبهای قدر مانور دین است/ علی (ع) تجسم دینداری صادقانه
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری: شبهای قدر مانور دین است/ علی (ع) تجسم دینداری صادقانه ساری - عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه هویت ملت ایران با دین گره‌خورده است از شبهای قدر به‌عنوان مانور دین یادکرد. به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید احمد خاتمی بامداد چهارشنبه در مراسم شب قدر در مصلا ساری، بابیان اینکه اجتماعات عظیم شبهای احیا به‌ویژه شب نوزدهم ماه رمضان حامل دو پیام ازجمله عشق به دین است اظهار داشت: هرکسی قدم در این اجتماعات می‌گذارد زبان حالش این است که عاشق دین، معنویت و حضرت حق هستم.
 ٠٧:١٥ - 1396/03/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
شــب قــــدر
ب) شــب قــــدر باتوجه به اخبار اهل بیت: معلوم می¬شود که شب قدر، یکی¬از شب های نوزدهم ، بیست و یکم و یا بیست وسوم است. و شب نوزدهم ماه مبارک رمضان اولین شب قدراست. شبی¬که در تمام سال به خوبی و فضیلت آن نمی¬رسد. * اهمیت شب قدر قرآن¬کریم در سوره قدر می فرماید: ما قرآن را درشب قدر نازل کردیم. تو چه می¬دانی شب قدرچیست؟ و بلا فاصله می-فرماید: شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتراست.
 ٠٨:١٨ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
در شب قدر چه دعایی بکنیم؟
در شب قدر چه دعایی بکنیم؟ برای سرنوشت یک سال از عمرمان دعا کنیم. ولی براستی چه دعایی بکنیم که ضرر نکنیم و بهترین ها را برای یک سال آینده عمرمان درخواست کنیم؟ شب قدر، لیلة القدر جواب پیامبر(صلی الله علیه و آله) که در شب قدر چه دعایی کنیم؟ از پیغمبر اکرم، خاتم رسل، محمّد مصطفی(صلی الله علیه و آله) سؤال شد: در شب قدر چه دعایی کنیم؟ افضل لیالی و ایّام در ماه مبارک رمضان، شب و روز قدر است. اتّفاقاً این روایت در کتب اهل جماعت از جمله سنن ابن ماجه هم آمده: «لَمّا سَألَتهُ عائشَةُ عَنِ الدُّعاءِ فی لَیلَةِ القَدرِ» عایشه می‌گوید: از پیامبر از دعای در شب قدر سؤال کردم، حضرت فرمودند: «تَقولینَ» تو می‌گویی، «اللّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفوَ، فَاعفُ عَنّی»، خدا! تو اهل عفو و بخشایشی و بخشش را هم دوست داری، پس از من درگذر و من را ببخش.
 ٠٥:٤٣ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
دل نوشته های شب قدری یک روانشناس
دل نوشته های شب قدری یک روانشناسبرداشتی از آنها داریم. در این یادداشت برداشت یک روانشناس از شب های قدر را مرور می کنیم. شب قدر،افطار،مسجد،صندلی داغ، سخنرانی، سفره سحر بالأخره به خانه رسیدم. مادرم داشت سبزی خوردن های تازه را در سبد کوچکی می ریخت. بساط افطار جور بود. سلام کردم و به مادرم گفتم «افطار بیدارم می کنی؟». به اتاق رفتم، لباسم را عوض کردم و از فرط خستگی روی تخت افتادم. فکر می کردم تا سرم را روی بالش بگذارم خواب امانم را خواهد برید اما مگر فکر و خیال می گذاشت. حالم با روزهای دیگر فرق داشت. نمی دانم دلشوره بود یا اشتیاق. به خودم که آمدم دیدم دارم با خودم می گویم یعنی امشب تقدیر سال آینده ام چگونه رقم خواهد خورد؟ خدایا می شود فلان کارم بهتر شود؟ می شود به فلان هدفم برسم؟ می شود فلان کنم و فلان شود؟ در همین فکرها بودم که مادرم صدا زد«پاشو پنج دقیقه دیگه افطاره... ». در راه مسجد
 ٠٥:٣٩ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
شبی که دعاها و درخواست ها مستجاب می شود
شبی که دعاها و درخواست ها مستجاب می شود شب قدر شبی است که فهم ویژگی‌ های آن، کاری ساده نیست. شبی که خداوند درباره آن فرموده: «وَ ما أَدْراكَ‏ ما لَیْلَةُ الْقَدْر[قدر/2] تو چه مى‏ دانى شب قدر چیست؟» شبی که یک سوره از قرآن کریم درباره آن نازل شده و در جای جای این کتاب آسمانی به آن اشاره شده است. شب قدر رمزگشایی از شب قدر تنها با استفاده از آن آیات الهی و تفسیری برخاسته از کلام معصومین (علیهم‌ السلام) امکان دارد؛ که به آن می ‌پردازیم. نزول دفعی قرآن مجید در اولین آیه از سوره قدر می ‌خوانیم: «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَیْلَةِ الْقَدْر[قدر/1] همانا ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم.» این آیه بیانگر فرو فرستادن کل قرآن در این شب بزرگ و نورانی، بر قلب و جان پیامبر(صلی‌ الله ‌علیه ‌و آله) است.
 ٠٥:٣٥ - 1396/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
غبار روبی مساجد در روایات
قال الباقر (علیه السلام): اوحی الله الی نبیه طهر مسجدک. (وسائل الشیعه/ج۱/ص۴۸۴) خداوند متعال به پیامبر خود فرمان داد که مسجد خویش را طاهر و پاکیزقال علی (علیه السلام:)‌و جمروا (المساجد) فی کل سبعه ایام. (بحار الانوار/ج۱۸/ص۱۰۷) مساجد را هر هفته خوش بو و معطر کنید. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله: ) من کنس المسجد یوم الخمیس، لیله الجمعه فاخرج من التراب ما یذر فی العین غفر الله له. (وسائل الشیعه/ج۳/ص۵۱۱)‌کسی که در روز پنج شنبه، شب جمعه، به نظافت مسجد بپردازد، و به اندازه سرمه ای که در چشم کشیده می شود غبار از مسجد برگیرد، خداوند او را می آمرزده گمن قم مسجدا کتب الله له عتق رقبه و من اخرج منه ما یقذی عینا کتب الله عزوجل له کفلین من رحمته، (امالی صدوق/ص۱۸۰)
 ٠٨:٥٢ - 1396/02/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
قلب مومن تنها مخلوقی است که گنجایش خداوند را دارد
ان شا الله رحمتی: قلب مومن تنها مخلوقی است که گنجایش خداوند را دارد ان شاءالله رحمتی در نشست شناخت هانری کربن گفت: تنها قلب مومن گنجایش خداوند را دارد. قلب مومن در واقع همان امر نا آفریده در اوست که به اندازه خداوند می تواند بزرگ شود. به گزارش خبرنگار مهر، نشست شناخت هانری کربن روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار گردید. در این نشست ان شا الله رحمتی به ایراد سخنرانی پرداخت.
 ٠٦:١٠ - 1396/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام کرمی:
گره خوردن شخصیت نسل جدید با مساجد آینده بهتری برای جامعه می سازد
حجت الاسلام کرمی: گره خوردن شخصیت نسل جدید با مساجد آینده بهتری برای جامعه می سازد حجت الاسلام کرمی، معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت:اگر شخصیت نسل جدید با مساجد گره بخورد به لحاظ فرهنگی آینده بهتری برای جامعه رقم خواهد خورد.
 ٠٦:٠٦ - 1396/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
اعتکاف پنجره ای به ملکوت
اعتکاف پنجره ای به ملکوت مقدمه: انسان به عنوان اشرف مخلوقات، تمام تلاش و کوشش خویش را به کار می‌برد تا بتواند به سعادت و کمال الهی برسد و بهترین راهی که می‌تواند او را به این هدف متعالی برساند، عبادت باری تعالی می‌باشد و یکی از مصادیق عبادت، سنت پسندیده‌ی«اعتکاف» می‌باشد. اعتکاف را می‌توان نمادی از عبادات خالصانه و پیوندی محکم و ناگسستنی بین انسان و خداوند منان که منشأ کمال و خوبی‌هاست به شمار آورد. شخص معتکف با انتخاب این نوع عبادت، جسم و روح خود را برای رسیدن به مبدأ هستی، پرورش می‌دهد تا بتواند از چشمه سار عشق و معرفت او سیراب گردد.
 ٠٦:٣٣ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب ) قسمت سیزدهم
جلوه‌هایی از ارتباط ائمه هدی(علیهم السلام) با خداوند
محفل انس (نماز شب ) قسمت سیزدهم جلوه‌هایی از ارتباط ائمه هدی(علیهم السلام) با خداوند حضرت سیدالشهداء حسین بن علی(علیهما اسلام) که جایگاه رفیع او و قرب و منزلتش در نزد خالق یکتا مورد غبطه انبیاء و مقربان درگاه ربوبی است و همه اهل عرش و فرش را دائماً متوجه خود ساخته است و هیچ عنصر حقیقت‌جو و آزادی‌خواه و عارف و سالکی در همه اعصار و امصار نیست جز اینکه شخصیت بی‌بدیل و چهره تابناک حسینی(علیه السلام) را وجهه راه و رسم و سیر و سلوک خود قرار داده و به عنوان یک الگوی کامل به حضرتش تأسی می‌جوید.
 ٠٦:٥٣ - 1395/11/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت دوازدهم
سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها)درشب زنده داری:
محفل انس (نماز شب) قسمت دوازدهم سیره حضرت فاطمه (سلام الله علیها)درشب زنده داری: حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها)که ازبرجسته ترین بانوان کون ومکان است یکی ازویژگی های آن بانوی بی بدیل شب زنده داری وارتباط اوباخالق هستی استبانویی که درروایات رسیده ازسیدالمرسلین(صلی الله علیه وآله وسلم)وامامان معصوم(علیهم السلام)بعنوان سیده زنان عالمین من الاولین والاخرین یادشده است وقتی رسولخدا(صلی الله علیه وآله وسلم)می فرمایند:فاطمه بهترین زنان جهان است .ازحضرت سؤال می شودآیافاطمه (سلام الله علیها)بزرگ زنان عصرخویش است فرمودند:آن مریم است که بزرگ زنان عصر خویش بود،دخترم فاطمه بهترین زنان گذشته وآینده است وقتی درمحراب عبادت قرار می گیردهفتادهزار ازفرشتگان مقرب الهی بر اوسلام می دهندومی گویند:
 ٠٩:٥١ - 1395/10/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت یازدهم
سیره امام علی(علیه السلام) در شب‌زنده‌داری و عبادت شبانه
محفل انس (نماز شب) قسمت یازدهم سیره امام علی(علیه السلام) در شب‌زنده‌داری و عبادت شبانه چهره تابناک امیرالمؤمنین(علیه السلام) در طول تاریخ از جنبه‌ها و ابعاد مختلف مورد توجه فرهیختگان، دانشمندان و صاحبان عقل و خرد بوده است چه در زمان حیات و چه بعد از شهادت مظلومانه‌اش، حتی دشمنان آن حضرت که گاهی مورد عتاب وجدان درونی خود قرار می‌گرفتند در فضایل این عبد صالح پروردگار لب به سخن می‌گشودند و خواسته یا ناخواسته از عظمت‌های روحی وعلو درجات معنوی او سخن می‌گفتند. یکی از جنبه‌ها و ابعاد وجودی حضرت علی(علیه السلام) عبادت‌ها و مناجات‌ها و راز و نیاز و انس آن حضرت با خدای عالم است. کسی که به راحتی در حق او می‌توان گفت که ستاره‌ای در آسمان ندرخشید که علی(علیه السلام) در خواب ببیند
 ٠٥:٥٠ - 1395/10/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس(نماز شب) قسمت دهم
محفل انس(نماز شب) قسمت دهم سیره پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) در نماز شب
محفل انس(نماز شب) قسمت دهم سیره پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) در نماز شب مرحوم علامه طباطبایی در کتاب شریف المیزان می‌گوید: «وقتی این سوره (سوره مزمل) که از اولین سوره‌های نازل شده به حضرتش می‌باشد نازل شد وجود مبارک حضرت شب‌ها بسیار کم می‌خوابید و زیاد بیدار می‌ماند و با خدای خود راز و نیاز می‌کرد.» در المنثور از قول عایشه همسر پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) نقل می‌کند که حضرت شب‌ها بسیار کم می‌خوابید چون خدای متعال دستور داده بود: «قُمِ‏ اللَّيْلَ‏ إِلَّا قَلِيلا» شب را بپاخیز مگر اندکی همان‌گونه که قبلاً اشاره شد نماز شب بر حضرت واجب بود و او می‌بایست هر شب به‌پا خیزد و نماز شب را با آدابی که خود حضرت بیان فرموده است اقامه کند. علاوه بر وجوب رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) نماز شب را به سبک خاصی می‌خواندند. مرحوم کلینی در کتاب شریف کافی شیوه
 ٠٥:٠٧ - 1395/10/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس(نماز شب) قسمت نهم :الگوها
محفل انس(نماز شب) قسمت نهم الگوها پس از بررسی نماز شب از دیدگاه قرآن و روایات به سراغ نمونه‌های عملی و جلوه‌های رفتاری بندگان برگزیده پروردگار می‌رویم تا ببینیم آنها چگونه و با چه عشق و اشتیاقی این محفل انس ربوبی را برپا کرده اند و چگونه عرشیان و آسمانیان را به تماشای بزم خود با خالق هستی نظاره‌گر می‌ساختند. نماز شب رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) بر اساس آنچه در سیره و سنت نبوی(صلی الله علیه وآله وسلم) نقل شده است و به استناد پاره‌ای از روایات و هم‌چنین آیه شریفه «وَ مِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ‏ نافِلَةً لَكَ عَسى‏ أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُودا» و نظر مفسران در ذیل این کریمه، آن است که نماز شب بر رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) واجب بوده است.
 ٠٦:١١ - 1395/09/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
معیار قواعد اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی
معیار قواعد اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی خبرگزاری فارس: معیار قواعد اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی هدف این نوشتار، بررسی معیار و مبنای ارزش‌های اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی است. چکیده هدف این نوشتار، بررسی معیار و مبنای ارزش‌های اخلاقی در نظام سیاسی اسلامی است. اجرای قواعد اخلاقی در نظام سیاسی، مستلزم شناخت معیار اخلاقی درآن نظام سیاسی است. در تبیین معیار قواعد اخلاقی، چهار رویکرد وظیفه‌گرایی، نتیجه‌گرایی، فضیلت‌گرایی وحق‌مداری وجوددارد. همۀ این رویکردهای اخلاقی می‌کوشند به چیستیِ ملاکِ ارزشمندیِ عمل اخلاقی پاسخ دهند. به‌دلیل تکثر نظریه‌های اخلاقی، حتی در نظام اخلاق اسلامی، مهم است که مبنای عمل سیاسی اخلاقی کدام رویکرد و معیار است.
 ٠٧:٤٦ - 1395/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب) قسمت هشتم
بسمه تعالی محفل انس (نماز شب) قسمت هشتم منتظران مرحوم حاج میرزا جواد آقای ملکی تبریزی اعلی الله مقامه در رساله شریف لقاءالله روایتی را نقل می‌کند که حاکی از انتظار بی تابانه منتظران محفل انس است و آن روایت این است: خدای تعالی به یکی از صدیقین حضرت داود(علیه السلام) وحی کرد که در میان بندگان، بندگان خاصی هستند که آنان مرا دوست می‌دارند و من آنان را دوست می‌دارم آنان به من مشتافتند و من به آنان اشتیاق دارم آنان به یاد من هستند و من به یاد آنانم، آنان به من نظر دارند و من به آنان نظرمی کنم، تو (ای داود) اگر در راه آنان قدم نهادی تو را دوست خواهم داشت و اگر از راه آنان عدول کنی و راه دیگری انتخاب کنی، دشمنت خواهم گرفت.
 ٠٧:٥٦ - 1395/08/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا جهان به سوی فاجعه و نابودی می ­رود؟/ وضع اخلاقی خوبی نداریم
آیا جهان به سوی فاجعه و نابودی می ­رود؟/ وضع اخلاقی خوبی نداریم رئیس فرهنگستان علوم ایران گفت: این که مسیر انحطاط سرعت گرفته است باید همه را به فکر وادارد که بپرسند جهان دارد به کجا می ­رود و چه بر سر آدمی خواهد آمد؟ به گزارش خبرنگار مهر، متن پیش رو گزارشی از سخنرانی رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در دومین نشست از سلسله‌ نشست‌ های اخلاق تعلیم و تربیت است که در دانشگاه یزد برگزار شده است؛
 ٠٦:١٠ - 1395/08/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
محفل انس (نماز شب)قسمت هفتم
بسمه تعالی محفل انس (نماز شب)قسمت هفتم دوستی و هم‌نشینی خداوند با شب‌زنده‌داران یکی از مهم‌ترین عواملی که افراد را با یکدیگر پیوند می‌دهد و موجب به‌وجود آمدن دوستی‌ها می‌شود، انجام اعمال مورد پسند یکدیگر است بعد از نزدیک بودن فکر و اندیشه که عامل مهم پیوند‌هاست، اعمال و رفتار مورد پسند می‌تواند انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک نموده و پیوند دهد به همان میزان که افکار و اندیشه‌های ناهمگون و رفتار نامتجانس قادر است پیوندها را بگسلد و افراد و اشخاص را از یکدیگر دور سازد. حال اگر کسی بخواهد با خالق هستی و حضرت باری ـ جل جلاله ـ طرح دوستی بریزد و ارتباط صمیمانه داشته باشد می‌بایست از معرفت لازم و رفتار مورد رضایت و خشنودی او برخوردار باشد از این‌رو حضرت ختمی مرتبت، حبیب الله الاکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) در روایتی می‌فرماید: «مَا اتَّخَذَّ اللّهُ اِبْراهِيمَ خَليلاً اِلاّ لِإِطْعَامِهِ الطَّعامَ، وَصَلاْتِهِ بِاللَّيْلِ وَالنَّاسُ نِيامٌ ؛ خداوند ابراهیم(علیه السلام) را خلیل و دوست خود قرار نداد مگر از آن جهت که مردم را اطعام می‌کرد و شب هنگام که مردم در خواب بودند او نماز می‌خواند و البته لازم به توضیح است که این کلام لابد به مناسبتی بیان شده است و به عنوان دو مصداق از مصادیق زیادی که می‌تواند فردمحبوب پروردگار باشد ذکر گردیده است. غرض آن است که نماز شب یکی از مواردی است که می‌تواند ارتباط دوستی عبد و مولی را به وجود آورد و موجب محبت و دوستی پروردگار بشود.
 ٠٧:٤٩ - 1395/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4485
کل بازديدها :10273624
بازديدکنندگان آنلاين :8
بازديدازاین صفحه :166854