نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


شهادت اول مظلوم عالم (21ماه رمضان)
شهادت اول مظلوم عالم (21ماه رمضان) شب 21 ماه مبارک رمضان ، شب شهادت مولای متقیان امام علی7 است. از ویژگی های امیرمومنان این بود که در هرحال یاد خدا بود و چیزی او را از یاد خدا غافل نمی¬کرد. در شب ضربت خوردن نیز هنگامی¬که شمشیر جفا به فرق مبارکش اصابت کرد، زبانش به این جمله زیبا مترنم شدکه: « بسم¬الله و بالله و علی ملة رسول الله، فزت و رب الکعبه،» به نام خدا و به یاد خدا و برکیش رسول¬خدا9به خدای کعبه رستگار شدم. * ندای جبرئیل امین در این هنگام¬ جبرئیل امین در بین زمین و آسمان ندا در داد که: « به خدا سوگند ارکان و پایه های هدایت در هم شکست و ستاره های علم و نبوت تاریک شد. و نشانه های پرهیزکاری برطرف گردید و ریسمان وحدت الهی پاره شد. پسر عموی رسول¬خدا کشته شد، سید اوصیاء، علی مرتضی به شهادت رسید. او را شقی¬ترین افراد به شهادت رساند. *
 ٠٨:٥٧ - 1396/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام علی (علیه¬السلام) و خوارج
امام علی (علیه¬السلام) و خوارج علی مهر به نظرم یکی از درست¬ترین جملات این است: «تاریخ تکرار می¬شود» و چه قرابت عجیبی است بین برخی از اتفاقات این زمانه با وقایع دوران امیرالمومنین. خوارج براثر کوته¬بینی و عدم بینش کافی، وقایع برایشان قابل درک نبود و از اسلام فقط پوسته آن¬را برداشتند. این عدم درک باعث شد به راحتی فریب خورده و ملعبه دست معاویه و عمر و عاص شوند و کار به جایی رسید که امیرالمومنین علی (علیه¬السلام) را (نعوذ بالله) کافر خواندند و در ادامه شد آنچه که نباید می¬شد.
 ٠٨:٣٩ - 1396/03/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
زیبایی رمضان دوچندان شد/آینده‌نگری کریم اهل بیت الگوی زمانه است
با میلاد امام حسن مجتبی(ع)؛ زیبایی رمضان دوچندان شد/آینده‌نگری کریم اهل بیت الگوی زمانه است قم - نیمه رمضان هنگامه شور و شادی برای شیعیان تشنه کرامت است؛ روزی که کریم آل رسول(ص) پا بر زمین می‌گذارد و نور کرامتش را در سراسر گیتی می‌گستراند. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کوچه پس کوچه‌های مدینه در انتظارهستند؛ انتظاری شیرین، خانه گرم علی ابن ابیطالب(ع) بیتابی قدم‌های مولا را برای رسیدن به گهواره سرمایه زندگی‌اش به چشم می‌بیند.
 ٠٨:١٤ - 1396/03/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
بازخوانی مهر؛
ولادت امام مجتبی(ع) در شعر آئینی/ مرد کریم خانه مهمان‌نوازها
بازخوانی مهر؛ ولادت امام مجتبی(ع) در شعر آئینی/ مرد کریم خانه مهمان‌نوازها نیمه ماه ضیافت الهی با عید میلاد حضرت کریم اهل بیت(ع) مزیّن شده است؛ مناسبتی که در کلام منظوم شاعران آئینی هم می درخشد. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: ماه مبارک رمضان که به نیمه می‌رسد؛ عطر روحبخش سالروز طلوع سبط اکبر خاندان اهل بیت (ع)، روح و جان هر انسان آزاده ای را طراوت می بخشد. در این میان، شاعران آئینی هم تلاش دارند تا با ابیات خود، این مناسبت فرخنده را به جشن بنشینند. سید هاشم وفایی یکی از همین شاعران است: با نام حسن(ع) دوباره اعجاز کنید یک پنجره رو به عرش حق باز کنید
 ٠٧:٥٩ - 1396/03/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگوی مهر با آیت الله جاودان؛
طرح بنی امیه نابودی اسلام بود/ حق امام مجتبی(ع) بر تمام اسلام
گفتگوی مهر با آیت الله جاودان؛ طرح بنی امیه نابودی اسلام بود/ حق امام مجتبی(ع) بر تمام اسلام آیت الله محمد علی جاودان گفت: بنی امیه می خواستند هیچ چیزی نباشد؛ نه اسلام، نه قرآن، نه اهل بیت، حتی می خواستند از بنی هاشم یک نفر هم زنده نباشد. امام حسن(ع) با صلح خود اسلام را نگه داشت. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: صلح امام حسن(ع) با معاویه یکی از مهمترین فرازهای تاریخ تشیع است و از این رو مورخان اسلامی از همان روزهای نخست واقعه به تهیه گزارشاتی تاریخی در این زمینه اقدام کرده اند که به پیروی از روش نگارش کتاب تاریخ در قرون اولیه به سبک روایی تهیه شده است که امروزه جز نام آنها در کتب رجال و تراجم و فهرست کتابهای متاخرین شیعه، دستخوش فنا گشته است. دلایل مختلفی از سوی امام حسن(ع) و دیگر ائمه، مورخان و اساتید و کارشناسان برای دلایل این صلح بیان شده است.
 ٠٧:٥٤ - 1396/03/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
خلافت امام حسن (ع)
خلافت امام حسن (ع) پس از شهادت امام علی(ع)، در 21 رمضان 40 ق / 28 ژانویه 661 م، مردم برای بیعت به سوی امام حسن(ع)، به عنوان جانشین پدر شتافتند. بر پایه روایات تاریخی، آن حضرت بر منبر رفت و به ایراد خطبه‌ای پرداخت که یادکردی از شرایط و نه دعوتی برای بیعت بود؛ اما با پایان یافتن خطبه، عبدالله بن عباس مردم را به بیعت فرا خواند. بدین ترتیب عملاً مسلمانان در سرزمین‌های مختلف چون عراق و حجاز و ایران نیز خلافت حسن بن علی(ع) را به رسمیت شناختند؛ براساس آنچه تمکین مردم از اوامر و تصمیمات وی بود. برخی چون سخن آن حضرت را حمل بر تلاشی در راه صلح با معاویه پنداشتند. در آغاز از بیعت سرباز زدند.
 ٠٨:٠٠ - 1396/03/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی امام حسن (ع)
زندگی امام حسن (ع) حسن(ع)، امام، فرزند علی بن ابی طالب(ع)، چهارمین معصوم، دومین امام شیعیان و آخرین خلیفه، پیش از بنی امیه، عهده‌داری دو وظیفه سنگین امامت و خلافت، و ایفای نقشی حائز اهمیت در ایجاد و حفظ همبستگی میان مسلمانان و جلوگیری از افتراق، که در نهایت منجر به تن دادن امام به صلح با معاویه شد، تصویری کلی از شخصیت استوار و بردباری وی به دست می‌دهد؛ شخصیتی که بیانگر آموزه‌هایی برگرفته از محضر پدر، مادر و نیای بزرگوارش بود.
 ٠٨:٠٤ - 1396/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایمان و فداکاری حضرت خدیجه(س)
ایمان و فداکاری حضرت خدیجه(س) خدیجه زنی بافضیلت و دارای کمالات علمی و معنوی بود، و در اثر معاشرت با پسر عمویش، که عالمی دانا و دانشمند بود و به رسالت پیامبر خدا در آینده ایمان داشت، می‌دانست، که محمد، روزی به پیامبری خواهد رسید. خدیجه از علمای دیگر یهود و نصارا نیز سخنانی در تأیید نبوت پیامبر شنیده بود و از همه مهم‌تر، در سفر بازرگانی آن حضرت به سرزمین شام، از طریق غلامش «میسره» که همراه کاروان بود، اطلاعات زیادی از کرامات و معجزات آن بزرگوار شنیده و بر عشق و ایمانش افزوده بود. لذا با ورقه بن نوف راز دل گشود و خواهان وصلت با پیامبر شد. همه اینها حاکی از ایمان خدیجه به رسالت پیامبر بود، که سال‌ها قبل از بعثت آن حضرت اتفاق افتاده بود. لذا پس از مبعوث شدن به رسالت الهی، نخستین شخصی که به وی ایمان آورد، خدیجه بود. (سیمای زنان در قرآن: علی اکبر بابازاده، ص 27)
 ٠٦:٤٥ - 1396/03/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویژه وفات ام ‌المؤمنین، حضرت خدیجه کبری(س)
باسمه تعالی ویژه وفات ام ‌المؤمنین، حضرت خدیجه کبری(س) دهم رمضان، سالگرد وفات ام المؤمنین، حضرت خدیجه کبری(س) می‌باشد. با توجه به اینکه این بانوی بزرگوار، حق بسیار بزرگی بر گردن تمامی مسلمین دارند، مناسبت است مطالبی در خصوص شخصیت ایشان بیان گردد. الف: شناسنامه خدیجه حضرت خدیجه، پانزده سال قبل از عام الفیل و شصت و هشت سال قبل از هجرت نبوی، در شهر مکه، دیده به جهان گشود. ایشان پس از شصت و پنج سال زندگی با شرافت و فضیلت، سرانجام در تاریخ دهم رمضان سال دهم بعثت و سه سال قبل از هجرت رسول خدا به مدینه، به لقاء الله پیوست.
 ٠٦:٤٤ - 1396/03/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
اوصاف امام مهدی (ع)در کتابهای اهل سنت
اوصاف امام مهدی (ع)در کتابهای اهل سنت كلمات كليدي : اوصاف امام،اهل سنت،عدالت،سرور اهل بهشت،گشاده دستي یکی از بهترین راهها برای شناختن مدعیٌان دروغین وبرای برملا کردن کید وحیله شیٌادانی که با انگیزه های مادّی یا جلب توجه مردم، به دروغ ادعای مهدویٌت می کنند،شناخت اوصاف وویژگی های حضرت مهدی (علیه السلام) است که در روایات زیادی مورد تاکید قرار گرفته است،زیرا اوصافی که درآیات وروایات برای حضرت مهدی (ع)ذکر شده است بر هیچ کس جزءبر خود آن حضرت قابل تطبیق نیست.
 ٠٥:١٦ - 1396/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نیمه شعبان همتای شب قدر
نیمه شعبان همتای شب قدر همان‌طور که شب و روز قدر نسبت به سایر ایام ماه پر برکت رمضان فضیلت دارد، شب و روز نیمۀ شعبان المعظم نیز به برکت بروز و ظهور عصارۀ آفرینش از خزانۀ غیب‌الهی، برجستگی خاص در میان سایر لیالی و ایام ماه پرعظمت شعبان پیدا کرده است. نیمه شعبان و فضیلت شب و روز آن
 ٠٥:١٤ - 1396/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
اعمال شب و روز نیمه شعبان
اعمال شب و روز نیمه شعبان شب نیمه شعبان، شب بسیار مبارکی است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است که از امام محمدباقر علیه السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیلة القدر افضل شب ها است. در آن شب خداوند به بندگان، فضل خود را عطا می فرماید و ایشان را به مَنّ و کَرَم خویش می آمرزد. پس سعی و کوشش کنید در تقرّب جستن به سوی خدای تعالی در آن شب، که آن شبی است که خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدس خود که سائلی را از درگاه خود تا زمانی که مطلب گناهی را درخواست نکند؛ دست خالی برنگرداند. و آن شبی است که قرار داده حق تعالی آن را از برای ما به مقابل آن که قرار داده شب قدر را برای پیغمبر ما صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله.
 ٠٥:١٢ - 1396/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
سلاح امام زمان
سلاح امام زمان كلمات كليدي : : امام زمان، شمشير، منجي موعود، سلاح امام زمان، سلاح ويژه غلبه بر عالم نویسنده : مصطفي فرخي ظهور منجی و برقراری حکومتی واحد در سراسر گیتی بر اساس عدالت در همه جنبه های وجودی انسان، به معنای واقعی کلمه از جمله باورهایی است که بیشتر مکاتب دینی و فکری دنیا در آن مشترکند. در این میان اسلام به عنوان مترقی‌ترین مکتب انسان‌ساز به نحوی جامع با ارایه ایدئولوژی منسجم به این بحث پرداخته است. از این رو بر مسلمانان است تا پیوسته با تبیین زوایای مختلف این بحث، آن را زنده نگهدارند.
 ٠٥:٠٩ - 1396/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
ولادت امام مهدی (ع)ازدیدگاه اهل سنٌت
ولادت امام مهدی (ع)ازدیدگاه اهل سنٌت اصل مسئله مهدویّت در اسلام مانند مسئله امامت، یک مسئله اتفاقی بین همه مذاهب کلامی و فقهی اسلام است. اما در موضوع ولادت حضرت مهدی علیه‌السلام ، اختلاف نظر وجود دارد..طبق اعتقاد علمای شیعه، تولّد حضرت مهدی (ع) مورد اجماع بوده و... نويسنده : وحيد خورشيد كلمات كليدي : ولادت امام مهدي (ع)،اهل سنٌت ،منابع ، ذهبي ، ابن خلكان اصل مسئله مهدویٌت در اسلام مانند مسئله امامت، یک مسئله اتفاقی بین همه مذاهب کلامی و فقهی اسلام است. اما در موضوع ولادت حضرت مهدی علیه‌السلام ، اختلاف نظر وجود دارد
 ٠٥:٠٦ - 1396/02/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نسب حضرت مهدی (عج) در منابع اهل سنٌت
نسب حضرت مهدی (عج) در منابع اهل سنٌت مهدویّت، اصلی اساسی و انکار ناپذیر در میان امت اسلام است که شیعه و سنی آن را یکی از مسائل مهم اسلامی به شمار می آورند تاجایی که اهل سنت اعتقاد به مهدویٌت را واجب و منکر آن را کافر می‌دانند. نويسنده: وحيد خورشيد كلمات كليدي: نسب حضرت مهدي،اهل سنت،مهدويت،ابوطالب،اهل بيت مهدویّت، اصلی اساسی و انکار ناپذیر در میان امت اسلام است که شیعه و سنٌی آن را یکی از مسائل مهم اسلامی به شمار می آورند تاجایی که اهل سنٌت اعتقاد به مهدویٌت را واجب و منکر آن را کافر می‌دانند.[1]
 ٠٧:٣٦ - 1396/02/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
ولادت حضرت علی اکبر(ع)
الف) ولادت حضرت علی اکبر(ع) دومین ¬فرزند زیبا و برومند حضرت¬ حسین¬ بن¬علی7، در روز 11 شعبان سال 33 هجری درمدینه دیده به جهان گشود. به علت اینکه امام حسین7 به یاد پدر عالیقدرش نام فرزندانش را علی می¬گذاشت، نام اورا نیز علی گذاشت و به خاطر برادرکوچکترش، علی اصغر، اورا علی اکبرخواندند. مادر وی «لیلی» بانویی بزرگوار و نوه «عروه بن مسعود ثقفی» است که یکی از چهار تن سروران عرب پیش از اسلام بود. (اسدالغابه1/191)
 ٠٥:٤٠ - 1396/02/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام سجاد(ع)؛
رساله حقوق امام سجاد(ع) تدریس شود
به مناسبت ولادت امام سجاد(ع)؛ رساله حقوق امام سجاد(ع) تدریس شود/ قصیده فرزدق برای زین العابدین حجت الاسلام فاطمی نیا با بیان اینکه صحیفه سجادیه و رساله حقوق دو یادگاری است که از حضرت زین العابدین به یادگارمانده می گوید باید افرادی داشته باشیم که بتوانند رساله حقوق را تدریس کنند.
 ٠٥:٢٤ - 1396/02/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت حضرت عباس(ع)؛
تسلیم و تصدیق؛ صفات بارز قمربنی هاشم
به مناسبت ولادت حضرت عباس(ع)؛ تسلیم و تصدیق؛ صفات بارز قمربنی هاشم/ شش ویژگی حضرت عباس(ع) خصوصیات و صفات ممتازی برای حضرت عباس(ع )بیان شده است. مقام تسلیم، تصدیق، وفا، نصیحت نسبت به امام، نکول نکردن، سستی نکردن در همراهی با امام (ع) بخشی از صفات این وجود نورانی است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: بررسی کلمات و سخنان ائمه معصومین در شناخت وجود مقدس حضرت قمر بنی هاشم(ع) و مقامات و کرامات آن حضرت تصویر دقیقی ارائه می دهد. یکی از متونی که از امام معصوم در مورد حضرت عباس صادر شده زیارتنامه آن حضرت است. به مناسبت ولادت آن بزرگوار مروری بر برخی از فرازهای این زیارتنامه از منظر آیت الله میرباقری و آیت الله جاودان خواهیم داشت.
 ٠٦:٣٢ - 1396/02/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
طلوع امام حسین(ع) در شعر آئینی
بازخوانی مهر؛ طلوع امام حسین(ع) در شعر آئینی/ تو آمدی بهشت خدا رنگ و بو گرفت اشعار شاعران آئینی درباره تبرّک ماه شعبان و عید طلوع حضرت ثارالله(ع)، بخش مهمی از ادبیات آئینی ماست. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: سومین روز از ماه شعبان، سرآغاز اعیاد مبارک این ماه جشن‌ها و مولودی‌هاست؛ ماهی که شهادت هیچ یک از حضرات معصومین(ع) در آن اتفاق نیفتاده است: امروز که بلبلان ترنّم کردند با یکدگر از عشق تکلّم کردند چون غنچه و گُل، علی و زهرا از شوق بر روی حسینِ خود، تبسّم کردند و اینچنین بود که نوگل بوستان علوی پا به عرصه وجود گذاشت و عالم را پر از نور و روشنی کرد:
 ٠٥:٣٨ - 1396/02/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام حسین(ع)؛
امام حسین(ع) محور ظهور بقیة‌الله است/ تحلیل سیدقطب از قیام عاشورا
به مناسبت ولادت امام حسین(ع)؛ امام حسین(ع) محور ظهور بقیة‌الله است/ تحلیل سیدقطب از قیام عاشورا سید قطب در کتاب «فی ظلال القرآن» می گوید نه فقط شیعیان و مسلمانان بلکه بسیاری از مردم دنیا پیام پیروزی و ایستادگی و جوانمردی و مردانگی را از امام حسین(ع) گرفتند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: سوم شعبان و روز ولادت امام حسین(ع) بهانه ای است که بار دیگر به خصائص آن امام بزرگوار از جمله خصائص زیارت ایشان و همچنین منطق حاکم بر حرکت آن حضرت در قیام عاشورا نگاه دوباره ای داشته باشیم. برای این منظور با تنی چند از کارشناسان دینی کشور به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛
 ٠٥:٣٢ - 1396/02/10 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5639
کل بازديدها :9895933
بازديدکنندگان آنلاين :9
بازديدازاین صفحه :165093