نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


رفتار حضرت علی(ع) در همه امور شاخص و میزان است
استاد حوزه در گفت‌وگو با مهر: رفتار حضرت علی(ع) در همه امور شاخص و میزان است قم - عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: حضرت علی(ع) دارای شخصیتی بودند که در همه امور شخصیتی فردی، عبادی، سیاسی، اخلاقی و اجتماعی برای مردم جهان الگو هستند. حجت الاسلام ناصر رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن تسلیت شهادت مولی الموحدین حضرت علی(ع) اظهار کرد: علی ابن ابی طالب(ع) کسی هستند که پیامبر اکرم(ص) در مورد ایشان فرمودند: «غیر از من کسی تو را نشناخت و جز تو کسی مرا نمی‌شناسد و اگر نمی‌ترسیدم گروه‌هایی از مردم تو را خدا بخوانند آنچه لازم بود در ارتباط با شخصیت و جایگاهت نزد مردم سخن می‌گفتم».
 ١٠:٢٣ - 1397/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
تقوای الهی؛ زیربنای همه خصال نیکو/توصیه‌های امیرالمومنین(ع) به ما
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ تقوای الهی؛ زیربنای همه خصال نیکو/توصیه‌های امیرالمومنین(ع) به ما علیرضا بشیری علیرضا بشیری، نویسنده و محقق علوم دینی ضمن برشمردن وصیت های امیرالمومنین(ع) گفت: تقوای الاهی در یک کلمه یعنی انجام ندادن و پرهیز به خاطر خدا و این سنگ بنای تمامی خصلت های نیکوست. حجت الاسلام علیرضا بشیری، نویسنده و محقق علوم دینی درباره ویژگی‌های شخصیتی امیرالمومنین(ع) به خبرنگار مهر گفت: بی هیچ اغراقی هرآن کسی که اندکی در شخصیت و زندگانی امیرالمومنین(ع) بررسی و تحقیقی نموده باشد،
 ٠٩:٢٤ - 1397/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
درس صلح و عبرت تسلیم
یادداشت میهمان/محمد هادی صحرایی درس صلح و عبرت تسلیم ماه رمضان چون ابر می‌گذرد و فرصت‌هایش از دست می‌رود و تنها بندگان خدایند که حسرت این رفتن می‌خورند. آه اگر این ماه رمضان آخرمان باشد و روی ماهش را نبینیم، چه کنیم رفیقان؟ به گزارش مجله فارس پلاس خبرگزاری فارس، محمد هادی صحرایی در یادداشت مهمان روزنامه کیهان نوشت: ماه رمضان چون ابر می‌گذرد و فرصت‌هایش از دست می‌رود و تنها بندگان خدایند که حسرت این رفتن می‌خورند. آه اگر این ماه رمضان آخرمان باشد و روی ماهش را نبینیم، چه کنیم رفیقان؟
 ٠٩:٤٧ - 1397/03/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ۱۵ رمضان؛
سکوت خواص و غفلت عامه منجر به صلح امام حسن(ع) با معاویه شد
به مناسبت ۱۵ رمضان؛ سکوت خواص و غفلت عامه منجر به صلح امام حسن(ع) با معاویه شد امام حسن(ع) وظیفه و رسالت خود را به نحو احسن انجام داد؛ ولی کوتاهی و سکوت خواص و غفلت عامه شرایط بد و ناخوشایندی را به وجود آورد که منجر به صلح آن حضرت با معاویه شد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط سخت و پیچیده تاریخی است و تحلیل و استنباط عملکردهای آن حضرت بسیار سخت بوده است تا به حدی که بسیاری از شیعیان خالص و وفادار هم در آن زمان بر ایشان ایراد گرفته و تصمیم های ایشان را به نادرست تعبیر می کردند.
 ٠٨:٤٢ - 1397/03/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت وفات حضرت خدیجه(س)
خدیجه؛ مشاور شایسته پیامبر(ص)/ بانوی نواندیشی که مرز خرافات را شکست
به مناسبت وفات حضرت خدیجه(س) خدیجه؛ مشاور شایسته پیامبر(ص)/ بانوی نواندیشی که مرز خرافات را شکست نواندیشی و نوگرایی حضرت خدیجه (س) در جامعه، آن هم در زمانه‌ای که جامعه غرق در جاهلیت بوده، به این بانو برتری خاصی داده است. در حال و هوایی که مردم به جای خردورزی به خرافات روی آورده بودند، ایشان مرز خرافات را شکست. حضرت خدیجه (س) در بستر احتضار از رسول خدا چه درخواستی می‌کند؟
 ٠٩:٤١ - 1397/03/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
احداث صحن سیده نرجس در سامراء/ توسعه حرم امامین عسکریین
احداث صحن سیده نرجس در سامراء/ توسعه حرم امامین عسکریین صحن سیده نرجس به عنوان یکی از پروژه های طرح توسعه‌ در سامراء است که اکنون در مرحله اجرا قرار دارد. به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به سامراء، «اینجا، میزبان، حضرت صاحب الزمان است چرا که این حرم خانه پدری ایشان است و حضرت حجت وارث این خانه»، این جملات بخشی از زبان حال مشترک خادمان و کارگرانی است که در حرم امامین عسکریین مشغول به کار هستند. پس از تخریب حرم امامین عسکریین در سامرا، کار بازسازی انجام شد و علی‌رغم مشکلات امنیتی در گذشته، کار بازسازی به هیچ وجه متوقف نشد و کارگران و هنرمندان ایرانی مشغول اجرای طرح‌های توسعه و بازسازی حرم هستند.
 ٠٩:٤٥ - 1397/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیشرفت ۸۷ درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی/
در گفت‌وگوی مشروح با فارس مطرح شد پیشرفت ۸۷ درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی/ افتتاح هم‌زمان با عید غدیر مدیر پروژه صحن حضرت زهرا(س) حرم علوی با اشاره به بهره‌برداری ۱۶ هزار و ۵۰۰ مترمربع از بخش زیارتی و پیشرفت ۸۷ درصدی این بخش، گفت: بخش زیارتی خرداد و بخش غیرزیارتی صحن حضرت زهرا(س) شهریور به بهره‌برداری می‌رسد. خبرگزاری فارس، مریم سادات آجودانی: توسعه اعتاب مقدسه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح و در دهه‌های اخیر با همکاری دوستداران اهل‌بیت(ع) و به همت ستاد بازسازی عتبات اجرایی شد.
 ١٠:٠٧ - 1397/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
طلوع زین العابدین(ع) در شعر آئینی/ آمدی و حسین(ع) خندان شد
بازخوانی مهر؛ طلوع زین العابدین(ع) در شعر آئینی/ آمدی و حسین(ع) خندان شد سالروز میلاد مسعود حضرت امام زین العابدین(ع)، روزی از روزهای جشن و شادی اهل بیت (ع) و بازخوانی اشعار سروده شده در مدح و ثنای آنان است. خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: امروز پنجمین روز از ماه مبارک شعبان است؛ روزی که طلوع سراسر نور سیدالساجدین(ع) در آن اتفاق افتاد تا بخشی از ادبیات منظوم آئینی ایران زمین به نقل و حکایت آن اختصاص یابد:
 ٠٩:٣٢ - 1397/02/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام سجاد(ع)؛
امام سجاد(ع) تشکل شیعه را انسجام بخشید
به مناسبت ولادت امام سجاد(ع)؛ امام سجاد(ع) تشکل شیعه را انسجام بخشید/ اعجاز حضرت زین العابدین امام سجاد(ع)، همان گونه که در برابر خداوند زین العابدین بود، در برابر مردم سیدالکرام بوده است. امام علی ابن الحسین(ع) در حوزه رفتارهای فردی و اجتماعی بیشترین تأکید را بر اصول اخلاقی داشت. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: امام سجاد (ع) خود در حوزه عمل فردی و شخصی سرمشق اخلاق و گذشت و رفتارهای هنجاری و پسندیده بود. مجموعه‌ای از گزارش‌ها و روایات به خوبی نشان می‌دهد که آن حضرت همان‌گونه که در برابر خداوند زین‌العابدین و سیدالساجدین بوده در برابر مردم سیدالکرام بوده است. همان اندازه که در برابر خداوند کرنش داشت، در برابر مردم هم به تواضع و فروتنی رفتار می‌کرد. در بررسی اندیشه‌های امام مشاهده می‌شود که امام در حوزه رفتارهای فردی بیش‌ترین تأکید را بر اصول اخلاقی می‌گذارد و در حوزه مسائل اجتماعی هر چند که می‌کوشد تا اصول اخلاقی را بر حقوقی چیره سازد ولی برای ایجاد جامعه سالم بر حقوق نیز تأکید دارد. به مناسبت ولادت امام سجاد(ع) مروری کوتاه بر سیره آن حضرت در عصر پر از خفقان اموی خواهیم داشت.
 ٠٩:٢٦ - 1397/02/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت مبعث نبی مکرم اسلام(ص)؛
هدف بعثت برپایی حکومت الهی است/ زمینه اجتماعی بعثت انبیاء
به مناسبت مبعث نبی مکرم اسلام(ص)؛ هدف بعثت برپایی حکومت الهی است/ زمینه اجتماعی بعثت انبیاء آیت الله جوادی آملی معتقد است رفع اختلاف و اصلاح جامعه با تعلیم و ارشاد و موعظه صرف محقق نمی‌شود، بلکه انبیا تنها در پرتو ایجاد حکومت می‌توانند به این هدف عالی برسند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: هدف بعثت انبیاء، همان عبادت مخلصانه خداست که سعادت جاودانه انسان، در آن است و همین عبادت مخلصانه است که بشر را جانشین خدا می کند و همه هستی را خاضع و فرمانبردار انسان می سازد و دو هدف مقدماتی برای بعثت انبیا، یکی اقامه عدل و دیگری برپایی حکومت الهی است که با تحقق این دو هدف مقدماتی، عبادت مخلصانه حق که هدف اصلی بعثت انبیاست محقق می شود.خ گذشته و آیندهٔ بشر است.
 ٠٩:٠٠ - 1397/01/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت‌الاسلام حاجی‌زاده
امام کاظم(ع) و تعمیق مکتب اهل بیت/
حجت‌الاسلام حاجی‌زاده در گفت‌وگو با فارس: امام کاظم(ع) و تعمیق مکتب اهل بیت/ مدت زمان زندانی بودن باب‌الحوائج چقدر بود؟ کارشناس دینی گفت: هارون برای استحکام خلافت خود به منظور دستگیری امام موسی(ع) اراده حج کرد و فضل بن ربیع را فرستاد و آن حضرت را در اثنای نماز گرفتند و کشیدند و به بصره برده و زندانی کردند. به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، شهادت امام موسی کاظم(ع) در 25 رجب سال 183 در زندانی واقع در بغداد صورت گرفته است، حضرت موسی بن جعفر(ع) نزدیک 6 سال از عمر مبارکشان را در زندان سپری کردند، بیشتر زندگیشان مصادف با عصر عباسیان بوده است که با چندتن از خلفای عباسیان همزمان بوده است، آن حضرت(ع) هنگام شهادت 55 سال از عمر شریفشان می‌گذشت، به مناسبت شهادت اباالرضا(ع) با حجت‌الاسلام یدالله حاجی‌زاده کارشناس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات گفت‌وگو کردیم، وی با تأکید بر اینکه مدت زندانی بودن امام کاظم(ع) بیشتر از 5 یا 6 سال نبوده است، گفت: بیشتر مدت زندانی شدن آن حضرت در دوره هارون الرشید عباسی صورت گرفته است. آن حضرت(ع) حدود 9 سال با منصور عباسی همزمان بود و منصور به ظاهر متعرض آن حضرت نشد.
 ١١:٢٣ - 1397/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛
فرهنگ سازی امام کاظم(ع) برای تشکیل حکومت/ مبارزه منفی درمنطق امام
به مناسبت شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛ فرهنگ سازی امام کاظم(ع) برای تشکیل حکومت/ مبارزه منفی درمنطق امام فرزاد جهان بین گفت: امام کاظم (ع) از راه های مختلف سعی می کردند فرهنگ تشکیل حکومت اسلامی در جامعه نهادینه شود. این خطی بود که ائمه دیگر نیز بر آن تاکید داشتند. به گزارش خبرنگار مهر، فرزاد جهان‌بین عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد درباره نقش امام موسی کاظم(ع) در گسترش معارف شیعی گفت: در زمان امام کاظم(ع) جریان‌های فکری مختلفی در جامعه حضور داشتند که از جمله این جریانها می‌توان به دو جریان، معتزله و اهل حدیث اشاره کرد.
 ١٠:٤١ - 1397/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت سالروز شهادت هفتمین پیشوای شیعیان
امام موسی کاظم(ع)؛ پیشوای صابر و بردبار اهل یقین
به مناسبت سالروز شهادت هفتمین پیشوای شیعیان امام موسی کاظم(ع)؛ پیشوای صابر و بردبار اهل یقین تهران- ایرنا- امام موسی کاظم(ع) در هنگامه حکومت عباسی، رسالت سنگین امامت را برعهده گرفتند و توانستند با سیاست عالمانه و در پیش گرفتن تقیه در زمینه های فرهنگی و علمی پیشرفت زیادی بدست بیاورند و شاگردان بزرگی تربیت کنند و اینگونه با اندیشه های ناب، درس تواضع و سخاوت را به پیروان راستین خویش بیاموزند. امام موسی کاظم(ع)؛ پیشوای صابر و بردبار اهل یقین
 ١١:٤١ - 1397/01/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام محمدتقی(ع)؛
امام جواد(ع)، حجت خدا در اثبات مقام رفیع امامت است
به مناسبت ولادت امام محمدتقی(ع)؛ امام جواد(ع)، حجت خدا در اثبات مقام رفیع امامت است امام جواد(ع)، حجت خدا در اثبات مقام رفیع امامت است و در مقام رفع تعجب عده ای در مورد امامت آن حضرت در سنین کودکی به موضوع حضرت عیسی و نبوت ایشان در مهد استناد شده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: شیعه در مورد امام به سه باور معتقد است. عصمت، نصب و علم لدنی. اینکه فردی در کودکی به امامت برسد و پاسخگوی تمام سوالات باشد و همه در مقابل علم او، ناتوان باشند،
 ٠٨:٤٠ - 1397/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
خطبه فدکیه آئینه تمام نمای نهج‌البلاغه است
در گفت‌وگو با مهر مطرح شد؛ خطبه فدکیه آئینه تمام نمای نهج‌البلاغه است قم- یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: خطبه فدکیه لوح فشرده تمامی معارف الهی، انسانی، رسالتی، امامی و اخلاقی و آئینه تمام نمای نهج البلاغه است. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در و دیوار شهر بوی دود می‌دهد، تو گویی خانه تک تک مردم رنگ و بوی این روزهای خانه علی(ع) را گرفته است. خیمه‌های عزا در پیاده‌روها برپاست. لباس‌ها و شال‌های سیاه بر تن مردم گواه از داغی بزرگ دارد که همه را اینگونه به تکاپو انداخته است. زمانی که تقویم ورق می‌خورد و به رحلت خاتم رسولان(ص) می‌رسد، آسمان ایران و قلب مردم عزاداری می‌کنند و به تلاطم می‌افتند، رسولی که بارها تأکید کرد که «فاطمه پاره تن من است»، حال چگونه می‌توان برای شهادت زهرا(س) آرام نشست؟
 ٠٩:٣٠ - 1396/12/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه حضرت زهرا(س) درنظام هستی/ فاطمه(س) ریشه کمالات معصومین است
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ جایگاه حضرت زهرا(س) درنظام هستی/ فاطمه(س) ریشه کمالات معصومین است یک کارشناس و پژوهشگر مسائل دینی گفت: حضرت فاطمه(س) ام الأئمه است. اُم در لغت یعنی اصل و ریشه، لذا فاطمه زهرا(س) اصل و ریشه کمالات معصومین(ع) است. به گزارش خبرنگار مهر، سخن گفتن در مورد جایگاه صدیقه طاهره(س) از سویی کار بسیار دشواری است چراکه هر کسی را راه بر فهم ابعاد کمالات این بانوی مکرمه اسلام نیست و از سوی دیگر فضایل و خصایص حضرت زهرا به قدری زیاد است که سخن گفتن در این باب را آسان می نماید.
 ٠٩:٢٧ - 1396/12/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
پنج دلیل خشم حضرت فاطمه(س) به روایت اهل سنت/
پنج دلیل خشم حضرت فاطمه(س) به روایت اهل سنت/ آیا تنها «فدک» مسأله‌ساز بود؟ یک کارشناس تاریخ اسلام گفت: وصیت شگفت حضرت فاطمه(س) و نیز موارد دیگر، نشان­‌دهنده بیزاری او از کسانی است که در اسلام انحراف ایجاد کردند، رفتار فاطمه(س) با جریان حاکم، آیندگان را متوجه انحراف‌ها پس از پیامبر(ص) می­‌کند.
 ١١:٥٣ - 1396/11/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت نبوت موسی(ع) با دیگر انبیاء
تفاوت نبوت موسی(ع) با دیگر انبیاء سرگذشت حضرت موسى(ع) از تمام پیامبران در قرآن بیشتر آمده است، چرا که موسى(ع) علاوه بر اقوام گمراه خود، در برابر حکومت خودکامه‌اى همچون دستگاه جبار فرعون نیز قیام کرد. داستان های قرآنی بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ «وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسى بِآیاتِنا وَ سُلْطان مُبین* إِلى فِرْعَوْنَ وَ مَلاَئِهِ فَاتَّبَعُوا أَمْرَ فِرْعَوْنَ وَ ما أَمْرُ فِرْعَوْنَ بِرَشید* قْدُمُ قَوْمَهُ یَوْمَ الْقِیامَةِ فَأَوْرَدَهُمُ النّارَ وَ بِئْسَ الْوِرْدُ الْمَوْرُودُ* وَ أُتْبِعُوا فی هذِهِ لَعْنَةً وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ بِئْسَ الرِّفْدُ الْمَرْفُودُ؛ ما، موسى را با آیات خود و دلیل آشکارى فرستادیم،
 ١٣:٢١ - 1396/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
ریاضت شرعی و غیرشرعی
ریاضت شرعی و غیرشرعی رياضت شرعي همان ورزيدگي روحي، جهاد اكبر و خودسازي است. امام علي عليه السلام در نامه معروف به عثمان بن حنيف مي نويسد: «وَ إنَّما هِي نَفسي أَرُوضُها بِالتَّقوي؛ و جز آن نيست كه نفس خويش را با پرهيزكاري رياضت مي دهم. ریاضت، مرتاض هندی،
 ١٠:١٢ - 1396/11/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
شبهات شهادت حضرت زهرا(س)
شبهات شهادت حضرت زهرا(س) سلام شك و شبهه توي شهادت حضرت زهرا زياده لطفا تاريخ دقيق ازدواج ، تاريخ بچه دار شدن و به دنيا آمدن فرزندان و تاريخ شهادت و هر جزئياتي كه بنده بتوانم اثبات كنم را بنويسيد. شهادت حضرت زهرا
 ١٠:٠١ - 1396/11/11 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4357
کل بازديدها :14359184
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :261057