نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی کلمه عبور]
صفحه اصلي > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


طلوع امام حسین(ع) در شعر آئینی
بازخوانی مهر؛ طلوع امام حسین(ع) در شعر آئینی/ تو آمدی بهشت خدا رنگ و بو گرفت اشعار شاعران آئینی درباره تبرّک ماه شعبان و عید طلوع حضرت ثارالله(ع)، بخش مهمی از ادبیات آئینی ماست. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: سومین روز از ماه شعبان، سرآغاز اعیاد مبارک این ماه جشن‌ها و مولودی‌هاست؛ ماهی که شهادت هیچ یک از حضرات معصومین(ع) در آن اتفاق نیفتاده است: امروز که بلبلان ترنّم کردند با یکدگر از عشق تکلّم کردند چون غنچه و گُل، علی و زهرا از شوق بر روی حسینِ خود، تبسّم کردند و اینچنین بود که نوگل بوستان علوی پا به عرصه وجود گذاشت و عالم را پر از نور و روشنی کرد:
 ٠٥:٣٨ - 1396/02/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام حسین(ع)؛
امام حسین(ع) محور ظهور بقیة‌الله است/ تحلیل سیدقطب از قیام عاشورا
به مناسبت ولادت امام حسین(ع)؛ امام حسین(ع) محور ظهور بقیة‌الله است/ تحلیل سیدقطب از قیام عاشورا سید قطب در کتاب «فی ظلال القرآن» می گوید نه فقط شیعیان و مسلمانان بلکه بسیاری از مردم دنیا پیام پیروزی و ایستادگی و جوانمردی و مردانگی را از امام حسین(ع) گرفتند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: سوم شعبان و روز ولادت امام حسین(ع) بهانه ای است که بار دیگر به خصائص آن امام بزرگوار از جمله خصائص زیارت ایشان و همچنین منطق حاکم بر حرکت آن حضرت در قیام عاشورا نگاه دوباره ای داشته باشیم. برای این منظور با تنی چند از کارشناسان دینی کشور به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛
 ٠٥:٣٢ - 1396/02/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
در آستانه عید مبعث؛
ضریح جدید حرم مطهر سامرا در حضور زائران رونمایی شد
در آستانه عید مبعث؛ ضریح جدید حرم مطهر سامرا در حضور زائران رونمایی شد ضریح مطهر امامین عسکریین علیهم السلام با عنایت اهل بیت، همزمان با اذان صبح امروز به وقت سامرا، بدون انجام تشریفات رسمی و با حضور زائران رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در حالیکه براساس برنامه زمان‌بندی، مراحل نصب و رونمایی ضریح شش گوشه و مطهر حرم امامین عسکریین علیهم السلام قرار بود در نیمه شعبان به اتمام برسد، با مدد اهل بیت و تلاش گروه اجرایی، تقریباً ۲۰ روز زودتر از برنامه پیش‌بینی شده به پایان رسید.
 ٠٩:٢٤ - 1396/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
مبعث پیامبر (ص)
مبعث پیامبر (ص) حضرت محمد(صلی‌‌الله علیه و آله) قبل از بعثت، در بعضي از اوقات براي تفكر و عبادت به غار حرا در كوهي واقع در شمال مكه پناه مي‏برد تا اين كه در اين روز، فرشته‏ي وحي، جبرئيل امين، بر آن حضرت نازل شد و به آن حضرت بشارت نبوت و رسالت داد. اين واقعه به طور مشهور، در روز 27 رجب، سيزده سال قبل از هجرت و در سال چهلم عام الفيل برابر با سال 610 ميلادي روي داد. اولين آياتي كه بر حضرت نازل شد در ابتدا آيات نخستين سوره‏ي علق و سپس مُدَّثر بود. آغاز اسلام و شروع بعثت با نام خدا، خواندن، قَلَم، قيام، هشدار، پاكي و اخلاص و بزرگداشت خدا شروع شد. بعثت كه به معني رستاخيز معنوي و انقلاب در همه‏ي امور است با انقلاب فرهنگي آغاز گرديد. چرا كه پايه و اساس تحوّل فرهنگي به خواندن، نوشتن و پاك سازي و بهسازي فرهنگي بستگي دارد.
 ٠٨:٠٦ - 1396/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
مبعث رسول¬اکرم(ص) (سنه13قبل¬ازهجرت)
مبعث رسول¬اکرم9 (سنه13قبل¬ازهجرت) حدود چهارده قرن پیش جهان بشری به گونه¬ای می¬زیست که اثری از توحید و خداپرستی نبود. مردم در ظلم و بی عدالتی به سرمی¬بردند. برشبه جزیره عربستان که جایگاه خانه خدا و موطن آئین ابراهیمی بود، بی فرهنگی و جهل و نادانی سایه گسترانده و خانه کعبه بتخانه وآئین رسمی آن بت پرستی بود. مردم در پست ترین شرایط و عقب افتاده ترین موقعیت زندگی می‌کردند. فرهنگ جای خود را به بی¬عفتی، شراب خواری، قماربازی، دزدی،... داده بود. مردم دختران خود را زنده به گور می¬کردند. قتل، غارت و ستمگری بالاترین افتخار به شمار می¬رفت.
 ٠٨:٠٣ - 1396/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابوطالب (ع)
ابوطالب (ع) كلمات كليدي : تاريخ، ابوطالب، پيامبر، مشركين "ابوطالب، عبدمناف(عمران) بن عبدالمطلب بنی هاشم بن عبد مناف قرشی"، مردی تنومند و زیبا رو[1]، پدر امام علی(ع) و از بزرگان مکه بود که در سال 535م.؛ یعنی 35 سال پیش از تولد پیامبر(ص) و 75 سال قبل از بعثت ایشان، در مکه به دنیا آمد.[2] ابوطالب را از آن جهت که نخستین فرزندش "طالب" نام داشت،‌ ابوطالب نامیده شد که به همین کنیه‌ نیز مشهور است. پدرش "عبدالمطلب" که او نیز از بزرگان با نفوذ مکه به شمار می‌رفت و مادرش "فاطمه دختر عمرو بن عائذ بن عمران بن مخزوم" بود.[3]
 ٠٥:١١ - 1396/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایمان ابوطالب
ایمان ابوطالب تمام علماى شیعه و بعضى از بزرگان اهل تسنن مانند ابن ابى الحدید شارح نهج البلاغه و قسطلانى در ارشاد السارى و زینى دحلان در حاشیه سیره حلبى، ابو طالب را از مؤمنان به دین مبین اسلام می‌دانند، در منابع اصیل اسلامی نیز شواهد فراوانى براى این موضوع مى‌یابیم که اینجا فشرده‌اى از دلائل گوناگونى که به روشنى، گواهى بر ایمان ابو طالب می دهد را فهرست ‌وار مى‌آوریم: 1- سوگند به جان محمد: طبق نقل دانشمند اهل تسنن شهرستانى (صاحب ملل و نحل) و دیگران در یکى از سالها آسمان مکه برکتش را از اهلش باز داشت و خشکسالى سختى به مردم روى آورد، ابو طالب دستور داد تا برادرزاده‌اش محمد را که کودکى شیر خوار بود حاضر ساختند پس از آنکه کودک را در حالى که در قنداقه‌اى پیچیده شده بود به او دادند در برابر کعبه ایستاد و با تضرع خاصى سه مرتبه طفل شیر خوار را بطرف بالا انداخت و هر مرتبه مى‌گفت: "پروردگارا! بحق این کودک باران پر برکتى بر ما نازل فرما" چیزى نگذشت که توده‌اى ابر از کنار افق پدیدار گشت و آسمان مکه را فرا گرفت، سیلاب آن چنان جارى شد که بیم آن مى‌رفت مسجد الحرام ویران شود.
 ٠٤:٤٦ - 1396/02/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت شهادت امام کاظم(ع)؛
مبارزه تشکیلاتی امام کاظم(ع)/ ارادت اهل تسنن به موسی ابن جعفر(ع)
به مناسبت شهادت امام کاظم(ع)؛ مبارزه تشکیلاتی امام کاظم(ع)/ ارادت اهل تسنن به موسی ابن جعفر(ع) الگنجی شافعی می گوید وقتی از همه جا ناامید می شدم به حرم موسی ابن جعفر می رفتم و عرض حاجت می کردم. «کراماته تحار منه العقول» یعنی موسی ابن جعفر آنقدر کرامت دارد که عقول آدمیان مبهوت می شود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: خصائص امام موسی ابن جعفر(ع) و شیوه مبارزاتی آن حضرت با توجه به شرایط خفقان دوران بنی عباس از جمله مباحثی است که شاید کمتر مورد توجه واقع شده است. رهبری معظم انقلاب در مورد زندگانی امام کاظم(ع) می فرماید: «ما امروز نگاه میکنیم موسی‌بن جعفر، خیال میکنیم یک آقای مظلوم بی‌سروصدای سربه زیری در مدینه بود و رفتند مأمورین این را کشیدند آوردند در بغداد، یا در کوفه، در فلان جا، در بصره زندانی کردند، بعد هم مسموم کردند، از دنیا رفت، همین و بس؛ قضیه این نبود.
 ٠٨:٣٢ - 1396/02/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
فتح قلعه‏ ي خيبر به دست تواناي "حضرت امام علي"(ع)(7 ق)
فتح قلعه‏ ي خيبر به دست تواناي "حضرت امام علي"(ع)(7 ق) خيبَر، سرزمين حاصلخيزي در 32 فرسخي شمال مدينه، داراي هفت قلعه و بالغ بر بيست هزار سَكنه‏ي يهودي بود. يهوديان خيبر، همچون پايگاه دشمن در نقطه‏اي حساس در حكومت اسلامي، برضد اسلام عمل مي‏كردند. يهوديان فرصت‏طلب، علي‏رغم پيماني كه با مسلمانان داشتند، خيبر را كانون مبارزه با اسلام قرار داده و تا مي‏توانستند، مشركان را بر ضد اسلام مي‏شوراندند و كمك مي‏كردند.
 ٠٩:١٥ - 1396/02/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
شهادت امام موسی¬کاظم7(183ه.ق)
الف) شهادت امام موسی¬کاظم7(183ه.ق) ششمین پیشوای شیعیان جهان، موسی و مشهورترین لقبشان کاظم است و معروف ترین کنیه¬شان نیز ابوالحسن می-باشد. پدر بزرگوارشان امام جعفرصادق7 و مادر گرامی‌شان حمیده است. تاریخ ولادت باسعادت امام کاظم7 در منطقه ابواء، در روز یکشنبه هفتم ماه صفر سال 128 می‌باشد. در عمده-الطالب است: امام ششم باب¬الحوائج الی¬الله است. احدی از خداوند طلب نمی¬کند حاجتی را پس قصد کند قبر حضرت موسی¬بن جعفر7 را ، خداوند حاجت او را برآورده می¬کند. مسافر- خادم امام رضا7- می‌گوید: من هرشب رختخواب حضرت رضا7 را در دهلیز خانه¬اش می¬انداختم، حضرت همه شب بعد از عشاء تشریف می¬آورد و استراحت می‌کرد. تا مدت چهارسال. بعد یک شبی حضرت رضا7 نیامد به منزل. خانواده¬اش مضطرب شدند، روز شد سوال کردند. معلوم شد که دیشب حضرت موسی¬بن جعفر7 از دنیا رفته و حضرت به بالین پدر بزرگوارش تشریف برده... شهادت حضرت امام موسی¬کاظم7 روز 25 رجب سال 183 ه.ق بوده است. سندی بن شاهک یهودی ملعون آن حضرت را به امر هارون با طعام یا رطب مسموم نموده و به شهادت رساند. قبر مطهر آن امام همام امروز در کاظمین زیارتگاه شیعیان جهان است.
 ٠٦:٥٨ - 1396/02/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت وفات حضرت زینب(س)؛
صبر و حلم باعث تبلور عزت در حضرت زینب(س) شد
به مناسبت وفات حضرت زینب(س)؛ صبر و حلم باعث تبلور عزت در حضرت زینب(س) شد/ معنای عقیله بنی هاشم حجت الاسلام عبدالحمید شهاب کارشناس دینی گفت: صفت معرفت و اطاعت و دشمن شناسی توامان با صبر در مسیر بندگی حق، از حضرت زینب(س) عقیله ساخت. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: القاب و صفات فراوانی برای حضرت زینب کبری(س) در اخبار مأثوره آمده است. اما یکی از صفات آن حضرت یعنی «عقیله» توسط سه معصوم بر زبان جاری شده است که نشان از اهمیت این صفت در گفتار و سیره و عمل آن حضرت دارد.
 ٠٥:٣٦ - 1396/01/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت‌الله اراکی در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع) قم:
علی‌شناسی در حوزه‌ها دنبال شود
آیت‌الله اراکی در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع) قم: علی‌شناسی در حوزه‌ها دنبال شود/ با تفرقه نمی‌توان به نتیجه رسید آیت الله اراکی گفت: با تاکید بر مقوله علمی علی‌شناسی باید در حوزه‌های علمیه، گفت: شناختن حضرت علی(ع) علمی است که با استفاده از آن می‌توانیم باب‌های مختلفی از علم را برای خود باز کنیم. به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله محسن اراکی دیشب (سه شنبه) در جمع معتکفین مسجد امام حسن عسکری(ع) قم با بیان اینکه محبت نسبت به امیرالمومنین(ع) و فرزندان ایشان یکی از مهم‌ترین نعمت‌های الهی است، اظهار کرد: میزان و معیار محبت نسبت به ائمه اطهار(ع) عشق و علاقه نسبت به حضرت علی(ع) است.
 ٠٨:٢٨ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
ولادت حضرت علی(ع) (23سال قبل¬ازهجرت)
* ولادت حضرت علی(ع) (23سال قبل¬ازهجرت) اولین امام شیعیان و خلیفه بلا فصل¬رسول¬خدا9، برادر، پسرعمو، وزیروداماد آن¬حضرت9 امیرالمومنین¬علی7 – بنا به نقل مشهور- در روز جمعه 13رجب، ده سال پیش ازبعثت متولد شد و پس¬از شش¬سال دراثر قحطی که در مکه و حوالی آن اتفاق افتاد، بنا به درخواست پیامبراکرم9 به خانه پیامبراکرم رفت و تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت قرارگرفت. - والدین
 ٠٦:٤٢ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
وفات حضرت زینب(س)(62 ه.ق)
* وفات حضرت زینب3(62 ه.ق) حضرت زینب3 در روز پنجم جمادی¬الاول سال پنجم هجری در مدینه به دنیا آمد. پیامبراکرم9 نام او را زینب نهاد. لقبش¬عقیله به معنای¬ بانوی خردمند است. با پسرعموی خود عبدالله ازدواج کرد و سه پسر ویک دخترداشت که دو تن از پسرانش به نام عون و جعفر در کربلا به شهادت رسیدند. حضرت زینب3 در سال 61 ه.ق به همراه کاروان برادرش حسین بن علی7 به کربلا رفت و پس از شهادت عزیزانش به کوفه و شام به اسارت برده شد. ایشان پس¬از بازگشت به مدینه به شام تبعیدگردید و در همانجا فوت نموده و در حوالی دمشق به خاک سپرده شد.
 ٠٦:٤٠ - 1396/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
ولادت امام جواد(ع) در شعر آئینی/ کاظمین دلم امروز خراسان شده است
ولادت امام جواد(ع) در شعر آئینی/ کاظمین دلم امروز خراسان شده است میلاد مسعود امام محمدتقی(ع) از مناسبت‌های فرخنده جهان اسلام است که شاعران آئینی هم با اشعار خود آن را به تبریک نشسته‌اند. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: دهم ماه رجب سالروز طلوع فرخنده نهمین امام شیعیان است؛ روزی که در اشعار شاعران آئینی ایران زمین هم متجلی است. محسن عرب خالقی یکی از این شاعران است که در بخشی از شعر خود چنین می‌آورد: که‌هان تمامی‌هفت آسمان نظاره کنید فلک به دامن خورشیدتان قمر داده
 ٠٥:٣٧ - 1396/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام جواد(ع)؛
تَبَدُّل؛ ثمره مهرورزی به امام محمد تقی (ع)/ برکت وجود جوادالائمه
به مناسبت ولادت امام جواد(ع)؛ تَبَدُّل؛ ثمره مهرورزی به امام محمد تقی (ع)/ برکت وجود جوادالائمه هر کسی دوست دارد که خدا را ملاقات کند در حالی که ترفیع درجه داشته باشد و سیئاتش تبدیل به حسنات شده باشد، نسبت به جواد الائمه مهرورزی کند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: حضرت امام جواد(ع) در دهم ماه رجب سال ۱۹۵ هـ. ق در شهر مدینه دیده به جهان گشود. امام جواد(ع) پیشوای نهم شیعیان در سال ۲۰۳ ه. ق پس از شهادت پدر بزرگوارش امام رضا(ع) در سن هشت سالگی، به تصریح پیشوایان گذشته و با تعیین امام رضا(ع) عهده دار امامت شد.
 ٠٥:٣١ - 1396/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام ترابی در گفتگو با مهر:
تصوف در میان اهل سنت محمل اظهار ارادت به اهل بیت است
حجت الاسلام ترابی در گفتگو با مهر: تصوف در میان اهل سنت محمل اظهار ارادت به اهل بیت است امام جمعه گنبد کاووس با بیان اینکه انسان کامل، محور عرفان ابن عربی است، گفت: تصوف در میان اهل سنت محمل اظهار ارادت به اهل بیت و محمل عرفان است و باید از این ظرفیت استفاده کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، اتحادیه بین المللی امت واحده اولین بار سال ۱۳۹۳ اولین کاروان سرزمین برادری را راهی مناطق اهل سنت ایران نمود. این برنامه امسال در روزهای نوزدهم و بیستم اسفندماه ۹۵ نیز برای دومین بار با سفر جمعی از نخبگان، نویسندگان و اهالی فرهنگ و رسانه به سه استان خراسان جنوبی، کردستان و گلستان برگزار شد.
 ٠٧:٣٩ - 1395/12/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
وفات ام البنین(س)
الف) وفات ام البنین(س) در روز 13جمادی¬الثانی سال 64 ه.ق حضرت ام البنین3، همسرگرامی امیرمومنین7 و مادرقمربنی هاشم7 ازدنیا رحلت فرمود. نام مبارک آن بانو، فاطمه و کنیه¬اش ام البنین است. پدر آن بانوی گرامی، حزام بن خالد و مادرش لیلی دخترشهیدبن ابی¬عامراست. آن بی¬بی پس از شهادت حضرت فاطمه زهرا3 به همسری علی7 درآمد. امیرمومنان به برادر خود عقیل فرمود:
 ٠٩:٢٦ - 1395/12/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
دختر در قامت ام‌ابیها(حضرت فاطمه )
بسمه تعالی دختر در قامت ام‌ابیها(حضرت فاطمه ) در روزگاری پدر با همه شرافت و بزرگوار در مقابل دختری با کمال عصمت و بی‌نظیر بر سینه او بوسه می‌زند و با تمام قد و احترام و نیز به این دختر پاکدامن می‌فرماید: فداها ابوها و ام ابیها یعنی پدر فدای این دختر و دختر مادر پدر و این سمت در هیچ کجای عالم به کسی جز فاطمه زهرا(س) تعلق نگرفته است.
 ٠٨:٣٢ - 1395/12/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت فاطمه زهراء(س) درکلام معصو مین:
* حضرت¬فاطمه زهراء(س) درکلام معصو مین: حضرت فاطمه¬زهراء3می¬فرماید: درلحظه¬های¬ آخرزندگانی، وقتی پدرصدای گریه مرا شنید، فرمود: «ای دخترم! هیچکدام از زنان مسلمانان ارزش و مقام تو را ندارند، پس در صبر و بردباری همانند کمترین زنان نباش زیرا تو سید و بزرگ زنان بهشتی هستی.» (بحار22/536) روز سوم جمادی ¬الثانی سالروز شهادت مظلومانه بی¬بی¬ دو عالم حضرت¬ فاطمه¬ زهراء3است. به منظور شناخت بیشتر شخصیت آسمانی آن حضرت، به نکات و عبارات معرفتی ائمه معصومین: درباره آن بانوی یگانه می¬پردازیم: * فاطمه¬ محور حق و باطل
 ٠٧:٠٤ - 1395/12/10 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7544
کل بازديدها :9592210
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :159519