نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > فروع دین 


  چاپ        ارسال به دوست

نکته‌هایی در باب نماز

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

بسم الله الرحمن الرحیم

نکته‌هایی در باب نماز

پیام نماز

زندگیِ بی یاد خدا تاریک است و انسانِ بدون تکیه‌گاه،  هراسان.

«خدا»، تکیه‌گاه و امید هر فردی است که به او پناه ببرد و نماز، چیزی جز تکیه و امید و خواهش و عرض نیاز به آن خدای بی نیاز نیست.

در معبد بزرگ هستی، کسی که به عبادت هستی‌آفرین نپردازد، از سنگ هم بی‌احساس‌تر است. پیمودن راه دراز «خاک» تا «افلاک» با بال و پرواز عشق میسر است.

 نماز یکی از برنامه‌های «سپاس نعمت» است، که روزی پنج نوبت، ما را در آستان صاحب نعمت و عظمت می‌نشاند، تا شیطان برای در بند کردنمان طمع نکند.

 فرد نماز‌خوان، بیمه شدۀ الهی است و جامعۀ اهل نماز، از بسیاری فسادها وتبهکاری‌ها و جرائم مصون. راستی میزان جرائم در میان کدام قشر جامعه بیشتر است، نماز‌خوان یا بیگانه با ‌نماز.

نماز، ستون دین است و هر کس به نماز بی‌اعتنایی کند، دینش کامل نیست.

به توصیه قرآن کریم، باید از «صبر» و «نماز» نیرو وکمک گرفت، تا بر مشکلات زندگی  و آشفتگی‌های روحی غلبه کرد؛ (وَاسْتَعينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاة)[1]

نماز، زمزمه‌ای است که تو را به خدا دعوت می‌کند‌؛ دلت را آرامش می‌بخشد و اضطراب‌ها را فرو می‌نشاند.

 نماز، پاسخ به ندای ابراهیم و محمد 9 است؛ هماهنگی و همراهی با همۀ آفریده‌هاست که با زبان فطرت، تسبیح‌گوی خدایند. قبله وکعبه هم رمز وحدت و یکپارچگی است و نماز، توجه به این جلوه‌گاه اتحاد است.

نماز، دل را با صفا، اندیشه را زلال، امید را افزون، عشق را جهت‌دار، جهت را خدایی و زندگی را از گناه و زشتی پاک می‌سازد و برنامه‌ای است برای نزدیک شدن به خدا و دوری از شیطان.

ابوبصیر از امام باقر7 نقل کرده  که پیامبر خدا6 فرمود:

اگر بر در خانۀ یکی از شما نهری باشد که او هر روز پنج بار خود را با آن شستشو دهد، آیا در بدنش چرکی باقی می‌ماند؟ (‌روایت کننده حدیث می‌گوید ) گفتم: نه.

فرمود: مَثَل نماز همچون نهر جاری است. هرگاه انسان نماز بگزارد گناهانی را که در میان  دو نماز مرتکب شده می پوشاند.[2]

اهمیت نماز[3]

نماز از جنبه‌های مختلفی در زندگی انسان اهمیت سازنده دارد.

1. از نظر دین: نماز ستون دین است که مرتب روح انسان را با خدا و صفات نیکوی الهی ارتباط می‌دهد؛

2. از نظر روان پزشکی: امروزه بسیاری از روانشناسان وپزشکان روحی دریافته‌اند که، دعا، نماز و داشتن ایمان محکم به دین، نگرانی، تشویش، یأس و ترس را برطرف می‌سازد؛(Ÿwr& ̍ò2ɋÎ/ «!$# ’ûÈõyJôÜs? Ü>qè=à)ø9$#)[4]

3. از نظر اخلاقی

نماز، فرد و جامعه را از رذایل اخلاقی و جرم و تبهکاری باز می‌دارد و او را به تقوا و فضایل اخلاقی دعوت می‌‌‌کند؛ (الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر).

 

4. از نظر تربیتی و اجتماعی:

نظافت و طهارت لباس و بدن و غصبی نبودن لباس و محل نماز و وقت‌شناسی از شرایط صحت نماز است و نمازگزار واقعی کسی است که نمازش با رعایت شرایط فوق ترک نشود و قسمتی از اموال خود را از آن بینوایان و محرومان بداند، روز جزا را باور داشته باشد و خود را از عذاب پروردگار ایمن نداند. دامان خود را از شهوت‌رانی پاک نگهدارد و به امانت‌ها و عهد و پیمان خود وفادار باشد، و برای حفظ حقوق مردم نترسد و برای شهادت قیام کند؛(žwÎ) tû,Íj#|ÁßJø9$# tûïÏ%©!$# öNèd 4’n?tã öNÍkÍEŸx|¹ tbqßJͬ!#yŠ šúïɋ©9$#ur þ’Îû öNÏlÎ;ºuqøBr& A,ym ×Pqè=÷è¨B È@ͬ!$¡¡=Ïj9 ÏQrãósyJø9$#ur)[5]

عشق به نماز

سید مرتضی ضمن وصیت خود چنین می‌گوید:

«تمام نمازهای مرا که در طول عمر خوانده‌ام به نیابت از من دوباره بخوانید... .»

یکی از نزدیکان با شگفتی پرسید: شما چرا ! شما که اهمیت زیادی به نماز می‌دادید؛ علاقه‌مند و عاشق نماز بودید و همیشه پیش از فرا رسیدن وقت نماز وضو گرفته و بر روی سجاده می‌نشستید... ! سید در جواب می‌فرماید:

آری من علاقه‌مند به نماز؛ و راز و نیاز با خالق خود بودم و از این راز و نیاز هم لذت فراوان و فوق‌العاده می‌بردم. همیشه قبل از فرارسیدن وقت نماز لحظه شماری می‌کردم تا وقت نماز برسد. به دلیل همین علاقه زیاد و لذت از نماز است که وصیت می‌کنم تمام نمازهای مرا دوباره بخوانید، زیرا فکر می‌کنم شاید نمازهای من صد در صد برای خدا انجام نگرفته، بلکه لذت روحی و معنوی خودم نیز درآنها تأثیر داشته است.[6]

نماز رکن اصلی دین

مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای مدظله العالی می‌فرمایند:

نماز رکن اصلی دین است و باید اصلی‌ترین جایگاه را در زندگی مردم داشته باشد. حیات طیبة انسان در سایة حاکمیت دین خدا وقتی حاصل خواهد شد که انسانها دل خود را با یاد خدا زنده نگه دارند و به کمک آن بتوانند با همة جاذبه‌های شر و فساد مبارزه کنند و همة بتها را بشکنند و دست تطاول همة شیطانهای درونی و برونی را  از وجود خود قطع کنند. پشتوانة مستحکم و ذخیره‌ای تمام نشدنی در مبارزه‌ای است که آدمی با شیطان نفس خود- که او را به پستی می کشد-  و شیطانهای قدرت که با زر و زور، او را  وادار به ذلت و تسلیم می‌کنند-  همیشه و در همه حال دارد.[7]

احمد ظهر شده؟ 

روزی که شاه فرار کرد ما در پاریس در نوفل‌لوشاتو بودیم، پلیس فرانسه خیابان اصلی نوفل لوشاتو را بست، خبرنگاران زیادی از کشورهای مختلفی آنجا بودند. خبرنگاران خارجی از آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا، و شاید 150 دوربین فقط صحبت  امام را مستقیماً پخش می‌کردند. برای اینکه خبر بزرگترین حادثه سال را مخابره  می‌کنند، شاه رفته بود و می‌خواستند ببینند که امام چه تصمیمی دارند، امام  بر روی صندلی ایستاده بودند. درکنار خیابان، تمام دوربین‌ها بر روی امام زوم شده بود. امام چند دقیقه صحبت کردند و مسائل خودشان را گفتند. من کنار امام ایستاده بودم. یک مرتبه برگشتند وگفتند: «احمد ظهر شده؟» گفتم: بله، الان ظهر است. بی‌درنگ امام گفتند: «والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته »

شما ببینید در چه  لحظه‌ای امام صحبت‌هایشان را رها کردند. برای اینکه نمازشان را اول وقت بخوانند، ... درچنین موقعیت حساسی،  امام حرفشان را قطع کردند و رفتند سراغ نماز.

 

اولین نماز در اردوگاه

رزمندگان اسلام که هشت سال به عشق امام حسین (ع) و به قصد اقامة نماز  واقعی و در مقابل هجوم دشمن متجاوز مقاومت کردند، در هیچ شرایطی دست از نماز و راز و نیاز نکشیدند؛ نه در زیر باران گلوله‌های توپ و تانگ و نه در خط مقدم جبهه و نه در محاصره و اردوگاههای مخوف اسارت بعثیان .

آزادة سرافراز ، آقای محمد صادق رهنمایی می‌گویند:

« بعد از آنکه به مدت سه ماه، ما را در بدترین مکانهای بغداد نگه داشتند، بالاخره به اردوگاه بردند، اولین نمازی که در این اردوگاه خواندیم، نماز مغرب و عشا بود که در زیر پتو و به حالت درازکش اقامه شد.»[8]

 

 [1].  بقره / آیه45

[2] . التهذیب، ج 2 ص،237

     این قسمت با اندکی دخل و تصرف برگرفته از «رساله نوین- عبادت و خودسازی» ص116 تا 118 می‌باشد..[3]

[4] . رعد/28.

[5] . معارج / 22- 25.

[6] . سید مرتضی، پرچمدار علم و سیاست؛ محمود شریفی، ص 63-64.

[7] . نماز گنجینة رمز و راز، ص 12.

[8] . نماز در اسارت، ص38.دانلود فايل : ???? ???? ?? ??? ???? NMAZ.doc ( 64KB )


١٩:٠٩ - 1390/11/26    /    شماره : ٣٢١    /    تعداد نمایش : ١٣١٢خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5006
کل بازديدها :14181975
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :202682