صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 4 فروردین 1396 ش 25 جمادی‌الثانی 1438 ق

جمعه 4 فروردین 1396 ش
25 جمادی‌الثانی 1438 ق


    تصرف بغداد توسط "شاه اسماعيل اول" بدون جنگ و درگيري(914 ق)
    اعلام لغو حكم تحريم تنباكو از جانب "ميرزاي بزرگ شيرازي"(1309 ق)

پس از درگذشت شيخ مرتضي انصاري، شاگردان و بزرگان روحانيت شيعه، ميرزاي شيرازي را به عنوان مرجع تقليد شيعيان معرفي نمودند. يكي از بزرگ‏ترين قسمت‏هاي زندگاني وي، مبارزه با استعمار انگليس و واگذاري تنباكو است. ميرزاي شيرازي با ارسال پيام براي ناصرالدين شاه قاجار، وي را از مفاسد امتياز انحصار تنباكو، برحذر نمود. ولي تذكرات ناصحانه‏ي وي تأثيري در شاه نداشت. سرانجام ميرزاي بزرگ براي نجات اسلام و مسلمانان و حفظ مملكت ايران از شرّ دشمنان، فتواي تاريخي خود را در تحريم تنباكو به شرح ذيل صادر نمود: "اليوم، استعمال تنباكو و توتون بأيّ نحو كان در حكم محاربه با امام زمان(عج) است." مردم مسلمان پس از اطلاع از اين فتوا، مغازه‏هاي توتون فروشي را بستند و تمام قليان‏ها را جمع كردند. حكومت وقت با اين حكم شرعي به مبارزه برخاست و سرانجام، همگام با نهضت عمومي مردم، ناصرالدين شاه به ناچار تسليم شد و قرارداد امتياز تنباكو را لغو كرد.


    رحلت شيخ الفُقهاءِ و المُجتَهدين، آيت‏اللَّه‏ العظمي "محمدعلي اراكي" در قم(1415 ق)
آيت‏اللَّه محمد علي اراكي در سال 1312 قمري در "اراك" ديده به جهان گشود. پدرش از علما و اوتاد عصرخويش و مادرش از سلاله‏ي پاك رسول خدا(ص) بود. وي از سن 20 سالگي و همزمان با تأسيس حوزه‏ي علميه‏ي اراك به مدت 8 سال از محضر آيت‏اللَّه العظمي حائري كسب فيض نمودو سپس با تأسيس حوزه‏ي علميه‏ي قم از سوي آيت‏اللَّه العظمي حائري، به قم هجرت كرده و از اصحاب خاص او به شمار آمد. آيت‏اللَّه اراكي به مدت 35 سال در حوزه‏ي علميه‏ي قم به امر تدريس اشتغال داشت و بسياري از بزرگان حوزه، از محضر درس ايشان مستفيض شدند. وي پس از وفات آيت‏اللَّه خوانساري در حدود 30 سال، نماز جماعت را در مدرسه‏ي فيضيه اقامه نمود و پس از رحلت آيت‏اللَّه گلپايگاني(ره) به مرجعيت عاليه‏ي شيعيان نائل آمد. سرانجام اين عالم سترگ و فقيه فرزانه پس از عمري پر بار و پُربركت در سن 103 سالگي در تاريخ 8 آذر 1373 ش بدرود حيات گفت و پس از تشييعي با شكوه، در مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه(س)، دفن شد.


    رحلت فقيه پرهيزگار و عالم جليل آيت‏ اللَّه "شيخ علي مرندي" (1330 ش)
آيت‏اللَّه شيخ علي مرندي در سال 1287 ش  (1326 ق) در شهرستان مرند به دنيا آمد و مقدمات علوم را در همان شهر به پايان برد. وي در سال 1314 براي فراگيري سطوح بالاي علمي راهي نجف اشرف گرديد و در محضر استوانه‏هاي علمي زمان همچون: شيخ الشريعه اصفهاني، آخوند ملامحمدكاظم خراساني و سيدمحمد كاظم يزدي به درجه رفيع اجتهاد دست يافت. آيت‏اللَّه مرندي پس از سالياني حضور در نجف، خود، يكي از مردان علمي و فقهي آن حوزه گرديد و جمعي از فضلا و فرهيختگان در حلقه درس او حاضر مي‏شدند. او فردي پرهيزگار، عابد، متين، خوش‏اخلاق، متواضع، خوش قلب و پاك نفس بود و به مظاهر فريبنده زندگي دلبستگي نداشت. آيت‏اللَّه مرندي در طول حيات پربار علمي خويش آثار متعدد با ارزشي تاليف كرد كه شرح تبصرة المتعلمين علامه حلي در يازده جلد، هداية المؤمنين، حاشيه بر مكاسب و تقريرات درس شيخ الشريعه اصفهاني از آن جمله‏اند. اين فقيه جليل در مرند از شأن و اعتبار و احترام فوق‏العاده‏اي برخوردار بود و برخي از مردم خطه آذربايجان در مسائل علمي به ايشان مراجعه مي‏نمودند. آيت‏اللَّه مرندي سرانجام در اوايل فروردين 1339 ش برابر با 14 جمادي‏الثاني 1379 ق در 53 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و در قبرستان وادي‏السلام نجف اشرف به خاك سپرده شد.


    رحلت نويسنده و عالم ديني آيت ‏اللَّه "سيدعلي برقعي رضوي قمي" (1353 ش)
آيت‏اللَّه سيدعلي برقعي رضوي قمي در حدود سال 1260 ش  (1398 ق) در خاندان سادات معروف برقعي و در خانواده‏اي عالم‏پرور در قم به دنيا آمد. وي در ابتدا مقدمات و سطوح حوزه را فرا گرفت و سپس به درس خارج حضرات آيات: محمد ارباب، شيخ ابوالقاسم كبير قمي و شيخ عبدالكريم حائري يزدي راه يافت. آيت‏اللَّه برقعي سپس براي تكميل تحصيلات خويش راهي نجف اشرف گرديدو در محضر عالماني همچون آيات عظام: سيد ابوالحسن اصفهاني و ميرزاي ناييني به سطوح والاي علمي دست يافت. ايشان پس از سالياني توقف در نجف، به تهران عزيمت نمود و به درس و بحث و تاليف و ارشاد مردم همت گماشت و منشا كارهاي خير گرديد. از اين دانشور فرهيخته آثاري بر جاي مانده كه الهي نامه، بطون خمسون، فلسفه شهادت و ديوان اشعار از آن جمله‏اند. آيت‏اللَّه برقعي سرانجام در اوايل فروردين 1353 ش برابر با بيست و هفتم صفر 1394 ق در 93 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و رخ در نقاب خاك كشيد.


    درگذشت فقیه فرزانه محمد بن حسن بن یوسف معروف به «فخرالمحققین» فرزند علامه حلی (771ق)
    درگذشت استاد "اميرحسين يزدگردي" اديب و محقق (1365 ش)

استاد اميرحسين يزدگردي، ضمن تدريس در دانشكده الهيات دانشگاه تهران، در تصحيح بعضي مجلدات ديوان كبير، با استاد بديع الزمان فروزانفر، استادِ ادب فارسي، همكاري داشت. مهمترين كار استاد يزدگردي، تصحيح، تحقيق و حاشيه‏نويسي‏هاي محققانه و دقيق بر بعضي از كتب تاريخي است. وي همچنين پژوهش‏هاي نويني در زمينه‏هاي مختلف ادبي دارد كه به چاپ رسيده‏اند. استاد يزدگردي به هنگام فوت، 57 سال داشت.


    شهادت عالم رباني آيت‏ اللَّه "علي‏اصغر احمدي شاهرودي" (1371 ش)
آيت‏اللَّه شيخ علي اصغر احمدي شاهرودي در سال 1302 ش  (1342 ق) در يكي از توابع شاهرود به دنيا آمد و تحصيلات مقدماتي را در زادگاهش سپري ساخت. وي سپس در 16 سالگي راهي حوزه علميه قم شد و پس از چندي از محضر استاداني همچون آيات عظام: سيدمحمد حجت كوه‏كمره‏اي و سيد محمد محقق داماد بهره برد. ايشان همچنين در دوره درس اصول امام خميني در قم نيز شركت كرد. آيت‏اللَّه احمدي مدتي نيز در حلقه درس آيت‏اللَّه سيدحسين بروجردي در شهرستان بروجرد حاضر شد و از وجودشان استفاده نمود. اين فقيه فرزانه از آن پس در نجف اشرف اقامت گزيد و از استوانه‏هاي علمي حوزه علميه نجف از قبيل آيات عظام: آخوند ملامحمد كاظم خراساني، سيدمحسن حكيم و سيدابوالقاسم خويي مستفيض گرديد. ايشان سرانجام در تاريخ چهارم فروردين 1371 ش برابر با هفتم رمضان 1411 ق در زمان حكومت خفقان‏بار حزب بعث، هنگام تشرف به حرم مطهر امام علي(ع) مورد حمله ناجوانمردانه مزدوران بعث عراق قرار گرفت و در 69 سالگي به شهادت رسيد. جنازه ايشان سه روز در آنجا ماند تا اينكه برخي از روحانيان با لباس مبدل توانستند جنازه وي را ربوده و به خاك بسپارند.


٠٥:٠٧ - 1395/12/26    /    شماره : ٦٢٣١٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٥خروج

   مطالب مرتبط