صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

یکشنبه 6 فروردین 1396 ش 27 جمادی‌الثانی 1438 ق

یکشنبه 6 فروردین 1396 ش
27 جمادی‌الثانی 1438 ق

    درگذشت "حسين بن احمد بن حجاج" شاعر معروف شيعه(391ق)

ابوعبداللَّه حسين بن احمد بن حجاج، معروف به ابن‏حجّاج اديبي فاضل و ماهر بود كه با سيدمرتضي و سيدرضي از دانشمندان قرن چهارم هجري در يك عصر زندگي مي‏كرد. او از شعراي دوستدار اهل‏بيت رسالت و دشمن سرسخت دشمنان دين بود و در هر مورد اشعار فراواني سروده است. مشهور است كه در خوابِ سيدرضي، ابن حجاج از جانب اهل بيت به عنوان شاعر اهل بيت مطرح گرديده است. از آثار ابن حجاج، مي‏توان به ديوان ده جلدي او اشاره كرد كه در موزه‏هاي مختلف جهان نگهداري مي‏شود. وي در مكاني بين بغداد و كوفه وفات يافت و طبق وصيت ابن حجاج، بدنش را در سمت پايين پاي امام موسي كاظم(ع) دفن كردند.


    رحلت فقيه جليل، آيت اللَّه "ميرزا ابوالحسن مشكيني" عالم مسلمان(1358 ق)
ميرزا ابوالحسن مشكيني، عالم ديني، فقيه اصولي و مدرس برجسته‏ي حوزه‏ي علميه‏ي نجف اشرف در سال 1305 ق در اطراف اردبيل به دنيا آمد. وي از نوجواني در محضر درس علماي برجسته‏ي عصر خويش حضور يافت و در نهايت، عالمي توانا شد. ميرزاي مشكيني در 23 سالگي راهي نجف شد و از محضر درس حضرات آيات آخوند خراساني، شيخ الشريعه‏ي اصفهاني و سيد محمد كاظم يزدي بهره‏مند گرديد. بعدها به كربلا رفت و در درس ميرزا محمدتقي شيرازي شركت جُست. ميرزا ابوالحسن مشكيني در فقه، اصول فقه و تفسير از دانش در خورِ توجهي برخوردار بود. از ميرزا ابوالحسن مشكيني آثار بسياري بر جاي مانده است كه از بين آن‏ها مي‏توان به حاشيه بر مكاسب شيخ انصاري، الفوائدُ الرّجاليه و المناسك اشاره كرد. ميرزاي مشكيني سرانجام در 53 سالگي در كاظمين وفات يافت و پيكرش را پس از انتقال به نجف، در صحن شريف علوي به خاك سپردند.


    پناهنده شدن "محمدعلي شاه قاجار" به سفارت روس(1327 ق)
با گسترده‏تر شدن آتش انقلاب در نقاط مختلف كشور، نهضتي براي فتح تهران توسط مشروطه خواهان ايجاد گرديد و پيروزي آنان را به دنبال آورد. در نبردي كه بين قواي محمدعلي شاه قاجار و آزادي‏خواهان در نزديكي تهران روي داد، قواي دولتي شكست خورده و طرف پيروز در 24 جمادي الثاني 1327 رو به تهران نهاد. اين درگيري‏ها در تهران ادامه يافت و سرانجام تهران به تصرف مشروطه طلبان درآمد. در اين هنگام، محمد علي شاه كه خود را در برابر آزادي خواهان ناتوان ديد در روز 27 جمادي الثاني به سفارت روسيه پناهنده شد و لياخوف روسي نيز خود را به فاتحان تهران تسليم كرد. بعد از ظهر همان روز، در جلسه‏اي فوق‏العاده، محمدعلي شاه، از سلطنت كنار گذاشته شد و فرزند يازده ساله‏ي وي، احمد ميرزا را به عنوان پادشاه معرفي كردند. چون احمد شاه كودك بود، نيابت سلطنت او را به عضدالملك، رييس سالخورده‏ي ايل قاجار سپردند و بدين ترتيب دوره‏ي استبداد صغير كه در حدود سيزده ماه به طول انجاميده بود به پايان رسيد.


    درگذشت خاتم المحدثین حاج میرزا حسین نوری، مؤلف کتاب «مستدرک الوسائل» (1320 ق)
    قطع رابطه دولت ايران با امپراتوري ژاپن در جريان جنگ جهاني دوم (1321 ش)
    درگذشت "اسماعيل اديب خوانساري" خواننده و نوازنده معاصر (1361 ش)

اسماعيل اديب خوانساري در سال 1280 ش در خوانسار به دنيا آمد. پس از فراگيري تحصيلات ابتدايي، از آنجا كه صوت خوشي داشت به توصيه پدر، اكثراً مؤذني مسجد شهر را به عهده مي‏گرفت. از اين سال‏ها به بعد به شعر و موسيقي علاقه‏مند گرديد و به مطالعه آثار شعراي فارسي زبان پرداخت. سپس به اصفهان رفت و با مباني موسيقي آشنا گرديد. بعدها، ني، سه تار و پيانو را آموخت و با تأسيس راديو، خواننده ثابت آن شد. اديب خوانساري از 1319 هرهفته در راديو حاضر مي‏شد و اجراي برنامه مي‏كرد. او "جامعه باربُد" را نيز با هدف داشتن مكاني براي اجراي نمايشنامه و كنسرت بنيان گذاشت. اسماعيل اديب خوانساري در 81 سالگي در تهران بدرود حيات گفت و در بهشت زهرا مدفون گرديد.


    آغاز عمليات بيت المقدس 4 توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (1367ش)
عمليات بيت المقدس 4 در تاريخ ششم فروردين 1367 با رمز مبارك يا اباعبداللَّه الحسين(ع) به منظور پاسخگويي به تجاوز و شرارت‏هاي خصم جنايتكار در حمله به مناطق مسكوني و نيز به دادخواهي شهداي مظلوم شهرها و روستاهاي كُردنشينِ عراق از جمله حلبچه و با هدف آزادسازي بخشي از ارتفاعات سليمانيه عراق در منطقه عملياتي دربنديخان انجام گرفت. در اين عمليات، رزمندگان اسلام، متشكل از نيروهاي زميني و دريايي سپاه پاسداران، با بهره‏گيري از آتش پر حجم توپخانه و با حمايت نيروي هوايي و هوا نيروز ارتش جمهوري اسلامي، نيروهاي مهندسي - رزمي جهاد و سپاه، حركت خود را به سوي دشمن آغاز كردند و با يورش خود، شكست را به دشمن بعثي تحميل نمودند. نتايج عمليات بيت‏المقدس 4: آزادي‏سازي ارتفاعات مهم شاخ شميران، شاخ سورسر، پشت قلعه و نيز چندين روستا. تجهيزات: تانك و نفربر، 20 دستگاه انهدامي، 15 دستگاه اغتنامي؛ خودرو سبك و سنگين، 50 دستگاه انهدامي و تعداد زيادي اغتنامي؛ انهدام دو تيپ، دو گردان تانك و يك گردان توپخانه دشمن، 1500 نفر كشته و زخمي و 400 نفر اسير.٠٥:٠٠ - 1395/12/26    /    شماره : ٦٢٣١٧    /    تعداد نمایش : ١٩٩خروج

   مطالب مرتبط