صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 7 فروردین 1396 ش 28 جمادی‌الثانی 1438 ق

دوشنبه 7 فروردین 1396 ش
28 جمادی‌الثانی 1438 ق


    وفات "ابوالقاسم شاطبي" معروف به "امام القُرّاء" عالم و قاري مشهور قرآن كريم(590 ق)

ابوالقاسم قاسم بن فيرة بن ابي‏القاسم شاطبي در سال 538 ق به دنيا آمد. وي علاوه بر قرائت، در تجويد و تفسير قرآن، حديث، نحو، لغت و ساير علوم ديني متداول عصر خود از دانشِ خوبي برخوردار بود. او كه از مشاهير قاريان قرآن به شمار مي‏رفت، به امام القراء، شهرت يافت. شاطبي با وجود آن كه نابينا بود، از هوش و استعداد سرشاري بهره داشت و بسياري از احاديث را در حافظه ثبت كرده بود. از ابوالقاسم شاطبي آثاري به جاي مانده كه از آن ميان مي‏توان به قصيده‏ي شاطبيه، تتمة الحرز و قصيده‏ي داليه اشاره كرد.


    درگذشت "ميرزا محمد بن سليمان تنكابني" عالم و اديب ايراني(1302 ق)
ميرزا محمد بن سليمان تنكابني، علاوه بر تبحر در فقه، اديبي فرزانه و شاعري توانا در عصر خود بود. از تنكابني آثاري به جاي مانده كه از ميانِ آن‏ها مي‏توان به قصص العلماء اشاره كرد. نويسنده در اين كتاب به شرح حال و آثار حدود 200 تن از علما و بزرگان قبل از خود پرداخته است. اين كتاب بارها در ايران به چاپ رسيده است. از ديگر آثار تنكابني مي‏توان از كتاب الفوايد في اصول الدين ياد كرد كه منظومه‏ي شعري در اصول دين مي‏باشد.


    صدور بيانيه دبير كل سازمان ملل متحد در محكوم كردن كاربرد سلاح‏هاي شيميايي (1367ش)
با گذشت زمان و استفاده گسترده عراق از سلاح‏هاي شيميايي و عدم واكنش جّدي شوراي امنيت در سال‏هاي بعد، خاوْير پِرِزدكوئيار دبير كل وقت سازمان ملل به ابتكار خود، بيانيه‏اي صادر كرد و دولت عراق را به رغم سكوت بيانيه‏ها و قطعنامه‏هاي شوراي امنيت، محكوم نمود. يكي از اين بيانيه‏ها در هفتم فروردين 1367 برابر با 28 مارس 1988 صادر شد كه دبير كل در آن ابراز مي‏كند كه با تأسف، شواهد بسياري در خصوص كاربرد سلاح‏هاي شيميايي در روزهاي اخير از طرف نيروهاي عراقي در دست دارد كه ضايعات فراواني، از جمله به شهروندان هر دو كشور ايران و عراق وارد شده است. در بخش ديگري از اين بيانيه افزوده شده دبير كل به طور صريح كاربرد سلاح‏هاي شيميايي را تحت هر بهانه‏اي محكوم اعلام كرده است. اعلام اين محكوميت از سوي دبير كل سازمان ملل متحد، به لحاظ جايگاه سياسي و معنوي وي، واجد اهميتي اساسي مي‏باشد كه كمتر اتفاق افتاده است. اين جسارت دبير كل كه در عين بي‏طرفي و ضمن انعكاس وقايع، روابط مستمر خود را با طرف‏هاي مخاصمه در طول هشت سال جنگ حفظ كرده، تاثيري اساسي در محدود كردن نقض قواعد بشر دوستانه بين المللي در طول مخاصمات و پايان دادن به جنگ داشته است.


    بازگشايي مسجد شهر گنجه در جمهوري آذربايجان پس از هفتاد سال تعطيلي و حاكميت ضدديني كمونيسم بر اين منطقه (1369ش)
    روز هنرهای نمایشی


٠٤:٥٦ - 1395/12/26    /    شماره : ٦٢٣١٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٧خروج

   مطالب مرتبط