صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 9 فروردین 1396 ش 30 جمادی‌الثانی 1438 ق

چهارشنبه 9 فروردین 1396 ش
30 جمادی‌الثانی 1438 ق


    به توپ بستن گنبد مطهر حَرم حضرت امام رضا(ع) توسط سربازان روسيه (1291ش)
پس از تشكيل ژاندارمري مخصوص خزانه داري كل ايران توسط مورگان شوستر آمريكايي، دولت روسيه كه اين اقدام را مخالفت مطامع خود در ايران مي‏دانست، طي اولتيماتومي به دولت ايران، خواستار اخراج شوستر از ايران و نيز استخدام اتباع خارجي با اجازه دُوَل روس و انگليس شد. در پي ردّ اين اولتيماتوم دخالت‏آميز توسط مجلس شوراي ملي، قواي روسي مستقر در تبريز وارد قزوين شدند. هم‏چنين يكي از دست نشاندگان دولت روس در مشهد به نام يوسف هراتي به تحريك روس‏ها، شورشي مصنوعي در مشهد به پا كرد. قواي روس نيز به بهانه‏ي اين كه جانِ اتباع آن‏ها در خطر است به شهر مقدس مشهد وارد شدند و سپس براي تهديد دولت ايران و نيز بي‏احترامي به عقايد و احساسات مذهبي مردم، حرم مطهر امام رضا(ع) را در روز نهم فروردين 1291ش  (نهم ربيع‏الثاني 1330ق برابر با 29 مارس 1912م) به توپ بستند و جنايتي ديگر آفريدند. در اثر شليك توپخانه، به سَردَرها و گلدسته‏هاي حرم رضوي، خسارات فراواني وارد آمد. هم‏چنين خزانه حضرتي را به بانك روس منتقل كرده و اشياي قيمتي حرم را به غارت بُردند. پس از آن، مقداري از اموال را برگردانده ولي متولي حرم را با تهديد به مرگ وادار كردند كه تصديق كند كه تمام خزانه را تحويل گرفته است. علاوه بر اين، عده‏ي بسياري از مردم مشهد در اين تهاجم وحشيانه كشته و مجروح شدند.


    درگذشت آيت ‏اللَّه "ميرزا علي‏اكبر مرندي" (1373ش)
آيت‏اللَّه علي اكبر مرندي در حدود سال 1314 ( 1275ق) در شهرستان مرند و در يك خاندان علمي به دنيا آمد. ايشان پس از طي تحصيلات مقدماتي در زادگاه خود و تبريز، راهي حوزه علميه نجف شد و در مدت پانزده سال، از درس حضرات آيات عظام شيخ محمدحسين غروي اصفهاني، ميرزاي ناييني، آقاضياءالدين عراقي و سيد ابوالحسن اصفهاني بهره برد. آيت‏اللَّه مرندي همچنين، به مدت ده سال، به همراه دوست و هم حجره خود، علامه سيد محمد حسين طباطبايي در رشته سلوك و عرفان از حضور عرفاي نامي عصر، همچون حضرات آيات سيد حسين كوه كمره‏اي، سيد صدرا بادكوبه‏اي و به ويژه ميرزا علي قاضي تبريزي طباطبايي، شهد شيرين عرفان و سلوك را چشيد و به مرحله والايي از سير و سلوك الهي نائل شد. ايشان به احاديث، تفاسير و مسائل فقهي و عرفاني احاطه و تسلط كامل داشت و بيش از پنجاه سال در شهرستان مرند اقامت ورزيد. در اين ساليان، سيل مشتاقان و علاقه‏مندان و سالكان راه، براي كسب فيض و حل مشكلات روحي به مرند مي‏رفتند و از محضر پرفيض او مستفيض مي‏شدند. اين عالم رباني از جمله افراد نادري است كه علامه طباطبايي آنان را به عنوان ستارگان درخشان آسمان عرفان نام برده است. آيت‏اللَّه مرندي سرانجام پس از نزديك به يكصد سال زندگي پر بركت در فروردين 1373 ش برابر با 1414 ق به لقاء اللَّه پيوست و به ديدار دوست شتافت.


    رحلت دانشمند شهير خراسان آيت‏ اللَّه "شيخ عباس خالصي خراساني" (1378 ش)
آيت‏اللَّه حاج شيخ عباس خالصي خراساني در سال 1289 ش  (1328 ق) در بخش بيهود از توابع شهرستان قائن در خراسان فعلي به دنيا آمد و پس از طي دروس مقدمات و سطح راهي حوزه علميه مشهد گرديد. وي پس از مدتي به نجف رفت و پس از شركت در درس خارج فقه و اصول حضرات آيات: آقاضياءالدين عراقي، شيخ محمدحسين غروي اصفهاني، سيدابوالحسن اصفهاني، سيدجمال الدين گلپايگاني و سيد محمود شاهرودي، به اخذ اجازات متعدد روايي و اجتهادي نائل گشت. آيت‏اللَّه خالصي در حدود سال 1320 ش به ايران بازگشت و در زادگاهش و سپس در بخش سرايان، به خدمات ديني، علمي و اجتماعي خود ادامه داد. برخي از آثار ايشان عبارتند از: تاريخ ايران، ادبيات پارسي و تقريرات درس اصول آيت‏اللَّه شاهرودي. آيت‏اللَّه خالصي سرانجام پس از چند سال كسالت و ضعف عمومي، در نهم فروردين 1378 ش برابر با يازدهم ذي‏حجه 1419 ق پس از شصت سال خدمت در راه دين، در 89 سالگي دارفاني را وداع گفت و پس از تشييعي با شكوه، در قبرستان عمومي سرايان در استان خراسان به خاك سپرده شد.


١٠:١٠ - 1395/12/25    /    شماره : ٦٢٣٠١    /    تعداد نمایش : ١٩٦



خروج





   مطالب مرتبط