صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج ‌شنبه 10 فروردین 1396 ش 1 رجب 1438 ق

پنج ‌شنبه 10 فروردین 1396 ش
1 رجب 1438 ق


    فرخنده ميلاد "امام محمدباقر"(علیه السلام) (57 ق)

بنا به روايتي حضرت امام محمدباقر(ع) در اول رجب سال 57 ق در مدينه به دنيا آمد. آن حضرت را باقر لقب دادند كه به معناي شكافنده‏ي علوم است، زيرا آن بزرگوار مشكلات و پيچيدگي‏هاي علميِ عصرِ خود را با دقت و ظرافتِ خاصي تجزيه و تحليل مي‏كرد. در دوران امامت آن حضرت، از سال 96 ق كه مقارن با سال‏هاي پاياني حكومت جور بني اميه و ضعف آن بود، فرصتي فراهم شد تا آن بزرگوار به تقويت بنيان‏هاي فكري و فرهنگي مسلمانان بپردازد. در اين زمان و همچنين در دوران امامت فرزندش امام جعفر صادق(ع) بسياري از علوم شكوفا شد و شاگردان آن دو بزرگوار، برخي از علوم را گسترش داده، علوم جديدي را نيز ابداع كردند. امام محمدباقر(ع) بر اثر سلطه‏ي حكومتِ طاغوت، از نظر سياسي مُنزوي بود و اعتراضات او به صورت يك نهضت سياسي همه جانبه به سرنگوني رژيم بني‏اميه نيانجاميد. ايشان كه دريافته بود فرهنگ تشيع در انزوا قرار گرفته و زير چكمه‏ي جلاّدان اُموي، بي‏رَمَق مانده است، دست به يك انقلاب وسيع فرهنگي زد و با تشكيل حوزه‏ي علميه و تربيت شاگردان برجسته، فقه آل محمد(ص) و خط فكري تشيُّع را آشكار ساخت. پس از آن حضرت(ع) فرزند برومندشان، حضرت امام جعفر صادق(ع)، با تشكيل حوزه‏ي علميه با چهار هزار نفر شاگرد، آن حركت و نهضت فرهنگي را غناي بيشتري بخشيد.
•    پيامبرصلي الله عليه وآله : يا جابِرُ! فَإذا لَقَيتَهُ [الإمامَ الباقِرَعليه السلام ]فَاقرَئهُ مِنّي السَّلامَ
اي جابر! هر گاه او [امام باقرعليه السلام] را ديدار كردي ، سلام مرا به او برسان
بحار الأنوار ، ج 46 ، ص 223 .
•    امام باقرعليه السلام : وَاللَّهِ يا جابِرُ! لَقَد أعطاني اللَّهُ عِلمَ ما كانَ و ما هُوَ كائِنٌ إلي يَومِ القِيامَةِ
اي جابر! به خدا سوگند ، خداوند علم گذشته و آينده تا روز قيامت را به من عطا كرده است
بحار الأنوار ، ج 46 ، ص 296 .
امام باقرعليه السلام : الكَمالُ كُلُّ الكَمالِ التَّفَقُّهُ فِي الدِّينِ و الصَّبرُ عَلَي النّائِبَةِ و تَقدِيرُ المَعيشَةِ
همه كمال در شناخت عميق دين و شكيبايي در پيشامدها و اندازه نگه داشتن در زندگي است
تحف العقول ، ص 292 .
•    امام باقرعليه السلام : تَبَسُّمُ الرَّجُلِ في وَجهِ أخيهِ المُؤمِنِ حَسَنَةٌ
لبخند آدمي به روي برادر ديني‏اش حسنه است
بحار الأنوار ، ج 74 ، ص 288 .
•    امام باقرعليه السلام : خُذُوا الكَلِمَةَ الطَّيِّبَةَ مِمَّن قالَها و إن لَم يَعمَل بِها
سخن نيك را از گوينده آن برگيريد ، اگر چه به آن عمل نكند
تحف العقول ، ص 291 .
•    امام باقرعليه السلام : مَن تَوَكَّلَ عَلَي اللَّهِ لايُغلَبُ و مَنِ اعتَصَمَ بِاللَّهِ لايُهزَمُ
آن كه به خدا توكّل كند ، مغلوب نشود و آن كه به خدا توسّل جويد ، شكست نخورد
جامع الأخبار ، ص 322 .

•    امام باقرعليه السلام : ما ضُرِبَ عَبدٌ بِعُقُوبَةٍ أعظَمَ مِن قَسوَةِ القَلبِ
هيچ بنده‏اي به كيفري بزرگ‏تر از سختْ دلي كيفر نشد
تحف العقول ، ص 296 .
•    امام باقرعليه السلام : عَلَيكُم بِالصَّدَقَةِ فَبَكِّرُوا بِالصَّدَقَةِ فَإنَّها تُسَوِّدُ وَجهَ إبليسَ
بر شما باد به صدقه دادن ! صبح زود صدقه بدهيد كه روي ابليس را سياه مي‏كند
تحف العقول ، ص 298 .
•    امام باقرعليه السلام : ما مِن نَكبَةٍ تُصِيبُ العَبدَ إلّا بِذَنبٍ
هيچ گرفتاري‏يي به بنده نمي‏رسد مگر به سبب گناه
الكافي ، ج 2 ، ص 269 .
•    امام باقرعليه السلام : ما حَسَنَةُ الدُّنيا إلّا صِلَةَ الإخوانِ و المَعارِفِ
خوبي دنيا جز در پيوند با برادران و آشنايان نيست
بحار الأنوار ، ج 46 ، ص 291 .
•    امام باقرعليه السلام : ما عُبِدَاللَّهُ بِشَي‏ءٍ أفضَلَ مِن عِفَّةِ بَطنٍ و فَرجٍ
خداوند با چيزي برتر از پاكي شكم و دامن عبادت نشده است
الكافي ، ج 2 ، ص 79 .
•    امام باقرعليه السلام : ايّاكَ و الكَسَلَ و الضَّجَرَ فَإنَّهُما مِفتاحُ كُلِّ شَرٍّ
از تنبلي و بي حوصلگي بپرهيز كه اين دو كليد هر بدي‏اند
تحف العقول ، ص 295 .
•    امام باقرعليه السلام : قُولُوا لِلنّاسِ أحسَنَ ماتُحِبّونَ أن يُقالَ لَكُم
با مردم نيكوتر از آنچه دوست داريد با شما سخن بگويند ، سخن بگوييد
بحار الأنوار ، ج 68 ، ص 152 .


    لیلة الرغائب (اولین شب جمعه ماه رجب)
از جمله شبهای بزرگ و با عظمت ماه رجب شب جمعه اول این ماه است.معروف به لیلة الرغائب، اعمال مخصوصی در این شب ذکر شده که به واسطه آن اعمال برکات و پاداش فراوان بر انسان سرازیر می‏شود.  رغائب جمع رغیبه است به معنی «امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر» یعنی شبی که در آن عطاها و مواهب فراوان بدست می ‏آید در حدیث است شب جمعه اول این ماه احیاء و بیداری و نیایش فضیلت ویژه دارد و موجب دست‏یابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار است. کیفیت اعمال لیلة الرغائب: روز پنج شنبه اول آن ماه روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

    سوار شدن "حضرت نوح"(ع) بر كشتي

    شهادت مظلومانه آیت الله سید محمد باقر حکیم رییس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق ، و گروه زیادی از نماز گزاران پس از نماز جمعه در حرم مطهر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در نجف اشرف (1382 ش / اول رجب 1424 ق )

    رحلت "نُعمان بن محمد" از علماي شيعه‏ ي آفريقا(363 ق)
ابوحنيفه نُعمان بن محمد بن منصور از علما و فقهاي مشهور آفريقاست كه در شعر، لغت، تاريخ، فقه، تفسير و علوم قرآني، بسيار متبحر بود. وي در ابتدا مذهب مالكي داشت و سپس هدايت يافته، امامي مذهب گرديد، به همين جهت به ابوحنيفه‏ي شيعه شهرت دارد. ابوحنيفه مدتي در دستگاه خلفاي فاطمي مصر به قضاوت در آن ديار نشست و به قاضي نُعمان مصري نيز معروف شد. دَعائمُ الاسلام، اختلاف اصول المذاهب و مُختَصرُ الاثار از اوست. وفات نعمان بن محمد در مصر واقع گشت.


    وفات "رشيدالدين صوري" گياه شناس و طبيب برجسته‏ ي مسلمان(639 ق)
رشيد الدين ابومنصور بن علي صوري، گياه‏شناس و طبيب مشهور، در سال 573ق، در صور واقع در لبنان كنوني و در خانداني اصيل به دنيا آمد و در جواني براي كسب علم به سرزمين‏هاي متعدد سفر كرد. آن‏چه در روش علمي ابن صوري جلب نظر مي‏كند، توجه دقيق او به مطالعه‏ي گياهان دارويى است و همين ويژگي، از او يك محقق برجسته ساخته است به طوري كه برخي از محققان، رشيد الدين صوري را بنيانگذار گياه‏شناسي نوين دانسته‏اند. مهم‏ترين اثر ابن‏صوري، كتابي درباره‏ي گياهان، همراه با تصاوير آن‏ها است. از اين كتاب به عنوان دايرةالمعارف مُصوَّر علم گياه‏شناسي ياد مي‏شود.


    رحلت عالم بزرگ و فقيه جليل "محقق خوانساري" (1099 ق)
آقا حسين بن جمال‏الدين محمد خوانساري، معروف به محقق خوانساري عالمي عامل، فقيهي كامل، محدثي فاضل، اصولي، رجالي، حكيم و متكلم قرن يازده است. اين شخصيت برجسته‏ي جهان اسلام جامع معقول و منقول بود و به علامه، فَريدُ الدَّهر، استادُ الحُكماءِ و المُتِكلِّمين و مربي الفُقها و المحدثين مشهور است. ايشان در هر يك از دروس معقول و منقول تدريس ميكرد، به همين جهت به استاد الكُلِّ في الكُلّ معروف بود. محقق خوانساري در نوجواني جهت تحصيل به اصفهان عزيمت نمود و در حلقه‏ي درس اساتيد زمان همچون: ميرفندرسكي، علامه محمدتقي مجلسي اول و محقق سبزواري قرار گرفت. وي در اندك زماني به مقام بالاي علمي دست يافت و علمش بر همگان مسلّم گرديد. از آن پس به تدريس پرداخت وشاگردان كم نظيري همانند سيد نعمت اللَّه جزايري، شيخ جعفر قاضي، ملاميرزا شيرواني و آقاجمال خوانساري (فرزندش) راپرورش داد. همچنين ترجمه‏ي صحيفه‏ي سجاديه، الجبر و الاختيار، حاشيه‏ي الهيّات شفا و... از آثار اين عالم فرهيخته مي‏باشند. محقق خوانساري سرانجام در هشتاد و دو سالگي در اصفهان به ديدار معبود شتافت و درقبرستان تخت فولاد به خاك سپرده شد. به دستور شاه سليمانِ صفوي، قُبّه‏اي عالي بر مرقد او بنا كردند كه زيارتگاه دوستداران مي‏باشد.


    درگذشت مورخ شهير "ميرزا محمد تقي كاشاني" معروف به "لسان المُلك" (1259 ش)
ميرزا محمد تقي كاشاني معروف به سپهر در حدود سال 1172 ش  (1207 ق) در كاشان به دنيا آمد. وي پس از گذراندن تحصيلات مقدماتي در علوم قديمه و شعر، عروض و قافيه، در جواني به تهران رفت و به خدمت فتحعلي خان صباي كاشاني، ملك الشعراي فتحعلي شاه قاجار رسيد. محمد تقي تا زمان حيات صباي كاشاني در تهران ماندگار شد اما با مرگ او به زادگاهش بازگشت. با اين حال در زمان ناصرالدين شاه به تهران احضار شد و لقب لسان‏الملك گرفت. وي را يكي از بزرگترين دانشنمدان و مورخان ايران دانسته‏اند كه تاريخ عالم را از آغاز پيدايش بشر تا زمان خودش نگاشت. اين كتاب با نام ناسخ التواريخ، به فارسي فصيح، نزديك به سبك متقدمين تأليف شده كه تا يازده جلد را خود تأليف نمود و ادامه آن را پسرش، عباسقلي خان نوشته است. همچنين كتاب ديگر سپهر، آيينه جهان نما نام دارد كه مشتمل بر پنجاه هزار اسم از حكما، عرفا، فقها، پادشاهان، اطبا، خوشنويسان، شعرا و دانشمندان اديان مختلف مي‏باشد. محمدتقي خان لسان‏الملك سپهر سرانجام در دهم فروردين 1259ش برابر با هفدهم ربيع الثاني 1297 ق در 87 سالگي درگذشت و در نجف اشرف به خاك سپرده شد.


    رحلت عام ديني و اديب بزرگوار، آيت‏ اللَّه "محمدباقر قايني بيرجندي" (1313ش)
آيت‏اللَّه محمدباقر قايني بيرجندي در سال 1238 ش  (1276 ق) در يكي از روستاهاي اطراف بيرجند در استان خراسان به دنيا آمد. وي تحصيلات اوليه خود را در زادگاهش آغاز كرد و سپس در مشهد از محضر استاداني همچون ميرزا رضا مدرس سبزواري، محمدتقي بجنوردي و سيدمرتضي يزدي قايني بهره برد. آيت‏اللَّه بيرجندي از آن پس راهي نجف اشرف گرديد و در حلقه درس استادان نامداري همچون ميرزا حبيب‏اللَّه رشتي، ميرزا حسين نوري، ميرزا حسين خليلي تهراني و ميرزاي بزرگ شيرازي قرار گرفت. وي پس از اخذ اجتهاد، راهي بيرجند گرديد و محل رجوع مردم شد. ايشان در بيرجند با علماي مذهب حنفي در مسأله امامت مباحثه مي‏كرد و اين جلسات سبب شهرت وي گرديد. از آيت‏اللَّه بيرجندي آثار متعددي بر جاي مانده كه نورالمعرفه، زُهَرُالرِّياض و ديوان اشعار و... از آن جمله‏اند. اين عالم رباني سرانجام در دهم فروردين 1313 ش برابر با چهاردهم ذي‏حجه 1352 ق در 75 سالگي درگذشت و در بيرجند به خاك سپرده شد.


    رحلت آيت ‏اللَّه "سيدحسين طباطبايي بروجردي" زعيم حوزه علميه قم (1340 ش)
حضرت آيت‏اللَّه العظمي سيدحسين طباطبايي بروجردي در حدود سال 1254 ش  (1292 ق) در بروجرد به دنيا آمد و پس از فراگيري مقدمات در زادگاه خود راهي نجف اشرف گرديد. ايشان در نجف از استادان نامدار زمان از قبيل آخوند خراساني، شيخ‏الشريعه اصفهاني و سيدمحمدكاظم يزدي استفاده برد و به مدارج والاي علمي و فقهي دست يافت. آيت‏اللَّه بروجردي پس از اخذ اجازات متعدد اجتهاد، در بروجرد سكني گزيد و به امور علمي و مذهبي پرداخت. اما پس از مدتي، به اصرار فضلاي حوزه علميه قم، در سال 1324 ش راهي آن حوزه مبارك گرديد و زعامت آن را به عهده گرفت. حضور ايشان بر مسند زعامت حوزه علميه مانع اجراي نقشه‏هاي خائنانه رژيم پهلوي بود و شاه تا زمان حيات معظم له از اجراي برنامه‏هاي ضد ديني خود به صورت آشكار اجتناب مي‏كرد. آيت‏اللَّه بروجردي سال‏هاي متمادي بر مسند تدريس تكيه زد و شاگردان فراواني را تربيت كرد كه حضرات آيات: شهيد مرتضي مطهري، سيد محمد حسيني بهشتي، جعفر سبحاني، علي‏پناه اشتهاردي، حسين نوري همداني، ناصر مكارم شيرازي، مجتبي محمدي عراقي، سيد مصطفي صفايي خوانساري و ده‏ها عالم فاضل از آن جمله‏اند. همچنين آثار متعددي از اين فقيه فرزانه به يادگار مانده‏اند كه برخي از آنها بدين قرارند: جامع احاديث شيعه، طبقات رجال و حاشيه بركفايه. سرانجام اين عالم رباني و مرجع عظيم در دهم فروردين سال 1340 ش برابر با 13 شوال 1380 ق در 86 سالگي درگذشت و پس از تشييعي باشكوه، در كنار مسجد اعظم قم كه از آثار ماندگار ايشان است به خاك سپرده شد.


    اعتراف "جيمي كارتر" رييس جمهور وقت آمريكا درباره اشتباه در مورد ايران (1359 ش)
در حالي كه از چندين ماه قبل، لانه جاسوسي آمريكا توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام در تهران به تصرف درآمده و تهديدات دولت آمريكا بر ملت و دولت ايران تأثيري نگذاشته بود، جيمي كارتر، رييس جمهور وقت آمريكا با ارسال پيامي به جمهوري اسلامي ايران، به شكست سياست‏هاي دولتش اشاره كرد. اعتراف آشكار و صريح كارتر به حقانيت موضع‏گيري انقلاب اسلامي ايران و اشغال لانه جاسوسي آمريكا، مفهومي جز به بن‏بست رسيدن ديپلماسي در آمريكا نيست. او اعتراف كرد كه در رأس يك نظام سياسي قرار داشته و دست به كارهايي زده كه بايد محكوم شوند. اين اعترافات درحالي صورت گرفت كه شيطان بزرگ در روزهاي بعد با حمله نظامي به ايران، قصد آزادسازي گروگان‏ها را داشت. اما با عنايات الهي، در دام جهنم طبس گرفتار آمدند و شكست سنگين ديگري براي آنان رقم خورد.


٠٩:٥١ - 1395/12/25    /    شماره : ٦٢٣٠٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٦خروج

   مطالب مرتبط