صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 18 فروردین 1396 ش 9 رجب 1438 ق

جمعه 18 فروردین 1396 ش
9 رجب 1438 ق


    تولد "عبدي بيك شيرازي" ملقب به "نويدي" مورخ بزرگ ايراني(921 ق)

زين العابدين عبدي بيك شيرازي ملقب به نويدي در شيراز به دنيا آمد. او از كاتبان و نويسندگان ديوان شاه طهماسب صفوي بود و به ادب فارسي علاقه داشت. بزرگ‏ترين اثر اين مورخ ايراني، كتابي درباره‏ي حكومت سلسله‏ي صفويه در ايران مي‏باشد. او در اين كتاب، اخبار صفويان را از آغاز تا 978 ق نگاشته است. از ديگر آثار نويدي، جام جمشيد به صورت منظوم مي‏باشد. عبدي بيك با پيروي از خمسه‏ي نظامي گنجوي، پنج مثنوي سروده است.


    شهادت "عزالدين سيد حسين" عالم لبناني(963 ق)
عزالدين سيدحسين از عالمان قرن دهم هجري در سال 906 ق در يكي از روستاهاي جبل عامل لبنان متولد شد. او به تحصيل علوم متداول عصر خويش پرداخت و به مقامات عالي علمي و عرفاني دست يافت. سرانجام، بدخواهان كينه توز كه تحمل شخصيت برجسته‏ي معنوي و ديني او را نداشتند وي را در شهر صيداي لبنان مسموم كرده، به شهادت رساندند.


    رحلت مجتهد بزرگ شيعه آيت‏ اللَّه "محمد حسن آل‏ياسين" (1308 ق)
آيت‏اللَّه شيخ محمدحسن آل ياسين كاظمي در سال 1220 ق در كاظمين ديده به جهان گشود. تحصيلات ابتدايى را در زادگاه خود گذراند و پس از سفري به ايران، راهي كربلا گرديد و نزد شيخ محمدحسين صاحب فصول و در نجف از محضر شيخ محمدحسن نجفي صاحب جواهر و شيخ جواد ملا كتاب، استفاده برد. آيت‏اللَّه آل‏ياسين پس از طي مدارج عالي علمي، بنا به درخواست مردم كاظمين و امر استادش صاحب جواهر، براي سرپرستي حوزه‏ي كاظمين عازم اين ديار گرديد و تا پايان عمر در آنجا بود. وي با وجود تبحُّر در علم رجال و حديث، عمده‏ي نگارش‏هاي خود را در زمينه‏ي فقه و اصول ارايه داده است كه كُتبِ اسرارُ الفِقاهه، حاشيه بر فصول، تعليقه بر فوائدُ الاصول و... از آن جمله‏اند. اين عالم رباني سرانجام در نهم رجب سال 1308 ق در حالي كه پس از فوت شيخ مرتضي مرجعيت داشت، در 88 سالگي به ديدار معبود شتافت و پس از تشييعي با شكوه در آرامگاه خانوادگي آل‏ياسين، در نجف اشرف به خاك سپرده شد.


    انتشار مجله‏ي "دانشكده" به مديريت ملك الشعراء بهار(1336 ق)
    آزادي "امام خميني(ره)" پس از ده ماه بازداشت و تحت نظر بودن (1343 ش)

پس از دستگيري حضرت امام خميني(ره) و سركوب قيام 15 خرداد 42، اوضاع در ظاهر رو به آرامش نهاد، اما خشم عمومي مردم مسلمان از دستگيري حضرت امام، به صورت‏هاي گوناگون جلوه‏گر شد. تشكيل گروه‏هاي زيرزميني اسلامي در قم، تهران و شهرستان‏ها، تحريم انتخابات فرمايشي مجلس بيست و يكم در مرداد 1342 و نيز اعلاميه تاريخي حوزه علميه قم با پانصد امضا از استادان و فضلا در حمايت از رهبر نهضت اسلامي ايران و محكوم كردن بازداشت غيرقانوني ايشان، از جمله واكنش‏هاي مردم و روحانيت در قبال عمل رژيم بود. در اين ميان رژيم پس از يك سلسله تمهيدات كه به منظور جلوگيري از ابراز احساسات مردم و روحانيان در برابر آزادي رهبر نهضت اسلامي ايران انجام داد، سرانجام در اوايل سال 43، مذاكراتي با امام انجام داد و ايشان را به آرامش و مدارا با نظام فراخواند. سپس آن حضرت را در هفدهم فروردين 43 آزاد كرده و در مطبوعات عنوان كردند كه امام با رژيم و انقلاب سفيد شاه به توافق رسيده است. ولي حضرت امام پس از آن كه در هجدهم فروردين وارد قم شدند، در اولين ديدار خود عنوان كردند: اگر خميني را دار بزنيد با [رژيم شاه] تفاهم نخواهد كرد.


    درگذشت عالم ربانی آیت الله حاج شیخ محمد حسین کلباسی (1418 ق / 18 آبان 1376 ش)
عالم بزرگوار، آيت‏اللَّه شيخ محمدحسين كلباسي اصفهاني در سال 1284 ش  (1323 ق) در بيت علم و فضيلت در اصفهان به دنيا آمد. آيت‏اللَّه شیخ محمدحسین فرزندعلامه شیخ محمدرضا فرزند علامه شیخ محمدعلى فرزند عالم شیخ محمدجعفر فرزندعلامه شيخ محمد ابراهیم كرباسى مشهور بكلباسى مولف (اشارات الاصول النخبه و غیرها) از علماء اعلام و فقهاء گرامي حوزه علمیه قم عالمى عادل و فاضلى كامل و فقیهى زاهد صاحب مقام علم و عمل و داراي ملكات فاضله و صفات حمیده و از بیت علم و فضیلت است. جد سوم ایشان آیت‏الله فى الورى حاج ملا محمدابراهیم كلباسى صاحب كرامات باهره معاصر فتحعلیشاه قاجار از مفاخر عالم تشیع است كه صاحب روضات الجنات در ص 11 كتاب روضات ترجمه ایشان را نگاشته و عموى معظم والدشان مرحوم علامه بزرگوار ابوالمعالى كلباسى استاد آیت‏الله العظمى بروجردى و فرزند وى علامه ابوالهدى كلباسى مولف كتاب بدرالتمام از اساتید علامه معاصر آیت‏الله العظمى مرعشى نجفى است. بیت معظم‏له از بیوتات رفیعه علم و تقوى و اصیل و ریشه‏دار اصفهان مى‏باشد و بالغ بر صد سال این بیت در اصفهان و تهران و مشهد و اعتاب عالیات مصدر امور شرعى و روحى بوده‏اند ايشان در چنين خاندان اهل علم و فضیلتي نشو و نما یافت، مقدمات و ادبیات را نزد علماء اصفهان آموخت آنگاه در سال 1340 قمرى در سن 17 سالگى به نجف اشرف مهاجرت كرد. وی در نجف اشرف فقه و اصول را در خدمت مرحوم آیت‏الله جاج شیخ عبدالحسین دشتى و آیت‏الله شیخ ضیاءالدین عراقى و آیت‏الله العظمى اصفهانى و آیت‏الله اصطهباناتى و آیت‏الله حاج شیخ كاظم شیرازى تلمذ نمود آيت‏اللَّه كلباسي پس از سالياني، به اصفهان بازگشت و از محضر مرحوم آیت‏الله حاج سید محمدصادق خاتون‏آبادى استفاده كرد.  پس از مدتي بار ديگر ساكن نجف شد و در محضر آيات عظام: سيدعبدالهادي شيرازي، شيخ‏حسين حلي و سيد جمال‏الدين گلپايگاني شاگردي نمود. آيت‏اللَّه شيخ محمدحسين كلباسي اصفهاني در سال 1360 قمرى مشرف به زیارت بیت‏الله الحرام شد و مدت 7 ماه در مكه و 7 ماه در مدینه اقامت نمود، در سال 1377 قمرى براى معالجه به تهران آمد و پس از بهبودى و عافیت نسبي اطباء از مراجعت به عراق او را منع كردن و ايشان ناگزير مجبور به اقامت در ایران شد و شهرستان دینى و علمى قم را اختیار كرد و رحل سكونت دراین بلده طیبه كه حرم آل‏محمد علیهم‏السلام است انداخت و در حوزه علميه قم به تدريس فقه و اصول پرداخت. آيت اللَّه كلباسي داراي تاليفات متعددي است كه برخي از آنها از اين قرارند: فضايل اهل بيت، شرح باب حادي عَشَر و غرائب و قِصارُ الكَلِم.اين عالم بزرگ سرانجام در هجدهم آبان 1376 ش برابر با نهم رجب 1418 ق در 92 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و در صحن مطهر حضرت معصومه مدفون شد.

    شهادت "سيد ابوالحسن آل رسول شمس آبادي" به دست گروه منافق مهدي هاشمي در اصفهان (1355 ش)
آيت‏اللَّه سيدابوالحسن آل رسول معروف به شمس آبادي در سال 1286 ش  (1327 ق) در خانواده‏اي عالم و روحاني در اصفهان ديده به جهان گشود. وي پس از فراگيري تحصيلات مقدماتي علوم اسلامي در زادگاه خود، در 25 سالگي عازم نجف اشرف گرديد و از محضر درس خارج بزرگاني همچون سيدابوالحسن اصفهاني، آقاضياء الدين عراقي، سيدجمال الدين گلپايگاني، سيد عبدالهادي شيرازي و سيدمحسن حكيم كسب فيض نمود. سيدابوالحسن پس از دوازده سال اقامت در نجف و اخذ مدارج عالي علمي، راهي اصفهان شد و به تدريس و ارشاد مردم همت گماشت. آيت‏اللَّه شمس آبادي از روحانيوني بود كه در سال 1342، وفاداري خود را به نهضت حضرت امام اعلام كرد. ايشان در تأسيس و گسترش انجمن مددكاري ويژه ايتام، سازمان ابابصير ويژه نابينايان و حسينيه اصفهاني‏ها در مشهد و كربلا نقش بسزايي داشت. همچنين شرح صحيفه سجاديه، اشعار در مراثي و مناقب اهل بيت (ع) و موعظه ابراهيم از آثار علمي اين عالم رباني مي‏باشند. آيت‏اللَّه شمس آبادي سرانجام يك روز پس از بازگشت از سفر حج در سپيده دم هجدهم فروردين 1355 ش درراهِ رفتن به مسجد جهت اقامه نماز جماعت، توسط باند جنايتكار مهدي هاشمي ربوده شد و به طرز فجيعي به قتل رسيد و جسدش را در اطراف اصفهان رها ساختند. جسد ايشان پس از كشف شدن، با تشييع باشكوه مردم، در تخت فولاد اصفهان به خاك سپرده شد.


    اخراج هزاران ايراني مقيم عراق توسط رژيم بعث اين كشور (1359 ش)
صدام، از همان ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي ايران، بغض و كينه خود را نسبت به ايران اسلامي آشكار مي‏ساخت و به طور آشكار و پنهان، در صدد تعرّض به انقلاب اسلامي برآمد. وي ابتدا ستون پنجم خود را براي اقدامات تخريبي به شهرهاي مختلف ايران به ويژه نقاط مرزي مانند خرمشهر، آبادان و اهواز اعزام كرد. همچنين از اوايل سال 1358، هزاران ايراني تبعه عراق را از جوار اماكن متبركه نجف، سامرا، كربلا و كاظمين به طرز رقّت انگيزي اخراج و اموالشان را مصادره نمود. در همين راستا، در چنين روزي، رژيم بعثي عراق كه خود را براي حمله وسيع و سراسري به ايران آماده مي‏كرد عده بي‏شماري از ايرانيان مقيم اين كشور را به وسيله كاميون تا مرز آورده و آنها را به همان وضع رها نمود. در اين حال، مقامات محلي ايران، از رانده شدگان به عنوان مهمان جمهوري اسلامي استقبال كردند و امكانات رفاهي براي آنان فراهم نمودند. اخراج ايرانيان و شيعيان در روزهاي بعد نيز ادامه يافت و صدها هزار نفر در اين جريان بي‏خانمان و آواره شدند. در همين حال، وزير امور خارجه عراق طي نامه‏اي به دبير كل سازمان ملل متحد با استناد به روحيه توسعه‏طلبي دولت ايران، خواستار خروج ايران از سه جزيره عربي ابوموسي و تنب كوچك و بزرگ شد. در روزها و ماه‏هاي بعد، تعرضات رژيم بعث با حمايت بيگانگان رو به افزايش نهاد تا اينكه در 31 شهريور 1359، جنگ هشت ساله‏اي را به ايران اسلامي تحميل نمود.


    آغاز عمليات كربلاي 8 (1366ش)
عمليات كربلاي 8 در تاريخ 18 فروردين 1366 ش با رمز مقدس يا صاحب الزمان(عج) به منظور پاسخگويي به شرارت‏هاي عراق در حمله به تأسيسات و منابع اقتصادي كشور و برهم زدن امنيت خليج فارس، انهدام ماشين جنگي حزب بعث و تحكيم مواضع به دست آمده در عمليات كربلاي 5، توسط نيروهاي سپاه پاسداران در شرق بصره آغاز شد. رزمندگان اسلام در اين عمليات، با عبور از موانع ايذايي مختلف از قبيل ميدان‏هاي مين، سيم‏هاي خاردار و با استفاده از اصل غافلگيري و تاكتيك‏هاي رزمي، خطوط دفاعي دشمن را درهم كوبيدند و تلفات و خسارات متعددي بر دشمن بعثي وارد آوردند. اين عمليات پس از انهدام يگان‏هاي دشمن، به اسارت درآمدن 200 نفر، كشته و زخمي شدن 5000 نفر از افراد دشمن و انهدام ده‏ها دستگاه تانك و نفربر و به دست آمدن غنائم ديگر، به پايان رسيد.


    بمباران شديد شيميايي مواضع ايران توسط دشمن بعثي (1366 ش)
همزمان با آغاز عمليات كربلاي 8 توسط رزمندگان جان بركف اسلام، دشمن به گونه‏اي بي‏سابقه عليه رزمندگان مستقر در خرمشهر، به بمباران و گلوله‏باران شيميايي با گلوله‏هاي توپ، خمپاره و حتي موشك‏هاي كاتيوشا اقدام نمود كه به شهادت و مصدوم شدن شماري از خداجويان سپاه توحيد منجر گشت. اين بمباران وحشيانه با اعتراض شديد و شكايت جمهوري اسلامي ايران به سازمان ملل متحد مواجه گرديد و ايران خواهان اعزام گروه كارشناسي سازمان ملل متحد شد. به دليل پايداري و تاثير بيشتر عوامل به كار گرفته شده در سلاح‏هاي شيميايي، تيم كارشناس اعزامي از سازمان ملل، كه ده روز پس از حمله، وارد منطقه شد، موفق گرديد نوع عوامل به كار گرفته شده را تشخيص دهد. با اين حال همانند گذشته بي‏اعتنا از كنار اين حادثه و حوادث بعد از آن گذشتند؛ تا اين كه ابعاد گسترده و پيچيده‏تر عواقب شوم كاربرد سلاح‏هاي شيميايي، دامنگير مردم مسلمان و بي‏گناه حلبچه، روستاهاي اطراف آن و مردم كردستان عراق شد.


    رحلت عالم بزرگوار و عارف با اللَّه آيت‏ اللَّه "سيد عبدالكريم كشميري" (1378 ش)
آيت‏اللَّه سيدعبدالكريم كشميري در سال 1305 ش  (1345ق) در نجف اشرف به دنيا آمد. وي پس از فراگيري دروس مقدمات در نجف، در حلقه درس خارج آيات عظام: سيد ابوالقاسم خويي، سيدعبدالاعلي سبزواري، سيد عبدالهادي شيرازي و شيخ محمدكاظم شيرازي قرار گرفت. آيت‏اللَّه كشميري به دليل هوش سرشار خويش توانست در كوتاه‏ترين زمان، درجه اجتهاد را از آيت‏اللَّه خويي دريافت دارد و آن گاه به تدريس سطوح عالي فلسفه در حوزه بپردازد. پشتكار آيت‏اللَّه كشميري در تدريس به گونه‏اي بود كه روزانه 11 كرسي درس اعم از فقه، اصول، فلسفه و ادبيات عرب براي ايشان برپا مي‏شد. افزون بر تدريس، پژوهش و نگارش. در سير معنوي و تهذيب نفس نيز به مراتب عالي دست يافت و صاحب كرامت‏هايي گرديد. در پي سخت‏گيري‏هاي رژيم بعث عراق، به طور پنهاني همراه خانواده، راهي ايران شد و در مرز ايران و عراق، همه نگاشته‏هاي علمي ايشان به دست نيروهاي امنيتي عراق افتاد. آيت‏اللَّه كشميري از آن پس در شهر مقدس قم اقامت گزيد و به تهذيب نفس، پرورش شاگردان و انجام امور مذهبي و علمي همت گماشت. سرانجام اين عارف سترگ و عالم برجسته در 18 فروردين 1378 ش برابر با بيستم ذي‏حجه 1419 ق پس از طي يك دوره بيماري در 73 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و پس از اقامه نماز توسط آيت‏اللَّه بهجت، در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاك سپرده شد.
    روزسلامتی


٠٧:٢٠ - 1395/12/25    /    شماره : ٦٢٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٢١١خروج

   مطالب مرتبط