صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

یکشنبه 27 فروردین 1396 ش 18 رجب 1438 ق

یکشنبه 27 فروردین 1396 ش
18 رجب 1438 ق


    وفات حضرت "ابراهيم" فرزند رسول اكرم(صلی علیه و آله) از ماریه قبطیه»(ص) (10 ق)
    تولد "حجت الاسلام اشرفي" فقيه مسلمان(1220 ق)

حاج ملامحمد معروف به حجت الاسلام اشرفي براي تكميل تحصيلات خود به حوزه‏ي نجف در عراق رفت و از محضر استادان بنام آن ديار كسب فيض نمود. وي پس از چندي درعلوم حديث، تفسير قرآن و كلام، مهارت بسيار يافت و استادي برجسته شد. از وي مؤلفاتي سودمند بر جاي مانده است كه از آن جمله اسرار الشهاده مي‏باشد. حجت الاسلام اشرفي سرانجام پس از 95 سال مجاهدت علمي و عملي در سال 1315 ق رحلت كرد.


    تولد عالم بزرگ "شيخ عباس آل‏كاشف الغطاء" (1323 ق)
    درگذشت "سيدعلي كازروني" استاد فلسفه و عرفان(1343 ق)

آقا سيد علي مجتهد كازروني شيرازي، فرزند مرحوم حاج سيد عباس مجتهد كازروني در سال 1278 ق متولد شد. در 1291 از كازرون به شيراز آمد و تا سال 1304 در شيراز به تحصيل معقول و منقول پرداخت. معقول را نزد شيخ احمد شيرازي نجفي - كه شاگرد حكيم عباس دارابي بوده - و شيخ محمد حسين شانه‏ساز تحصيل كرد. احتمالاً اواخر دوره‏ي تدريس حكيم عباس (متوفي 1300) را نيز درك نموده است. از سال 1304 تا 1315 در نجف اقامت كرد و از حوزه‏ي درس آخوند ملامحمدكاظم خراساني بهره‏مند شد و به مقامات عالي نائل آمد. از سال 1319 تا پايان عمر در شيراز به تدريس، خصوصاً تدريس فلسفه و عرفان اشتغال داشت. بسياري از مدرسين و فضلاي شيرازي در معقول و منقول شاگردان او بوده‏اند. مرحوم آقا سيدعلي نمونه‏اي از سلف صالح بوده است. شاگردان او و ساير مردم شيراز داستان‏ها از صفاي نفس و تقواي او دارند. اين فيلسوف و عارف الهي سرانجام در 65 سالگي بدرود حيات گفت.

    درگذشت خطيب شهير و خدمتگزار، حجت الاسلام "عباسعلي اسلامي سبزواري" (1364 ش)
حجت الاسلام و المسلمين شيخ عباسعلي اسلامي در سال 1281 ش  (1320 ق) در سبزوار به دنيا آمد. وي پس از تحصيل در سبزوار راهي مشهد و عتبات عاليات شد و از محضر حضرات آيات: آقا بزرگ تهراني، حاج آقا حسين طباطبايي قمي و سيدابوالحسن اصفهاني استفاده‏هاي فراواني بُرد. سپس به تهران بازگشت و به ترويج دين پرداخت. او براي نجات جوانان از انحرافات حاكم بر محيط مدارسِ آن روزگار، به فكر تشكيل مدارس اسلامي افتاد و با تلاشي وصف‏ناپذير براي رسيدن به مقاصد ديني خود تلاش و مبارزه كرد تا سرانجام موفق به تأسيس جامعه تعليمات اسلامي شد. حجت الاسلام اسلامي در زمينه خدمات اجتماعي در تهران و شهرستان‏ها آثار و ابنيه‏هاي ارزنده و فراواني پديد آورد كه تاسيس حدود يكصد و هشتاد مدرسه و كتابخانه و 84 مسجد از آن جمله‏اند. اين روحاني مبارز، در جريان كشف حجاب و پس از آن به دليل اعتراض به اين اعمال رژيم، بارها توسط مزدوران پهلوي دستگير و به زندان افتاد و ممنوع المنبر شد. وي پس از انقلاب اسلامي نيز با اين كه بيش از هشتاد سال داشت. بارها به جبهه رفت و به رزمندگان روحيه مي‏داد. رساله حجاب، عدم تشابه و تساوي حقوق زن و مرد و نيز خاطرات در 8 جلد از جمله آثار اوست. اين شخصيت برجسته سرانجام در 27 فروردين سال 1364 ش برابر با 25 رجب 1406 ق در 83 سالگي درگذشت و در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاك سپرده شد.


    رحلت عالم بزرگوار آيت‏ اللَّه "شيخ علي جواهري" (1374 ش)
آيت‏اللَّه حاج شيخ علي جواهري از علماي بزرگ بروجرد، در سال 1283 ش برابر با 1322 ق در بيت رفيع و با شكوه آيت‏اللَّه شيخ محمد حسن نجفي صاحب كتاب عظيم جواهرالكلام به دنيا آمد. وي پس از فراگيري مقدمات علوم اسلامي از پدر و ديگر اساتيد، به درس حضرات آيات: ميرزاي ناييني، آقاضياءالدين عراقي و سيد ابوالحسن اصفهاني شتافت و همزمان علاوه بر تدريس، به تبليغ و ترويج شعائر ديني در شهرهاي خوزستان پرداخت. آيت‏اللَّه جواهري پس از سفري كه به ايران داشت به دعوت آيت‏اللَّه‏بروجردي كه در آن زمان ساكن بروجرد بود، به آن شهر رفته و ساليان متمادي در آن جا اقامت گزيد. ايشان شعر عربي را بسيار روان مي‏سرود و با خط بسيار زيبايش به استنساخ كتب مي‏پرداخت. از ويژگي‏هاي اين عالم برجسته، زهد و تقوي و تهجّد و مداومت بر ادعيه و نوافل و كثرت مطالعه و نوشتن بود. از تأليفات ايشان مي‏توان از ديوان اشعار، تقريرات درس فقه آيت‏اللَّه بروجردي و جواهرالعلوم در چهار جلد نام برد. او همچنين از حضرات آيات سيدحسين بروجردي، ميرزاي ناييني، سيد ابوالحسن اصفهاني، سيد عبدالهادي شيرازي، سيد ابوالقاسم خويي و سيد محسن حكيم داراي اجازه اجتهاد بود. آيت‏اللَّه علي جواهري سرانجام در 27 فروردين 1374 ش برابر با 16 ذي قعده 1415 ق در 91 سالگي در بروجرد به ديار باقي شتافت و در همان شهر به خاك سپرده شد.


    ارتحال فقيه جليل آيت‏ اللَّه "بيوك خليل‏ زاده مروّج" امام جمعه اردبيل (1380 ش)
آيت‏اللَّه حاج شيخ بيوك خليل‏زاده مروج در سال 1309 ش  (1349 ق) در اردبيل زاده شد و پس از پشت سرگذاشتن علوم ابتدايي، براي تحصيل سطوح عاليه، در 17 سالگي به حوزه علميه قم رفت. ايشان در درس خارج حضرات آيات سيد حسين بروجردي، سيد محمد محقق داماد و اندكي هم درس امام خميني(ره) در قم و آيت‏اللَّه يونس اردبيلي در مشهد شركت كرد و مباني علمي‏اش را استوار نمود. آيت‏اللَّه مروج از آن پس به زادگاهش بازگشت و به خدمات ديني و علمي و رسيدگي به امور مردم همت گماشت. ايشان همچنين در جريان نهضت اسلامي مردم از هيچ كوششي دريغ نورزيد و بر اثر اين فعاليت‏ها، در سال‏هاي دهه 1350 ش، ممنوع المنبر شد. وي به رغم همه مشكلات، در آستانه پيروزي انقلاب، از فرو افتادن جوانان در گرداب گروهك‏هاي منحرف جلوگيري مي‏كرد و اقدامات آگاهي بخش فراواني به انجام رساند. آيت‏اللَّه مروج پس از پيروزي انقلاب، از سوي امام خميني(ره) به عنوان امام جمعه اردبيل و از سوي مردم آن ديار به نمايندگي مجلس خبرگان رهبري در چند دوره انتخاب شد. وي در جريان جنگ تحميلي بارها به جبهه‏هاي نبرد شتافت و با كمك‏ها و سخنراني‏هاي خود، شور فراواني در رزمندگان اسلام ايجاد كرد. سرانجام آن عالم خدمتگزار در 27 فروردين 1380 ش برابر با 21 محرم 1422 ق در 71 سالگي چشم از جهان فروبست و پس از تشييع باشكوه، در گلزار شهداي اردبيل به خاك سپرده شد.


٠٥:٣٢ - 1395/12/25    /    شماره : ٦٢٢٨٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٩خروج

   مطالب مرتبط