صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سه‌ شنبه 29 فروردین 1396 ش 20 رجب 1438 ق

سه‌ شنبه 29 فروردین 1396 ش
20 رجب 1438 ق


    نبرد "يرموك" بين مجاهدان مسلمان و سپاه روم(13 ق)

در اين جنگ، روميان سپاه عظيمي را فراهم كرده و در مقابل مسلمانان قرار داده بودند. سرانجام با جان‏فشاني سربازان اسلام، اين جنگ به سود مسلمانان خاتمه يافت و بيش از ده هزار نفر از روميان به هلاكت رسيدند و حدود سه هزار نفر از مسلمانان شهيد شدند. نقل مي‏كنند ابوسفيان در اين جنگ شركت كرده بود و وقتي كه روميان غلبه مي‏كردند مي‏گفت آفرين بر "بني الاصفر" يعني روميان.


    حماسه ناوچه قهرمان جوشن در خليج فارس (1367 ش)
به دنبال تهديدات نظامي آمريكا در خليج فارس، ناوچه ايراني جوشن در روز 28 فروردين 1367 ش بندر بوشهر را به قصد دريا و حراست از مرزهاي آبي جمهوري اسلامي و صيانت از آب‏هاي خليج فارس ترك كرد. در روز 29 فروردين، كشتي‏هاي نظامي آمريكايي در تجاوزي آشكار به كيان جمهوري اسلامي ايران و در حمايت از رژيم بعث عراق در جنگ تحميلي به سكوهاي نفتي ايراني سلمان، نصر و مبارك حمله برده و آنها را به آتش مي‏كشند. با حضور ناوچه ايراني در اطراف سكوهاي نفتي ايران، فرمانده ناوگان آمريكايي از نيروهاي ناوچه جوشن مي‏خواهد كه هر چه سريع‏تر كشتي را ترك كنند و از محل دور شوند. فرمانده ناوچه جوشن در پاسخ رَجَزخواني‏هاي آمريكايي‏ها با قاطعيت تمام اعلام مي‏كند كه هرگونه حركت تجاوزكارانه آنها با واكنش كوبنده روبه‏رو خواهد شد. از اين رو، هلي‏كوپترها و هواپيماهاي آمريكا، ناوچه جوشن را در محاصره خود مي‏گيرند و پس از دقايقي، درگيري شديدي بين دو طرف واقع مي‏شود. سرانجام پس از اصابت چهار موشك ليزري هاريون و سيصد گلوله توپ به ناوچه جوشن، اين كشتي قهرمان غرق مي‏گردد. مقاومت اين ناو با يازده شهيد و سي و سه مجروح، برگ زرّين ديگري به پرونده حماسه‏هاي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران مي‏افزايد و خاطره ناوچه حماسه آفرين جوشن را براي هميشه زنده نگاه مي‏دارد.


    روز ارتش جمهوري اسلامي ايران و نيروي زميني
همزمان با به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي، ارتش رژيم شاهنشاهي كه پيكره اصلي آن را جوانان برومند خانواده‏هاي مسلمان و اغلب مستضعف ايراني تشكيل مي‏داد به نداي رهايي‏بخش رهبر كبير انقلاب اسلامي لبيك گفت و در نتيجه، هم صدا و همراه با امت بعد از براندازي نهايي رژيم ستم‏شاهي، به ستيز بي‏امان با دشمنان داخلي و خارجي انقلاب برخاست. ارتش به عنوان نخستين بازوي توانمند نظامي انقلاب در جهت تحقق اهداف جمهوري اسلامي ايران، تلاش‏هاي خستگي‏ناپذير و مستمري را با فداكاري و ايثار و در ابعاد مختلف آغاز كرد. امام خميني(ره) روز پيوستن ارتش به مردم را با عبارت حكيمانه "لحظه شادي بندگان خدا و يأس ستمگران" نقطه عطف درخشان و افتخارآميز قلمداد فرمود. در اين حال و در شرايطي كه عده‏اي از ناآگاهان و غرض ورزان در همان دوران خواهان انحلال ارتش بودند امام امت به عنوان بزرگ‏ترين حامي ارتش، پاي به ميدان نهاد و طي پيامي در 27 فروردين 1358 ضرورت حفظ ارتش را اعلام و در جهت انسجام و يكپارچگي ارتش، فرمان تاريخي و مهمي را صادر و روز 29 فروردين را روز ارتش نامگذاري كردند. ايشان در اين پيام فرمودند: "اكنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتشِ اسلامي است و ملت شريف لازم است پشتيباني خود را از آنان اعلام نمايند. اكنون مخالفت با ارتش اسلامي كه حافظ استقلال و نگهبان آن است جايز نيست. ما و شما و ارتش، برادرانه بايد براي حفظ و امنيت كشورمان كوشش كنيم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدين خاتمه دهيم." پس از صدور اين پيام تاريخ ساز، ارتشيان نيز در عمل ثابت كردند كه شايستگي حمايت و پشتيباني امام امت را داشته و دارند و در اين رهگذر، با خلق حماسه‏هاي عظيم و به ياد ماندني در سال‏هاي پيروزي انقلاب اسلامي و پس از آن، اوراق زريني بر دفتر تاريخ سراسر حماسه قيام ملت ايران افزودند.
•    و أعِدُّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّةٍ
هر چه در توان داريد قدرت خود را براي مقابله با آنها [دشمنان ]آماده كنيد
انفال ، آيه 60 .
•    پيامبرصلي الله عليه وآله : لَغَزوَةٌ في سَبيلِ اللَّهِ أحَبُّ إلَي مِن أربَعينَ حَجَّةٍ
يك بار پيكار در راه خدا ، نزد من محبوب‏تر از به جا آوردن چهل حج است
كنزالعمّال ، ح 10694 .

•    پيامبرصلي الله عليه وآله : المُجاهِدونَ في سَبيلِ اللَّهِ قُوّادُ أهلِ الجَنَّةِ
رزمندگان در راه خدا ، راهبران اهل بهشت‏اند
بحار الأنوار ، ج 8 ، ص 199 .
•    پيامبرصلي الله عليه وآله : يُباهِي اللَّهُ تَعالي المَلائِكةَ بِالمُجاهِدينَ
خداوند بزرگ با مجاهدان بر فرشتگان مي‏بالد
جامع الأخبار ، ص 93 .
•    پيامبرصلي الله عليه وآله : أقرَبُ النّاسِ مِن دَرجَةِ النُّبوَّةِ أهلُ الجِهادِ و أهلُ العِلمِ
نزديك‏ترين مردم به مقام نبوّت، اهل جهاد و دانش‏اند
كنزالعمّال ، ح 10647 .

•    امام علي‏ عليه السلام : الجُنودُ عِزُّ الدِّينِ و حُصُونُ الوُلاةِ
سربازان ، مايه عزّت دين و دژهاي واليان‏اند
غررالحكم و دررالكلم ، ح 1953 .

•    امام علي‏ عليه السلام : المُجاهِدونَ تُفتَحُ لَهُم أبوابُ السَّماءِ
درهاي آسمان به روي مجاهدان گشوده مي‏شود
غررالحكم و دررالكلم ، ح 1347.٠٥:٢٦ - 1395/12/25    /    شماره : ٦٢٢٨١    /    تعداد نمایش : ٢٥٣خروج

   مطالب مرتبط