صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 30 فروردین 1396 ش 21 رجب 1438 ق

چهارشنبه 30 فروردین 1396 ش
21 رجب 1438 ق


    انعقاد قرارداد ننگين 1907 و تقسيم ايران(1325 ق)

در زمان مظفرالدين شاه قاجار كه نهضت اصلاح‏طلبي و تجديد روش سياسي و ايجاد مشروطيت پا گرفت، دولت ضعيف شاه، مقروض روس و انگليس شد. اين استقراض‏هاي پي‏درپي، باعث حضور هرچه بيشتر بيگانگان و دخالت آنان در امور مملكت گرديد. پس از مدتي، دولت‏هاي روسيه و انگلستان در راستاي سياست‏هاي استعمارگرانه‏ي خويش، در زمان سلطنت محمدعلي شاه قاجار، با خود پيماني منعقد كردند كه بر اساس آن، ايران، تجزيه و به سه قسمت شمالي، جنوبي، و بي‏طرف تقسيم گرديد. بر اين اساس نيمه‏ي شمالي را روس‏ها و نيمه‏ي جنوبي را انگليسي‏ها به تملك خود درآوردند. در ادامه‏ي اين روند بود كه در 21 رجب سال 1325 قمري برابر با 1907 ميلادي، قرارداد روس و انگليس مبني بر تقسيم ايران به سه منطقه‏ي حوزه‏ي نفوذ روس در شمال و مركز، منطقه‏ي نفوذ انگليس در جنوب شرقي كشور و منطقه‏ي بي‏طرف در جنوب غربي ايران، منعقد گرديد. خط منقطه‏ي روس‏ها از قصر شيرين آغاز شده، پس از عبور از اصفهان و يزد و خواف، در منطقه‏اي كه مرز ايران و افغانستان و روسيه، يكديگر را قطع مي‏كنند خاتمه مي‏يافت. خط منطقه‏ي انگليسي‏ها از مرز افغانستان آغاز شده و پس از عبور از بيرجند و كرمان به بندرعباس منتهي مي‏شد. با اين قرارداد، انگليس‏ها و روس‏ها مي‏خواستند به رقابت‏هاي خود در ايران و افغانستان و تبّت خاتمه دهند. همين كه خبرِ انعقاد قرارداد به مردم رسيد، وحشت و خشم عمومي را در آنان برانگيخت.

    اولين سفر "ناصرالدين شاه قاجار" به اروپا (1252 ش)
ميرزا حسين‏خان مشيرالدوله، صدراعظم ناصرالدين شاه قاجار، در نخستين سال صدارتش كوشيد براي آشنايي شاه با مظاهر تمدن اروپا و ايجاد زمينه‏هاي مناسب براي اجراي برنامه‏هاي مورد نظر خود در ايران زمينه‏هاي سفرِ شاه قاجار را به اروپا فراهم سازد. پس از انجام مذاكرات با رؤساي كشورهاي اروپايي، امپراتور اتريش و دولت‏هاي آلمان، فرانسه، بلژيك، سوئيس و ايتاليا آمادگي خود را براي پذيرايي از شاه ايران اعلام كردند. تا اينكه در اين روز موكب شاهانه از تهران به طرف گيلان حركت كرد و به سمت مسكو پايتخت روسيه به راه افتاد. اين سفر چندين ماهه، گر چه به اميد مشاهده ترقيات دولت‏هاي اروپايي و رغبت يافتن به اجراي اصول تمدن و نظام جديد زندگي در ايران بود، عملاً نتيجه خوبي نداد. زيرا شاه را مأيوس ساخت و فاصله ميان تمدن شرق و غرب را آن قدر زياد يافت كه نه تنها اميد به رسيدن به پاي دولت‏هاي بزرگ را از او سلب كرد، بلكه او را آماده جلوگيري از تأسي به اروپاييان و حتي مسافرت به اروپا گرداند. در اين ميان، اصرار و تهديد روس‏ها و نفوذ درباريان بي‏اطلاع، سودجو و تطميع شده و بي‏حقيقتي انگليسي‏ها كه به لباس دوستي در پي بسط نفوذ خود و تضعيف ايران بودند و سياست دول بزرگ كه فقط نفع خود را مي‏خواستند، از عوامل تأييد نظر شاه بود. با اين همه، دو سفر ديگر شاه نيز، براي خوشگذراني بود نه يافتن راه ترقي. همچنين هزينه‏هاي سرسام‏آور و كمرشكن اين مسافرت‏هاي بيهوده، باعث عقب ماندگي هرچه بيشتر مملكت، فقر سراسري و وابستگي بيشتر به اجانب مي‏گرديد. در اين ميان، دربار قاجار براي تهيه مخارج اين خوشگذراني‏ها، مجبور بود كه به بيگانگان دست نياز دراز كند و امتيازهاي وطن فروشانه‏اي را به آنان واگذار كند كه بيش از پيش، اقتصاد ايران را درهم مي‏كوبيد. امتيازاتي كه برخي از آنها، تا بيش از شصت سال نيز ادامه داشت.


    درگذشت دكتر "خواجه نوري" محقق علم آمار (1372 ش)
دكتر عباسقلي خواجه نوري در سال 1294 ش در تهران متولد شد و پس از اتمام تحصيلات مقدماتي و دانشگاهي، در سال 1335 ش از دانشكده علوم دانشگاه پاريس به اخذ درجه دكترا در رشته آمار نائل گشت. وي در مشاغل پژوهشي، آموزشي و مشاوره در امور اجرايي وزارتخانه‏هاي مختلف، فعاليت گسترده‏اي داشت و در سال 1345، مؤسسه آموزش عالي آمار را در تهران تأسيس كرد. دكتر خواجه نوري بنيانگذار روش نمونه‏گيري مبتني بر نظريه احتمال و استنباط آماري در ايران و يكي از محققان برجسته علم آمار در كشور بود. از استاد خواجه نوري تأليفات متعددي برجاي مانده كه روش‏هاي مقدماتي آمار، روش تحقيق و آمار پيشرفته از آن جمله است. اين استاد و پژوهشگر علم آمار سرانجام در 30 فروردين 1372 در هفتاد و هشت سالگي در تهران درگذشت.


٠٥:٢٣ - 1395/12/25    /    شماره : ٦٢٢٨٠    /    تعداد نمایش : ١٨٦خروج

   مطالب مرتبط