نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > اخبار سایت > اخبار استان قم 


  چاپ        ارسال به دوست

آیت‌الله فاضل لنکرانی: ولایت کلید همه عبادات است

آیت‌الله فاضل لنکرانی:
ولایت کلید همه عبادات است

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)‌ با بیان اینکه ولایت کلید همه عبادات است، گفت: ولایت اصل است و‌ باید روی امامت به‌عنوان یک اصل کار شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار ائمه جماعات سادات استان قم با اشاره به عید غدیر اظهار کرد: عید سعید غدیر،‌ بزرگترین عید اسلامی است، ما باید حقیقت غدیر را بشناسیم و اگر حقیقت غدیر شناخته نشود،‌ حقیقت دین شناخته نخواهد شد.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)‌ ادامه داد: غدیر با مرجعیت دین پیوند دارد،‌ اگر کسی غدیر را نفهمد،‌ اسلام و رسالت رسول اکرم(ص)‌ را نفهمیده است،‌ اگر کسی به غدیر معتقد نباشد،‌ در واقع به رسالت رسول اکرم(ص) معتقد نیست.
استاد برجسته حوزه علمیه قم امامت را از اصول دین دانست و افزود:‌ اینکه برخی تلاش می‌کنند که امامت را از فروع دین نشان بدهند،‌ یک غلط فاحش است.‌ بر اساس آیات قرآن کریم،‌ امامت از اصول دین است و ولایت به‌عنوان کلید همه عبادات شناخته می‌شود،‌ قرآن به رسول اکرم(ص)‌ گفت که اگر بحث ولایت را در غدیر خم نگوید،‌ همه عباداتش از بین می‌رود.
آیت‌الله فاضل لنکرانی با اشاره به بحث ولایت اظهار کرد:‌ ولایت اصل است،‌ اگر امامت باشد،‌ همه چیز است،‌ خود ائمه معصومین(ع)‌ فرمودند هر آن چیزی که ما می‌گوییم،‌ ریشه‌اش در قرآن است و باید روی امامت به‌عنوان یک اصل کار شود. تفسیر اصول هم به اصول دین و اصول مذهب کار درستی نیست.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد:‌ ولایت و امامت در قرآن اهمیت زیادی دارد،‌ رسول اکرم(ص) از همان روز انذار بحث جانشینی امام علی(ع) را پس از خودشان مطرح کردند،‌ اما در روز عید غدیر در واقع بحث ولایت امیرالمومنین(ع)‌ برای حکومت اعلام شد.
وی افزود:‌ در روز غدیر آنچه که اعلام شد،‌ بحث ولایت ظاهری به معنای حکومت و سرپرستی بود،‌ یکی از مبانی ولایت فقیه این است که رسول اکرم(ص)‌ مدتی حکومت کردند و اسلام حکومت دارد،‌ خود غدیرخم هم ثابت می‌کند که اسلام حکومت دارد.‌ رسول اکرم(ص)‌ در غدیرخم فرمودند که هر کس سرپرستی من را قبول دارد،‌ امام علی(ع) ولی و سرپرست او است.
آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به غدیرخم اظهار کرد:‌ آنچه که در غدیر خم بیان شد را نمی‌توان گفت که به معنای ولایت باطنی و انسان کامل بوده،‌ این معنا مدنظر نبوده و پیش از غدیر خم هم این معنی مطرح شده بود،‌ آن ولایتی که رسول اکرم(ص)‌ در روز غدیر خم بیان کرد،‌ به معنای حکومت است و معنای محبت از این ولایت مدنظر نبود،‌ برای اثبات این مساله هم صدها قرینه و دلیل وجود دارد.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ادامه داد:‌ شعار اصلی اسلام،‌ ولایت و حکومت است.‌ چگونه زمانی که خداوند در قرآن فرموده که یهود را ولی خود قرار ندهید و رجوع به حاکم ظالم در اسلام ممنوع است،‌ خداوند جایگزینی را برای حاکمان ظالم قرار ندهد و ما بحث حکومت را از غدیرخم می‌فهمیم.
وی در خصوص عید سعید غدیرخم تصریح کرد:‌ نباید این عید را تنها در تبریک و تهنیت خلاصه کنیم و بگوییم که عید غدیر فقط عید سادات است،‌ عید غدیر در واقع عید بشریت است،‌ غدیر در مقام بیان ولایت تکوینی و باطنی امیرالمومنین(ع) نبوده است.
آیت‌الله فاضل لنکرانی با اشاره به غدیرخم اظهار کرد:‌ غدیر در مقام بیان ولایت ظاهری به معنای سرپرستی و حکومت است و باید روی این مسأله بیشتر فکر کنیم،‌ اینکه نماز و روزه ما بدون ولایت قبول نمی‌شود،‌ ریشه‌اش در قرآن است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان خاطرنشان کرد:‌ تجلی غدیر در حکومت امام زمان(عج) است و تحقق عید غدیر زمانی است که حکومت امام زمان(عج) محقق شود،‌ از خداوند می‌خواهم که برکات خودش را بیش از پیش به این کشور اسلامی معطوف کند.


٠٥:٤٤ - 1395/07/05    /    شماره : ٦٠٥٨٢    /    تعداد نمایش : ٣٤٣خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1104
کل بازديدها :14164300
بازديدکنندگان آنلاين :26
بازديدازاین صفحه :502761