نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > اماکن مقدسه 


  چاپ        ارسال به دوست

وفات کریمه اهل¬بیت3(1ذی¬قعده201)

وفات کریمه اهل¬بیت(س)(1ذی¬قعده201)
حضرت فاطمه معصومه3 در اول ماه ذی قعده سال 173 ه.ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدرش ششمین پیشوای بزرگ شیعیان جهان حضرت امام موسی¬کاظم7 است ومادر بزرگوارش بانویی با فضیلت به نام نجمه خاتون می¬باشد. لقب های آن حضرت عبارتند از: معصومه، کریمه اهل¬بیت، شفیعه، ...
* فضائل حضرت معصومه3
- عالمه
حضرت معصومه3 در محیطی پرورش یافته بود که دریای علم و معرفت بود. به طوری¬که آن حضرت در کودکی پاسخگوی سوالات دینی مراجعین بود. پاسخ هایی که مورد تایید امام معصوم7 بود.
- محدثه
یکی¬از فضیلت¬های حضرت¬معصومه3نقل¬حدیث است. حدیث، سخن معصوم یا گویای سیره معصوم است. و حضرت معصومه3در زمانی به نقل حدیث می¬پردازد، که درمیان زنان تنها تعداد معدودی از بانوان موفق به نقل حدیث از معصوم بودند. نمونه ای از روایت نقل شده از آن حضرت چنین است: وقتی حضرت معصومه3 در ساوه مریض شد، به همراهان فرمود: « مرا به قم ببرید، زیرا از پدرم (امام کاظم7) شنیدم که فرمود: قم مرکز شیعیان ماست.» (فروغی¬ازکوثر/49)
- شفیعه
از فضایل حضرت معصومه3 مقام شفاعت است. امام صادق7 فرمود: « آگاه باشید قم کوفه کوچک است. بدانید بهشت هشت در دارد که سه در آن به سوی قم است. بانویی از فرزندان من به نام فاطمه دخترموسی در آنجا رحلت می¬کند و با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می¬شوند. (سفینه2/376)
- معصومه
امام رضا7 در ضمن حدیثی لقب معصومه را به آن حضرت اعطا فرمود. آن حضرت فرمود: « من زار المعصومه بقم کمن زارنی » هرکس حضرت معصومه را در قم زیارت کند، مانند آن است که مرا زیارت کرده است. (ناسخ3/68)
- کریمه
پدرحضرت آیت¬الله العظمی¬مرعشی¬نجفی در عالم رویا به خدمت امام معصوم می¬رسد، امام به ایشان می¬فرمایند: « علیک بکریمه اهل¬البیت » برتو باد که به کریمه اهل بیت تمسک جویی و فرمود: منظور قبرشریف حضرت معصومه3 در قم است. (کریمه¬اهل¬بیت/44)
* ثواب زیارت حضرت معصومه3
- امام صادق7 فرمود: « برای ما حرمی است و آن قم است و به زودی بانویی از فرزندان من به نام فاطمه در آن دفن خواهدشد، هرکس او را زیارت کند، بهشت براو واجب می¬شود.» (بحار60/216)
- امام رضا7 فرمود: « هرکس حضرت معصومه3 را در قم زیارت کند، چنان است که مرا زیارت کرده است.» (کامل¬الزیارات/536)
* رحلت جانسوز آن حضرت3
یکسال پس از مسافرت امام رضا7 به خراسان حضرت معصومه3 به همراه عده¬ای از برادران جهت دیدار با امام رضا7 و تجدید عهد با آن جناب در سال 201 راهی ایران شد. وقتی به ساوه رسید، مورد هجوم مخالفان و ماموران حکومتی قرار گرفت و عده¬ای از همراهان آن حضرت به شهادت رسیدند.
حضرت مریض¬شد و فرمود:  مرا به قم ببرید ، چرا که از پدرم شنیدم که فرمود: «شهرقم مرکز شیعیان ماست.» مردم قم وقتی خبردار شدند که حضرت معصومه3 به قم می¬آیند، با مسرت و خوشحالی فراوان به استقبال شتافتند و حضرت را با احترام فراوان وارد قم نمودند.
حضرت معصومه3 17 روز مهمان قم ، شهر عاشقان ولایت و امامت بود و سرانجام در تاریخ 10 ربیع الثانی سال 201 ه.ق درسن 28 سالگی دارفانی را وداع گفت.
هم اکنون قبرمطهر ایشان در قم میعادگاه و زیارتگاه عاشقان اهل¬بیت: از سراسر جهان است.


٠٤:٥٣ - 1395/10/18    /    شماره : ٦١٦٠٨    /    تعداد نمایش : ٣٢٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2190
کل بازديدها :13883707
بازديدکنندگان آنلاين :9
بازديدازاین صفحه :29571