نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > اماکن مقدسه 


  چاپ        ارسال به دوست

میلاد حضرت معصومه(س)

ب) میلاد حضرت معصومه3
حضرت فاطمه معصومه3 در اول ذی القعده سال 173ه.ق در شهر مدینه دیده به جهان گشود و در روز دهم ربیع الثانی سال 201 در شهر قم در سن 28 سالگی رحلت فرمود. (مستدرک سفینه8/262)
نام مبارک آن حضرت3 فاطمه و لقب گرامی اش معصومه است. این لقب را امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا7 برآن حضرت نهادند.
* هجرت به قم
چون امام رضا7 در سال 200ه.ق از مدینه به خراسان آمد، یکسال بعد خواهرش حضرت فاطمه3 جهت اشتیاق ملاقات برادرش از مدینه به جانب خراسان حرکت کرد. همینکه به ساوه رسید، مریض شد. پرسید: از اینجا تا قم چقدر راه است؟ گفتند: ده فرسخ . پس فرمود: مرا به قم ببرید. پس آن حضرت3 را به قم آوردند و مردم قم به استقبال تمام رفته و با احترام هرچه تمام تر در منزل موسی بن خزرج جای دادند. آن حضرت3 17 روز میهمان قمی ها بود و پس از آن به دیار حق شتافت. پس او را غسل داده کفن نمودند و در زمین بابلان که امروز روضه مقدسه آن حضرت و زیارتگاه شیعیان است ، دفن نمودند.
* ثواب زیارت حضرت معصومه3
- امام صادق7 فرمود: زیارت فاطمه معصومه3 معادل بهشت است. (بحار102/267)
- حضرت رضا7 فرمود: هرکس که مرقد معصومه3 را درقم زیارت کند، مانند آن است که مرا زیارت کرده است. (ریاحین الشریعه5/35)
- امام جواد7 فرمود: کسی که قبر عمه ام حضرت معصومه3 را در قم زیارت کند، بهشت از آن اوست. (کامل الزیارات/338)
ج) روز دختر
روز میلاد کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه3 که روز ولادتش تفسیری از معصومیت و تبعیت از ولایت است و خصلتی نیکو برای دختران می باشد، به عنوان روز ملی دختر تامگذاری شده است.
* دختر در زمان جاهلیت
قبل از اسلام بد ترین دیدگاه ها نسبت به دختران اعمال می شد. کمترین احترام و منزلتی نسبت به آنان وجود نداشت. قران کریم در این مورد می فرماید: هرگاه به یکی از آنها مژده د هند، دختر نصیب تو شده ، چهره اش سیاه و به شدت خشمگین می گردد. بخاطر بشارت بدی که به او داده شده از قوم و قبیله خود پنهان می گردد. او نمی داند آیا او را باخواری نگه دارد یا اینکه زنده در خاک پنهانش کند. آگاه باشید که چه بد داوری می کنند. (نحل/9-58)
* دختر در مکتب اهل بیت:
درسنت نبوی و فرهنگ اهل بیت ، خیر و برکت و میمنت و روزی خداوند بیشتر بر محور وجود دختران و زنان می چرخد و خداوند متعال بر زن ها مهربان تر است تا مردان، کلمات رسول اکرم9 را در این مورد ملاحظه بفرمایید:
- بهترین فرزندان شما دختران شما هستند. (سفینه2/684)
- هر مسلمانی که دو دختر وی به بلوغ رسند تا در خانه وی اند، با آنها نیکی کند، بهشتی می شود. (نهج الفصاحه/2696)
- بهترین شما کسانی هستند که برای زنان و دختران خود بهتر باشند. (نهج الفصاحه/1522)

د) شهید و شهادت
* قرآن کریم می فرماید: « هرگز مپندارید آنان که در راه خدا به شهادت رسیده اند، مردگانند بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند. » (آل عمران/169)
* رسول خدا حضرت محمد9 می فرماید: شهید هفت ویژگی اعطایی از جانب خداوند دارد:
1- اولین قطره خونش موجب آمرزش تمام گناهانش می شود.
2- سر در دامن همسران بهشتی نهاده ، آنها گرد از صورتش پاک نموده و به او خوش آمد می گویند.
3- لباسهای بهشتی به او می پوشانند.
4- بهشتیان با بوی های خوش به سوی او می شتابند.
5- شهید جایگاه خود در بهشت را مشاهده می کند.
6- اجازه سیر و گردش در تمام بهشت به او داده می شود.
7- پرده ها کنار رفته ، به خدا نظر می کند و این نگاه مایه آرامش پیامبران و شهداست. (وسایل الشیعه15/16)
* درمحضر شهدای گمنام
دوباره عطر روح انگیز شهید و شهادت در کوچه هایمان پیچید. حضور نورانی و با برکت شهدای گمنام ، به یادمان آورد، آرامش و عزتی را که در سایه سار آن به سر می بریم به یمن دروازه های آسمانی شهادت نسلی بنا شده است که با وجود کم سن و سال و جوان بودن، در راه هدف الهی جان خود را فدا نمودند و کشورعزیزمان را در پناه نظام مقدس جمهوری اسلامی به ساحل امن هدایت کردند. به فرموده امام خمینی1 « اینان سرمایه های بزرگی بودند که همه را به سوگ نشاندند، لکن انچه مایه تسلی است خدمت ارزنده بزرگی است که اینان با همت عظیم خود به اسلام و کشور کرده اند. اسلام از صدر اول تا کنون فدائیان بزرگ داشته و رسول معظم9 و ائمه معصومین: چه رنجها که در راه این هدف مقدس کشیدند و چه فداکاری ها و جانبازیها که کردند. عزیزان شهید ما نیز قدم به جای پای آنان گذاشته و برای اسلام و وطن خود سرافرازی ایجاد نمودند. درود خداوند و سلام انبیاء و اولیای عظام بر جان پاک این جان نثاران و نثار مادران و بستگان آنان که با سرافرازی چنین فرزندانی در دامن خود تربیت کردند و آنان را با روی گشاده تقدیم اسلام نمودند.» به امید انکه بتوانیم رهروان واقعی راه آنان باشیم ان شاءالله.


٠٨:٠١ - 1395/05/17    /    شماره : ٥٩٩٠٩    /    تعداد نمایش : ٥١٥خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4335
کل بازديدها :14359162
بازديدکنندگان آنلاين :11
بازديدازاین صفحه :30596