نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

راهکارتشویق مردم به داشتن فرزندبیشتر

در ماههای اخیر رهبر معظم انقلاب و کارشناسان در باره ی لزوم داشتن فرزند بیشتر در بین خانواده های ایرانی و پیامدهای نا مطلوب رشد فعلی جمعیّت بارها تذکر داده اند، و نوع بیان آنها حاکی از اینست که این مسئله یکی از دغدغه های اصلی رهبری و دیگر دلسوزان جامعه ی ایران می باشد.  بنا براین بر رسانه ها و اصحاب فکر و فرهنگ و  اهل قلم و بیان و تمامی افراد تاثیر گذار لازم است با توجه به اهمیّت مسئله، خانوادها را به فرزند آوری بیشتر تشویق و ترغیب نمایند.

بدیهی است که راههای تشویق والدین به داشتن اولادِ بیشتر، متنوع می باشد، از قبیل تبلیغ آموزه های دینی و وحیانی پیرامون فرزند، مرتفع ساختن و یا لا اقل کم کردن هزینه های فرزند آوری، مساعدت و کمک های مالی، کم کردن نگرانی خانواده ها در مورد تربیت فرزند و ... می تواند دیدگاه تک فرزندی و دو فرزندی را به چند فرزندی تبدیل کند.

- تبلیغ آموزه های دینی:
جامعه ی ایران یک جامعه ی متدین و معتقد به آموزه های دینی می باشد، بنا براین یکی از بهترین شیوه های تشویق مردم در جامعه ی ما گوشزد کردن آموزه های دین در باره ی فرزند آوری می باشد، رسانه ها و گویندگان مذهبی باید دیدگاه قرآن و روایات و ائمه معصومین علیهم السلام را در باره ی اهمیّت ازدیاد نسل بیان کنند.
1. جایگاه و ارزش فرزند در قرآن:
از نظر قرآن  فرزند یکی از بزرگترین و با ارزش ترین نعمت هائی است که خداوند به بندگان مؤمنش عطا می کند.  ابراهیم علیه السلام فرزند نداشت و از این بابت ناراحت  بود، خداوند به ایشان در سن پیری اسماعیل و اسحاق را عطا کرد، اسحاق پدر انبیاء الهی تا زمان مسیح، و اسماعیل پدر خاتم انبیاء و امامان معصوم علیهم السلام  و هزاران مصلح و عالم وعارف و فقیه و حکیم است. ابراهیم به خاطر فرزند دار شدن حمد خدا می کند ،
« الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي وَهَبَ لِي عَلَى الْكِبَرِ إِسْماعِيلَ وَ إِسْحاقَ إِنَّ رَبِّي لَسَمِيعُ الدُّعاءِ؛ حمد خداى را كه در پيرى، اسماعيل و اسحاق را به من بخشيد مسلّماً پروردگار من، شنونده (و اجابت كننده) دعاست.»
 از این آیه استفاده می شود که آنقدر فرزند جایگاه مهمی در زندگی دارد که حضرت ابراهیم در سن پیری از خداوند درخواست فرزند کرد و دعایش مستجاب شد

2- دعای زکریا
زکریا به هنگام پیری در محراب عبادت از خداوند در خواست فرزند کرد: 
« فَهَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا يَرِثُنِي وَ يَرِثُ مِنْ آلِ يَعْقُوب؛  مرا ‏از جانب خود جانشینی صالح عطا کن که وارث من و وارث آل یعقوب باشد».

3- فرزند هدیه الهی است به انسان
در آیه فوق و آیاتی دیگر از قرآن در مورد فرزند تعبیر « یَهَبُ » آمده است، یعنی فرزند هدیه ی خداوند است به انسان . « ُ يَهَبُ لِمَنْ يَشاءُ إِناثاً وَ يَهَبُ لِمَنْ يَشاءُ الذُّكُورَ؛ خداوند به هر کس بخواهد دختر هدیه می کند و به هر کس بخواهد پسر هدیه می کند.
«وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوب‏...؛  خداوند می فرماید: ما به ابراهیم اسحاق و یعقوب هبه کردیم...» 

4- اعتماد به وعده ی الهی
ممکن است افرادی از ترس مخارج و هزینه های فرزند، تمایلی به داشتن فرزند بیشتر نداشته باشند، در حالی که
خداوند دو مرتبه در قرآن وعده ی روزی دادن آنها را داده است و می فرماید: ما هم شما را روزی می دهیم، و هم فرزندانتان را.
« وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِيَّاكُم‏؛  فرزندانتان را از ترس فقر و تنگدستی نکشید، ما آنها  وشما را روزی می دهیم»  شايد بتوان گفت: سبب تقديم كلمه « نَرْزُقُهُمْ» بر كلمه « اِيَّاكُمْ» اين باشد كه خدا ميفرمايد: ما اولاً به فكر رزق و روزى كودكان معصوم هستيم، و ثانيا شما را به طفيل وجود آنان رزق و روزى مى دهيم،‏  اینکه در این آیه، رسیدن روزیِ فرزندان از جانب خداوند، مقدم برروزیِ والدین ذکر شده است، گویا خداوند می خواهد بگوید: روزی فرزندان برای ما از اهمیّت بیشتری برخوردار است .
 و نیز در آیه ای دیگر می فرماید: 
« لا تَقْتُلُوا أَوْلادَكُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُكُمْ وَ إِيَّاهُم؛  ‏فرزندانتان را از ترس تنگدستی نکشید ما شما و آنان را روزی می دهیم»

- جایگاه و ارزش فرزند در روایات:
1-گاه فرزند باعث استجابت دعای پدر و مادر و یا وسیله ی آمرزش گناهان والدین می شود.
اسحاق بن عمّار از امام ششم علیه السلام روایت می کند شخصی گفت: در داشتن فرزند بی رغبت بودم، تا اینکه توفیق حج نصیبم شد، وقتی در عرفات وقوف نموده بودم، در کنارم جوانی را دیدم دعا می کرد و اشک می ریخت و می گفت:
«يَا رَبِّ وَالِدَيَّ وَالِدَيَّ فَرَغَّبَنِي فِي الْوَلَدِ حِينَ سَمِعْتُ ذَلِكَ؛ خداوندا پدر و مادرم پدر و مادرم، با شنیدن دعای او نسبت به پدر و مادرش، شوق پیدا کردن فرزند در من پدید آمد».
پدران و مادرانی که از دنیا رفته اند، از عبادت و مناجات و کارهای خیرِ فرزندانشان در صورتی که اهل ایمان باشند بهره ی کامل می برند.

2- فرزند، صدقه ی جاریه است
از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) روایت شده:
« خَمْسَةٌ فِي‏ قُبُورِهِمْ‏ وَ ثَوَابُهُمْ‏ يَجْرِي إِلَى دِيوَانِهِمْ مَنْ غَرَسَ نَخْلًا وَ مَنْ حَفَرَ بِئْراً وَ مَنْ بَنَى لِلَّهِ مَسْجِداً وَ مَنْ كَتَبَ مُصْحَفاً وَ مَنْ خَلَّفَ ابْناً صَالِحاً؛  پنج نفراز دنیا رفته اند، ولی پرونده ی آنها بسته نشده و دائم به آنها ثواب می رسد: کسی که درختی کاشته، چاه آبی برای بهره برداری مردم حفر کرده، مسجدی ساخته، قرآنی نوشته، فرزند شایسته ای از او به جا مانده».

3- فرزند، دسته گلی خوشبو از جانب خداوند
در روایت دیگری پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند:
«الْوَلَدُ الصَّالِحُ رَيْحَانَةٌ مِنَ اللَّهِ قَسَمَهَا بَيْنَ عِبَادِهِ وَ إِنَّ رَيْحَانَتَيَّ مِنَ الدُّنْيَا الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْن‏؛ فرزند شایسته دسته گلی خوشبو از جانب خداست که بین بندگانش تقسیم کرده است، و دسته گلهای من از دنیا حسن و حسین علیهما لسلام هستند.»

4-فرزند پدر و مادر خود را در قیامت شفاعت می کند
در روایتی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آمده است:
«أَمَا عَلِمْتُمْ أَنِّي‏ أُبَاهِي‏ بِكُمُ الْأُمَمَ- يَوْمَ الْقِيَامَةِ حَتَّى بِالسِّقْطِ يَظَلُّ مُحْبَنْطِئاً عَلَى بَابِ الْجَنَّةِ فَيَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ ادْخُلِ الْجَنَّةَ فَيَقُولُ لَا أَدْخُلُ حَتَّى يَدْخُلَ أَبَوَايَ قَبْلِي فَيَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لِمَلَكٍ مِنَ الْمَلَائِكَةِ ائْتِنِي بِأَبَوَيْهِ فَيَأْمُرُ بِهِمَا إِلَى الْجَنَّةِ فَيَقُولُ هَذَا بِفَضْلِ رَحْمَتِي لَكَ. ؛
آيا ندانسته‏ايد كه من در روز قيامت به شما امتها مباهات و فخر مي كنم حتى به بچه ا ی که سقط شده‏ باشد، این فرزند بر در بهشت خشمناك می ایستد، خداوند به او مي فرمايد كه داخل بهشت شو، عرض مي كند داخل نمي شوم تا پدر و مادرم پيش از من داخل بهشت شوند، خداوند به فرشته ای از فرشتگان مي فرمايد: كه پدر و مادرش را به نزد من آوريد، بعد از آنكه پدر و مادر او مى‏آيند، خداوند امر مي فرمايد كه ايشان را به سوى بهشت ببرند، و به آن طفل مي فرمايد: كه اين به فضلِ رحمت و افزونى مهربانى من به خاطر تو می باشد.»

-کاهش هزینه های فرزند آوری.
از آنجا که اکثر والدینی که در سن فرزند آوری هستند از نظر اقتصادی از اقشار متوسط جامعه و یا حتی پایین تر از متوسط می باشند، هزینه های فرزند برای آنها بسیار مهم می باشد، و ا مروزه شاهدیم که بعضاً هزینه های فرزند آوری از قبیل هزینه های زایمان، دارو و درمان، شیر خشک، پوشاک، مهد کودک، و ...برای اقشار کم در آمد خارج از توان آنهاست. بنا براین لازم است مسئولین برای کم کردن هزینه های فرزند آوری تدابیری بیندیشند، از قبیل:
1–کاهش هزینه ی زایمان
هزینه ها ی بیمارستان، خصوصاً اگر بیمارستان خصوصی باشد بویژه در مواردی که عمل جراحی نیز صورت می گیرد برای بسیاری از مردم سنگین و طاقت فرسا است.

2-پوشش بیمه اجباری درمان رایگان مادر و کودک.= مساعدت و کمک های مالی

1- پرداخت هزینه از سوی دولت به خانواده هائی که فرزند می آورند؛ برای هر کاری باید هزینه پرداخت کرد، در بعضی از کشورها نزدیک به چهار در صد از هزینه ناخالص ملی خود را به صورت نقدی و غیر نقدی برای حمایت از خانواده اختصاص داده اند. اگر دولت برای هر فرزندی که متولد می شود، هدیه ای( ولو از لحاظ مادی خیلی زیاد نباشد) به والدین بدهد، می تواند هم در آن روزها کمک هزینه ی والدین باشد، و هم تشویقی برای آنها.

2- پرداخت سرانه فرزند؛ یکی از راه های مساعدت مالی اینست که تمامی افراد حقوق بگیر، اعم از دولتی و غیر دولتی، برخوردار از سرانه فرزند باشند، به این صورت که به ازای هر فرزند، مقداری بر حقوق آنها افزوده شود.
- بستر سازی مناسب برای رشد و تربیت فرزندان
یکی از دغدغه های والدین، به ویزه والدینِ شاغل، پرورش مناسب و تر بیت صحیح کودکشان می باشد، که امور ذیل می تواند در این راستا راه گشا باشد.

1-افزایش مرخصی زایمان. در جامعه ی ما روز به روز بر تعداد زنان شاغل افزوده می شود، و بدیهی است که هر پدر و مادری می خواهد کودکش بویژه در ماه های اول زندگی در کنار خودش و به دست خودش پرورش یابد، بنا براین افزایش مرخصی زایمان می تواند اطمینان خاطری به مادرانی که می خواهند صاحب فرزند شوند بدهد.

2- دادن مرخصی به پدر ها. زندگی ماشینی امروزه، و کم شدن رفت و آمدها، و دور شدن خانواده ها از همدیگر، می طلبد که پدر در روزهای اول تولد فرزند در کنار مادر و طفل باشد، تا امور بستری شدن، ترخیص، و دیگر نیازهای آنها را بر طرف سازد.

3-تأسیس مهد کودک های مناسب.
یکی از مشکلات خانواده های شهری، آپارتمان نشینی و نداشتن فضای مناسب برای بازی و سرگرمی بچه ها است، به صورتی که هم اعصاب والدین را بهم می ریزد، و هم برای بچه ها که نیاز به هم بازی و جست و خیز دارند، فضای آپارتمان نیاز آنها را برطرف نمی کند، و از این جا اصطکاک فرزندان با والدین شروع می شود، و پدر و مادر  برای فراهم کردن آسایش خود، به تک فرزندی و یا دو فرزندی قانع می شوند.
راه اندازی مهد کودک هایی با مربیان شایسته، در فضاهائی مناسب، با شهریه ای در حد توان خانواده ها از تشویق های پولی و مرخصی اثرش بیشتر است. به علاوه هر پدر و مادری دوست دارد ساعاتی که در منزل نیست، نسبت به تربیت و تغذیه و فعالیّت کودک خود آسوده خاطر باشد.   


فهرست منابع
1- قرآن کریم
2- بیضاوی، عبدالله بن عمر، انوارالتنزیل و اسرارالتاویل، دار احیاء التراث العربی، بیروت، 1418ه. ق.  
3- حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعه، مؤسسه آل البیت علیهم السلام، قم، 1409 ه.ق.
4- شعیری، محمد بن محمد، جامع الاخبار، مطبعه حیدریه، نجف، بی تا.
5- طیب، سید عبدالحسین، اطیب البیان فی تفسیرالقرآ ن، انتشارات اسلام، تهران، 1378 ش.
6- کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، دار الکتب الإسلامیه، تهران، 1407 ه.ق.
7- مکارم، ناصر، تفسیر نمونه، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1364 ش.
8- نجفی خمینی، محمد جواد، تفسیر آسان، انتشارات اسلامیه، تهران، 1398 ه. ق.


محمدپورسعادتی

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١١:٤١ - 1393/01/24    /    شماره : ٢٩٣٠٦    /    تعداد نمایش : ٨٦٧خروج

   مطالب مرتبط
  تدابیر و قوانین دینی برای تطبیق تعالیم اسلامی با مقتضیات زمان (خبر)
 دومین پیروزی راهبردی ارتش سوریه علیه شورشیان در کمتر از دو هفته (خبر)
 پایگاه بسیج پدافندهوایی،نمادتعامل ارتش بانیروهای مردمی (خبر)
 سوء استفاده وهابیت از فقر مردم (خبر)
 دولت مشکلات اقتصادی مردم نیازمند را حل کند (خبر)
 حساسیت مردم نسبت به جایگاه علمای دین قابل تقدیراست (خبر)
 مردم دغدغه‌ای جز بیماری نخواهند داشت (خبر)
 رای مردم به جمهوری اسلامی،برگ زرینی ازتاریخ اقتدارملت (خبر)
 لزوم همكاري همه مردم در تحقق بيانات رهبري (خبر)
 مردم ومسئولان درعرصه فرهنگ واقتصاد هماهنگ عمل کنند (خبر)
 سخنران نباید برای گریه ‌انداختن مردم دست و پا بزند (خبر)
بازدیدها
امروز :500
کل بازديدها :17446869
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :309875