نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

در چند قدمي پدر شدن

شما هم وقتي فهميديد قرار است پدر شويد، از اينکه مبادا در وظايفتان کوتاهي کنيد مضطرب شديد؟
«حالا قرار است چه اتفاقي بيفتد؟ قرار است اين نه ماه چه کار کنم؟ چه وظايفي دارم؟» اين اولين سؤالي است که مردها زماني که مي فهمند همسرشان بار دار است، از خود مي پرسند.
ممکن است خيلي از ما آقايان هم درست مثل پدرمان، پدربزرگمان و پدر پدربزرگمان و تمامي پدرهاي قبل از خودمان، فکر کنيم که تنها وظيفه مان تامين روزي خانواده است. ما هم ممکن است فکر کنيم که در دوره بارداري قرار است تنها همسرمان را به قرار ملاقات هاي پزشکي اش برسانيم و او را به خانه مادرش ببريم . همچنين ممکن است تصور کنيم که وظايف پدري درست از روزي که بچه به دنيا مي آيد آغاز مي شود و تا قبل از آن وظيفه اي به عنوان پدر نداريم.
اما ماجرا از اين قرار نيست. کم کم بايد متوجه شويم که وظايف ديگري هم داريم؛ وظايفي که درست به اندازه بردن خرجي به خانه اهميت دارد. اگر شما هم قرار است پدر شويد، با رعايت چند نکته ساده زير مي توانيد نقش حمايتي پررنگ تري را ايفا کنيد.

1- يک مراقبت تمام عيار داشته باشيد: مطمئن شويد که همسرتان رژيم غذايي مناسبي دارد و موادي را که در اين دوره برايش لازم است به بدنش مي رساند. مطمئن شويد که به مقدار کافي استراحت مي کند و آرامش دارد. گاهي به او يک بالش تعارف کنيد، گاهي پاهايش را ماساژ دهيد، در کارهاي خانه بيشتر مشارکت کنيد، ظرف بشويد، لباس ها را در ماشين بيندازيد يا خانه را تميز کنيد. با اين کارهاي ساده است که مي توانيد به او نشان دهيد متوجه شرايط خاصش هستيد و او و بچه اي که در شکم دارد برايتان اهميت دارند.

2- يک گروه حمايتي ايجاد کنيد: از ديگران کمک بخواهيد و برخي وظايف را بر عهده اقوام و حتي همسايه ها يا دوستان بگذاريد. گاهي اوقات ممکن است کسي از شما بپرسد که آيا به کمک احتياج داريد؟ در اين مواقع بگوييد: «بله». از اين فرصت براي ايجاد يک تيم حمايتي براي خودتان و همسرتان استفاده کنيد. از اين به بعد است که اطرافيانيان موقعيتتان را در ک مي کنند و مي فهمند که بايد چه کنند.

3- همه جا همراه او باشيد: وقتي که همسرتان را نزد دکتر مي بريد، خودتان هم وارد گفت و گو بشويد. از پزشک در مورد وضعيت سلامت همسرتان، احتياجاتش و زمان تولد فرزندتان بپرسيد. پزشک و پرستار زايمانش را ملاقات کنيد و زمينه ارتباطي صميمي را فراهم کنيد. بيمارستاني را که قرار است زايمان در آن انجام شود ببينيد و با فضايش آشنا شويد. همه اينها مي تواند اين پيغام را به زنتان برساند که شما از او و کودکتان مراقبت مي کنيد.

4- با ديگر پدرها آشنا شويد: برخي بيمارستان ها و نهادها ممکن است کلاس هايي براي آمادگي والدين برگزار کنند. اين مکان ها بهترين جايي هستند که مي توانيد در آن با ديگر پدرها آشنا شويد. اما اگر در شهر شما اين کلاس ها برگزار نمي شود نگران نباشيد؛ پارک هاي کودکان يا حتي مطل پزشکي که همسرتان را ويزيت مي کند، از جمله مکان هاي ديگري هستند که در آن پدرها به انتظار نشسته اند. از آنها در مورد احساسات و وظايفشان بپرسيد و از دنياي پدري شان سؤال کنيد. کم کم متوجه مي شويد که اين يکي از بهترين منابعي است که مي تواند شما را به يک پدر نمونه تبديل کند.

5- روز مادر را فراموش نکنيد: درست است که هنوز ماه ها تا به دنيا ماندن فرزندتان مانده اما وقتي روز مادر در ميانه بارداري همسرتان فرا مي رسد آن را جدي بگيريد. يک شاخه گل و تبريک و حتي هديه اي کوچک مي تواند به همسرتان حس بهتري بدهد و تحمل اين دوره انتظار را برايش راحت تر کند. يادتان باشد که درست از همان روزي که متوجه بارداري همسرتان مي شويد شما پدر شده ايد و همسرتان مادر.

6- با کودکتان آشنا شويد: درست است که هنوز فرزندتان به دنيا نيامده اما بايد قبل از تولدش هم او را بشناسيد، با تغييراتش آشنا شويد و نيازهايش را بدانيد کتاب هاي زيادي در اين مورد برايتان وجود دارد؛ کتاب هايي که به زباني ساده، هم ويژگي هاي پزشکي اين دوره را برايتان توضيح مي دهند و هم احتياجات عاطفي مادر و فرزند را برايتان تشريح مي کنند. گذشته از اين، اگر پدر شدن ناگهاني تان شما را کمي آشفته کرده، مي توانيد از يک مشاور يا روان شناس کمک بگيريد تا با اين اتفاق کنار بياييد و مسؤوليت هايتان را به انجام برسانيد.

 

مترجم: لي لي اسلامي


٢٢:٤٩ - 1392/08/29    /    شماره : ٢٢٨٧٦    /    تعداد نمایش : ٥٤٤خروج

   مطالب مرتبط
 جایگاه فرزند و مسئولیت پدر و مادر (خبر)
 نیكی به پدر و مادر (خبر)
 چند فایده سرکه سفید برای نظافت منزل (خبر)
 چرا پدرم اجازه نمی دهد درِ اتاقم را ببندم و تنها باشم؟ (خبر)
 رفاقت نوجوان و پدر (خبر)
 ارتباط با پدر، وقتی مشغله اش زیاد است (خبر)
 چرا پدرم انتظار دارد که مثل او رفتار کنم؟ (خبر)
 نوجوان در نگاه پدر (خبر)
 دلیل حساسیت بیشتر پدر در مورد دختر (خبر)
 همسران نه چندان جالب! (خبر)
 نقش پدر در مراقبت از کودک (خبر)
بازدیدها
امروز :4516
کل بازديدها :16167536
بازديدکنندگان آنلاين :38
بازديدازاین صفحه :287356