نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > ادبی و هنری > صنایع دستی 


  چاپ        ارسال به دوست

قالي ايراني، فرشينه‌اي که بي رقيب مانده است

چكيده مقاله :

اين مسأله زمينه ساز حرکت به سمت و سوي توليد محصولاتي مطابق با نياز بازار بر پايه حفظ اصالت‌هاي مفروش کهن ايراني شده است

 

متن مقاله :

 

به طور حتم زمان دقيقي را نمي‌توان براي کاربرد قالي‌هاي گره بافته در ايران و برخي از کشورهاي اسلامي تعيين کرد.

 

شايد شبانان صحرانشين فلات ايران بافته‏هايى که طلايه‏هاى قالي‌هاى امروز بوده است مي‌بافته‌اند. مدارکى که از نيمه دوم عهد ساسانيان به جا مانده وجود قالي‌هاى نفيس را در آن زمان را تأييد مى‏کند.

همچنين در آثار مورخان و جغرافيادانان عرب که در زمان خلفاى عباسى به ايران سفر کردند اشاراتى به قالى رفته است که نمودار رواج قاليبافى در قرون سوم و چهارم هجري قمري در ايالات فارس، مازندران، گيلان، و قاينات است.

با ورود اسلام و پس از آغاز سلطنت صفويه، کوشش بعضى از شاهان اين سلسله در احياء و بسط هنرهاى ملى ايران، صنعت قاليبافى را کمال بخشيد.

نقاشان و بافندگان طراز اول که از حمايت بي‌دريغ آنان به خصوص شاه عباس اول برخوردار شده بودند، با خاطرى آسوده به کار پرداختند و نيرو و استعداد خود را بيش از پيش براى پيشرفت هنر خود به کار بردند.

رواج بى سابقه قاليبافى در شهرها سبب پيدايش شيوه‏هايى چنان دشوار و پيچيده شد که بافندگان قبايل و روستاها، با ابزارهاى ساده خود از پرداختن به آن‌ها عاجز بودند.

در اين دوره، طرح‌هاى پيچ در پيچ و نقش‌هاى «کلاسيک» قالى ايران پديد آمد. عالي‌ترين قالي‌هايى که امروزه در موزه‏ها و مجموعه‏هاى شخصى جهان نگهدارى مى‏شود، متعلق به اين دوره است.

پس از مرگ شاه عباس، انحطاط اين هنر آغاز شد، و حمله افغان‏ها آن را تشديد کرد. در عهد پرآشوب نادر به آن توجهى نشد و آرامش دوران کريم خان زند، نيز نتوانست آن را در شهرها احياء کند اما قبايل و روستاها همچنان به يافتن قالى مشغول بودند.

در سال 1291 يا 1292 ه.ق. بازرگانان تبريز در صادر کردن قالى ايران به کشورهاى خارج پيشقدم شدند. اين اقدام جنبشى در صنعت قاليبافى پديد آورد و سبب رونق دوباره آن در شهرها شد.

پيش از جنگ جهانى دوم به دنبال بحران‏هاى اقتصادى، ورود قالى ايرانى به کشورهاى غربى محدود شد، و شرکت‌هاى خارجى قالى شعبات خود را در ايران برچيدند بدين صورت بود که رونق بازار داخلى و کوشش‌هاى مؤسسه قالى ايران کسادى بازار صادرات را تا اندازه‏‌اي جبران کرد.

امروزه، انواع قالي‌هاى ماشينى ساده و گلدار که بيشتر در کشورهاى غربى بافته مي‌شود که خود به خود قيمت آن‌ها به مراتب ارزانتر از قالي‌هاى دست بافت است.

اين مسأله زمينه ساز حرکت به سمت و سوي توليد محصولاتي مطابق با نياز بازار بر پايه حفظ اصالت‌هاي مفروش کهن ايراني شده است.

 


١٥:٣٤ - 1391/01/12    /    شماره : ٢٨٤٨    /    تعداد نمایش : ١٤٢٨خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2308
کل بازديدها :17666587
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :55113