نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > ادبی و هنری > صنایع دستی 


  چاپ        ارسال به دوست

نکات مهم در لکه گيري فرش در منزل

چكيده مقاله :

که روي فرش اگر لکه مرطوبي روي فرش وجود دارد ، آن را به روش لکه برداري تميز کنيد و از ماليدن آن خودداري کنيد ، زيرا ماليدن موجب پخش شدن لکه مي شود . اگر خشک است ،قبل از خيس کردن آن ، کوشش کنيد آن را بتراشيد و با جارو برقي تميز کنيد . پس از باقي ماندن مواد تميز کننده در فرش گرد وغبار را به خود جذب مي کند . به هنگام لکه گيري هميشه از پارچه سفيد استفاده کنيد . لکه ها و آلودگي فرش را بلا فاصله تميز کنيد ، زيرا احتمال تميز شدن کامل آنها بيشتر است . اگر از مواد تميز کننده استفاده مي کنيد ،دقيقا بر حسب دستور ، آن را رقيق کنيد ، زيرا مواد غليظ ممکن است به فرش صدمه بزند....

 

متن مقاله :

 

همه لکه ها قابل برداشتن نيستند ، در مواردي که تجربه نداريد ، از موسسات معتبر کمک بگيريد. قبل از اقدام به نظافت با مواد شيميايي ، آن را در يک نقطه محدود و دور از ديد امتحان کنيد . اگر پس از 5 دقيقه فرش به حوله سفيد ، رنگ پس داد، از ماده ديگري استفاده کنيد .

براي تميز کردن لکه هاي شمع بر روي فرش يا روکش مبل ، پارچه تميز و جاذبي بر روي لکه بگذاريد و اتوي داغي بر روي پارچه قرار دهيد . با برداشتن قاعد تا لکه با پارچه از فرش جدا مي شود .

تا آنجا که ممکن است ، لکه ها را از روي فرش بتراشيد . اگر مايعي روي فرش ريخته شده است ، به کمک حوله کاغذي يا پارچه جاذب ، تا آنجا که ممکن است مايع را جمع کنيد .

براي برداشتن لکه هاي چرب ، از مواد خشکشويي غير قابل اشتعال به لکه بيافزاييد و به کمک حوله از لبه هاي لکه به مرکز آن ماده را حرکت دهيد . از ساييدن ماده شيميايي بر لکه چرب خودداري کنيد و فقط با ضربه هاي ملايم ، ماده را به داخل لکه روانه کنيد تا تميز شود . البته قبل از هر گونه اقدام اصلي ، ماده شيميايي را بر گوشه کوچکي از فرش امتحان کنيد تا از خراب نشدن فرش مطمئن شويد .

لکه هاي چربي ملايم تر را با آب گاز دار خيس کنيد و با کمک سشوار خشک کنيد و بعد جارو برقي بکشيد . مي توانيد روي لکه هاي چربي ، مقداري بيکينگ پودر يا نشاسته يا پودر تالک بپاشيد و پس از 6 ساعت با جارو برقي تميز کنيد .

براي برداشتن لکه مواد محلول در آب ، با استفاده از مواد شيميايي موجود در سوپر مارکت ها ، لکه را از حاشيه به مرکز خيس کنيد و سپس چند لايه از حوله کاغذي روي جاي خيس شده بگذاريد تا حداقل يک ساعت تحت فشار بماند و در صورت لزوم ، حوله هاي کاغذي خيس شده را عوض کنيد . پس از خشک شدن پرزهاي قالي را با دست حالت دهيد .

 

لکه هاي ناشي از رنگ مبلمان

به ترتيب زير عمل کنيد :

مقادير کمي از محلول تميز کننده را با حوله جاذب سفيدي به لکه بيافزاييد . اين کار را آنقدر ادامه دهيد تا حوله ديگر کثيف نشود .

نکته 1: مقدار کمي از ماده خشکشويي يا الکل را روي لکه بماليد . استفاده از مقادير اين مواد به ميزان زياد ممکن است به شکل و ساختار فرش لطمه بزند . هرگز از بنزين و ساير حلال هاي قابل اشتعال استفاده نکنيد .

نکته 2: نصف قاشق مربا خوري از ماده تميز کنند خنثي سفيد (مانند محلول هاي ظرفشويي فاقد مواد قليايي قوي و سفيد کننده ) در يک فنجان آب ولرم حل کنيد . قدم نهايي خارج ساختن رطوبت ايجاد شده به کمک حوله هاي جاذب رطوبت است ، بدين منظور حوله نخي يا کاغذي را به مدت 6 ساعت تحت فشار روي رطوبت قرار دهيد .

 

لاک ناخن روي فرش

 

به ترتيب زير براي برداشتن لکه هاي لاک ناخن از فرش عمل کنيد :

مقدار کمي از محلول لاک پاک کن را به کمک حوله نخي سفيد به محل لکه بماليد . اين کار را آنقدر تکرار کنيد تا ديگر رنگي به حوله منتقل نشود .

نکته 1: از مقادير کمي از مواد خشکشويي استفاده کنيد زيرا مقادير زياد ممکن است بر ساختار ، شکل و کيفيت فرش اثر بگذارد . هرگز از بنزين و ساير حلال هاي قابل اشتعال استفاده نکنيد .

نکته 2: براي نظافت لکه ها ، نصف قاشق مربا خوري محلول هايي مانند محلول ماشين ظرقشويي که فاقد مواد سفيد کننده و مواد قليايي باشد به يک فنجان آب ولرم اضافه کنيد.

نکته 3 : مخلوط يک سوم سرکه سفيد با دو سوم فنجان آب ولرم براي نظافت ، کيفيت مطلوب ايجاد مي کند .

نکته 4: محلول هاي حاصل از تميز کننده هاي پودري آنزيم دار بايد توجه به دستور العمل کارخانه مصرف شود و به مدتي که سازنده توصيه کرده ، روي لکه باقي بماند . قدم نهايي خارج ساختن رطوبت ايجاد شده به کمک حوله هاي جاذب است ،حوله نخي يا کاغذي را به مدت 6 ساعت تحت فشار روي رطوبت قرار دهيد.

 

لکه واکس روي فرش

 

به ترتيب زير عمل کنيد :

مقدار کمي از محلول تميز کننده را به وسيله حوله سفيد و جاذبي بر روي لکه بافزاييد . عمل خيس کردن و جذب رطوبت را آنقدر ادامه دهيد که ديگر لکه اي به حوله منتقل نشود.

نکته 1: مقدار کمي از ماده خشکشويي يا الکل را به لکه بماليد . استفاده از مقادير اين مواد به ميزان زياد ممکن است به شکل و ساختار فرش لطمه بزند .

نکته 2: نصف قاشق مربا خوري از محلول ماشين ظرفشويي بدون مواد قليايي يا سفيد کننده در يک فنجان آب ولرم ، مي تواند به عنوان ماده تميز کننده استفاده شود .

نکته 3: يک قاشق مربا خوري از محلول آمونياک قابل مصرف در منزل را با نصف فنجان آب مخلوط و به لکه اضافه کنيد . قدم نهايي خارج کردن رطوبت ايجاد شده به کمک حوله هاي جاذب رطوبت است ، بدين منظور ، حوله نخي يا کاغذي را به مدت 6 ساعت تحت فشار روي رطوبت قرار دهيد


١٤:١٨ - 1391/01/12    /    شماره : ٢٨٣٣    /    تعداد نمایش : ٩٣٨خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :969
کل بازديدها :17648667
بازديدکنندگان آنلاين :13
بازديدازاین صفحه :55057