نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > ادبی و هنری > هنر های تجسمی 


  چاپ        ارسال به دوست

گرافیک - قسمت دوم

در بخش اول گرافیک به معرفی آن پرداختیم.پیشینه آن در جهان زمینه ها و سیر گذران آن را در ایران بررسی کردیم اینکه صنعت چاپ چه تحول عظیمی در گرافیک ایجاد کرد و حوزه این عرصه از آن به بعد بسیار گسترده تر پیچیده تر و البته گیراتر و زیباترشد و در آخر به کاربردهای آن در دنیای امروز پرداختیم.

اکنون می خواهیم کمی بیشتر راجب گرافیک صحبت کنیم و با یکی دیگر از حوزه های آن یعنی(تایپو گرافی)بیشتر آشنا شویم.

می توان تایپو گرافی را یک عرصه نو ظهور در گرافیک دانست چون رشد  آن در حداقل قرن اخیر خیلی بیشتر و بارز تر بوده است.البته این هنر در ایران سابقه ی پنجاه ساله دارد و هنرمندان امروز نیز در این عرصه در حال فعالیت هستند.ولی باید گفت هنر گرافیک در اروپا ایجاد شد و آن هم با به وجود آمدن صنعت چاپ بله در واقع پیوند تکنولوژی و هنر زمینه ای شد برای باز شدن یک حیطه جدید


شاید بتوان به طور خلاصه تایپو گرافی را ترکیب خط و نوشته با تصویری دانست که به همت شکل و جایگذاری درست و تکنیکی همین نوشته ها و حروف به همراه حس زیبایی شناسی درست و خلاقیت تایپو گراف دانست.


بزرگترین و مهمترین رسالت یک اثر تایپو گرافی دادن شکل و فرم بصری به نوشته هایی که از قبل در جای درست و مشخص شده قرار گرفته اند تا مفهوم مورد نظر را در نگاه اول به بیننده اثر منتقل کند.


در ایران این هنر در دو زمینه انگلیسی و فارسی در حوزه فعالیت گرافیست کاران قرار دارد.دریک اثر حروف و فونت آن نقش اساسی را ایفا می کند.به همین دلیل تنوع در شکل و قالب حروف و فونت ها کمک بسیاری به هنرمندان تایپو گرافیست می کند تا بتواند مفهوم مورد نظر خود را به درستی منتقل کند.

به خاطر همین تنوع کم در فونتهای فارسی و تنوع بیشتر در فونت های لاتین باعث شده که این هنر در ایران در جایگاه موردنظر خود قرار نگیرد و تنوع آثاری بسیار کم باشدکه در همین آثار کم نیزبسیاری دارای شکل و قالب یکسانی هستند.البته آثار فاخری نیز در این محدودیت تنوع حروف وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت ولی در مجموع تنوع این گونه آثار نسبت به نمونه های غربی و لاتین بسیار کم است.


نکته ای که در خلق این آثار باید مورد توجه قرار گیرد این است که شکل و قالب و مضمون حروف نباید با قالب کلی اثر و ارتباط بصری که با بیننده بقرار می کندبیگانه باشد.حروف باید خوانا باشد تا بیننده اثر را با مشکل خواندن مواجه نکند و ذهن آن را بیشتر به چالش ارتباط بین اجزای آن بکشاند.


١١:٢٨ - 1391/07/09    /    شماره : ٥٥٧٤    /    تعداد نمایش : ١٣١٨خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1319
کل بازديدها :17261413
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :134520