نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > ادبی و هنری > هنر های تجسمی 


  چاپ        ارسال به دوست

گرافیک-قسمت اول :معرفی

هنر گرافیک:

گرافیک در لغت از واژه یونانی"graphikos"گرفته شده است که به معنای طراحی و کشیدن و حتی خراشیدن است.

می توان گفت ترکیب ایده ها,تصویرها و واژه ها یک اثر گرافیکی را به وجود می آورد که مقصود از آن رسانیدن پیام طراح به بیننده است.

هنر گرافیک عنصری است که از بعد هنری در حیطه ی یک هنر تجسمی قرار میگیرد که به وسیله آن می توان یک ارتباط بصری را با بیننده بر قرار کرد.

تاریخچه:

در مورد تاریخچه هنر گرافیک بایدگفت که از زمانهای بسیار دور حتی در زمان انسانهای نخستین وجود داشته است.این هنر گاه با کشیدن تصویرهایی بر روی یک دیوار سنگی,گاه با رسم نقوش بر روی یک کوزه سفالی و یا حتی یک سنگ تراشیده بروز نموده است.

اطلاعات بسیارزیادی را از هنر گرافیک می توان یافت درآثار به جای مانده از تمدن بومیان آمریکا و یا در تمدن مایا و ارتیک و حتی مردم آفریقا که امروزه در برخی قبایل آن می توان این هنر را به شکل دست نخورده که از گذشتگان خود به یادگار دارند را پیدا کرد.همچنین برسی های تاریخ شناسان حکایت از وجود این هنر در میان مردمان شرق مانند چین و ژاپن و کره دارد.

تاریخچه در ایران:

در کشور ایران نیز هنر گرافیک سابقه ی طولانی به درازای طول تاریخ بشر دارد و آثار به جای مانده از مکانهای تاریخی دلیلی بر این موضوع است.

نقوش موجود در ظروف سفالی,جواهرات به جای مانده و همچنین وسایل تزئینی دیگر اثباتی بر وجود این هنر نزد مردمان این سرزمین در گذشته های دور می باشد.از دیگر آثار به جای مانده می توان به سنگ تراشه ها و سرسطونهای اعجاب انگیز موجود در تخت جمشید که به واقع حاکی از وجود ذهن خلاق و ایده پرداز انسانهای این سرزمین است.

پس از اسلام:

با وروداسلام هنر گرافیک در ایران ابعاد تازه ای یافت بخصوص با پیدایش خط نسخ درسده دوازدهم هنر خوشنویسی در ایران رواج یافت.این خط بر خلاف خط کوفی زاویه دار نبود و از خطوط هلالی بهره می جست.

تزئین ها و حاشیه نگاری ها و رسم نقوش با ظرافت خیره کننده و زیبا,صفحه آرایی در کتابهای قرآنی و یا کاشی کاریها و تذهیب کاریها در این دوره به اوج خود رسید که باعث شد آثار نفیس و تحصین برانگیزی بر جای ماند.

هنر مینیاتور نیز از جمله عرصه های هنر گرافیک می باشد که در ایران مورد استفاده قرار گرفت.آثار مینیاتور استا فرشچیان ازجمله این نوع هنر هستند که دارای شهرت جهانی میباشند.شکل گیری رشته دانشگاهی آن نیزبه همت و ایده استاد مرتضی ممیز که حقا پدر گرافیک ایران است در سال 1348 ایجاد شد تا فعالیت در این هنر به طور حرفه ای و تخصصی ادامه یابد.

بروز تحول با آمدن صنعت چاپ:

باید گفت که هنر گرافیک پس از شکل گیری صنعت چاپ و با تاثر از آن متحول شد و پا به عرصه های جدیدی نهاد و حوزه ی فعالیت خود را به طور فزاینده ای گسترش داد.با این پیشرفت تکنولوژی جایگاه هنر گرافیک نیز پررنگ تر شد و ابعاد زیادی را تحت شعاع خود قرار داد.

کاربرد امروزی:

امروزه هنر گرافیک را در همه عرصه ها می توان یافت در واقع می توان گفت هر جا که بخواهیم با زبان تصویر سخن بگوییم گرافیک نیز حضور دارد.در آرم و یا نشان یک شرکت بازرگانی و یا تبلیغات تجاری تیتراژیک فیلم,آگهی ها و یا پوسترهای تبلیغاتی,پویا نمایی و گرافیکهای سه بعدی,علائم راهنمایی و آموزشی وحتی در معماری.

امروزه با این که بخشی از هنر گرافیک در خدمت تجارت قرار گرفته ولی بخش اعظم آن در خدمت آموزش بشری است تا مفاهیم و یا پیام مورد نظر را در سریعترین زمان ممکن و به بهترین شکل و تاثیر گذارترین حالت به بیننده انتقال دهد.

و در آخر می توان گفت با اینکه هنر گرافیک امروز بسیار مدرن تر از شکل گذشته آن است ولی ماهیت اصلی خود را که همان نوشته و تصویر است به خوبی حفظ کرده است.

منبع: کمپین مهربانی


١١:١٨ - 1391/07/09    /    شماره : ٥٥٧٣    /    تعداد نمایش : ١٣٣٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :410
کل بازديدها :17446779
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :136254