نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > ادبی و هنری > هنر های تجسمی 


  چاپ        ارسال به دوست

مجسمه در فضاهای عمومی بخش دوم

5ـ تتسو هارادا

این هنرمند که 42 سال دارد و در فرانسه به کار مجسمه‌سازی مشغول است در سال 1949 در نیگاتای ژاپن متولد شده است. او با مهارت انواع سنگ، برنز، و چوب را در ساخت مجسمه‌های محیطی برای شهرها به کار می‌گیرد. نشانه سبکی او آمیختن سطوح صاف و سطوح حجاری شده با یکدیگر است. یکی از مهم‌ترین آثار او «بافتن زمین» پروژه‌ای بود که برای یکی از مناطق ویژه زیست محیطی کشورش ساخت.این اثر از چهارگونه گرانیت ساخته شده است. هارادا به کمک یک تیم مهندسی قابلیت‌ها و ویژگی‌های اکولوژیکی محیط را کشف و برای ایجاد هارمونی میان اثر خود با محیط طبیعی تلاش می‌کند. او نزدیک آتشفشان فوجی که میراث طبیعی کشور ژاپن به شمار می‌رود آثاری از خود به جا نهاده است.

6ـ گریس نولتون

گریس نولتون موضوع آثار خود را فضاهای داخلی و سطوح گرداگرد آن‌ها که مبین و معرف این فضاها هستند می‌داند. او نیز کار خود را ابتدا با نقاشی آغاز کرد. سال 1932 در نیویورک متولد شد و از 1971 تاکنون 16 نمایشگاه انفرادی از آثار خود در ایالات متحده امریکا برگزار کرده است.

آثار نولتون حاصل مداقه او در شکل دایره است. این زن آثار خود را از سفال، مس و مصالح ترکیبی دیگر می‌سازد و کره‌هایش به منزله بخشی از نظام ارگانیک طبیعت با درزها و خطوط واضحی که بر آن‌ها خودنمایی می‌کند در معرض هوای آزاد قرار دارند. از زمانی که نقوش دایره‌ای حک شده بر دیواره‌های دوران پیش تاریخی مورد توجه مورخین و هنرمندان قرار گرفت، این شکل به یکی از مهم‌ترین سمبول‌های هندسی جهان مبدل شد. این شکل همچنین تداعی کننده برخی از گیاهان، سنگ‌ها و تخم‌مرغ‌هاست. آن‌ها می‌توانند نشان‌گر زندگی بی‌دوام و یا زمان دوری بی‌آغاز و انجام باشند.

7ـ کلمنت میدمور

مجسمه‌های میدمور واجد یک انرژی پرتحرک و قوی در جلب توجه بیننده به حضور پرقدرت و طبیعت متغیر خود از چشم‌اندازهای مختلف است. او در سال 1929 در ملبورن استرالیا دیده به جهان گشود. و از نیمه دهه 1960 به زبان ویژه‌ای در مجسمه‌هایش دست یافت که او را به چهره‌ای جهانی مبدل ساخت.

آثار یادمانی از او با فلز و آلومینیوم ساخته‌شده و به گونه‌ای پیچ و تاب خورده‌اند که بیننده را درباره میزان انعطاف متریال به کار رفته در آن به اشتباه می‌اندازند.

آثار میدمور تاکنون در بیش از 50 نمایشگاه سراسر جهان به معرض دید عموم گذاشته شده‌اند. گالری هنر کروکران در واشنگتن دی.سی، گالری ملی کانبرا در استرالیا و گنجینه مجسمه‌های فضای باز آداچی در ژاپن نمونه‌هایی از این مراکزند.

 


١١:٥١ - 1391/01/13    /    شماره : ٣٠٢٦    /    تعداد نمایش : ٨٥٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :211
کل بازديدها :17446580
بازديدکنندگان آنلاين :14
بازديدازاین صفحه :136253