نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > وحدت اسلامی 


  چاپ        ارسال به دوست

اعیاد اسلامی (1)

بهره وری گسترده از فرآیند دعا و نیایش ، تلقین های مثبت و امید به رحمت و عنایت پروردگار و پرهیز از یاس و ناامیدی ، التماس به خداوند برای اجابت خواسته های دیگرا ن ، عفو و گذشت و مقابله ی معکوس با رویکردهای منفی افراد زشت خو،  رفع مشکلات و نیازمندی های آشنا و غریبه ، خوشحال ساختن خلق الله ، توسعه در وضعیت اقتصادی خانواده ، برخورداری از وسیله ی تر دد مناسب ، شادی و گشاده رویی و اعتقاد به خنده به عنوان یک رویکرد الهی ، جو از بهره برداری از پاره ای از ابزارها در راستای تقویت بنیه ی بدنی و بهینه سازی جسم و رفع حاچت های روزمره ، استفاده از پاره ای از خوردنی ها و آشامیدنی ها و دارو ها در راستای تندرستی و زیست بهتر در سایه ی توجهات حضرت حق و امثال آن ، نشان دهنده ی ژرفای دین اسلام و درخشندگی و نورانیت این مذهب است و به شماری از دستورات و دیدگاه گسترده ی آن اشاره دارد.

فرآیندهای فوق به منظور بهینه سازی فرد و اجتماع و تکامل روح و روان است و بایستی در این روزهایی که در کنار هم زندگی می کنیم ، چهره ی خود را نشان دهد. اگر روزها و ماه ها و سال ها بیاید و  هیچ گونه  تغییری در ما حاصل نشود ، عمر بی برکتی داشته ایم . برکت عمر به بیش بهره گی درست از زمانه است . لذا قدر اوقات را بدانیم . و اگر چنان چه سابقه ی درخشانی از گذشته ها نداریم ، هر جند باید با آب زلال توبه ، تدارک ما فات کنیم ، اما بایستی بیشتر در اندیشه حال و حالات امروز باشیم . غصه ی آینده و آتیه را هم نخوریم که نیامده است . زیرا ما و شما در آن نیستیم . آینده نگری حد و حدودی دارد و غالباً رعایت  نمی شود . اما گویی مردم در آینده زیست می کنند و آینده و حال ، جفت و جور و یکی شده است.

دانستن قدر و منزلت اوقات به عقیده های عوامانه و کارهایی که میان توده ی مردم وجود دارد و شایع و رایج شده نیست ؛ هر چند ممکن است پاره ای از آنها درست باشد. زیرا در نگاه عده ی قابل توجهی از مردم ، برخی از اعیاد ، مخصوص سیدهاست و دیگران بهره ی چندانی از آن ندارند . برخی از کارها را در بسیاری از روزهای سال نمی توان انجام داد، زیرا خوش یمن نیست . و از آن سو پاره ای از کارها که در شرع اسلام از محرمات است، در نگاه پاره ای از عوام ، خو ب و پسندیده می باشد. بایستی نگاهی جدید به شب و روز بیندازیم تا قدر و منزلت اوقات بیشتر مشخص گردد.  شب و روز آفریده های خداوند هستند و هیچ زمانی بر زمان دیگر برتری و فضیلت ندارد . البته اگر حادثه یا حوادث مهمی در یک روز یا شب اتفاق افتد ، موجب برتر ی آن نسبت به شب یا روزی  می شود که چنین حادثه ای در آن رخ نداده است .

و همین است سرّ ترجیح و فضیلت بعضی از زمان ها بر برخی دیگر . و به تناسب اهمیت و ارزش آن حادثه ، شب یا روز مرتبط با آن دارای ارزش و اهمیت می شود. اگر ملاحظه می شود که برای برخی از روزها یا شب ها ، اعمال و آداب فروانی ذکر و  پاداش هایی گفته شده ، باید بدانیم که آن روز یا شب منزلت والا یا بسیار والایی در پیشگاه الهی دارد. وظیفه و تکلیف عاشقان الله و در رتبه ی بعد ، مردان و زنان مؤمن آن است که پاره ای از اوقات خود را صرف مطالع پیرامون تاریخ اسلام و رخ دادهای بر جسته ی آن نمایند و به تناسب ارزش و اعتباری که در آیات و روایات و سخنان شاگردان اهل بیت و علما در باره ی ایام و لیالی شده ، آنها را پاس بدارند و احکام و آداب مربوط به اوقات مهم و گران سنگ را به فراخور حال خود انجام دهند تا  مقدمات سازندگی و رشد فرد و جامعه را فراهم سازند.

اگر کسی توانایی تحقیق و مطالعه را ندارد ، می تواند از محققان و افراد مطلع به ارزش هایی که در آیات و از سوی اهل بیت برای ایام سال مطرح شده است ، پی ببرد . سر خود عمل کردن را باید کنار بگذاریم . زیرا مطالب و مسائل بی پایه و اساس و خرافی  به وفور میان مردم دیده و شنیده شده است . و کسی که می خواهد شیعه ی واقعی باشد ، نمی تواند در حرکت خود به سوی خدا از شایعات مرسوم میان عوام ـ و متاسفانه ی برخی از خواص ـ سود بگیرد و به مقامات معنوی نایل شود. زیرا صراط مستقیم توسط اهل بیت ترسیم شده و ما بقی راه ها همگی کج راهه است . از سوی دیگر دامن زدن به شایعات بی اساس به نام دین و ترویج آنها ، بدعت است و گناهی بزرگ محسوب می شود . آن چه در این اثر مطرح می شود ، یافته هایی پیرامون پاره ای از اعیاد و جشن های اسلامی  وپاره ای از آداب و احکام آنهاست . نگارنده ادعای جامع و کامل بودن این نوشته و پیراستگی آن از نقص و خطا را ندارد . در ترجمه ها ممکن است تصرفاتی صورت گرفته باشد. و الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین .        

معنای عید
عید از عود و به معنای رجوع و بازگشت است  . و در اصطلاح می توان آن را این گونه تعریف کرد : عنوانی برای یک روز که در هر دوره ی زمانی تکرار می شود و یاد آور نعمتی از نعمت های الهی و رخ دادی مهم  است  ؛ مانند روز غدیر. و ممکن است فقط به عظمت و شرافت یک روز اشاره داشته باشد بدون آن که در آن اتفاق و حادثه ای رخ داده باشد ؛ مانند روز فطر .

راه های بزرگ داشت اعیاد اسلامی بزرگ داشت اعیاد اسلامی و مذهبی در سایه ی امور ذیل و مانند آن امکان پذیر است  :
1- عنوان کردن موضوع اعیاد و ایراد سخنرانی و نگارش مقاله و ساختن فیلم و اسلاید پیرامون آنها ( و به طور کلی ترویج فرهنگ اعیاد اسلامی و مذهبی ) .
2- برگزاری مجالس جشن و شادی به دور از ارتکاب گناه ؛ 3 - تزیین منازل و مکان های عمومی ؛ 4- تغییر و تعویض لباس ها با پرهیز از رویکردهای حرام ( مثلاً بانوان از پوشش های جالب توجه در ملاً عام استفاده نکنند ) .
5- استفاده از بوهای خوش و دل انگیز. البته لازم است این کار به منظور اظهار شادی باشد نه جلب توجه دیگران . بنابر این از امور ممنوع ـ مثلاً  استفاده از عطر توسط بانوان در خیابان ها  و نظایر آن ـ بایستی اجتناب گردد. 6 - تغییر خوراکی ها و نوشیدنی ها با رعایت احکام فقهی . 7- احسان و نیکی به ارحام و فقرا . 8- اولویت برگزاری مجالس عقد و عروسی در ایام عید. 9- بر طرف سازی مشکلات فرد و اجتماع و انجام امور عام المنفعه . 10- شاید مهم ترین طریق بزرگداشت اعیاد اسلامی ، ترک گناه و انجام واجبات و فرامین الهی است . این نکته به اندازه ای ارجمند است که امیر مؤمنان فرموده اند : « کل یوم لایعصی الله فیه فهو یوم عید  » ؛ هر روزی که طی آن با فرمان های الهی مخالفت نشود ، عید است . 11- هر فکر و رویکردی که برای سازندگی و پیشرفت اسلام و مسلمانان در عرصه های گوناگون مفید و مؤثر باشد. 12-اهمیت بیشتر به عباداتی چون دعا و نماز و روزه  و زیارت .

سالگرد ازدواج پیامبر و اهل بیت ( علیهم السلام )
یکی از بهترین فرآیندها در عالم آفرینش ازدواج و پیمان زناشویی است . در سایه ی این فرآیند است که فرزندان صالح و مؤمن چشم به جهان می گشایند و عامل خیر و برکت و عمران و آبادانی حقیقی زمین می شوند و در جامعه قسط و عدل برپا می کنند. بدون تردید ازدواج های معصومین با برکت ترین پیمان های زناشویی بوده است . زیرا از رهگذر این ازدواج ها والا گهرترین افراد انسان به دنیا آمدند و در جهان نقطه عطف های بسیار بزرگ و به یاد ماندنی ایجاد کردند و عامل تحولات و خدمات غیر قابل توصیفی گشتند. اصولاً به یمن وجود ائمه ی هدی (علیهم السلام) است که جهان آفرینش خلق و پا برجاست. و به میمنت این اختران همواره فروزان است که فیض الهی به انسان و سایر موجودات می رسد. بنابراین بایستی سال گرد ازدواج های معصومین گرامی داشته شود و به عنوان اعیاد مذهبی از آنها یاد گردد.

متأسفانه به علت خفقان های سیاسی عصر خلفا و بنی امیه و بنی عباس بسیاری از رخدادهای تاریخی نامعلوم باقی ماند. ازدواج های ائمه (علیهم السلام) هم دستخوش این رویکرد منفی و ناهنجار شد . البته شاید علت یا علل دیگری هم در این زمینه نقش داشته است .ظاهراً به جز تاریخ ازدواج پیامبر اکرم با خدیجه ی کبری و امام علی با فاطمه زهرا (س) تاریخ ازدواج دیگر ائمه ی هدی مشخص نیست.

ازدواج بسیار فرخنده و خجسته ی پیامبر اکرم با خدیجه ی کبری در دهم ربیع الاول از بیست و پنجمین سال تهاجم سپاه ابرهه به مکه مکرمه رخ داد. در آن زمان از سن شریف رسول اعظم بیست و پنج بهار می گذشت و بانو خدیجه (س) چهل سال داشت . شیخ مفید گوید: به منظور سپاس گزاری از خداوند متعال که میان رسول خود و آن بانوی صالح همبستگی و توفیق بر قرار کرد ، روزه ی آن روز مستحب است . در نخستین روز از ذی حجه ی سال دوم هجری ، ازدواج میمون و فرخنده ی امام علی با فاطمه ی زهرا (س) روی داد. 


کتابنامه
اعراب القرآن و بیانه. محیی الدین درویش. دار الارشاد. سوریه
الامثل . مکارم شیرازی . مدرسه ی امام علی (ع) . قم . اول : 1421.
التحریر و التنویر . ابن عاشور .
التحقیق فی کلمات القرآن المجید . مصطفوی .
تفسیر برهان. بحرانی
فیض القدیر . مناوی . تحقیق عبد السلام . دارالکتب العلمیه. 1415.
مسار الشیعه . مفید . تحقیق مهدی نجف . دارالمفید . بیروت . دوم : 1414
نور الثقلین . عبد علی حویزی . تحقیق رسولی محلاتی . اسماعیلیان . قم . چهارم: 1412.
نهج البلاغه. شریف رضی

محمد اصغری نژاد


١٠:٤٥ - 1393/01/13    /    شماره : ٢٨٨٧٤    /    تعداد نمایش : ١٣٠١خروج

   مطالب مرتبط
 بازگشت پيروزمندانه "امام خميني"(ره) به ميهن اسلامي (خبر)
 آیت الله مظاهری بالاترین عبادات توبه است (خبر)
 آسیب شناسی نقش مربی درتربیت اسلامی3 (خبر)
 آسیب شناسی نقش مربی درتربیت اسلامی6 (خبر)
 آسیب شناسی نقش مربی درتربیت اسلامی5 (خبر)
 آسیب شناسی نقش مربی درتربیت اسلامی4 (خبر)
 آسیب شناسی نقش مربی در تربیت اسلامی2 (خبر)
 آسیب شناسی نقش مربی درتربیت اسلامی1 (خبر)
 دستاوردهاي سياسي انقلاب اسلامي ايران (خبر)
 دروغ (خبر)
 بدبینی و بد بینان (خبر)
بازدیدها
امروز :95
کل بازديدها :17252419
بازديدکنندگان آنلاين :13
بازديدازاین صفحه :40277