نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > سیاست داخلی 


  چاپ        ارسال به دوست

بخش خصوصی به طور جدی وارد میدان بازسازی سوریه شود

بخش خصوصی به طور جدی وارد میدان بازسازی سوریه شود

کارشناس مسائل منطقه گفت: دولت به تنهایی نمی تواند در بازسازی سوریه پیش رود و اصل و اساس این اقدام شرکت های بخش خصوصی هستند که باید با همه توان و جدی وارد میدان بازسازی سوریه شوند.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهمیت حضور ایران در مرحله بازسازی سوریه، اظهارداشت: با توجه به نوع روابط راهبردی و گسترده ای که میان تهران و دمشق وجود دارد می توان آن را به عنوان یکی از بهترین مصادیق ارتباط میان کشور ها در منطقه و حتی جهان قلمداد کرد؛ مرحوم حافظ اسد پس از پیروزی انقلاب اسلامی در یکی از موضع گیری های خود اعلام کرد که ایران عمق استراتژیک سوریه خواهد بود. 

وی گفت: برخی کشورهای مرتجع عربی هم در دوران چهار دهه ای که از انقلاب اسلامی می گذرد تلاش کردند که سوریه را از ایران و محور مقاومت خارج کنند اما مقامات دمشق هیچ گاه تحت تاثیر این فشارها و تبلیغات منفی قرار نگرفتند و همواره در طول این سال ها چه در دوران آقای حافظ اسد و چه دوران آقای بشار اسد تا به امروز شاهد بهبود و گسترش هر چه بیشتر روابط میان ایران و سوریه هستیم.   

هانی زاده افزود: شما دیدید که از آغاز بحران سوریه، ایران اولین کشوری بود که به کمک ملت و دولت سوریه شتافت و توانست با کمک های مستشاری خود در مبارزه با تروریست ها کمک شایانی را داشته باشد. لذا ایران برای تامین امنیت سوریه با فداکاری های بسیاری که داشت و شهدایی که تقدیم راه مقاومت کرد، از آنچه می توانست هزینه کرد تا امنیت این کشور همسایه حفظ و تمامیت ارضی آن مورد تعرض واقع نشود. 

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: در کنار ایران، حزب الله لبنان و البته روسیه هم حضور داشتند که نقش مثبت و سازنده ای در دفاع از تمامیت ارضی کشور سوریه در برابر تروریست ها و حامیان بین المللی آنها ایفا کردند و جبهه متحدان دولت سوریه را تشکیل دادند. 

وی بیان کرد: اکنون که سوریه در آستانه پایان بحران قرار دارد، به نظر می رسد دولت سوریه قصد دارد از تجربه ارزشمندی که ایران پس از دوران هشت ساله دفاع مقدس در بازسازی کسب کشور کرده، استفاده کند.

هانی زاده افزود: لذا سفرهای اخیر وزرای خارجه و دفاع جمهوری اسلامی ایران به دمشق نشانه تمایل جدی ایران برای نقش آفرینی هر چه بیشتر در مرحله بازسازی و آبادانی سوریه است که در این مهم باید توجه کرد فقط دولت نمی تواند کاری از پیش ببرد و اصل و اساس این اقدام شرکت های بخش خصوصی هستند که باید با همه توان و انگیزه وارد میدان بازسازی سوریه شوند و از فرصت ایجاد شده جهت کسب منافع اقتصادی برای کشور استفاده کنند. 

هانی زاده با بیان اینکه همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی همچنان ادامه دارد و بنا است که در آینده این همکاری ها گسترش و توسعه پیدا کند، اظهارداشت: این خواسته و هدف مشترک تهران و دمشق است و البته موجب نگرانی بدخواهان منطقه ای و حامیان بین المللی ما هم شده است.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: رژیم صهیونیستی و آمریکا حساسیت فوق العاده ای به حضور ایران در سوریه نشان می دهند چرا که این حضور می تواند به ایجاد و تثبیت صلح، آرامش و امنیت در سوریه کمک کند که قطعا دشمنان ما چنین چیزی را نمی خواهند و برای همین هم تلاش گسترده ای را در راستای تخریب روابط میان ایران و همسایگانش از جمله سوریه و عراق انجام می دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجایی که غرب، آمریکا، عربستان و برخی دیگر تلاش می کنند که مانع از پیروزی نهایی سوریه در برابر تروریست ها شوند و همچنین مایل نیستند که این کشور بتواند خودش را از شرایط نابسامانی که در آن بوده رها کرده و به آرامش و ثباتی برسد و با در نظر گرفتن این نکته که تمام این اهداف در راستای تامین امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه قرار دارد، لذا جریان سازی ها در خصوص حضور و نقش آفرینی ایران در مرحله بازسازی سوریه آغاز شده اما باید گفت که سوری ها هیچ گاه تحت تاثیر این فضاسازی ها و هیاهوهای تبلیغاتی قرار نگرفته و نخواهند گرفت و این یعنی امیدواری و عزم جدی برای حضور پر رنگ ایران در دوران بازسازی سوریه میان هر دو طرف وجود دارد.


٠٨:٥٨ - 1397/06/14    /    شماره : ٦٦٩٨٨    /    تعداد نمایش : ٦٦خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :13981
کل بازديدها :17169794
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :131429