نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > سیاست داخلی 


  چاپ        ارسال به دوست

رحیم پور در جمع خبرنگاران:

تشریح دستورکار سفر پوتین/

رحیم پور در جمع خبرنگاران:

تشریح دستورکار سفر پوتین/روسیه و آذربایجان از برجام حمایت می کنند

ابراهیم رحیم پور
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه گفت: دستورکار اصلی سفر روسای جمهور روسیه و آذربایجان به ایران موضوع کریدور شمال به جنوب است.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در حاشیه مراسم روز ملی ترکیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: محور اصلی مذاکرات سفر پوتین به تهران در دهم آبان، کریدور شمال به جنوب و برعکس خواهد بود.

وی افزود: این دومین دور مذاکرات است که تشکیل می شود و موضوع اصلی آن کریدور است. اولین دور این مذاکرات یک سال و نیم پیش در باکو برگزار شد و قرار بود دور دوم در تهران برگزار شود.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با اشاره به جایگاه ویژه بحث ترانزیت، ادامه داد: موضوع ترانزیت با توجه به موقعیت کشور در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است، اما معتقدم در هر سه موضوع گردشگری، ترانزیت و تجارت در ایران ظرفیت های زیادی برای همکاری وجود دارد.

رحیم‌پور با اشاره به یک روزه بودن سفر پوتین به ایران عنوان کرد: برجام از دیگر موضوعات مذاکرات خواهد بود. روسیه متحد ماست و آذربایجان نیز همواره از برجام حمایت کرده است و طبیعتا با هر دو کشور در خصوص مسائل بین المللی منطقه ای و برجام مذاکره خواهیم کرد.

وی مذاکرات آستانه، آخرین تحولات سوریه و منطقه را جزو موضوعات مذاکرات دوجانبه و سه جانبه در سفر روسای جمهور روسیه و آذربایجان به تهران دانست و گفت: اما ترانزیت به عنوان محور شکوفایی و توسعه کشورها دستور اصلی مذاکرات است و در کنار این ها همکاری های بین المللی و منطقه ای نیز مطرح خواهد شد.

رحیم‌پور در خصوص عضویت ایران در شانگهای نیز گفت: ما عملا در حال همکاری با شانگهای هستیم اینکه به عنوان ناظر یا عضو رسمی باشیم، تغییرات خیلی جدی ایجاد نمی کند، لذا باید مراحلی را طی کنیم و قانونمندی های آن مورد مطالعه ماست و اگر نهایی شود قطعا به عضویت شانگهای در خواهیم آمد.


٠٤:٥٥ - 1396/08/08    /    شماره : ٦٤٢٧٤    /    تعداد نمایش : ١٤٨خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :8117
کل بازديدها :17405245
بازديدکنندگان آنلاين :16
بازديدازاین صفحه :135756