نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > آسیب شناسی اجتماعی 


  چاپ        ارسال به دوست

کمک مردم به متکدیان نوعی گداپروری

با اشاره به موقعیت شهر قم به عنوان شهر زائرپذیر اظهار کرد: به دلیل این خصوصیت و ویژگی قم، دست‌فروشی در تمام سطح شهر قم شیوع پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه دست‌فروشی معضل اجتماعی و جرم است، به مواد قانونی مرتبط با این پدیده اشاره کرد و افزود: بعضی مراجع تقلید دست فروشی را غیرقانونی اعلام کرده و آن را غیر شرعی می‌دانند. همچنین در خصوص خرید از این افراد گفته‌اند «اگر می‌دانید که ارگانی با دست فروش‌ها برخورد می‌کند و جلوی فعالیت آن‌ها را می‌گیرد، خرید از آن‌ها غیر شرعی است».

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم تصریح کرد: با این حال در روزهای عید و مناسبت‌های مختلف، بازار کار دست فروشان رونق می‌گیرد و معضلاتی را به وجود می‌آورد.

وی با بیان اینکه دست‌فروشی ایجاد مزاحمت برای عبور و مرور شهروندان می‌کند اذعان کرد: بند دو ماده 55 قانون شهرداری را مکلف کرده است تا با هرگونه سد معبری برخورد کند بنابراین در هر منطقه گشت مخصوص سد معبر وجود دارد.

مهربان در حالی که رئیس مرکز خدمات شهری قم از ایجاد هفته بازارها در مناطق مختلف به منظور تجمیع و اسکان دست‌فروش‌ها خبر داده است، گفت: ساماندهی این مشاغل در قالب هفته بازار زمینه آسیب‌های اجتماعی فراوانی را فراهم می‌کند چرا که همیشه در میان فروشندگان افراد سودجویی هستند که از شلوغی بازار سوء استفاده می‌کنند.

وی شلوغی هفته بازارها، ایجاد زباله و به صرفه نبودن آن برای شهرداری را از معایب هفته بازارها عنوان و بیان کرد: برای نمونه مدتی قبل هفته بازار میدان شهید صادقی را خط‌کشی کردیم تا هر فروشنده‌ای در جایگاه خود بایستد و مشاجره‌ای پدید نیاید. بازتاب این کار این بود که دست‌فروشان زیادی از شهرهایی چون همدان، اراک، ساوه و چندین شهر دیگر به این بازار هجوم آوردند.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری قم در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت تکدی‌گری در قم اشاره کرد و اظهار داشت: 12 نفر مأمور برخورد با متکدیان و حدود 103 نفر به عنوان مأموران کنترل در این زمینه هستند.

وی ادامه داد: مشکل اصلی این است که متکدیان مورد حمایت مردم و دلسوزی‌های افرادی قرار می‌گیرند که از عواقب دلسوزی‌های خود آگاهی ندارند.

مهربان آگاهی بخشی مردم در مورد تبعات کمک به متکدیان را نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و افزود: مردم باید بدانند که شهرداری برای جمع آوری متکدیان و دست‌فروشان از سراسر شهر متحمل هزینه‌های گزافی می‌شود.

وی یادآور شد: کمک به متکدیان، گداپروری را به وجود می‌آورد. در مواقع زیادی به خصوص در فصل تابستان که کودکان به چرخه اقتصاد وارد می‌شوند بعد از چشیدن طعم پول حاصل از تکدی گری یا دست‌فروشی، ترک تحصیل کرده و آینده خود را نابود می‌کنند یا افراد سودجو کودکان را اجیر می‌کنند تا در سطح شهر گدایی کنند.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری قم راهکار مبارزه با سد معبر و پدیده دست‌فروشی را همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی دانست و گفت: لازم است تمام دستگاه‌ها برای رفع این مشکل اجتماعی بسیج شده و موفقیت بعضی کلان شهرها را الگو قرار دهند.

وی عنوان داشت: پدیده دست‌فروشی علاوه بر اینکه به بدنه اقتصادی کشور ضربه می‌زند، معضلات اجتماعی گوناگونی را پدید آورده و مجرمان زیادی را پرورش می‌دهد.

مهربان همچنین در مورد اقدامات این واحد شهرداری قم در مبارزه با تکدی‌گری گفت: اکیپ امور متکدیان تا 12 شب مشغول جمع آوری این افراد هستند و البته همکاری نیروی انتظامی سبب شده تا از تعداد متکدیان تقاطع‌ها به حد چشمگیری کاسته شود.


١٤:٠٧ - 1391/09/06    /    شماره : ٧٣٧٥    /    تعداد نمایش : ٦٠٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1322
کل بازديدها :17261416
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :183520