نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > آسیب شناسی اجتماعی 


  چاپ        ارسال به دوست

بحران عاطفی (افسردگی)

افسردگی
در سال‌های اخیر بیماری افسردگی افزایش بسیاری یافته است. امروزه ابتلاء به افسردگی‌های شدید ده برابر، بیشتر از پنجاه سال گذشته است. خبر خوب اینکه افسردگی نیز مانند سایر بیماری‌ها قابل درمان است. با این حال بیشتر افراد افسرده متوجه بیماری خود نمی‌شوند و در نتیجه درمان مورد نیاز را دریافت نمی‌کنند.

اکثر مردم نیز افسردگی را یک بیماری نمی‌دانند بلکه آن را ضعف یا نقص شخصیتی می‌پندارند. در این مقاله تلاش شده است یک تصویر کلی از افسردگی، علائم و عوامل و درمان‌های آن ارائه شود.
که این مهم با تعریف افسردگی شروع می‌شود، بخشی از این مقاله در مورد علائم روانی و جسمی افسردگی است.
افراد افسرده و خانواده‌هایشان نیاز دارند و مایلند در مورد عوامل بروز افسردگی اطلاعاتی به دست آورند که این مقاله این امکان را برایشان فراهم می‌کند.
در این مقاله همچنین چگونگی اقدام برای درمان افسردگی را تشریح می‌کند.

مفهوم شناسی:
افسردگی: لغوی، پژمرده شدن، اندوه‌گین شدن (فرهنگ زبان فارسی مهشید مشیری صفحه 81)
اصطلاحی: گاهی انسان از لحاظ انرژی جسمی و روانی دچار ضعف شده و نمی‌تواند کاری انجام بدهد این انحطاط اگر چه جسمی است اما ریشه روانی دارد چون روح او بیمار شده فعالیت جسمی او ناتوان می‌گردد و احساس خستگی زیاد می‌کند و از لحاظ روحی هم حالتی مشابه به آن دارد نمی‌خواهد بخندد و زیاد گریه می‌کند(دایره المعارف روانشناسی عنایت الله شکیبا پور صفحه 134).

افسردگی چیست؟
افسردگی یک بیماری جسمی است. اکثر مبتلایان، هم علائمی جسمی و هم علائم روانی از خود بروز می‌دهند ولی نشانه‌ها در افراد می‌تواند شدت و ضعف داشته باشد. (افسردگی، کوام مکنزی، منیر سنگلجی، ص 15)

علائم روانی افسردگی
با وجود افسردگی همه بیماران احساس افسرده بودن نمی‌کنند بعضی‌ها خود را هراسان احساس می‌کنند. عده‌ای می‌گویند بی‌حال و حوصله‌اند و بی‌رغبت. گروهی هستند که اصولاً هیچگونه تغییر حال و هوا نشان نمی‌دهند بلکه فقط در اثر بروز علائم نامعلوم جسمانی ویا تغییرات رفتاری، به پزشک مراجعه می‌کنند.(همان ص 16)

از جمله نشانه‌های روانی می‌توان موارد زیر را برشمرد:
حال و هوای سنگین و آزار دهنده
در مواقع افسردگی، وضعیت آشفته روحی و اخلاقی خیلی شدیدتر از آن است که فقط دلخور یا مأیوس و یا به شدت خسته و فرسوده باشیم شخص بعضی روزها احساس می‌کند ابر سیاهی بالای سرش در نوسان است که بر همه‌ی قسمت‌های زندگی‌اش سایه افکنده است. در افسردگی‌های متوسط یا شدید، حال و هوای انسان صبح‌ها از همه بدتر است و در طول روز کمی بهتر می‌شود ولی هرگز به طور کامل خوب نمی‌شود و به این تغییرات روزانه، حال و هوا می‌گویند.(همان، ص 16).

وحشت‌زدگی و هراسان بودن
وقتی خود را در معرض تهدید احساس می‌کنیم، هورمون آدرنالین در خون آزاد شده و سپس فزونی می‌یابد و به سمت مغز و ماهیچه‌ها هدایت می‌شود. در اثر این وضعیت است که ما سریع‌تر به فکر افتاده و حتی در صورت لزوم فرار می‌کنیم. آنگاه خود را به شدت هیجان‌زده و وحشت‌زده احساس می‌کنیم. اگر حادثه‌ای اتفاق نیفتد این احساس کم‌کم و پس از دقایقی فروکش می‌کند ولی در مورد بیماران افسرده، این احساسات ممکن است ماه‌ها طول بکشد. بعضی از این بیماران صبح‌ها با ترس از خواب بیدار می‌شوند و از اینکه روز می‌خواهد شروع شود، وحشت دارند. این وحشت می‌تواند از حالت بدخلقی و افسردگی آنها نیز قوی‌تر باشد و در نتیجه می‌تواند به عنوان قوی‌ترین نشانه افسردگی تلقی شود.(همان، ص 19)

نداشتن هیچ‌گونه علاقه و احساس
بعضی از افرادی که شدیداً دچار افسردگی هستند، می‌گویند که آنها دیگر هیچگونه علاقه و احساس ندارند آنها خود را کسل و بی‌حوصله احساس می‌کنند و حتی نمی‌تواند گریه کنند. گویی چشمه اشکشان خشک شده است. آنها باور کرده‌اند که جزئی از این جهان نیستند چون معتقدند که فاقد هرگونه احساس می‌باشند. حتی آنها خود را نسبت به نزدیک‌ترین افرادی که در دور و برشان قرار دارند، بیگانه احساس می‌کنند.(افسردگی، کوام مکنزی، منیر سنگلجی، ص 19)

افکار مأیوس کننده(افسرده خویی)
وقتی شما از  افسردگی رنج می‌برید، افکار نیز تغییر می‌کنند. شما جهان را طور دیگری می‌بینید. همه چیز را از زاویه‌ی منفی می‌نگرید. شما برای هر مورد بدبیاری و وضعیت ناخوشایند، خود را بیش از حد مقصر احساس می‌کنید و تمامی آن تلاش‌ها و زحماتی را که کشیده‌اید و نتایج خوبی را هم که به دست آورده‌اید، ندیده می‌گیرید. هر کار مثبت را که در زندگی‌تان انجام داده‌اید، فراموش می‌کنید. در حالی که چیزهای منفی زندگی خود را بسیار عظیم جلوه می‌دهید و مرتب فقط روی منفی‌ها و بدبیاری‌ها تکیه می‌کنید. همچنین ممکن است شما ناگهان نتیجه‌گیری‌های منفی عجولانه‌ای بکنید و در مواردی ویژه که فقط به یک تک مورد مربوط می‌شود، آن را تعمیم داده و کلی قضاوت کنید.(همان، ص 22)

شکل تمرکز داشتن
اگر شما هی نق بزنید و منفی بافی کنید و در دام افکار افسرده ساز گرفتار شوید، کارتان بسیار دشوار می‌شود و نمی‌توانید افکارتان را به چیزهای دیگر معطوف سازید. شما قادر نخواهید بود روی چیزی تمرکز کنید و شرایط شما دچار مشکل جدی می‌شود.
مشکل تمرکز داشتن، شما را به عدم توانایی در تصمیم‌گیری و عدم دقت سوق می‌دهد تا آنجا که شما خودتان را گیج و مغشوش احساس خواهید کرد. این نشانه‌ها می‌توانند چنان سنگین باشند که شما را به سوی بیماری دنمیز سوق دهد.(همان، ص 26)

جنون و هالوزیناسیون
اگر شما دچار افسردگی شدید شوید، افکار شما چنان مغشوش می‌شود که از دنیای واقعیات فاصله می‌گیرید. فهم و ادراک شما می‌تواند چنان آشفته شود و نامنظم عمل کند که دچار این هراس می‌شوید که نکند دیوانه شده باشید. ولی شما دیوانه نیستید بلکه به شدت دچار افسردگی هستید و یک دوره معالجه می‌تواند شما را از این مخمصه نجات دهد. در موارد افسردگی‌های شدید حتی افکار و اوهام جنون آسا ظاهر می‌شوند خوشبختانه این گونه موارد خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد.(همان، ص 27)

در اندیشه خودکشی افتادن
وقتی انسان خود را در یک وضعیت افسردگی می‌یابد، گذشته را بد به نظر می‌آورد، زمان حال برایش هولناک جلوه می‌کند و از آینده می‌ترسد. بعضی از بیماران به این نتیجه می‌رسند که چون زندگی آنها بی‌ارزش است و شایستگی ندارند، پس برای آنکه انسان‌های دیگر بتوانند بدون آنها بهتر به زندگی‌شان ادامه دهند، باید به زندگی خود پایان دهند.
بسیاری از افراد افسرده گاهی وقت‌‌ها به فکر خودکشی می‌افتند. بسیاری با این امید به بستر می‌روند که روز بعد از خواب بیدار نشوند و در نتیجه از عذاب وحشتناک زندگی کردن خلاص شوند. اکثریت آنها به خاطر خانواده‌شان یا چون دین آنها، این کار را حرام می‌داند از فکر خودکشی کردن منصرف می‌شوند و آن را کنار می‌گذارند بعداً همین افراد در تصورات خویش چنین توهمی را دامن می‌زنند که انصرافشان از خودکشی به خاطر ترس بوده است و در نتیجه از خود خجالت زده می‌شوند و بیش از قبل در افسردگی فرو می‌روند.(همان، صفحه 30)

 

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٩:٤٢ - 1392/12/17    /    شماره : ٢٨٢٣٦    /    تعداد نمایش : ٩٠٥خروج

   مطالب مرتبط
  تاريخچه روان شناسي اجتماعي (خبر)
  گستره سني دوره نوجواني Age – bracket of adolescence (خبر)
 دریچه ای به خرافات و عقاید عوامانه(3) (خبر)
 جامعه شناسي انحرافات اجتماعي (خبر)
 جامعه شناسي خرد (خبر)
 دریچه ای به خرافات و عقاید عوامانه(2) (خبر)
 جوانان و عوامل افزایش سن ازدواج (خبر)
 چرا دروغ در بین افراد جامعه رواج دارد؟ (خبر)
 نگاهی به آمار طلاق در ایران(3) (خبر)
 عوامل مؤثر در جدایی همسران (خبر)
 علل انحراف جوانان (خبر)
بازدیدها
امروز :8255
کل بازديدها :17647204
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :187752