نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > آسیب شناسی اجتماعی 


  چاپ        ارسال به دوست

زندگی هوس آلود زنان و مردان2

چه آسیب هایی در انتظار خانواده و اجتماع است؟

1)    آثار سوء بر خانواده

نیاز غریزی انسانها به جنس مخالف تدبیر حکیمانه  الهی است که موجب پیوند آن دو و در نتیجه تداوم نسل بشر در جهان می‌گردد. خداوند حکیم همزمان با خلق اشرف موجودات، برای او الزاماتی را ایجاد نمود تا رفتار جنسی انسان متناسب با شأن شریف او باشد. نه چون حیوانات پاسخی غریزی و عاری از هر قید اخلاقی و تدبیر انسانی.

   در حقیقت دین با محدود نمودن بخشی از آزادی بشر در حبطۀ رفتارهای جنسی، او را به مفهوم گسترده‌تری از آزادی رهنمون می سازد. آزادی  از قید و بند خواهش‌های بست نفسانی. چرا که اساساً تعریف دین از انسان بسیار گسترده‌تر از تعاریف مادّی امروز است. لذا ارزش آدمی در آزادی بی‌حدّ و حصر نبوده، بلکه در آزادگی اوست. چرا که چهارپایان در آزادی بی‌حساب، به یقین از آدمی پیشرفته‌ترند و برای خویش محدودیت زمانی و مکانی و رفتاری قائل نیستند. با توجه به این معانی می‌باشد که خداوند ارضاء جنسی توسط شیئی یا موجودی جز انسان را دون شأن آدمی دانسته و ارضاء جنسی توسط همچنس و یا خود ارضایی را که روابطی عاری از هر نوع پیوند عاطفی و عشق انسانی بین و جنس می‌باشد، حرام دانسته است. علاوه بر آن روابط جنسی با جنس مخالفی که همواره  بین آن دو، حریمی وجود دارد و لذا محرم نامیده می‌شود، حرام برشمرده چرا که فهم حریم و رعایت حدود حریم، شایسته درک آدمی ا ست.

   بسیاری از اختلافات و درگیری‌ها بدان دلیل است که طرفین به اصول و ارزش‌های دینی و اخلاقی خود و همسرشان پای‌بند نیستند و هر گونه رفتار خلاف و ناشیستی را مرتکب می‌شوند. بدون اینکه از آن بیمنان باشند. حفظ عفت و تقوا برای ادامه زندگی سالم، ضروری است و زن و شوهر در این باره باید مراقب باشند و ارزش‌های دینی را رعایت کنند.

   حفظ تقوا و عفاف، نه تنها از دید مذهب که حتی از دید انسانی هم برای تداوم و حیات زناشویی ضروری است. حیات خانوادگی در سایه پاکدامی به دست می‌آید، زن و مرد با رعایت تقوا و حفظ عفاف می‌توانند همسر خویش را از آسیب‌پذیری حفظ کنند و نقایص یکدیگر را بپوشانند. چنان که خداوند در قرآن می‌فرماید: ... هُنّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنّ ... «آنان پوشش شمایند و شما پوشش آنهائید».(بقره، 187)

   همسران عفیف، لباس و پوشش همدیگر هستد و این زیباترین و کامل‌ترین تعبیری است که خداوند دربارۀ حفظ عفت و چگونگی روابط همسران بیان فرموده است. زن و شوهر پس از ازدواج، در حصن و حصاری که خداوند برای آنها معین فرموده است، جای می‌گیرند. خنده و معاشرتشان حتی با محارم مقید می‌شود تا سبب بدگمانی ها و تحریک‌ها و بد دلی‌ها نشود.

   دست، چشم، گوش و دل بیش از پیش باید به فرمان خدا باشند و معاشرت‌ها خنده‌ها، نگاه‌کردن‌ها، سخن‌گفتن‌ها و در یک کلام هر گونه ارتباطی با نامحرم نباید چنان باشد که غیرت را در شوهر و حسادت را در زن برانگیزاند.
در این  قسمت آنچه در صدد بیان آن هستیم این موضوع  است که رعایت نکردن حریم زناشویی از سوی هر یک چه آسیب هایی برای خانواده‌ها به همراه خواهد داشت؟ در ذیل به تعدادی از این آسیب ها اشاره می‌کنیم:

1.    خدشه‌دار شدن عفّت و حیا

از جمله حقوق انسانی و خانواده، حقّ لذّت بردن از پاسخ به نیاز فطری عفّت و حیا است. روابط جنسی آزاد، آدمی را از این نعمت عظیم محروم می‌سازد. به یقین تزلزل در یک ارزش اخلاقی فطری، فرد را نسبت به سایر ارزش‌ها اخلاقی نیز سست می‌سازد. در تداوم این نحوه از زندگی است که جامعه فاقد هنجارهای ثابت اخلاقی می‌گردد. هنجارشکنی در این باره از سوی هر یک از زن و شوهر موجب تزلزل روحی و خدشه‌دار شدن این نیاز فطری خواهد شد و آثار زیان‌باری به دنبال خواهد داشت.

2.    از میان رفتن امید و تلاش

از جمله حقوق آدمیان، حق برخورداری از انگیزه برای زیستن و تلاش می‌باشد و یکی از عوامل مهم در امید به زندگی و  تلاش و کوشش، وجود همسر و فرزندان وفادار است. علاوه بر آن هر انسانی امید آن دارد از حاصل عمل او پس از مرگش بازماندگان او به ویژه همسر و فرزندانش بهره‌مند گردند. امّا روابط جنسی آزاد، مانع ایجاد و استحکام کانون خانواده شده و افراد را از حق داشتن ارتباط سالم و امیدبخش که موجب رونق کانون گرم خانواده می‌شود محروم می‌سازد.

3.    نادیده گرفتن حمایت عاطفی از کودکان

از زمره حقوق کودکان، حق برخورداری از حمایت عاطفی، اجتماعی و اقتصادی فامیل است. حمایت پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ و ... موجب پر شدن خلاء عاطفی و محبت نسبت به فرزندان یک خانواده می‌شود در حالی که روابط جنسی و دوستی‌ها نامشروع هر یک از زن و شوهر با جنس مخالف بیگانه موجب ایجاد و گسترش اختلافات خانوادگی و فامیلی می‌شود و نه تنها فرزندان از حمایت والدین و فامیل وابسته محروم می‌شوند ناچارند بسیاری از نابسامانی‌ها را تحمّل کنند و همین امر موجب بیماری‌های روحی و جسمی برای فرزندان و در بسیاری از مواقع فرار از خانه و دورشدن از کانون خانواده و یا معضلات دیگر می‌شود.
خلاء عاطفی کودکان منجر به پیدایش نسلی نامتعادل می شود که بهداشت روانی فرد، خانواده و جامعه را تهدید خواهد کرد.

4.    سرنوشت مبهم برای اعضای خانواده

در بسیاری از موارد، دوستی‌ها، عشق‌ها و ارتباط‌های نامشروع با بیگانه پس از کشمکش‌های فراوان به طلاق می‌انجامد و این دیگر آخر خط و شکستن و نابود شدن کانون خانواده می‌شود که به دنبال خود سرنوشت مبهم هر یک از همسران و فرزندان آنها را به دنبال دارد.

5.    سرد شدن بعد عاطفی در خانواده بر اثر سوء ظن‌ها

ترویج سوءظن در شوهر نسبت به زن و بالعکس موجب سردی روابط عاطفی آن دو خواهد شد.

6.    کوتاهی در تعلیم و تربیت فرزندان

دلسردی زن و مرد نسبت به یکدیگر موجب کوتاهی در تعلیم و تربیت فرزندان خواهد شد و خانواده‌های خالی از عشق و دلبستگی پدر و مادر نسبت به یکدیگر بزرگ شده‌اند، در معرض بحران‌های عاطفی و روحی بسیار خواهند بود. همانگونه که امروزه غرب با کنار گذاشتن حریم دین در روابط زن و مرد شاهد بی‌ثباتی خانواده‌ها و وجود فرزندان تک والد و بحران هویت نوجوانان و جوانان است.

7.    تشکیل خانواده‌های بدور از عقلانیت

در جامعه‌ای که روابط آزاد با جنس مخالف و جاذبه‌های ظاهری از مهمترین عوامل انتخاب همسر شود و نهایتاً به ازدواج آن دو شود اما از آنجا که این ازدواج همراه با منطق و عقلانیت نبوه است در بسایری از م وارد این ازدواج‌ها منجر به طلاق و جدایی شده و کانون خانواده متلاشی می‌شود.

8.    کم‌رنگ شدن تلاش اقتصادی خانواده

از جمله تلاش‌ها برای رونق کانون خانواده این است که، احساس مسئولیت نسبت به خانواده سبب تلاش اقتصادی می شود و هم‌چنین کوشش فردی سبب ایجاد جامعه‌ای پویا و پرتلاش خواهد شد. امّآ با تزلزل کانون خانواده و  تضعیف انگیزه‌ تلاش، رشد اقتصادی جامعه نیز روند کند‌تری به خود خواهد گرفت.

9.    فقدان محور اصلی خانواده (پدر)

در روابط جنسی آزاد، اگر ارتباط جنسی منجر به پدید آمدن فرزند گردد، نقش مادر (زن) به واسطه بارداری و زایمان، انکارناپذیر است، امّآ از آنجایی که اثبات پدری مرد با دشواری میّسر است. لذا مشقّت سرپرستی کودک به تنهایی بر دوش زن بوده و او از یاری و همکاری پدر کودک، محروم خواهد شد.

10.    به خطر افتادن سلامت جسمی اعضای خانواده

روابط جنسی آزاد و بدون ضابطه و همجنس‌بازی، تأثیر بسزایی در انتقال برخی بیماریها داشته که به سلامت همسر، فرزند و نیز جامعه خدشه وارد می‌سازد.
در یک جمع بندی از آنچه گذشت می توان نتیجه گرفت تمام نقش های اعضای خانواده که عبارتند از :

1-نقش مادری

2-نقش پدری

3-نقش همسری

4-نقش فرزندی در صورت عدم پایبندی همسران به عفاف آسیب خواهند دید.

2)    آثار سوء بر اجتماع:

مخدوش شدن جایگاه و کرامت هر یک از زن و مرد، تأثیر مستقیم و غیرمستقیم در مخدوش شدن کرامت جامعه دارد که به طور خاص به مواردی از آنها  اشاره می‌کنیم:

1.    نامتعادل شدن هویت جامعه

مرد و زن  دو عنصر اساسی ایجاد و بقاء جامعه بشری هستند که بدون هر یک، جامعه بشری معنا ندارد. تعادل معناداری در ذات و هویت این جامعه از حیث، برادری و تعاون میان مرد و زن وجود دارد، به هم خوردن این تعادل و تجاوز هر یکه به حقوق دیگری موجب برهم خوردن و ونقض تکالیف آنها نیز خواهد شد و جامعه را از جهات مختلف نامتعادل و آن را از رشد و کمال‌طلبی باز می‌دارد.

2.    تضعیف نظامات اجتماعی

نخستین و مهمترین نهاد اجتماعی خانواده است بلکه خانواده هستۀ اصلی تشکیل جوامع بزرگ و بزرگ‌تر و در نهایت جامعه انسانی می‌باشد. تضعیف جایگاه و نقش‌های تربیتی، اقتصادی، و ... خانواده موجب تضعیف نظام تربیت، اقتصادی، و دیگر نظامات اجتماعی خواهد شد. خانواده غیر از نقش تربیتی دارای کارکردهای اجتماعی فراوانی است به همین دلیل خانواده نقش ویژه‌ای در نظم اسلامی دارد. در جامعه‌ای که زنان و مردان جایگاه و ارزش این مقدس‌ترین نهاد اجتماعی را پاس ندارند در واقع به تضعیف جایگاه اجتماعی پرداخته‌اند و کرامت جامعه را خدشه‌دار می‌کنند.

3.    گسترش اقتصاد مصرفی

حاکمیت فرهنگ عرضۀ زیبائی‌های ظاهری و جسمانی در سطح جامعه منجر به گسترش اقتصاد بر پایه مصرف می‌گردد. به هر میزان که نیروهای انسانی و مالی به ایجاد تنوع در پوشاک و لوازم آرایش و ابزار زیبایی اندام اختصاص می‌‌یابد، به همان مقدار از توجه به تولید و شکوفایی اقتصادی کاسته شده و جامعه در پیشرفت اقتصادی دچار ضعف و سستی خواهد گردید.

4.    عقب گرد علمی جامعه

غریزه جنسی، محرکی بسیار قوی در زندگی و رفتار آدمیان است. در صورتی که روابط  اجتماعی در جهت تقویت این غریزه گام بردارد، افراد از توجه به فعالیت‌ علمی و تلاش اقتصادی بازمانده، تلاش جهت رونق اجتماعی و اقتصادی رو به کندی می‌نهد و جامعه دچار عقب‌ماندگی و ضعف در بخش های مختلف خواهد شد.

5.    رشد و گسترش آسیب‌های اجتماعی

ناکامی در عشق‌ها و و ولنگاری در ارتباط‌های نامشروع جنسی و برهنگی اجتماعی موجب رشد آسیب‌های اجتماعی مثل: روسپیگری، قتل و خشونت ، خودکشی، اعتیاد، فرزندهای تک والد، طلاق، سقط جنین‌های مکرر  و ... می‌شود و این جرایم در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، امنیتی، سیاسی، و ... هزینه‌های سنگینی را بر اجتماع تحمیل می‌کند.

6.    تهی شدن جامعه از جوانان متفکر و خلاق

در جوامعی که نسل جوان آن هنوز تشکیل خانواده رسمی نداده‌اند چنانچه ارتباط‌ها از راه‌های غیر صحیح و به دور از هنجارهای اجتماعی و دستورات دینی برقرار شود موجب دل مشغولی نسل جوان خواهد شد و نسلی که آینده‌ و حیات جامعه را به خطر می‌اندازد. جامعه آتی از انسان‌های متفکر، خلاق، سازنده و تأثیرگذار تهی و نهایتاً عقب‌گرد خواهد داشت.

7.    پذیرش سلطه بیگانگان

گسترش  جاذبه‌های جنسی و تمرکز افکار بر مسائل جنسی، سبب تضعیف حساسیت‌های سیاسی و اجتماعی افراد شده، در نتیجه جامعه در مقابل دشمن، نفوذپذیر خواهد شد.جامعه‌ای که به اساسی‌ترین و اولین نیاز انسانی خویش که همانا خداجویی است توجه ننموده و حریم الهی را در ارتباط با جنس مخالف نادیده گیرد، با گذشت زمان به انحطاطی عمیق دچار خواهد شد. زیرا آنکه حریم الهی را پاس ندار، خود را از دایرۀ ربوبّیت خدا خارج ساخته، در مرحله حیوانی بشر توقف نموده است، این امر موجب تضعیف معنویت و خدایی شدن جامعه خواهد شد.

8.    کم رنگ شدن هویت دینی جامعه

یکی از مهم ترین عناصر که مانع از ناهنجاری های اجتماعی است احترام به ارزش ها و هنجارهای دینی است که شاید مانع اصلی تهی شدن جامعه از ارزش ها باشد. در جامعه ای که هنجارهای جنسیتی شکسته شود رفته رفته از هویت دینی کاسته خواهد شد و جامعه پذیرای آسیب های جدی در ابعاد مختلف می شود.

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١١:٤٩ - 1392/03/04    /    شماره : ١١١٨١    /    تعداد نمایش : ٥٢٥خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :12974
کل بازديدها :17168787
بازديدکنندگان آنلاين :9
بازديدازاین صفحه :182511