نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم اسلامی 


سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم
سهم ایران از کیفیت علم دنیا/ چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستادیم بررسی استنادات علمی کشورهای مختلف نشان می دهد که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، سهم ایران از تولیدات علمی با کیفیت دنیا قابل توجه بوده و ایران بر قله کشورهای اسلامی ایستاده است. به گزارش خبرنگار مهر، روند تولید علم ایران در قبل و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نشان می دهد که در دهه چهارم انقلاب توانسته ایم یک درصد استنادات علمی دنیا را به خود اختصاص دهیم. تولیدات علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی داشته اند اما میزان استنادات به مقالات علمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نشان می دهد که این تعداد مقالات در کجا دیده شده اند و چقدر محققان سایر کشورها به تولیدات علمی ایران استناد کرده اند.
 ٠٩:٣٨ - 1397/11/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
حمید وحید دستجردی:
ذهن، زبان و متافیزیک سه ضلع فلسفه است
حمید وحید دستجردی: ذهن، زبان و متافیزیک سه ضلع فلسفه است/ سیر تاریخی فلسفه تحلیلی رئیس پژوهشکدۀ فلسفۀ تحلیلی گفت: اساس فلسفه را می‌توان به شکل مثلثی درنظر گرفت که یک رأس آن متکلم یا ذهن و در رئوس دیگر زبان یا معنی و جهان یا متافیزیک قرار دارد و این رئوس به هم مرتبط هستند. به گزارش خبرنگار مهر، حمید وحید دستجردی از پژوهشکدۀ فلسفۀ تحلیلی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی(IPM) به مناسبت روز جهانی فلسفه در دانشگاه صنعتی شریف حضور یافت و به بیان مباحث اصلی فلسفۀ تحلیلی و سیر تاریخی آن پرداخت.
 ٠٩:١٩ - 1397/09/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
طباطبایی بنیان‌گذار حکمت نوصدرایی است/ عالمی که طرحی نو درانداخت
همایون همتی در گفتگو با مهر: طباطبایی بنیان‌گذار حکمت نوصدرایی است/ عالمی که طرحی نو درانداخت همایون همتی، مدرس ادیان و عرفان گفت: نظر به ابتکارات علامه طباطبایی، ایشان را باید بنیان‌گذار «حکمت نوصدرایی» بدانیم. ایشان تنها شارح صرف ملاصدرا نبود بلکه نظم جدیدی به فلسفه ملاصدرا داد. همایون همتی، استاد ادیان و عرفان به مناسبت ایام بزرگداشت علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در مورد علامه طباطبایی از چند بُعد باید صحبت کرد؛ تحصیلات، تخصص و جامعیت علمی ایشان نشان می دهد از حیث جامعیت علمی انصافاً در بین همگنان خود و در روزگار خود کم نظیر بودند. امروز هم در حوزه های ما مثل ایشان انگشت شمارند که بتوان گفت تقریباً به همه علوم اسلامی احاطه داشته باشند. یعنی
 ٠٩:٠١ - 1397/08/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
حسین کچویان
پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی
حسین کچویان در گفتگو با مهر: پدیده میان رشتگی جنبه کاربردی دارد/ نقدی بر مطالعات فرهنگی ایرانی دکتر حسین کچویان جامعه شناس و عضو شورای انقلاب فرهنگی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه میان رشتگی، اصلاً جنبه نظری و معرفتی ندارد، گفت: علم در حال پیدا کردن یک ماهیت کاملاً فنی و تکنیکی است و حوزه های کاربردی دائما گسترش پیدا می کنند.
 ٠٨:٢٨ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابراهیمی دینانی:
معبد حقیقی، عقل است/ رسیدن به حیات عقلانی؛ تولد دوباره انسان
ابراهیمی دینانی: معبد حقیقی، عقل است/ رسیدن به حیات عقلانی؛ تولد دوباره انسان دینانی دینانی در برنامه معرفت گفت: هر اندازه انسان بتواند عقل خودش را تواناتر کند، وجودش وسیع تر و جاودان تر است. معبد حقیقی، عقل انسان است. کجا حقیقی تر از عقل است برای عبادت؟ به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین ابراهیمی دینانی، عضو انجمن حکمت و فلسفه ایران و چهره ماندگار فلسفه در برنامه معرفت که از شبکه چهار سیما پخش می شود، در تفسیر قسمت هایی از کتاب «فراز و فرود فلسفی» (اثر خودش) درباره حقیقت و معنای زندگی اظهار داشت: سوال از معنای زندگی شاید سوال همیشگی بشر باشد. تنها موجودی که از معنای زندگی می پرسد انسان است. جماد و نبات و حیوان زندگی می کنند ولی هیچ یک از این موجودات از معنای زندگی نمی پرسند. اما انسان از معنای زندگی می پرسد.
 ٠٧:٤٩ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
استاد دانشگاه هاروارد
دین دردوره مدرن منبع توسعه علم بود/سازگاری علم مدرن با اصول اسلام
استاد دانشگاه هاروارد در گفتگو با مهر: دین دردوره مدرن منبع توسعه علم بود/سازگاری علم مدرن با اصول اسلام چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا می گوید در فیزیک، زیست شناسی و قوانین علوم اجتماعی بدون جهان بینی مذهبی و الهیاتی هیچ چیزی یافت نمی شود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_جلال حیران نیا: نسبت علم و دین از موضوعات مورد توجه فلاسفه و متألهان بوده است. این موضوع نه تنها مورد توجه بلکه مورد نزاعهای فراوان میان دانشمندان و الهی‌دانها و عالمان دینی بوده است.
 ١٢:٥٧ - 1397/02/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
نصرالله حکمت در کتاب درآمدی بر تاریخ فلسفه اسلامی:
مابعدالطبیعه در فلسفهٔ اسلامی، سفری عقلی است از خدا به خدا
نصرالله حکمت در کتاب درآمدی بر تاریخ فلسفه اسلامی: مابعدالطبیعه در فلسفهٔ اسلامی، سفری عقلی است از خدا به خدا از نظر فیلسوفان مسلمان، شرط امکان مابعدالطبیعه ایمان به خدای خالق و غایت آن، معرفة الله است. از این رو می توان گفت که مابعدالطبیعه در فلسفهٔ اسلامی، سفری عقلی است از خدا به خدا. به گزارش خبرنگار مهر، نصرالله حکمت، استاد دانشگاه شهید بهشتی، در حال نگارش کتابی با عنوان «درآمدی به تاریخ فلسفه اسلامی» که در سال جاری منتشر می شود.
 ١٠:٢٠ - 1397/01/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام رضا غلامی
گسترش استبداد و خودکامگی در علوم انسانی به نام مقابله با علوم انسانیِ اسلامی
حجت الاسلام رضا غلامی گسترش استبداد و خودکامگی در علوم انسانی به نام مقابله با علوم انسانیِ اسلامی اساساً مسأله اصلی غرب با انقلاب اسلامی و همه دعواها بر سر احیاء اتمسفر دینی است ضمن اینکه مطالعات میدانیِ خود غربی ها تایید می کند که نه تنها جامعه ایرانی، بلکه جهان هیچگاه به اندازه امروز دینی نبوده است. درباره علم دینی و به طور خاص علوم انسانیِ اسلامی هستیم؛ در چند سال اخیر، هفته ای نبوده که شاهد بحث پر حرارتی در این عرصه نباشیم و من، این بحث ها و نقد ها را در عمق بخشی و پیشرفت علوم انسانیِ اسلامی بسیار مهم تلقی می کنم. البته در این بین، شاهد اظهار نظر های مکرّر بعضی مسئولان اجرایی مانند رئیس جمهور نیز هستیم که بدون شناخت الفبای این مباحث، با انگیزه سیاسی و به قصد تخریب جریان رو به رشد علوم انسانیِ اسلامی سخنان بی ارزش و تحکم آمیزی را به زبان رانده اند که هرچند از جهت علمی وجاهتی ندارد لکن در نشان دادن ابعاد مهمی از پشت پرده حتماً مفید است و تاریخ از آن استفاده خواهد کرد.
 ١٠:٥٠ - 1396/12/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
عبدالحسین خسروپناه
عناد با علوم انسانی اسلامی، سیاسی است
عبدالحسین خسروپناه در گفتگو با مهر: عناد با علوم انسانی اسلامی، سیاسی است/ دستاورد علوم سکولار چیست؟ خسروپناه گفت: چگونه علوم لیبرالیستی غرب که قرن ها است شکست خورده، همچنان پی جویی می شود، اما علومی که قریب به سی و اندی سال است که مطالبه می شود، هم اینک شکست خورده قطعی است؟ خبرگزاری مهر؛ گروه دین و اندیشه_مهدی مستقیمی: اخیراً مباحث و دیدگاه هایی در باب شکست طرح تحول در علوم انسانی و پیاده سازی علوم انسانی اسلامی، در کشور مطرح شده و منتقدین و نقّادان این پروژه، معتقد هستند که خط کشی بین علوم و تعیین ماهیت اسلامی و غیر اسلامی برای علوم دانشگاهی، طرحی است بی فایده و بدون نتیجه، بر همین اساس و تحلیل باید ها و نبایدها و نقاط پیش روی این مبحث، گفتگویی با حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران و منتخب جایزه بین المللی علوم انسانی اسلامی ترتیب داده ایم که، مشروح آن در ادامه از نظرتان می گذرد؛
 ٠٩:٣١ - 1396/12/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
محمد محمدرضایی عنوان کرد؛
دگرگونی در علم امکان پذیر است/ پاسخ آیت الله سبحانی به دکتر داوری
محمد محمدرضایی عنوان کرد؛ دگرگونی در علم امکان پذیر است/ پاسخ آیت الله سبحانی به دکتر داوری آیت الله سبحانی در پاسخی به رضا داوری اردکانی گفت: مقصود مدافعان علوم انسانی اسلامی پالایش علوم انسانی است نه ایجاد علم جدید. علم عوض نمی شود، امّا دگرگونی در آن امکان پذیر است. به گزارش خبرنگار مهر، محمد محمدرضایی، استاد فلسفه دین دانشگاه تهران و رئیس کارگروه تخصصی فلسفه دین و کلام جدید شورای تحول علوم انسانی در یادداشتی پاسخ آیت الله العظمی سبحانی به نامه اخیر دکتر رضا داوری اردکانی درباره علم دینی را تحریر کرده که در ادامه می خوانید؛
 ١٠:١٠ - 1396/12/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
در همایش «نسبت کلام و حکمت» مطرح شد؛
کار عارف و فیلسوف، کار کلامی نیست/
در همایش «نسبت کلام و حکمت» مطرح شد؛ کار عارف و فیلسوف، کار کلامی نیست/خواجه نصیر، یک مصلح فرهنگی بود حجت الاسلام خسروپناه، در همایش «نسبت کلام و حکمت» گفت: کار عارف و فیلسوف، کار کلامی نیست و متدولوژی آنها با هم متفاوت است. به گزارش خبرنگار مهر، همایش «نسبت کلام و حکمت» به منظور بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی عصر روز گذشته، در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه برگزار شد. دبیر این جلسه محمود یوسف‌ثانی بود. وی در ابتدا گفت: به مناسبت تقریبی که خواجه نصیرالدین طوسی بین حکمت و کلام ایجاد کرد، عنوان این همایش «نسبت کلام و حکمت» انتخاب شده است. قرار است که در این همایش هم افکار خواجه‌ نصیر و هم افکار کسانی که پس از او راه را ادامه دهند و در جهت تقریب کوشیدند، معرفی و بررسی شود. خواجه نصیرالدین طوسی در ایجاد تعامل و هماهنگی، میان کلام و فلسفه نقش بی‌بدیلی داشت و تأثیر افکار او فقط منحصر به دانشمندان شیعی نبوده، بلکه به صورت گسترده آرای متفکران و علمای اهل سنت را تحت تأثیر قرار داده است؛ به نحوی که بسیاری از شارحان آثار او، از اهل سنت هستند.
 ١٠:٢٣ - 1396/12/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
امیرمحمد گمینی
جدال علم ودین در تمدن اسلامی نبوده است/
امیرمحمد گمینی در گفتگو با مهر: جدال علم ودین در تمدن اسلامی نبوده است/۳ رویکرد در رابطه علم ودین استادیار دانشگاه تهران گفت: جدال و اختلاف عمیقی در تمدن اسلامی بین علم و دین وجود نداشته است و در تمدن اسلامی جایی را سراغ نداریم که علم و دین در تعارض مستقیم باشند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_زینب سیار: امیرمحمد گمینی دارای مدرک کارشناسی ارشد تاریخ علم از دانشگاه تهران و دکترای مطالعات علم از مؤسسه حکمت و فلسفه ایران است و هم اکنون به عنوان استادیار دانشگاه تهران مشغول تدریس دروس تاریخ علم است. شایان ذکر است که گمینی جایزه نقد کتاب و دو جایزه بین المللی تاریخ علمی نیز در کارنامه دارد و برگزیده جشنواره فارابی نیز می باشد.
 ٠٨:٥٥ - 1396/11/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاریخ فلسفه، جزوی از فلسفه است نه رشته ای از تاریخ
محمدرضا بهشتی: تاریخ فلسفه، جزوی از فلسفه است نه رشته ای از تاریخ اگر صحبت از رویکرد تاریخی به اندیشه های فلسفی می کنیم به این معنا نیست که ما کاری جدای از اندیشیدن فلسفی انجام می دهیم. تاریخ فلسفه جزو فلسفه است ولی جزو تاریخ و از رشته های تاریخ نیست. به گزارش خبرنگار مهر، اولین نشست از سلسله نشست های کمیته روش شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با عنوان «رهیافت تاریخی به اندیشه های فلسفی» عصر روز گذشته در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. سخنران این نشست محمدرضا بهشتی دانشیار گروه فلسفه دانشگاه تهران بود. خلاصله ای از سخنان محمدرضا بهشتی در این نشست در ادامه می آید.
 ٠٩:٥٤ - 1396/11/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
غلامرضا اعوانی
شریعت بدون حکمت به بیراهه می‌رود
غلامرضا اعوانی در گفتگو با مهر: شریعت بدون حکمت به بیراهه می‌رود/ فقه، لازم است ولی کافی نیست چهره ماندگار فلسفه ایران گفت: ملاصدرا در زمان خودش جامعه را اصلاح و حکمت شریعت را ترویج کرده‌است چون می‌دانست اگر حکمت از شریعت خارج شود، جریان‌هایی مثل داعش به وجود می‌آیند. غلامرضا اعوانی در مورد ضرورت حکمت در همه ابعاد زندگی انسان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه دروس فلسفه هنر که اکنون در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود برای ۱۵ تا ۲۰ سال پیش است و در این دروس هیچ اثری از حکمت اسلامی نیست. این فلسفه هنر به مباحثی از هگل، کانت و هایدگر پرداخته است و حکمت اسلامی در آن جایی ندارد.
 ٠٨:٥٠ - 1396/11/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
فنایی اشکوری مطرح کرد؛
تفاوت اسلام‌شناسی سنتی و جدید
فنایی اشکوری مطرح کرد؛ تفاوت اسلام‌شناسی سنتی و جدید/ غیرمسلمان می‌تواند اسلام‌شناس شود؟ محمد فنایی اشکوری گفت: عالم امروزی لازم است با علوم و فرهنگ زمانه و نیازها و مقتضیات عصر آشنا باشد تا بتواند اسلام را به زبان قابل فهم و ناظر به چالشها و نیازهای روز عرضه کند.
 ٠٦:١٥ - 1396/10/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
در مراسم رونمایی آخرین کتاب ابراهیمی دینانی مطرح شد؛
دینانی فیلسوف پرسش است/
در مراسم رونمایی آخرین کتاب ابراهیمی دینانی مطرح شد؛ دینانی فیلسوف پرسش است/توصیه و پیشنهاداتی برای شاگردان دینانی دین و اندیشه > همایش ها و میزگردها خسروپناه، رئیس موسسه حکمت وفلسفه گفت: ابراهیمی دینانی فیلسوف حقیقت است و حقیقت بدون پرسشگری، امکانپذیر نیست و پرسش و پرسشگری جزو هویت ایشان است. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تجلیل از مقام علمی غلامحسین ابراهیمی دینانی عصر روز گذشته در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه برگزار شد. دراین برنامه که به مناسبت هفته پژوهش بود، آخرین اثر ابراهیمی دینانی با عنوان «اختیار در ضرورت هستی» رونمایی شد. همچنین ۵ اثر پرسش از هستی، فراز و فرود فکر فلسفی، اختیار در ضرورت هستی، من و جز من و از محسوس تا معقول مورد نقد و بررسی شاگردان ابراهیمی دینانی قرار گرفت. فیلسوفی که عمرش وقف اندیشیدن شد
 ٠٦:٢١ - 1396/09/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
همه اصول موضوعه علوم انسانی در تعریف فلسفه می‌گنجند
علی مصباح: همه اصول موضوعه علوم انسانی در تعریف فلسفه می‌گنجند علی مصباح گفت: می‌توان همه اصول موضوعه علوم انسانی را نیز جزئی از مسائل فلسفه علوم انسانی به حساب آورد، چرا که همه آنها مبادی تصوری یا تصدیقی مورد نیاز علوم انسانی را تشکیل می‌دهند. به گزارش خبرگزاری مهر، دومین نشست از سلسله نشستهای تخصصی مبانی اسلامی سازی علوم انسانی با موضوع چیستی فلسفه مضاف و جایگاه آن در فرآیند نظریه پردازی در علوم انسانی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) روز گذشته ۷ آذرماه در قم برگزار شد.
 ٠٥:٢٦ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
فیلسوف نداریم/ جایگاه مسائل اجتماعی در سنت فلسفۀ اسلامی
فیلسوف نداریم/ جایگاه مسائل اجتماعی در سنت فلسفۀ اسلامی حجت الاسلام قائمی نیا گفت: ما امروز فیلسوف به معنای دقیق نداریم، بلکه فلسفه خوان داریم. فیلسوف بزرگ فلسفه را در متن زندگی می‌بیند. به گزارش خبرنگار مهر، زاویه در برنامۀ این هفته و به مناسبت روز جهانی فلسفه به بحث مهم نسبت فیلسوفان ما و جامعه پرداخت. مهمانان این هفته موسی اکرمی (هیئت علمی و معاون دانشکدۀ الهیات و فلسفۀ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران) و علیرضا قائمی نیا (هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی) بودند.
 ٠٥:١٨ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
نشست «گفتگوی هگل و فیلسوفان اسلامی»؛
فتح بابی میان فلسفه اروپایی و فلسفه اسلامی
نشست «گفتگوی هگل و فیلسوفان اسلامی»؛ فتح بابی میان فلسفه اروپایی و فلسفه اسلامی نشست بررسی کتاب «هگل و فیلسوفان اسلامی» نوشته «سیدحمید طالب زاده» با حضور رضا داوری اردکانی، سیدمحمدرضا بهشتی و سید حمید طالب زاده برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، نشست «گفتگوی هگل و فیلسوفان اسلامی» با حضور رضا داوری اردکانی، سیدمحمدرضا بهشتی و سید حمید طالب زاده برگزار شد. نقد سنت فقط با ارتباط با فلسفه غرب امکانپذیر می‌شود
 ٠٤:٥٦ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابراهیمی دینانی:
حکمت، ظهور عقل است/ بین حکمت و علم سازش برقرار کنیم
ابراهیمی دینانی: حکمت، ظهور عقل است/ بین حکمت و علم سازش برقرار کنیم ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه گفت: حکمت، ظهور عقل ویک لغت عربی است که از حکم و استحکام می آید. بنابراین عقل قابل شکستن نیست. به گزارش خبرنگار مهر، همایش «مفهوم حکمت در ادیان توحیدی» ظهر امروز در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه آغاز به کار کرد. اولین سخنران این مراسم غلامحسین ابراهیمی دینانی بود. وی سخنان خود را با یک بیت شعر آغاز کرد و گفت:
 ٠٥:٠١ - 1396/08/30 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :851
کل بازديدها :17665130
بازديدکنندگان آنلاين :22
بازديدازاین صفحه :213679