نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم انسانی 


  چاپ        ارسال به دوست

والدین و توجه به زیبائی های نوجوان

نوجوان در دوره ای قرار دارد که بنا به تغییرات ظاهری و جسمانی، اهمیت زیادی به خود نشان می دهد. از همه مهم تر بر شکل ظاهری بدن خود و سیمای صورتش بسیار حساس است تا جایی که حتی روابط او را با دیگران و حتی با خود تحت الشعاع قرار می دهد.
گاهی اوقات ممکن است نوجوان به علت تغییرات جسمانی و فیزیکی، یا اندامی نامناسب داشته باشد و یا به علت حادثه ای ناگهانی نقص عضوی داشته باشد.
در این مواقع معمولا نوجوان گوشه گیر و منزوی می شود و ارتباط خود را با دیگران از دست می دهد تا جایی که فرصت های اجتماعی او را محدود می کند.

والدین با درک این موضوع می توانند او را در کنار آمدن با این مسائل یاری کنند، او را متوجه زیبایی های دیگری که دارد بکنند. مثلا به او بگویند: «تو چشمان زیبایی داری»1

میزان توقع والدین
والدین باید نسبت به نقاط ضعف و قوت فرزند خویش آگاه باشند و خواسته هایی متناسب با استعدادها و توانایی های او داشته باشند و به او فشار نیاورند که بیشتر از آنچه که هستند نشان دهند.
برای مثال پدر و مادری که خود هنرمند هستند و از فرزندشان می خواهند نیز که او هم مثل آنان هنرمند شود. اما خطرناک تر از والدینی که می خواهند فرزندشان مثل آنها شود، والدینی هستند که می خواهند فرزندشان آن چیزی شود که آنها نتوانستند.

این گونه والدین اغلب انتظار دارند که فرزندشان شکست های آنها را جبران کند و به چیزهایی برسند که پدر و مادرشان توانایی رسیدن به آنها را نداشت و از اینجاست که می بینیم کسانی که خودشان احترام، پول و شهرت نداشتند، اینها را از فرزند خود طلب می کنند.
این ها توقعاتی هستند که باری است سنگین بر دوش نوجوانانی که احتمالاً توانایی و استعداد برآوردن آنها را ندارد و در برآورده نکردن آنها با والدین خود دچار اختلافی می شود. البته اگر احساس می کنید ورود نوجوانتان در زمینه ای باعث رشد و شکوفایی او می شود می توانید او را به این امر تشویق کنید نه اینکه او را اجبار کنید مثلا به او بگویید: «من می بینم که تو استعداد خوبی در نویسندگی داری می توانی در این زمینه فعالیت کنی.»2

آموزش از طریق الگودهی
والدینی که می خواهند فرزندشان، رفتار خوبی داشته باشد برای مثال می خواهند رفتار خشونت آمیز نداشته باشد و یا با دیگران بد صحبت نکند. ابتدا باید خود والدین این صفات شایسته را داشته باشند و بعد از نوجوان بخواهند به این صفات آراسته شود. زیرا نوجوانان آینه تمام نمای والدین هستند و از آنان الگو و تأثیر می پذیرند.

اما در این رابطه، والدین برای آموزش رفتار شایسته به نوجوان از الگوهای دیگری نیز استفاده کنند. نوجوانان خیلی به شنیدن داستان، خواندن کتاب، دیدن برنامه های تلویزیونی و ... علاقه مند هستند. والدین می توانند با استفاده از علاقه مندی های آنان، رفتار مطلوب خود را به او آموزش دهند.

برای مثال وقتی می خواهید او را به درس خواندن و موفقیت های تحصیلی راهنمایی کنید، می توانید فیلمی یا داستانی تهیه کنید که در آن شخصیت اصلی داستان به درس خواندن و تحصیل علم خیلی اهمیت می داده و در این زمینه پشتکار داشته است تا جایی که بر اثر تلاش و کوشش به مراتب عالی رسید. بعد از دیدن فیلم یا داستانی که البته همراه با جذابیت باشد این شوق در نوجوان به وجود می آید که از شخصیت فیلم یا داستان تأثیر بگیرد و همانندسازی کند.3


منابع
1- بلاچ، داگلاس، قدرت گفتار مثبت، ص 52.
2- سیما نظری، پی ریزی سازگاری اجتماعی، ص 61.
3- یوسفی، نعمت الله، تربیت دینی فرزندان، ص 87.

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم

 


١٦:٤٦ - 1392/12/25    /    شماره : ٢٨٥١٠    /    تعداد نمایش : ١٣٠٨خروج

   مطالب مرتبط
 توجه والدین به کارهای مثبت نوجوان (خبر)
 توزیع بسته‌های فرهنگی بین والدین قرآن آموزان قنوات (خبر)
 والدین و ابراز علاقه به نوجوان (خبر)
 نقش والدین در ارتباط با نوجوانان (خبر)
 نظامهای آموزشی به مسائل شخصیتی دانشجویان توجه کنند (خبر)
 تأثیرشیوه‌ی فرزندپروری والدین برفرزندان (خبر)
 توجه ملت‌های دنیا به ایران بیشتر شده است (خبر)
 والدین موفق و شیوه های تربیتی موثر (خبر)
 توجه به فرهنگ وآموزه جهادی مهمترین رسالت رسانه‌ (خبر)
 لزوم توجه دستگاه‌های امدادی به تبلیغات جاده‌ای (خبر)
 قوه قضائیه به حرفهای دروغ توجهی ندارد (خبر)
بازدیدها
امروز :1530
کل بازديدها :17261624
بازديدکنندگان آنلاين :45
بازديدازاین صفحه :154547