نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دانش و فناوری > علوم انسانی 


  چاپ        ارسال به دوست

عوامل عمده‌ی بیماری افسردگی

عوامل بیماری افسردگی پیچیده هستند. و فقط تا حدی شناخته شده‌اند زمانی پزشکان بر این باور بودند که افسردگی در اصل آشفتگی افکار و احساسات است. برای مثال، خشم سرکوب شده به عنوان یکی از عوامل احتمالی در نظر گرفته می‌شد. اما بیشتر پزشکان و پژوهشگران بر این باورند که برای افسردگی عوامل دیگری وجود دارد.(راهنمای عملی درمان افسردگی، انجمن پزشکی آمریکا، مهدی گنجی، ص 65)
از جمله آنها:
ژن
ژن‌ها نقش مهمی در بروز افسردگی دارند. برای اکثر انواع افسردگی‌ها هیچگونه دلیلی که ناشی از تأثیراتی مستقیم در بروز آن باشد، وجود ندارد. مطمئناً انسان به این دلیل افسرده نمی‌شود که پدر و مادر، خواهر یا برادرش افسرده بوده‌اند ولی افرادی که در خانواده چنین مشکلی دارند امکان ابتلاء آنها به افسردگی بیشتر است. بالاترین خطر را باید در دوقلوهای یکسان دید. اگر یکی از آنها افسرده باشند خطر ابتلای دیگری هم بسیار بالاست. خیلی مشکل است که درصد ابتلاء را اعلام کرد چون تأثیر ژن‌ها در مورد انواع افسردگی‌ها متفاوت است. عوامل ژنتیکی در مورد افسردگی‌های شدید نقش بزرگ‌تری ایفا می‌کنند تا در مورد افسردگی‌هایی با درجات سبک‌تر، ضمناً این عوامل بروز افسردگی در افراد جوان‌تر نیز نقش اساسی‌تری دارند تا در انسان‌های مسن‌تر.(افسردگی، کوام مکنزی، منیر سنگلجی، ص 41)

خصوصیات فردی:
خصوصیات فردی به خصوصی که عامل ابتلا به افسردگی باشد وجود دارند. با این وصف در افراد وسواسی و مقید، یک دنده، تندخو و خشک، که احساسات خود را پنهان می‌‌کنند و بروز نمی‌دهند خطر ابتلا به افسردگی بیشتر از کسانی است که به طور عادی احساسات خود را نیز می‌دهند.(همان، ص 42)

وجود افسردگی در افراد خانواده:
احتمال آن می‌رود که وجود بعضی از وقایع و حوادث آزار دهنده‌ی معین در دوران بچگی، احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.(همان، ص 43)

فقدان یکی از والدین در دوران کودکی:
نشانه‌هایی وجود دارد که ثابت می‌کند افرادی که در دوران کودکی مادرشان را از دست داده‌اند برای ابتلاء به افسردگی مستعدتر هستند.(همان)

رفتار پدر و مادر:
بعضی از روان شناسان ادعا می‌کنند که والدین سخت‌گیر و بداخلاق که به طور مرتب از بچه‌هایشان انتظار موفقیت دارند و هر موفقیتی را یک چیز بدیهی می‌دانند ولی در مورد هرگونه عدم موفقیت آنها ایراد می‌گیرند و با شدت عمل برخورد می‌کنند، فرزندان خود را مستعد ابتلاء به افسردگی در آینده می‌سازند.(همان، ص 44)

جنسیت:
تعداد زنان افسرده دو برابر تعداد مشابه در مردان برآورده شده است. البته این موضوع بدان معنا نیست که زنان، مستعدتر از مردان در ابتلاء به افسردگی می‌باشند.
بلکه امکان دارد دلیلش آن باشد که زنان زودتر و بیشتر از مردان بیماری افسردگی خود را برملا می‌سازند.(همان، ص 45)

طرز تفکر:
گروهی از افراد که تمایلات ابتلاء به افسردگی را دارند مرتباً تفکر و تلقی بسیار منفی دارند به خصوص در مورد خودشان موفقیت‌های خود را در زندگی کوچکتر جلوه داده و بدبیاری‌ها و اشتباهات خود را برجسته‌تر  عنوان کرده و مرتباً روی این اشتباهات تأکید می‌کنند. این موضوع ثابت شده که افراد افسرده اینگونه فکر می‌کنند.(همان، ص 46)

بیماری‌های طولانی مدت:
عدم رضایت، معلولیت، وابستگی به دیگران و عدم اعتماد به نفس می‌تواند انسان را به بیماری افسردگی دچار سازد. اکثر انسان‌ها آرزو دارند که مستقل باشند و دوست دارند بین سایرین زندگی کنند.
افرادی که به شدت بیمار می‌باشند و در یک موقعیت نومیدی و استیصال قرار می‌گیرند خیلی سریع و به آسانی افسرده می‌شوند. نیرویی که آنها برای مبارزه با افسردگی نیاز دارند در راه این بیماری طولانی مدت مصرف شده و آنها دیگر، فاقد انرژی کافی هستند.(همان، ص 51)

درمان افسردگی
1- دارو درمانی
تجویز دارو به وسیله روانپزشک صورت می‌گیرد. در این زمینه روانپزشکی، از تخصص حرفه‌ای و تجارت خود بهره می‌برد تا بیماری را تشخیص داده و نوع و مقدار دارو را تعیین نماید و ضمناً از عادات داروئی جلو‌گیری کند.(روانشناسی نوجوانان و جوانان، احمد احمدی، ص 89)

2- روان درمانی
از روان درمانی، که عبارت از کاربرد اصول  و یافته‌های روانشناسی، برای کمک به حل مشکلات عاطفی و روانی است، در درمان اختلال‌های عاطفی و رفتاری استفاده می‌شود.

در جامعه‌ی ما که دارای زیربنای ارزش گوناگون و مشکلات متنوعی است بهتر است از یک روش ترکیبی روان درمانی استفاده شود این روش درمان می‌تواند ابتدا محیط را برای مراجع امن و عاری از تهدید سازد و سپس بر تغییر محتواهای فکری و تصحیح ارتباطات فرد بپردازد و در آخر روش‌های درست رفتاری را آموزش دهد.(روانشناسی نوجوانان وجوانان، احمد احمدی، ص 89).

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٢:١٠ - 1392/12/20    /    شماره : ٢٨٣٥٨    /    تعداد نمایش : ١٣٦٢خروج

   مطالب مرتبط
 عوامل سلب توفیق (خبر)
 مردم دغدغه‌ای جز بیماری نخواهند داشت (خبر)
 عوامل و راههای پیشگیری از طلاق (خبر)
 آشنایی با بیماری ابولا (Ebola) (خبر)
 جوانان و عوامل افزایش سن ازدواج (خبر)
 عوامل و ریشه های دین گریزی (خبر)
 عوامل شادی آفرین (خبر)
 نگاهی به عوامل ایجاد آرامش(2) (خبر)
 افزایش جمعیت از عوامل اصلی اقتدار روز افزون نظام است (خبر)
 عوامل مؤثر در جدایی همسران (خبر)
 علائم جسمانی افسردگی (خبر)
بازدیدها
امروز :1956
کل بازديدها :17240413
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :154391